dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    andrewlato

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    12

    Domyślnie Czy warto kombnowac? Gaz, PC, Solar, Kominek?

    Witam forumowiczow.
    Mam pytanie do wszystkich tych ktorzy maja pojecie o sprawie lub tych ktorzy przez wlasne (dobre lub zle doswiadczenia) moga sie wypowiedziec na temat czy warto jest kombinowac i laczyc ze soba systemy ogrzewania.
    Wiec krotko o moim domku:
    Domek jest w UK, parterowy 4pokoje kuchnia, salon, 2 lazienki plus jeden pokoj w szczycie dachu. Docieplony- podwojna cegla z docieplona przerwa 6cm pomedzy scianami do tego izolacja wewnetrzna 6cm kingspan, dach 12cm kingspan, podloga 5-12cm kingspan(czesc jest dobudowana wiec tam jest wiecej). 100m2 na parterze ogrzewanie podlogowe(floating floor), na gorze jeden grzejnik przewymiarowany o 100%.W domu jest kominek 14kw(najtanszy z LM-palimy od czasu do czasu w zimie) w centralnie umieszczonym salonie. Drewno z odpadow mam za darmo. W domu jest juz zainstalowany solar: 4xsolar plus 120ltr zbiornik: cpc 6 oem firmy Ritter Solar ze sterowaniem Simplee Solar(essa.de model Sonja). W domu jest tez gaz, kociol dwufunkcyjny(nadaje sie do wymiany ponad 10letni ledwo zipie).

    Nabylem okazyjnie nastepujacy sprzet:
    PC 230v Danfoss dhp-aq 9kw, zbiornik 300ltr Ecocat, dwie spirale, dwa solary Ecotube+Resol Delta kontroler :

    Ecotube™ Panel Specifications

    Performance:

    Switzerland (testing station)
    949 kWh / panel / year 852 kWh / m² / year
    UK
    810 kWh / panel / year 727 kWh / m² / year
    Gas displacement - 153.9kg CO2 / year
    Electricity displacement - 348.3kg CO2 / year
    Measurements

    Dimensions - 2230 x 720 x 135
    Weight - Empty - 40kg - Full - 42kg
    Net aperture area - 1.114m²
    Net absorber area - 1.069m²
    Number of tubes - 6
    Diameter of tube – 100mm

    Mam do tego caly osprzet-zawory, przeplywomierze,zbiornik wyrownawczy, sensory itp wszystko oprocz rur.
    Wyliczone zapotrzebownie na ogrzewanie to 7kw , w domu dwoje doroslych i dziecko okazyjnie dodatkowe dwie dorosle osoby.
    Kociol gazowy mam do wymiany - koszt ok 1100 funtow plus 50funtow rocznie za serwis.
    Moim celem jest zbudowanie instalacji ktora bedzie najtansza w uzytkowaniu a jednoczesnie malo awaryjna oraz w miare bezobslugowa.
    Miejsce na dachu jeszcze mam (na pld-zach stronie), 4 solary ktore byly juz zamontowane(gdy kupilismy dom) sa na pld stronie dachu. Instalacje Solar+PC jestem w stanie podlaczyc sam.
    Pytanie jest nastepujace:
    Czy przy moim domu, gdzie OZC wynosi ok 70w warto jest bawic sie w dodatkowe solary, zbiornki, PC instalacje itp czy po prostu zamontowac nowy kociol gazowy i dac sobe spokoj z reszta?
    Wszelkie opinie mile widziane.
    Andrzej

  2. #2

    Domyślnie

    Zawsze warto łapać dodatkowe kw. Poczytaj temat "bufor tymi rencami"
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  3. #3

    Domyślnie

    Zawsze warto łapać dodatkowe kw. Poczytaj temat "bufor tymi rencami"
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał andrewlato Zobacz post
    W domu jest tez gaz, kociol dwufunkcyjny(nadaje sie do wymiany ponad 10letni ledwo zipie).
    Czy przy moim domu, gdzie OZC wynosi ok 70w warto jest bawic sie w dodatkowe solary, zbiornki, PC instalacje itp czy po prostu zamontowac nowy kociol gazowy i dac sobe spokoj z reszta?
    Wszelkie opinie mile widziane.
    Andrzej
    Zatem na ogrzewanie potrzebujesz rocznie 7000kWh - to niewiele, kocioł gazowy w takich warunkach na pewno nie jest "wykończony" - przecież to zaledwie 700m3/rok gazu, z czego sporo zaoszczędzasz paląc drewnem i wykorzystując darmową energię ze słońca.
    Osobiście zadbałbym o istniejący kocioł gazowy (nie podałeś mocy, ale przypuszczam że ok 20kW) - przecież jego wymiana niewiele może zmienić a przegląd i ewentualna wymiana zużytych części w starym będzie o wiele tańsza. Przy tak małym zapotrzebowaniu domku na energię modernizacja systemu wydaje się ekonomicznie nieuzasadniona - zbyt małe oszczędności w kWh i jego koszcie nie pokryją kosztu wspomnianej modernizacji systemu.

    PS mój kocioł gazowy ma ponad 20 lat - i nie myślę o jego wymianie.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    nie chce mi się czytać a po tytule odpowiem... NIE

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab Zobacz post
    Zatem na ogrzewanie potrzebujesz rocznie 7000kWh - to niewiele, kocioł gazowy w takich warunkach na pewno nie jest "wykończony" - przecież to zaledwie 700m3/rok gazu, z czego sporo zaoszczędzasz paląc drewnem i wykorzystując darmową energię ze słońca.
    Osobiście zadbałbym o istniejący kocioł gazowy (nie podałeś mocy, ale przypuszczam że ok 20kW) - przecież jego wymiana niewiele może zmienić a przegląd i ewentualna wymiana zużytych części w starym będzie o wiele tańsza. Przy tak małym zapotrzebowaniu domku na energię modernizacja systemu wydaje się ekonomicznie nieuzasadniona - zbyt małe oszczędności w kWh i jego koszcie nie pokryją kosztu wspomnianej modernizacji systemu.

    PS mój kocioł gazowy ma ponad 20 lat - i nie myślę o jego wymianie.
    Nie zebym sie czepiał, ale jezeli sie podaje zapotrzebowanie w W (a dokładnie 70 W) biorąc pod uwagę ze dom ma 10 lat to jest wątpliwe aby ten dom miał zapotrzebowanie ok 7000 kWh, mi to wygląda na moc strat czyli projektowe obciązenie cielpne, ok 7000 W, wielkosci te mylone są nagminnie przez co nie mozna prawidłowo doradzić i wyciąga sie niewłasciwe wnioski.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony