dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 73
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 1453
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Ok super - niech wszyscy widzą przy jakim paleniu osiągam najlepsze wyniki i nie boją się ustawiać małych mocy latem

    Oczywiście w innych kotłach z innymi sterownikami optymalne może być inne ustawienie, ale daje to pogląd.

    Mam podawanie 5 s, przerwa 90s - ile razy to możesz sam zobaczyć patrząc na wykres temp. spalin na esterownik i obliczyć [czas w którym temp. spalin byłą wyższa niż w postoju dzieląc przez 95 s], bo to zależy ile ciepłej wody zostało zużyte.
    Ok, czaję, a jaką masz histreze?

  2. #42

    Domyślnie

    I tak wklejam filmik z pracy palnika:

    ust. (sterownik zwykły Ognik) :
    - pod. 5s, pauza 20s, obr. went. 6 (skala od 2 do 10), przesłona uchylona na 3cm, podtrzymanie co 50 minut, praca w podtrzymaniu 20s (went. i podajnik), histereza 1C, - temp. zadana 55C
    - Bojler CWU 100L z wężownicą i grzałką
    - Paliwo : RETOPAL
    - Jak dotykam czopucha przy końcówce tryba praca to tak po 2s zaczyna parzyć... ale jaka jest temp. spalin to nie wiem
    - Komin na czopuchem w trybie praca lekko ciepły..
    - Podajnik podaje groszek około 19-22 razy w trybie praca (5 sek. jedno podanie)
    - Deflektor jest na wysokości około 20-25cm
    - 25kg RETOPALA starczyło na 103 godziny....
    - Jeszcze nie udało mi się nagrać filmiku z pracy w podtrzymaniu - jak upoluję to wrzucę


    Start w tryb praca :
    https://www.youtube.com/watch?v=XinwX4D9upE

    W połowie trybu praca :
    https://www.youtube.com/watch?v=bzvTvwoQrnI

    Końcówka trybu praca :
    https://www.youtube.com/watch?v=4CXI3COLm0w

    Foto popiołu z RETOPALA (z lampą i bez) i foto dmuchawy i sterownika :
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0102.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	97,1 KB
ID:	278048   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0104.jpg
Wyświetleń:	227
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	278049   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0097.jpg
Wyświetleń:	184
Rozmiar:	92,4 KB
ID:	278050   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_0099.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	83,3 KB
ID:	278051  
    Ostatnio edytowane przez robertokot25 ; 03-09-2014 o 16:03

  3. #43

    Domyślnie

    @robertokot25

    Nieźle hajcujesz!
    MARTINOS

  4. #44

    Domyślnie

    MARTINOS - ten RETOPAL jakiś taki łatwopalny hehe
    SUSPENSER - czyli mam za bogato?? te ust. to na zimę? - podałem wszystkie parametry powyżej - wskazówki mile widziane , przy takim małym płomieniu jak u ciebie to nie będzie za niska temp. spalin? i jak zrobię podobne nastawy tak jak u siebie to żeby w kominie nie powstała mi wilgoć.. nie ma takiego zagrożenia?
    pzdr.
    Ostatnio edytowane przez robertokot25 ; 03-09-2014 o 16:07

  5. #45
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertokot25 Zobacz post
    Ok, czaję, a jaką masz histreze?
    Histereza CWU 3*C bo SPP nie ma regulowanej tylko stałą, histerezy kotła nie ma - sterownik stara się oscylować wokół temp. zadanej.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  6. #46
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertokot25 Zobacz post
    MARTINOS - ten RETOPAL jakiś taki łatwopalny hehe
    SUSPENSER - czyli mam za bogato?? te ust. to na zimę? - podałem wszystkie parametry powyżej - wskazówki mile widziane , przy takim małym płomieniu jak u ciebie to nie będzie za niska temp. spalin? i jak zrobię podobne nastawy tak jak u siebie to żeby w kominie nie powstała mi wilgoć.. nie ma takiego zagrożenia?
    pzdr.

    Tak te ustawienia co masz to na zimę.

    Obniż deflektor na maks 15 cm, albo nawet 10 na lato.

    Temp. spalin mam jak widać ok. 80*C i nic się nie dzieje - jak masz węgiel suchy to się nie ma skąd wilgoć brać, jak mokry że cieknie to się gdzieś wykropli albo w kotle albo w kominie.

    Zajrzałem do wymiennika jest tam suchutko a sam widzisz jakie mam temp. spalin.

    Dlatego polecam węgiel w plecionych workach - super dosycha
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Tak te ustawienia co masz to na zimę.

    Obniż deflektor na maks 15 cm, albo nawet 10 na lato.

    Temp. spalin mam jak widać ok. 80*C i nic się nie dzieje - jak masz węgiel suchy to się nie ma skąd wilgoć brać, jak mokry że cieknie to się gdzieś wykropli albo w kotle albo w kominie.

    Zajrzałem do wymiennika jest tam suchutko a sam widzisz jakie mam temp. spalin.

    Dlatego polecam węgiel w plecionych workach - super dosycha
    Ale tak ogólnie ładnie się pali? popiół też fajny.. drobny z RETOPALA,, czyli jak jest mniejszy/niższy płomień w ust. letnich to deflektor powinien być niżej? muszę zobaczyć czy jest jakaś regulacja ale nie sądzę aby była
    Tu opisałem więcej - test retopala :
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6597509

  8. #48
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał robertokot25 Zobacz post
    Ale tak ogólnie ładnie się pali? popiół też fajny.. drobny z RETOPALA,, czyli jak jest mniejszy/niższy płomień w ust. letnich to deflektor powinien być niżej? muszę zobaczyć czy jest jakaś regulacja ale nie sądzę aby była
    Tu opisałem więcej - test retopala :
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...=1#post6597509

    Pali się całkiem nieźle - choć chyba za mocno dmuchasz - pamiętaj, że każda ilość powietrza ponad to, które jest potrzebne do procesu spalania zabiera ciepło i grzeje komin oraz atmosferę.

    Spróbuj tak ograniczyć ilość powietrza [kombinując nastawą sterownika i przysłoną dmuchawy], żeby było jeszcze odpowiednie ciśnienie na palniku [w pewnym momencie dmuchawa straci spręż], i dobierz do tego dawkę paliwa - to będzie minimalna moc z którą palnik może pracować przy Twoim sterowniku i dmuchawie.

    Na lato do CWU to powinno być ok - u mnie i tak pompa CWU nie nadąża odbierać ciepła generowanego przez palnik więc działa na bardzo małej mocy.


    Gdy deflektor jest za wysoko to nie działa, bo żeby działał musi być rozgrzany.

    Ja zrobiłem sobie regulowany stelaż pod żeliwne ruszty awaryjne i one działają jako deflektor, lecz szczerze mówiąc nie chciało mi się ich na lato wyregulować niżej - może w przyszłym roku sprawdzę latem czy to coś da.
    Ostatnio edytowane przez SUSPENSER ; 03-09-2014 o 20:57
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Zobacz tutaj:
    https://www.dksystem.pl/oferta/regul...low/master-500
    Zobacz, jaki jest soft i daj znać.
    Tak przeglądam wszystkie instrukcje i widzę tylko różnicę - w wyższej wersji dodali podajnik tłokowy.
    Powiedzcie mi - jak się ma procentowe ustawienie nadmuchu do biegowego - jak jest w innych sterownikach. Widzę, że w ustawieniach jest zalecane zmniejszenie siły nadmuchu. Ja mam 100% i nie bardzo wiem jak to odnieść do niektórych przykładów, gdybym chciał podobnie u siebie nastawić.

  10. #50
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzech25 Zobacz post
    Tak przeglądam wszystkie instrukcje i widzę tylko różnicę - w wyższej wersji dodali podajnik tłokowy.
    Powiedzcie mi - jak się ma procentowe ustawienie nadmuchu do biegowego - jak jest w innych sterownikach. Widzę, że w ustawieniach jest zalecane zmniejszenie siły nadmuchu. Ja mam 100% i nie bardzo wiem jak to odnieść do niektórych przykładów, gdybym chciał podobnie u siebie nastawić.
    Patrz na filmiki i staraj się ustawić podobnie bo każdy producent sterownika podstawia inne wartości prądu pod procenty oraz biegi, i chyba nikt nie ma przelicznika jaki bieg w jednym odpowiada % w drugim.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  11. #51

    Domyślnie

    grzech musisz to ustawić pod swój kocioł, palnik, obniżyć nadmuch powinieneś a na ile, to nie wiem, spróbuj na 40%....

    w dk system master500 są narzędzia,a by ten dwustan dobrze chodził.
    Masz wyprzedzenie dmuchawy, czyli o ile wcześniej załączyć nadmuch przed podajnikiem, możesz dać 3sekundy
    masz też opóźnienie wyłączenia, aby świeżą porcję lepiej rozpalic, tutaj możesz dac np. 5-8sekund, wówczas o tyle dłużej po zastopowaniu podajnika dmuchnie....

    Zacznij wyjściowo od np.:
    5sek podawanie
    30sek pauza podawania
    nadmuch 40%
    wyprzedzenie nadmuchu 3sek
    przedłużenie nadmuchu np. 8sek

    jak takich czasów nie idzie ustawić,to zrób
    10sek podawanie
    60sek pauza
    5sek wyprzedzenie/wybieg
    5-10sek przedłużenie/opóźnienie
    40%nadmuch

    resztę dopieścić obserwując

    przedmuch widze jest podzielony osobno dla podajnika i osobno dla dmuchawy
    to trzeba tak ustawić, aby się palenisko mocno nie zapadało (płaskie teraz może być)
    np. podawanie co 20minut przez 10sekund
    dmuchanie co 10minut przez 10sekund czy 15sekund
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    w dk system master500 są narzędzia,a by ten dwustan dobrze chodził.
    np. podawanie co 20minut przez 10sekund
    dmuchanie co 10minut przez 10sekund czy 15sekund
    Dzięki wielkie

  13. #53

    Domyślnie

    Ja od dwóch tygodni mam zasypany piec Iskrą z Wesołej przy tych samych nastawach co przy poprzednim węglu zginęły mi wszystkie problemy z niedopalonym węglem czy dużą ilością popiołu. Jedyny minus, że żar na palniku mi się dość mocno obniżył ale za to popiół się zbiera tylko ten co wydmucha dmuchawa - jednak warto zainwestować w lepszy węgiel - do tej pory kupowałem na składach do 700 zł ten kosztował 900 ale wart swojej ceny . No i ta wygoda - węgiel na paletach w worku - nic się nie brudzi a kurier mi wstawił 4tony tam gdzie chciałem ...

  14. #54

    Domyślnie

    Supenser - jak widziałem Twój filmik z grzania to taka ledwo świeczka U mnie po przestawieniu na 40% wentylatora mam bardzo jasny płomień i to na całym palenisku. Nie wiem czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszyć nadmuch? Tylko z kolei czy jak zmniejszę to czy będzie się dopalał?

  15. #55

    Domyślnie

    grzech kiedyś jak bawiłem się ekosterem400 (taki odpowiednik mastera 500, ale do kotła zasypowego)
    to kojarzę,że do dmuchawy z silnikiem EMC 75W schodzenie poniżej 30% nie miało sensu, pamiętam,że było dobrze koło 40%, stąd taka była moja wcześniejsza sugestia
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    grzech kiedyś jak bawiłem się ekosterem400 (taki odpowiednik mastera 500, ale do kotła zasypowego)
    to kojarzę,że do dmuchawy z silnikiem EMC 75W schodzenie poniżej 30% nie miało sensu, pamiętam,że było dobrze koło 40%, stąd taka była moja wcześniejsza sugestia
    Mam tam jeszcze ustawienie - nie pamiętam dokładnie - płynny nadmuch? Mam to włączone ale chyba przy tej opcji jak nadmuch mam na 40% to mocniej nie dmucha z jakiegoś powodu?
    Wiecie czego mi brakuje w opcjach tego sterownika - indywidualnych ustawień - porobił bym z 10 różnych nastawów i sobie testował

  17. #57
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzech25 Zobacz post
    Supenser - jak widziałem Twój filmik z grzania to taka ledwo świeczka U mnie po przestawieniu na 40% wentylatora mam bardzo jasny płomień i to na całym palenisku. Nie wiem czy tak zostawić czy jeszcze zmniejszyć nadmuch? Tylko z kolei czy jak zmniejszę to czy będzie się dopalał?
    Sprawdź - zobacz czy po zmniejszeniu nie ma gwałtownego spadku ciśnienia nadmuchu - najlepiej ustawić tuż powyżej tego progu i to jest minimalna moc z jaką palnik dobrze pracuje.

    Jak nie będzie dopalał to daj dłuższą przerwę.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał grzech25 Zobacz post
    Mam tam jeszcze ustawienie - nie pamiętam dokładnie - płynny nadmuch? Mam to włączone
    Ja bym to wyłączył, tak jak ma to sens w sterowniku zasypowym, tak uważam,że tutaj proste przeniesienie tego do stera z podajnikiem to pomyłka.

    Tutaj chodzi o to,że przed temp. zadaną dmuchawa zaczyna schodzić z obrotami i wszystko byłoby ok, gdyby było to skorelowane ze zmniejszaniem ilości paliwa lub wydłużaniem pauzy. W tamtym roku sugerowałem to pierwsze rozwiązanie i miało zdejmowac przed temp. zadaną w sumie 3sekundy z czasu pracy, po 1sekundzie na skok (w/g zamysłu miało to zacząć działać na 3st.c przed zadaną) tak w skrócie mówiąc i nie wchodząc w szczegóły.... to w prosty sposób zmieniałoby stosunek podawanie-pauza.... nie zostało to wprowadzone, sam już nie miałem czasu na dalsze konsultacje. Aktualne samo zmniejszanie obrotów wentyla bez zmiany ilości paliwa wydaje mi się pomysłem niedopracowanym.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  19. #59
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar SUSPENSER
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    Miłoszyce
    Kod pocztowy
    55-220
    Posty
    7.106

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jarecki79 Zobacz post
    Ja bym to wyłączył, tak jak ma to sens w sterowniku zasypowym, tak uważam,że tutaj proste przeniesienie tego do stera z podajnikiem to pomyłka.

    Tutaj chodzi o to,że przed temp. zadaną dmuchawa zaczyna schodzić z obrotami i wszystko byłoby ok, gdyby było to skorelowane ze zmniejszaniem ilości paliwa lub wydłużaniem pauzy. W tamtym roku sugerowałem to pierwsze rozwiązanie i miało zdejmowac przed temp. zadaną w sumie 3sekundy z czasu pracy, po 1sekundzie na skok (w/g zamysłu miało to zacząć działać na 3st.c przed zadaną) tak w skrócie mówiąc i nie wchodząc w szczegóły.... to w prosty sposób zmieniałoby stosunek podawanie-pauza.... nie zostało to wprowadzone, sam już nie miałem czasu na dalsze konsultacje. Aktualne samo zmniejszanie obrotów wentyla bez zmiany ilości paliwa wydaje mi się pomysłem niedopracowanym.
    Czyli przy właściwym ustawieniu procesu w stanie pracy pojawia się cykliczne przewęglenie i kopcenie palnika

    Faktycznie przy zasypowcu ma to sens, ale w kotle z podajnikiem to nie może działać dobrze, ja bym jednak był za zwiększaniem przerwy bo podawanie przy spiekalnym węglu może być 2s i wtedy niewiele kroków będzie, a i przy typowych 5s też szału nie ma.
    Jeśli się ze mną nie zgodzisz i przekonasz mnie argumentami do zmiany poglądu będę Ci wdzięczny za wyprowadzenie z błędu

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał SUSPENSER Zobacz post
    Czyli przy właściwym ustawieniu procesu w stanie pracy pojawia się cykliczne przewęglenie i kopcenie palnika

    Faktycznie przy zasypowcu ma to sens, ale w kotle z podajnikiem to nie może działać dobrze, ja bym jednak był za zwiększaniem przerwy bo podawanie przy spiekalnym węglu może być 2s i wtedy niewiele kroków będzie, a i przy typowych 5s też szału nie ma.
    Ok, wyłączę to. Teraz ustawiłem 3s podawania, pauzę na 40s i 30% nadmuchu i na palniku mam podobny płomyk
    Ale nasuwa się pytanie, czy taki słaby nadmuch nie wydłuża czasu nagrzewania? Nie lepiej mocniej dmuchać w fazie grzania?
    Ostatnio edytowane przez grzech25 ; 12-09-2014 o 07:25

Strona 3 z 73

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony