dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1

    Domyślnie zasilanie C.W.U

    Witam wszystkich bardzo serdecznie.
    Drodzy Panstwo, mam przed soba problem natury zasadniczo takiej:

    Przebudowywujemy wspolnie z zona maly domek jednorodzinny w ktorym, jak bog da chcieli bysmy zamieszkac.
    Domek ten nie ma kominow, bo juz od samego poczatku projektowany byl z mysla zrobienia kotlowni badz to na gaz, badz na pompe pw, badz ostatecznie -i co tez okazalo sie najbardziej nam odpowiadajace; zrobienie kotlowni na paliwa stale w budynku gospodarczym oddalonym od domu o jakies 10m.
    kotlownia wiec bedzie na wysokosci mniej wiecej gruntu, w kotlowni poza oczywiscie kotlem (narazie starym na wegiel, docelowo kociolkiem do zgazowywania drewna) bedzie stal rowniez bufor ciepla, napewno nie mniejszy niz 1m3. Cale co w domu to podlogowka, dom nie jest duzy wiec i podlogi nie ma za wiele, jakies 140m2 do ogrzania. Na ten cel takim o to kanalem http://www.tanie-grzanie.net/product...i-160/?id=4363 (Thermafle Protectube fi160mm gdyby link nie dzialal) puszcze 2x 32mm pex, tu sprawa wydaje mi sie prosta i w zasadzie bez alternatywy, wiekszych rur wielowarstwowych dla zwyklego konsumenta sie nie robi, tak wiec bedzie co jest na rynku.

    Teraz przechodzimy do sedna sprawy. Problem mam z dwiema dodatkowymi rurami, ktorymi chce puscic czynnik grzewczy dla zbiornika cwu znajdujacego sie juz w domu. Zbiornik bedzie mial 140/200l w zaleznosci co uda mi sie kupic, grzany napewno bedzie wezownica bo miejsce jest tylko na zbiornik pionowy, od bufora w kotlowni do zbiornika cwu bedzie jakies 20m (bo bedzie przechodzilo pod fundamentami itp).

    I teraz tak, jaka to zasilac srednica to raz, a dwa czy tworzywo sztuczne czy miedz?
    Miejsca w kanale mam co prawda na pex 25, ale czy jest sens klasc taka srednice? czy 20tka nie zda tu egzaminu rownie dobrze (rownie to wiadomo ze nie, ale czy nie bedzie to srednica wystarczajaca)?
    No a dwa to jak wspomnialem sam material, zasobnik bedzie zasialny poprzez bufor, zatem raczej nie bedzie mowy o gotujacej sie wodzie w obwodzie, ale jednak chcial bym zasilac go mozliwie wysoka temperatura z bufora, tak wiec napewno beda zdarzaly sie chwile, kiedy woda bedzie miala te 90 kilka stopni. Czy pe-hd/al/pe-rt poradzi sobie z takim zadaniem, czy rura nie rozejdzie sie za kilka lat ? Miedz to juz spory koszt, wolal bym tego uniknac, jezeli nie jest to konieczne.

    W sumie caly ten moj wywod mozna by skrocic do jednego pytania.
    Czy zasialenie ciepla dla zbiornika cwu mozna zrobic z pex 20mm(obwod mial by osobna pompe), a jak nie do dlaczego?

    dziekuje wszystkim za pomoc i pozdrawiam
    f.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    czyli chcesz osobno pociągnąc rury do CO i osobno do CWU? ja bym puscił jedną pare rur i w domu rozdzielił
    żeby wężownica dobrze grzała musi mieć przyzwoity przepływ wody
    pex do 95 stopni, chwilowo 110, przynajmniej wavin tak podaje

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony