dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 59 z 73
Pokaż wyniki od 1.161 do 1.180 z 1453
  1. #1161

    Domyślnie

    Podawałem parę miesięcy temu, czym mogę sterować: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7323861

    W tym momencie mam taki problem, że stan "ustalony" palnika, do jakiego on dąży i osiąga go po kilku dniach, to poziom paliwa mniej więcej równy z górną powierzchnią palnika.

    A z tego co czytałem i widziałem w filmach z rozpalania na YouTube - jeśli dobrze zrozumiałem - prawidłowo powinien być kopczyk.

    Więc raz na tydzień czy dwa zapuszczam na dłuższy moment podajnik, by podnieść poziom paliwa prawie do deflektora, by była górka. I gdy jest ten kopczyk - rzeczywiście jakby "żwawiej" się paliło i szybciej osiągało zadaną temperaturę w porównaniu z sytuacją, gdy paliwo sięga powierzchni palnika i wcale ponad nią nie wystaje.

    Czy mogę coś przestawić, by palnik utrzymywał stan z kopczykiem, i nie obniżał z czasem poziomu paliwa? A może jednak prawidłowo powinno być nie z kopczykiem, tylko właśnie z paliwem na poziomie górnej płyty palnika?

    Mogę dać krótsze opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu - może spróbować z tym?

  2. #1162

    Domyślnie

    Jest na sali serwisant?
    Sterownik master500 - zaczęło mrygać SERWIS. Jak to wyłączyć?

  3. #1163
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Podawałem parę miesięcy temu, czym mogę sterować: http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7323861

    W tym momencie mam taki problem, że stan "ustalony" palnika, do jakiego on dąży i osiąga go po kilku dniach, to poziom paliwa mniej więcej równy z górną powierzchnią palnika.

    A z tego co czytałem i widziałem w filmach z rozpalania na YouTube - jeśli dobrze zrozumiałem - prawidłowo powinien być kopczyk.

    Więc raz na tydzień czy dwa zapuszczam na dłuższy moment podajnik, by podnieść poziom paliwa prawie do deflektora, by była górka. I gdy jest ten kopczyk - rzeczywiście jakby "żwawiej" się paliło i szybciej osiągało zadaną temperaturę w porównaniu z sytuacją, gdy paliwo sięga powierzchni palnika i wcale ponad nią nie wystaje.

    Czy mogę coś przestawić, by palnik utrzymywał stan z kopczykiem, i nie obniżał z czasem poziomu paliwa? A może jednak prawidłowo powinno być nie z kopczykiem, tylko właśnie z paliwem na poziomie górnej płyty palnika?

    Mogę dać krótsze opóźnienie wyłączenia wentylatora w podtrzymaniu - może spróbować z tym?
    Zwiększ podawanie albo zmniejsz przerwę w podawaniu. Ja bym tak spróbował.

  4. #1164

    Domyślnie

    Ale gdy piec działa prawie cały czas w trybie pracy (np. przy tych większych mrozach), tego zjawiska nie ma. Tylko gdy działa przez większość czasu w podtrzymaniu - tak jak teraz.

  5. #1165
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Chodzi Ci o to że teraz jak piec działa w podtrzymaniu to nie masz kopczyka jak zaczyna dogrzewać piec ??
    Jeśli tak to zrób tak jak mówię zwiększ podawanie lub zmniejsz przerwę w podawaniu piec szybciej poda węgiel i szybciej się dogrzeje. Ja teraz też tak mam że jak piec startuje żeby dogrzać do zadanej temperatury to nie ma kopczyka bo podtrzymanie mam ustawione na minimum ale szybko podaje groszek i dochodzi do zadanej, jak na razie nie ma z tym problemu piec wcale nie musi startować z kopczyka będzie chodził 1-2 minuty dłużej ale osiągnie temperaturę jak chcesz żeby był kopczyk to musisz zwiększyć podawanie w podtrzymaniu zależy jak masz ustawione podtrzymanie.
    Takie jest moje zdanie ale mogę się mylić u mnie nie ma kopczyka i się to sprawdza

  6. #1166

    Domyślnie

    Sam nie generował kopczyka po wyjściu z podtrzymania. Ostatnio po paru dniach osiągnął wręcz stan dołka.

    Zwiększyłem podawanie, może będzie lepiej.

  7. #1167
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    zloty_66

    Zarejestrowany
    Feb 2017
    Skąd
    Przełom
    Kod pocztowy
    26-080
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał kpc21 Zobacz post
    Sam nie generował kopczyka po wyjściu z podtrzymania. Ostatnio po paru dniach osiągnął wręcz stan dołka.

    Zwiększyłem podawanie, może będzie lepiej.
    a ile Ci piec stoi w podtrzymaniu ??

  8. #1168

    Domyślnie

    Przez większość czasu. Ciężko, by przy obecnej pogodzie było inaczej.

    Nieco inna kwestia. Rozważam pozostawienie ogrzewania węglowego na lato, do grzania c.w.u. (c.o. odłączone). Do tego, by wystarczyło mi wody do wzięcia kąpieli w wannie, potrzebuję, by temperatura wody wychodzącej z kotła wynosiła 65 stopni. Inaczej woda w bojlerze jest za zimna, by wystarczyło jej do napełnienia wanny. A nie lubię kąpać się w wannie napełnionej do połowy.

    Zazwyczaj korzystamy z prysznica, z wanny średnio raz w tygodniu (i to nie wszyscy domownicy). A do prysznica wystarcza niższa temperatura, rzędu 40-50 stopni.

    Co jest bardziej opłacalne od strony ekonomicznej (z punktu widzenia paliwa, nie mówię o zużyciu kotła, do którego zapewne niższa temperatura przyczyni się bardziej - choć prawdę mówiąc, dotychczas kocioł ten, mający już trochę lat, często pracował na niskich temperaturach i żadnych negatywnych efektów nie stwierdziłem): utrzymanie 65 stopni przez cały czas czy trzymanie tych 45 stopni przez cały czas i podnoszenie temperatury do 65 stopni tylko do kąpieli w wannie?

    A może, biorąc pod uwagę niską sprawność kotła gdy pracuje on prawie cały czas w podtrzymaniu, lepiej wyjdę na ogrzewaniu c.w.u. grzałką elektryczną w bojlerze?
    Ostatnio edytowane przez kpc21 ; 04-05-2017 o 15:35

  9. #1169
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    W sterowniku Master 500 jest funkcja "podtrzymanie lato - pauza podajnika" cała reszta ustawień w podtrzymaniu jest bez "lato", więc czy jest sens na lato zmieniać pauze podajnika bez zmiany pozostałych parametrów? Tryb lato wyłącza CO, ale co daje sama zmiana czasu jednego parametru?
    Instrukcja https://www.dksystem.pl/download/MAS...NS-018-001.pdf
    Jaką histereze ustawić na zbiorniku CWU na lato? małą i często grzać na małej mocy, czy duża i odpalać na moc nominalną?Po nagrzaniu i tak pójdzie w podtrzymanie więc cykli przejść będzie tyle samo więc czy warto prowadzić na małej mocy?

    PS
    Może ktoś coś powiedzieć o dmuchaniu przed i po pracy podajnika oraz o płynnej pracy wentylatora
    Jak zawór 4dr podnosi temp. powrotu jak nie ma pompki, która zaciągnęłaby ciepłą wode?
    PS2
    Jak dmuchać w podtrzymaniu? tyle czasu co podawanie? 3 razy dłużej? z mocą maksymalną, żeby wydmuchać popiół i mocno rozpalić? z mocą jak przy pracy? z mocą minimalną ale długo?
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 18-06-2017 o 17:14

  10. #1170
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slekcik6

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Pyskowice
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, nie mogę sobie poradzić z ustawieniami pieca Ognik Gold Plus 35 kw sterownik Tech St-480. Dom nowo wybudowany 230m (6 grzejników reszta podłogówka) + piwnica 110m ( 6 grzejników), jescze nie ocieplony. Ekogroszek wesoła o wartości 28-29. Powstają spieki i piec nie może osiągnąć temperatury zadanej 55 st. (osiąga maks 52 st ) przy aktualnie włączonych tylko 6 grzejnikach w skutek tego piec się nie wyłącza tylko na okrągło chodzi spalanie okokło 30 kg + na 24h.

    Ustawienia były takie: (pracuje tylko 6 grzejników póki co )

    czas podawania: 15 sek
    Przerwa podawania: 70 sek
    Wentylator: 20%

    Poczytałem forum i ustawiłem tak:

    czas podawania: 7 sek
    Przerwa podawania: 40 sek
    Wentylator: 50%

    I dalej to samo temperatura nie rośnie a płomień jest jakby za słaby i są spieki( za mało paliwa? )

    Gdzieś widziałem na takim samym sterowniku ustawienia:

    czas podawania: 28 sek
    Przerwa podawania: 170 sek
    Wentylator: 30%

    nie wiem czy to dobre ustawienia. Dodam że jestem świerzy w tych tematach i nie mam pojęcia jak to ustawić, proszę o pomoc

    Pozdrawiam

  11. #1171

    Domyślnie

    Wesoła to trudny groszek do spalania - zwłaszcza dla początkujących. Spróbuj ustawić podawanie stałe np 5s a zmieniaj samą przerwę. I zwiększ siłę nadmuchu bo Wesoła lubi dużo wiatru. Poza tym przy nowych domach tak jest że zużycie w pierwszym roku jest duże nawet o 50% większe niż w 2 roku i kolejnych.

  12. #1172
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slekcik6

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Pyskowice
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dziękuje za odpowiedź. Na sterowniku czy daje nadmuch 5% czy 100% zawsze pracuje tak samo nie słuchać ze zwalnia czy przyspiesza coś jest nie tak? Ustawiłem nadmuchu na 60% i przesłone na wentylatorze mam odsłoniętą na maksa. Czytałem że jak jest za duży nadmuch to wychładza piec?

  13. #1173
    ELITA FORUM (min. 1000)
    sebsa

    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Rzgów
    Kod pocztowy
    95-030
    Posty
    1.107

    Domyślnie

    Kolego Slekcik6. Paliłem swego czasu 3 sezony pod rząd Wesołą. Co mogę z pewnością napisać to na pewno nie to, że lubi dużo wiatru. Jest to węgiel o dużej kaloryczności. Preferuje dłuższe cykle i możliwie najmniejszy nadmuch. Te 2 rzeczy ciężko z sobą pogodzić, kiedy dom generuje dość duże zapotrzebowanie na ciepło. Druga sprawa to kwestia dmuchawy i jej wydatku. Są wentylatory o mocach 40W i wydajności ok 160m3/h i są takie o mocach 80W i wydatku powyżej 300m3/h. Ciężko w takim przypadku mówić o konkretnych wartościach nie znając szczegółów. Dodatkowa kwesta to rodzaj palnika oraz motoreduktora w silniku i ilość węgla przerzucanego w czasie. Co mogę zaproponować to ustawić uniwersalne 5/30 lub 5/40 i dostrajać do tego nadmuch. Schodziłbym z obrotami możliwie najniżej. Przy tych słabszych dmuchawkach to będzie ok 38-40%. Mocniejszego wentylatora nigdy nie testowałem ale wydaje mi się, że będzie to właśnie ok 20-25%. Zbyt mocny nadmuch rzeczywiście daje efekt przeciwstawny do zamierzonego. Może być powodem wychładzania pieca, nieosiągania temperatury zadanej itd. Sprawdziłbym jeszcze wentylator bądź sterownik. Być może od strony sprzętowej jest coś nie tak. Wentylator powinien reagować na zmiany w zakresie nastaw.
    Ostatnio edytowane przez sebsa ; 26-10-2017 o 20:08
    Jesteśmy powtórką z historii, niczym więcej a ona trwa bez końca...

  14. #1174

    Domyślnie

    No i tak to jest że jeden mówi że trzeba mocno dmuchać : http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post7400716
    a inny że nie. Paliłem wesołą z 4 sezony ( notabene bardzo dobry groszek) i nie zmieniałem ustawień nadmuchu jak raz ustawiłem tak szło (nawet w trybie CWU latem) - tyle że ja mam sterownik SPP a on moduluje pracą dmuchawy . @sebsa słusznie zauważył że masz coś nie tak z dmuchawą skoro nie słyszysz różnicy przy rożnych nastawach. Moje ustawienia dla Wesołej to 5/90 .


  15. #1175
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slekcik6

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Pyskowice
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam, zrobiłem jak polecił Pawelo podawanie 5 sek i do tego dopasowywałem przerwę jak dałem 20 sek to piec nie osiągał temp zadanej więc na noc zostawiłem 10 czyli 5/10 i nadmuchu na 50% na sterowniki, ale jak wcześniej wspomniałem wentylator nie reaguje na różne ustawienia, więc reguluję nadmuch przesłona na wentylatorze ( przymknąłem ją troszke) . Piec osiąga teraz temp zadaną , ale groszek nie spala się na proch tylko są spieki ( jak je zminimalizować?). Teraz ustawiłem 5/15 i jeszcze mocniej przymknąłem wentylator 60% zasłonięte i obserwuję.

    Pawelo jak ustawię 5/90 to mi piec zaśnie.

    Sebsa później jeszcze sprawdzę twoje ustawienia, ale obawiam się że czas przerwy 30-40 to może być za dużo i będzie brakować węgla. A do sterownika od dmuchawy muszę wezwać instalatora bo coś jest nie tak.

  16. #1176

    Domyślnie

    To Ci powiem że kupiłem na próbę kilka worków z Castoramy i musiałem pojechać 5/120 by się spalał bo zostawał koks na palniku. Wesoła u mnie spalała się na popiół w trybie CWU ,normalnie jak grzałem zimą spieki były - nie duże ale były - nie wiem jakie są u Ciebie.

  17. #1177
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    slekcik6

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Pyskowice
    Kod pocztowy
    44-120
    Posty
    4

    Domyślnie

    Jest to moje pierwsze palenie więc nie wiedziałem jaki groszek wybrać kupiłem Wesoła z polecania ojca kolegi. Zamiast wziąść kilka worków z każdego na próby kupiłem od razu 4t Wesołej. Nie spala na popiół tylko zostają takie grudki jak żwir to wygląda. Teraz chodzi 5/20. Nie wiem jak jest u ciebie możliwe 5/90 . Jak dam za mało powietrza albo za długie przerwy w podawaniu to nie osiąga temp zadanej . Jak mam Jeszce ustawić przerwy w podtrzymaniu? Mam praca podtrzymania 40sek przerwa 8min wentylator czas pracy 60sek przerwy 8min

  18. #1178
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PrzemekBB

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Witam mój piec to Kamen Multi 20 kW, sterownik Tech 480K z pid, wentylator to STW70 Hawk. Do ogrzania około 180m2 plus zbiornik 200l. Mam z tym wszystkim problem gdyż występuje mi duża ilość nie dopalonego węgla w popielniku i wydaje mi się że nie pali równomiernie węgla. Z przodu mam sam popiół a z tyłu popielnika mnóstwo spieków. Ustawienia Tech-a to:
    Zadana CO - 65*
    Zadana CWU - 47*
    Histereza - 2*
    Temperatura załączania pomp - 35*
    Moc kotła - 70%
    Temperatura zadana zaworu - 36* - przy 8* na zewnątrz
    Skok jednostkowy - 40%
    Minimalne otwarcie - 0%
    Minimalna temperatura powrotu - 35*
    Minimalna praca podajnika - 4 sek
    Maksymalna praca podajnika - 4 sek
    Minimalna przerwa podajnika - 60 sek
    Maksymalna przerwa podajnika - 60 sek
    Minimalny wentylator roboczy - 40%
    Maksymalny wentylator roboczy - 60%
    Minimalne obroty - 160/min
    Maksymalne obroty - 350/min
    Maksymalna temperatura spalin - 240*
    Obniżenie pokojówki - 1*
    Korekta wentylatora dolna - minus 10%
    Korekta wentylatora górna - minus 10%

    Tyle ustawień znalazłem na piecu (oprócz krzywej grzewczej). Dodam tylko iż tak piec ustawił mi instalator (i tyle chłopa widzieli) a ja jestem zielony w temacie.

  19. #1179
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar timon120777
    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Rawa Mazowiecka
    Kod pocztowy
    96-200
    Posty
    3.561

    Domyślnie

    PrzemekBB
    a instalator uszczelnił CI palnik? jeśli dobrze kojarzę to w tym kotle jest ekoenergia albo palnik ewmara a one wymagają uszczelnienia korony inaczej palą jak piszesz czyli w cały świat
    poszukaj o uszczelnianiu ekoenergii albo Brucera i znajdziesz opisy i zdjęcia jak to zrobić samemu. teraz jest jeszcze ciepło więc wygaszenie kotła na kilka godzin nie powinno być problemem. dopiero po tym procederze zacznij ustawiać parametry dopiero
    TERMO-ECO 19KW BRUCER ST37/ COBRA/SCORPION
    Dokonaj czegoś niemożliwego, a szef zaliczy to do twoich obowiązków.
    Jedynym sposobem by zmądrzeć jest gra z mądrzejszym przeciwnikiem
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...nik-dwustanowy
    LINK DO PORADNIKA ZABLOKOWAŁ ADMINISTRATOR JAKO NIEZGODNY Z REGULAMINEM

  20. #1180
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    PrzemekBB

    Zarejestrowany
    Oct 2017
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    5

    Domyślnie

    Dzieki Timon. Napewno go nie uszczelnial pokazywal tylko jak go wyczyscic... od tego wiec przez ten weekend zaczne

Strona 59 z 73

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony