dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Zanim zamknę obudowę...

    Witam

    Wygląda na to, że dziś będę wklejał ostatnie płyty obudowy kominka i w związku z tym, chciałbym prosić o opinię, czy czegoś jeszcze nie należy wykonać, może dodatkowych wzmocnień, itp?

    Zdjęcie obudowy poniżej.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek-zabudowa.jpg
Wyświetleń:	360
Rozmiar:	71,3 KB
ID:	275853

    Obudowa wykonana z płyt Varmsen, klejona i impregnowana produktami od tego samego producenta, dodatkowo skręcona wkrętami.
    Płyty klejone do ściany klejem elastycznym i kołkowane metalowymi kotwami (nie wiem jak się nazywają)

    Przez obudowę przechodzi rura (ocynk) od czerpni powietrza do planowanego na poddaszu rekuperatora.
    Strop zabudowy stanowi podwójna płyta z 5 rurami do grawitacyjnego DGP. Rury wystają z płyty około 12-14cm

    Kratka wylotowa będzie w formie luftu, bez siatki.

    Obudowa będzie dociągnięta płytami do sufitu, na suficie również będzie płyta.

    Zabudowę nad drzwiczkami chcę wzmocnić wycinając około 7cm pasek płyty, mniej więcej jak na załączonym rysunku.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek-wzmocnienie.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	2,5 KB
ID:	275851

    Zastanawiam się nad wklejeniem i przykręceniem kawałka płyty między rurą spalinową a tym ocynkiem.
    Rury się nie stykają, jest między nimi około 5cm przestrzeni, ale boję się lokalnego przegrzewania ocynku przez bliskość rury spalinowej.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Przez obudowę przechodzi rura (ocynk) od czerpni powietrza do planowanego na poddaszu rekuperatora.
    W jakim celu ?
    Im cieplejsze powietrze wchodzące do "reku" tym większe jego straty w systemie ... jak będzie się paliło w kominku to w tej rurze będzie coś pomiędzy 50 - 100 stopni ...
    Rury wystają z płyty około 12-14cm
    Powinny schodzić do poziomu czopucha wkładu ...
    Kratka wylotowa będzie w formie luftu, bez siatki.
    Kratki wlotowe 2-3 razy za małe.
    Kratka (jedna ???) wylotowa będzie miała z ... 5-6 razy za małą powierzchnię ...
    Zabudowę nad drzwiczkami chcę wzmocnić wycinając około 7cm pasek płyty, mniej więcej jak na załączonym rysunku.
    Po co ? Czemu ma to służyć ? Rezultat będzie wręcz odwrotny - osłabisz zamiast wzmocnić ...

    Uwaga ogólna - zabudowa jest bardzo ciasna - będziesz miał w niej temperatury grubo powyżej prawidłowych, a do komina będzie wchodzić ze 300 - 400 stopni zamiast prawidłowych 100 - 200 (max).

    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  3. #3

    Domyślnie

    Powierzchnie kratek wlotowych zrobiłem zgodnie z instrukcją producenta 50cm^2 na każdy kW mocy wkładu.
    Mocy jest 8,8kW - powierzchnia wlotów zatem 440cm^2.
    Mam dwie kratki wlotowe, 15x15cm oraz 25x30cm co w sumie daje 975cm^2 powierzchni, więc dwukrotnie więcej niż zalecane przez producenta wkładu.

    Między piecem a ścianami jest około 20cm po lewej stronie, około 50 cm z tyłu wkładu, i około 15cm po prawej. Czy to na pewno ciasno?

    Sens rury do reku wyjdzie w praniu

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.


    Strop zabudowy stanowi podwójna płyta z 5 rurami do grawitacyjnego DGP. Rury wystają z płyty około 12-14cm

    Powinny schodzić do poziomu czopucha wkładu ...




    Pozdrawiam.

    Ja zrobiłbym to odwtotnie - rury równo z sufitem z płyt KW ( DGP grawitacyjne). Z kilkoma wyjątkami np. gdy chcemy zmniejszejszyć przepływ powietrza lub obniżyć temperaturę w wybranej rurze to faktycznie warto opuścić ją kilkadziesiąt cm. Wszystko zależy od całego systemu , układu i długości rur. Z wymuszonym obiegiem to juz tak jak pisze Forest. Ponad to osobiście preferuje solidniejsze rury spiro, przynajmniej na odcinku 1-2mb. Widziałem co wysoka temperatura potrafi zrobić z cieniutką folią aluminiową.
    Nie podoba mi sie wypełnienie przestrzeni pomiędzy rurami pianą do okien, tego materiału nie powinno tam być. W tym miejscu rury bedą na tyle gorące, że mogą przyplać tę pianę.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Bresio ... gdzie Ty masz te 25x30 na wlocie ?
    Każde DGP zakończone ponad, na równo z poziomem lub niedostatecznie niżej od kratek wylotowych w obudowie eliminuje je całkowicie jak o wylot powietrza z obudowy. W ten sposób eliminowane są też z resztą w dużej mierze dolne kratki wlotowe jeżeli te górne są o dostatcznie dużej dla całego układu powierzchni.
    W ten sposób robi się z kominka "konserwa" kisząca temperatury rzędu 150 - 200 stopni w izolowanej zabudowie.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  6. #6

    Domyślnie

    25x30 mam na lewej ścianie zabudowy, przy podłodze. Z perspektywy załączonego w pierwszym poście zdjęcia, tego nie widać, ale płyta z otworem, prostopadła do ściany ma 120x50-55 cm (nie pamiętam dokładnie). Cała obudowa ma wymiary około 85x70cm.

    To żółte między rurami to wełna mineralna, piany do okien tam nie ma.

    Luft wylotowy będzie miał 12cm wysokości, więc wloty rur DGP przedłużyłem tak, żeby kończyły się lekko poniżej tego luftu. W kilku wątkach odnośnie kominków takie rozwiązanie było proponowane.

    System jest grawitacyjny, więc przez luft powietrze nie powinno być zasysane do wnętrza obudowy.
    Ostatnio edytowane przez bresio ; 21-08-2014 o 06:12

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał bresio Zobacz post
    25x30 mam na lewej ścianie zabudowy, przy podłodze. Z perspektywy załączonego w pierwszym poście zdjęcia, tego nie widać, ale płyta z otworem, prostopadła do ściany ma 120x50-55 cm (nie pamiętam dokładnie). Cała obudowa ma wymiary około 85x70cm.

    To żółte między rurami to wełna mineralna, piany do okien tam nie ma.

    Luft wylotowy będzie miał 12cm wysokości, więc wloty rur DGP przedłużyłem tak, żeby kończyły się lekko poniżej tego luftu. W kilku wątkach odnośnie kominków takie rozwiązanie było proponowane.

    System jest grawitacyjny, więc przez luft powietrze nie powinno być zasysane do wnętrza obudowy.
    Końcówki rur do DGP, zawsze robiłem tak, by można było potem regulować ich położenie względem luftów w obudowie kominka. Zbytnie obniżanie tych końcówek powodowało brak ciepłego powietrza w DGP, które uciekało luftami. Dlatego pobór do DGP grawitacyjnego robię zawsze trochę powyżej kratek w obudowie, a regulacja systemu odbywa się żaluzjami w kratkach DGP i położeniem końcówek rur. Kompletnie nie działały mi rury spuszczone nad wkładem. Muszę się kiedyś zgłosić na indywidualne szkolenie do Foresta

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    Kiedyś na jakimś szkoleniu opowiadałem już o moim najbardziej wydajnym i najlepiej działającym, grawitacyjnym DGP jakie udało mi się zrobić. To były rury o długości 6 m (spięte ze sobą flexy 2x3m 150 mm), upchnięte w spiralę w zabudowie kominka i nie czerpiące wogóle powietrza z wewnętrznej częsci zabudowy. Swego czasu Spartherm miał taki system DGP, kóry zresztą nie cieszył się w naszym kraju żadnym wzięciem i trochę się na nim wzorowałem. Największy problem w takim wydaniu to mało miejsca w samej zabudowie żeby wszytsko upakować. W moim przypadku miejsca było na 2 wloty i wyloty.
    Nic się nie kurzyło, nie przypalało, wiało z rur jakby był wentylator włączony.
    O tamtego czasu z flexami schodzę do wysokości paleniska (wkładu). Wtedy jest możliwość swobodnej regulacji ich długości.

    Bresio - zdjęcie faktycznie nie oddaje rezczywistości. Jak masz tak zrobione jak piszesz, to weź załóż po 1/3 nie w pełni rozwiniętego flexa na nyple wystające z sufitu i będziesz miał pełną możliwość regulacji długości wlotów nawet po zamknęciu zabudowy. Tak jak radzi Piotr.
    Wełnę wypieprz z wnętrza ... nie po to robisz zabudowę z krzemianu-wapnia żeby wełnę do tego jeszcze stosować.
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  9. #9

    Domyślnie

    Zakładając spiro będę mógł regulować wysokość wlotów względem kratki/luftu i pieca.
    Jaka jest zasada takiej regulacji?
    Kiedy się rurę skraca, kiedy wydłuża?

    PS. Wełnę mogę wywalić. Była jako wypełniacz na czas wyrabiania posadzki piętro wyżej.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Forest-Natura Zobacz post
    Witam.
    Kiedyś na jakimś szkoleniu opowiadałem już o moim najbardziej wydajnym i najlepiej działającym, grawitacyjnym DGP jakie udało mi się zrobić. To były rury o długości 6 m (spięte ze sobą flexy 2x3m 150 mm), upchnięte w spiralę w zabudowie kominka i nie czerpiące wogóle powietrza z wewnętrznej częsci zabudowy. Swego czasu Spartherm miał taki system DGP, kóry zresztą nie cieszył się w naszym kraju żadnym wzięciem i trochę się na nim wzorowałem. Największy problem w takim wydaniu to mało miejsca w samej zabudowie żeby wszytsko upakować. W moim przypadku miejsca było na 2 wloty i wyloty.
    Nic się nie kurzyło, nie przypalało, wiało z rur jakby był wentylator włączony.
    Pozdrawiam.
    TAK, albo podobnie sobie wymyśliłem - potem kilkakrotnie zrealizowałem.... działa bardzo dobrze, szczególnie gdy DGP jest wspomagane przez nasadkowy wymiennik ciepła BONUS

    No ale okazuje się, że wymyśliłem - umyśliłem drugi raz koło....
    No ale ciągle jestem zdania, że myślenie i umyślanie, ma przyszłość....
    Szczególnie fajnie to wychodzi tutaj, gdzie aktualnie jestem....

    Pozdrowienia z Górnej stacji narciarskiej Małe Ciche - polana Zgorzelisko
    Ostatnio edytowane przez bohusz ; 24-08-2014 o 13:53

  11. #11

    Domyślnie

    Bohuszu - jesteśmy co roku w Małym Cichym; na górnej stacji oczywiście zdarza mi się piwkiem rozgrzać.
    Tej zimy jak rozumiem będę Twoje dzieło podziwiał?
    Wojtek, prawie zawsze.

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kasia Wojtek Zobacz post
    Bohuszu - jesteśmy co roku w Małym Cichym; na górnej stacji oczywiście zdarza mi się piwkiem rozgrzać.
    Tej zimy jak rozumiem będę Twoje dzieło podziwiał?
    Ja tu (hotel TATRY - dawny ośrodek rządowy) akurat jest w celach typowo wypoczynkowych i turystycznych, z żoną i dwoma psami. Taki objazd po PODHALU po kilka dni w różnych hotelach.
    Pozdrawiam

  13. #13

    Domyślnie

    Przedłużyłem rury wystające z góry zabudowy kominka i mam możliwość regulacji ich długości.
    Obudowa jest już zamknięta i wygląda jak na zdjęciu:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	kominek-zabudowa_1.jpg
Wyświetleń:	129
Rozmiar:	62,6 KB
ID:	276422

    Widoczny na zdjęciu otwór wylotowy nie jest jeszcze w docelowym wymiarze, ale spełnia wymagania producenta odnośnie powierzchni. W otworze będzie zamontowany luft z kratki.pl
    Obudowa została pokryta klejem elastycznym z zatopioną siatką.
    Podczas pierwszego palenia w całym domu śmierdziało, zapewne klejami itp. Przy drugim paleniu nie były wyczuwalne żadne zapachy.
    Po dwóch godzinach palenia obudowa nagrzała się na powierzchni zewnętrznej do około 40 stopni (delikatnie cieplejsza od dłoni).
    Z otworu wylotowego wylatywało gorące powietrze, jednak nie na tyle żeby się oparzyć przy dłuższym trzymaniu dłoni.
    Podobne odczucia występują przy kratkach wylotowych DGP na piętrze.
    W komorze dekompresyjnej temperatura była zbliżona do panujących w pomieszczeniu 20-22 stopni.

    Jedna rura DGP emituje znacznie więcej ciepła niż pozostałe. Jest to rura, która zaczyna się blisko rury spalinowej.
    W związku z możliwością regulacji długości rur, chciałbym zapytać, co z tym zrobić?
    Czy wydłużyć pozostałe rury, czy może przeciwnie, pozostałe skrócić?

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Popróbuj najpierw w jedną, potem w druga stronę. Opisz wrażenia.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Jeżeli jest możliwość regulacji długości rur w późniejszym terminie to można palić jeszcze trochę (noce robią się już chłodniejsze) aby sprawdzić jak ciepło będzie rozchodziło się przy dłuższym i regularnym użytkowaniu kominka, nagrzaniu pomieszczeń itp.

  16. #16
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    waclawekala

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    Ciekaw jestem jak działa to "wydłużanie" (bez skojarzeń) kanałów. Ja też będę robił podobne dgp i nie chcę się bawić w fabryczny dystrybutor. Czy obniżenie kanału poniżej kratki wylotowej nie spowoduje znacznego spadku ciśnienia na rurze i powietrze nie popłynie głównie przez kratkę?

  17. #17
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    waclawekala

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Mińsk Mazowiecki
    Kod pocztowy
    05-300
    Posty
    9

    Domyślnie

    PS. Sorki, że się: tak wciąłem z pytaniem

  18. #18

    Domyślnie

    Jeszcze się nie zająłem tematem wydłużania/skracania rur w obudowie.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał bresio Zobacz post
    Przez obudowę przechodzi rura (ocynk) od czerpni powietrza do planowanego na poddaszu rekuperatora.
    Z ciekawości - nie obawiasz się o ew. skraplanie się pary wodnej na zew. powierzchni tej rury ? - zakładam ,że czerpnia czerpie z jakiegoś GWC lub bezpośrednio z zewnątrz. Wtedy raczej temperatura powietrza w rurze (np. w okresie zimowym) będzie wyraźnie niższa niż tego w obudowie kominka , a szczególnie jak nie będzie się palić - może to powodować spływanie skroplonej pary po powierzchni tej rury w okolice przejścia przez posadzkę/strop itd. z całymi tego konsekwencjami. Pytam bo mam podobny problem z wlotem 2 czerpni ( z GWC i zewnętrznej) do kotłowni - zanim rury dotrą do reku będą zaizolowane. Z nad kominka natomiast mam podciągnięty osobny "zaciąg" ciepłego powietrza , który podwyższy nieco temperaturę "brudnego" powietrza , zanim ono dotrze do reku w celu oddania ciepła.

  20. #20

    Domyślnie

    Odświeżę temat - w jaki sposób montujecie rury flex do późniejszej regulacji w systemie DGP?? Czy w celu regulacji ta rura jest 'rozpinana' z układu (jakaś opaska/łącznik zaraz za obudową) i powiedzmy - wciskając coś do środka zwiększamy/zmniejszamy wysokość flexa?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony