dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ziemko1

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Lubaczów
    Kod pocztowy
    37-600
    Posty
    3

    Domyślnie Bufor / woda / a ciepło w domu

    Im więcej czytam tym bardziej głupszy się staje i mam niezły mętlik w głowie bo każdy doradza ale doradzanie nie jest do końca wyjaśnione, otóż chcę kupić sobie piec kelvisa 16 i palić głównie drzewo następnie chciałbym do niego bufor 1000 l by z niego ogrzewać podłogówkę i grzejniki, również chciałbym by przy pomocy ogrzewać wodę ale jedni mówią że wodę można czerpać z bufora inni że nie, trzeba dodatkowy zbiornik 300 l ogrzewany oddzielnie a jeszcze inni że 300 l ogrzewany przez bufor, dlatego moje pytanie jak to zrobić by było najlepiej. Wiem że podłogówkę można dogrzewać 30 stopniami no a już brać prysznic to już nie bardzo. czy również ma być bufor z wężownicą?? Proszę o poradę jak to najlepiej rozwiązać

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    to może bojler z wężownicą , pompka i sterownik róznicowy, jak temp w bojlerze będzie niższa od temp. bufora wtedy sterownik włącza pomkę i się dogrzewa bojler, plus jest taki że można grzałką zagrzać małą ilośc wody albo w razie potrzeby szybko nagrzać kotłem. kwestia połączenie i sterowania

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Witam.Radzę poczytać wątek"bufor ciepła jak to się robi".Ogrzewanie ma być proste inaczej same kłopoty.U mnie bojler na grawitacji,również bufor grawitacyjnie,pompa do bufora to tylko ochrona przed przegrzaniem(powyżej 85 st.).Grawitacja bojlera ustaje kiedy kocioł przestaje grzać,dodatkowo zawór różnicowy i ciepła woda zostaje w bojlerze.Bufor według mnie ma służyć do grzania domu a nie bojlera.Kocioł Kalvis to bardzo dobry wybór, możesz na ruszt położyć parę szamotek to powinno się palić dłużej i lepiej.Pozdrawiam.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    skoro bufor 1000ltr to tylko z wężownicą do CWU, a skoro z wężownica do CWU, to najlepiej "temi rencami"

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ziemko1

    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    Lubaczów
    Kod pocztowy
    37-600
    Posty
    3

    Domyślnie

    czyli bufor i bojler osobno ale jak to grzać? bufor a przez bufor bojler czy najpierw bojler potem bufor lub jednocześnie?? zastanawiałem się nad opcją wężownicy w buforze która idzie do bojlera tylko czy nie będfzie to wychładzać bufora gdy będzie dobijana zimna woda?

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    Ziemko1,bufor prawidłowo funkcjonujący to odbiornik nadmiaru ciepła wyprodukowanego przez kocioł i ja tak mam,to nie bojler do nagrzania i czerpania z niego ciepła(choć tak niektórzy twierdzą i robią).Pozdrawiam.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    Ziemko1,bufor prawidłowo funkcjonujący to odbiornik nadmiaru ciepła wyprodukowanego przez kocioł i ja tak mam,to nie bojler do nagrzania i czerpania z niego ciepła(choć tak niektórzy twierdzą i robią).Pozdrawiam.
    kolego, odbierasz buforem nadmiar energii wyprodukowanej przez kocioł po to, by wykorzystać go w czasie niedoboru - więc nie wyobrażam sobie nie czerpania tej energii z bufora, tylko pchanie jej tam i nie czerpanie. Ziemko1 chce bufor i bojler spiąć na różne, tylko jemu znane zajebiste sposoby, co samo w sobie już jest mało fajne, a czytać o buforach w wątku adama jakoś mu się nie chce, albo nic z tego nie rozumie

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000)
    miedziannik

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Tarnów Opolski
    Kod pocztowy
    46-050
    Posty
    1.098

    Domyślnie

    t












    Tak, czerpię energię z bufora .
    Tylko wtedy, kiedy kocioł nie grzeje .
    Najpierw trzeba coś wepchać,żeby póżniej czerpać .
    Pozdrawiam.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar gentoonx
    Zarejestrowany
    Mar 2010
    Skąd
    Warszawa ale uciekam na wieś
    Posty
    4.061

    Domyślnie

    Cytat Napisał miedziannik Zobacz post
    ...
    Najpierw trzeba coś wepchać,żeby póżniej czerpać .
    Pozdrawiam.
    Ano - żeby czerpać przyjemność...? żeby czerpać przyjemność

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony