dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe w bliźniaku - czy wystaraczy mi miejsca na wysokość?

    Witam wszystkich,

    Jestem na etapie wyboru ogrzewania do połówki bliźniaka, w standardzie są kaloryfery, ja bym chciał podłogówkę na dole i górze, pytanie czy to ma sens i co ważniejsze czy to się zmieści.

    Połówka bliźniaka ma 133 metry2 użytkowej powierzchni na dwóch kondygnacjach, kubatura ok 550 m3. Gaz będzie doprowadzony więc nastawiam się na kondensat.

    Podłoga jest na gruncie, na chwilę obecną jest tam na piasku tylko 10 cm wylewki. Na parterze realnie zmierzone 282 cm do sufitu od wylewki, 106 cm do krawędzi miejsca osadzenia parapetów + 11 cm do dolnej krawędzi ramy okna. 5,5 cm do dolnej krawędzi ramy okna tarasowego.
    Na piętrze 277 cm do sufitu, 107 cm do parapetu 15 cm do ramy okna.

    W przypadku parteru wykonawca standardowo przewiduje jeszcze 10 cm styropianu i 7 cm wylewki i kaloryfery.

    Ja to chcę przerobić na podłogówkę, raczej bez fanaberii, dwie temperatury (góra, dół), więcej szczegółów nie znam, wykonawca mówi że się da, choć nie wyszczególnia poszczególnych warstw, chce za zrobienie tego dopłatę 2500 zł względem kaloryferów. W tym materiały i ułożenie podłogówki, dwa rozdzielacze i zaworki, doprowadza wszystko do kotłowni.
    Oferta nie obejmuje dokupienia 2 mieszaczy, 2 pomp i podłączenie do tego pieca, szacunkowy koszt prac dodatkowych to 2000 zł i jest to podobno wariant ekonomiczny.
    Drugie rozwiązanie przewiduje pompy i mieszacze w rozdzielaczu (chyba jako gotowiec) i zostało wycenione na około 4000 więc dwa razy drożej niż wariant ekonomiczny.

    Teraz prośba do znawców:
    1. Czy przy takich warunkach jest szansa na zrobienie podłogówki która ogrzeje coś więcej niż dżdżownice, a jeżeli tak to jakie warstwy i jak grube powinny być, aby miało to sens?
    2. Który wariant kosztowy wybrać? Cena razy dwa, a ja nie wiem czy ma znaczenie czy pompa będzie w mieszaczu czy przy piecu, co zyskuję a co tracę przy takim rozwiązaniu?

    Ktoś pomoże?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał doink Zobacz post
    Witam wszystkich,
    ... 5,5 cm do dolnej krawędzi ramy okna tarasowego....
    W przypadku parteru wykonawca standardowo przewiduje jeszcze 10 cm styropianu i 7 cm wylewki i kaloryfery.
    ...
    Ktoś pomoże?
    Dziwny ten wykonawca, albo ramiak tego okna ma z 15cm wysokości... albo ja czegoś nie rozumiem - no chyba że to przesówka

    w sumie zawsze na oknie tarasowym można powiesić kartkę "UWAGA!!! Nie otwierają się!!!"

  3. #3

    Domyślnie

    Szczerze mówiąc nie wiem czy nie pokręciłem czegoś w wymiarach. Nie wiem też ile maja ramy okien, jakoś nie przyszło mi do głowy je mierzyć. Mogę to sprawdzić ale to pewnie najwcześniej w weekend.

    Nie licząc tej jednej nieścisłości czy ktoś pokusi się o ocenę merytoryczną reszty?

  4. #4

    Domyślnie

    Jezeli ma byc w 100% podlogowka, to oprocz rurek, dwoch rozdzielaczy i kotla nic wiecej Ci nie potrzeba - zadnych pomp, mieszaczy itp.
    ***** ***

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał mistalova Zobacz post
    Jezeli ma byc w 100% podlogowka, to oprocz rurek, dwoch rozdzielaczy i kotla nic wiecej Ci nie potrzeba - zadnych pomp, mieszaczy itp.
    Rozumiem, że w takim układzie wszystko zależy od pompy w piecu, da radę ogarnąc dwa piętra?

    A co z warstwammi, ile wylewki, ile styropianu, gdzie I jaka folia żeby nie grzać gruntu tylko dom?

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał doink Zobacz post
    ...
    A co z warstwammi, ile wylewki, ile styropianu, gdzie I jaka folia żeby nie grzać gruntu tylko dom?
    na styro dużo miejsca nie masz, pozostałe warstwy zgodnie z technologią - zwykły jastrych cementowy min 4,5cm ponad rurką, anhydryty i inne takie min 2-2,5cm (różnie podają). na gruncie aby było dobrze na ogół daje się 20cm styro pod pozostałe warstwy - tyle to nie masz, można jaki PUR jak mała warstwa, ale drogo będzie, folia jeśli tackerem rastrowa na płytach wystarczy, jak do siatki to zwykła budowlana czarna, płyta systemowa sama w sobie jest szczelna, w żadne inne aluminiowe się nie baw bo to podcieranie doopy szkłem

  7. #7

    Domyślnie

    Podłogówka ma sens jeśli będziesz korzystał z pompy ciepła. W przypadku prostej instalacji gazowej taniej chyba zainwestować w porządny kocioł kondensacyjny plus ew. przy dużej powierzchni za parę lat dodatkowo w panele solarne jak jeszcze trochę pójdą w dół. Bo raz, że z instalacji podłogówki w już istniejącym budynku zawsze są koszty i problemy, a dwa, że efekt i tak może być właśnie taki, że będziesz, jak to powiedziałeś, "ogrzewał dżdżownice".

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Jeśli jest tak jak piszesz t.z.n tylko 10 cm chudziaka na piasku i do dolnej krawędzi okna tarasowego masz 5,5 cm to praktycznie zrobienie nawet samej wylewki z ociepleniem będzie problemem nie mówiąc już o podłogówce. Chyba że okno jest na poszerzeniach. Najlepiej je otwórz i zmierz odległość od dolnej krawędzi skrzydła do obecnego poziomu chudziaka. Będziesz wtedy wiedział na ile sobie możesz pozwolić. Biorąc pod uwagę osadzenie okien mniemam że ta odległość będzie w granicach 15-20 cm. 2 cm musisz zostawić na płytki czy co tam planujesz a resztę masz na warstwy z tym że minimum 5-5,5 cm na podłogówkę i wylewkę przy anhydrycie a 7 przy miksokrecie a reszta to styropian.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał doink Zobacz post
    Rozumiem, że w takim układzie wszystko zależy od pompy w piecu, da radę ogarnąc dwa piętra?

    A co z warstwammi, ile wylewki, ile styropianu, gdzie I jaka folia żeby nie grzać gruntu tylko dom?
    U mnie pompa z kotła ogarnia 2 piętra po ok. 120m2 każde, więc luzik. I tak jak napisano, nie trzeba żadnych mieszaczy, zaworków nie wiadomo jakich ani sprzęgieł. Rozdzielacz z pompą i mieszaczem to chęć pójścia na łatwiznę wykonawcy i ubezpieczenie przed mało przemyślanym wykonaniem.
    U mnie na dole jest 8+5 cm styropianu o ile dobrze pamiętam, i 6-7 cm wylewki, na piętrze 3 lub 4 cm styropianu i 5,5-6 cm wylewki. Jestem od 4 lat super zadowolonym użytkownikiem 100% podłogówki (pod panelami) i wszystkim żarliwie polecam. Jest ciepło, komfortowo i tanio. Rozważyłbym nawet wymianę okna na niższe, żeby zmieścić się podłogówką jeśli masz taką możliwość.
    Sprzedam rozdzielacz do podłogówki, 5 obiegów - http://allegro.pl/rozdzielacz-o-podl...758976487.html
    212 m2 p.u., podłogi ok. 250 m2, ściana szary BK24 + 16 cm styro, dach deskowany, blachodachówka, 25cm wełny 0,039, podłogówka 100% - ok. 1400 mb pexa, zero grzejników, Junkers Cerapur Smart 3-14 kW, pogodówka FW100, zasobnik cwu 220L bez cyrkulacji, 2 osoby, wentylacja grawitacyjna, brak kominka, zużycie gazu za cały rok ok. 1300 m3, koszt ok. 3000 zł,

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony