dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 96
  1. #1
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie Ubieranie kominka w płaszczyk „tymi ręcami” robione

    Jest dom w budowie.
    Jak w każdym domu – trzeba było jakieś ogrzewanie mu wymyślić.
    Oczywiście – podłogówka wodna, bufor i… KOMINEK!
    (Bo dom bez kominka to jakiś taki… )
    A jak jest bufor – to, oczywiście, kominek z płaszczem wodnym!

    Tyle, że taki cud – to już kocioł w salonie, który odrobiny wiedzy, wprawy i umiejętności obsługi wymaga!
    A jakby tak dzieciarnia pod nieobecność rodzicieli chciała sobie w tym kotle popalić?..
    A że duży ogień to duża frajda – to tak NA CAŁEGO!?
    Co wtedy?...
    Zwykle – nic, jak całość „świeża”, dopilnowana i CIĄGLE kontrolowana.
    Tyle, że nie zawsze tak jest…
    Latka lecą, coś się zatnie, zakamieni i jak koniecznie trzeba – nie zadziała…
    (takie powstały obawy, bardzo słuszne)

    Kominek z płaszczem wodnym to palenisko nad którym umieszczono naczynie grzane o niemałej pojemności.
    Z 1cm3 (gram, mililitr) można wyprodukować chmurkę pary o objętości nieco ponad 2 litry.
    A z 20 litrów? (No, to jest 20 000 cm3).
    - Można sobie zrobić BUM i pełen remont salonu z wymianą stolarki okiennej.
    Oby bez urlopu zdrowotno-reanimacyjnego kogoś z rodziny…

    Podniosą się głosy, ze… straszę… Tyle ludzi „to” ma i żyją…
    Wpiszcie w Gogle-grafika „wybuch kominka” i pooglądajcie…
    Sporo tego jest.

    Zapadła decyzja, że dobrze by było przyjemności i korzyści zostawić a ryzyko wyeliminować.
    Tylko jak?
    Na przykład przez zmniejszenie pojemności wodnej takiego płaszcza.
    Kominek to głównie rekreacja, ile nagrzeje wody „ekstra” tyle nasze a kłopotu nie narobi.
    Decyzja zapadła i przystąpiliśmy do realizacji.
    Zakupiono co potrzeba, zwieziono na miejsce akcji i przystąpiono do prac koniecznych…

    Na miejscu ukazał mi się taki widok:


    Dodatkowo, jak bywa, „kominkarze” mieli się zjawić lada moment do zabudowania tego wkładu, wiec to co trzeba, trzeba było zrobić zanim się zjawią.

    W cztery ręce, butlę tlenu, kilo lutu z okładem i dwa dni grzebania powstało „takie coś”.


    Tu widać z bliska te 25mb miedzi fi 15.



    Jak się dobrze wpatrzyć, to widać tam też kapilarę termostatu, który załącza pompkę tego obiegu.
    Czując „oddech kominkarzy na grzbiecie” (widać powstającą obudowę) dokonaliśmy kontroli szczelności układu…
    Zamontowaliśmy odpowietrzenie (na zdjęciach nie widać – a jest!) i na tym zakończyliśmy te prace zwalniając pole walki kolejnej ekipie.


    Adam M.
    Ostatnio edytowane przez adam_mk ; 04-10-2014 o 18:32 Powód: literówki
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.174

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Jak się dobrze wpatrzyć, to widać tam też kapilarę termostatu, który załącza pompkę tego obiegu.
    Adam M.
    No nie trzeba tak bardzo się wpatrywa
    tu jest widoczna


    ps: kolega to robił i dobrze że drugi to opisał dziękuję na wiele pytań otrzymałem odpowiedz
    Pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20141002_174222.jpg
Wyświetleń:	321
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	282893  
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Drugi termostat będzie tam, gdzie pompka i bufor.
    Ten rozpoznaje "kiedy grają a kiedy nie" i tylko załącza pompkę.
    Ten drugi przełącza biegi pompki, jak stwierdzi, ze zbliżamy się/przekraczamy 90stC.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  4. #4

    Domyślnie

    A teraz wygląda tak:
    https://docs.google.com/file/d/0B0I5...p=docslist_api

    Dziękuję Panie Adamie za sprawne działanie pod presją czasu i cierpliwe znoszenie moich uwag i widzinisiostw

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Uwinęli się!
    Ładny!
    Fajne chłopaki!
    Dobrze się z nimi współpracowało.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    ......Kominki Piotr Batura.
    Sorki. Łykend - na wesoło chciałem
    Nic tymi rurkami nie nagrzejesz oprócz 150 l bojlera.

    Kup sobie płaszcz wodny.
    Do autora.To w końcu PŁW jest niebezpieczny a wężownica jest.Popraw mnie jak gadam głupoty.

  8. #8

    Domyślnie

    Piotr, powierzchnia wymiany to ok 1m2, która ogrzewa ok 4 litry wody. Jaka będzie sprawność się okaże. Uważam, że będzie działać sprawnie. Pewnie mniej sprawnie niż PW, ale zgadzam się na to w zamian za bezproblemowo konstrukcji. Panowie montujący kominek( firma znana i polecana na forum) również byli bardzo pozytywnie nastawieni do tematu, pomysłu i wykonania. Z tej dyskusji co podlinkowles nic nie wynika poza Twoja krytyką. Zamontuje termometry na wejściu i wyjściu to zdam relacje jak to funkcjonuje. Poza tym to jest DODATKOWE źródło ciepła i z zasady nie gorzeje całego domu. Będzie to to współpracować z buforem i każda dodatkowa ilość ciepła jest mile widziana. Wiem, że szparterm jest NAJLEPSZY,ale trochę otwartej głowy tez się przydaje


    Wezownica jest bezpieczniejsza bo ma mniej wody tak jednym zdaniem
    Ostatnio edytowane przez songoku_xxx ; 05-10-2014 o 09:51

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    W założeniu - TO NIE MA BYĆ KOCIOŁ!
    Kotły umieszcza się w kotłowni.
    To urządzenie nie ma być "zasilaniem głównym" tylko wsparciem tego, co jest.
    Odpalimy, pomierzymy i zobaczymy jak się sprawdzi.

    Alternatywnie...
    Ze 20 do 30 litrów wody w płaszczu otulającym palenisko, mocno je schładzając lub z pełną automatyką kotła i laddomatem?!!!
    No, można, tylko po co?

    Palisz paliwo stałopalne.
    Uwalniasz strumień ciepła w postaci gorących spalin.
    Te spaliny ogrzewają szamot w palenisku i ścianki kominka.
    Jak spalanie przebiega zbyt intensywnie - jest spora strata kominowa.
    Strumień ciepła zamiast przenikać do powietrza otulającego wkład - idzie w komin. Powietrze nie umie przenosić dużych ilości ciepła...
    Paleniska stałopalne umieją duże strumienie ciepła uwalniać...
    Wszystko można zrobić dobrze albo źle...
    Palić w kominku także można dobrze albo źle - to chyba wiesz najlepiej.

    Pojemność wodna TEJ wężownicy to 3,05 litra.
    Powierzchnia wężownicy to 10,8 dcm2.
    Umieszczona jest w przestrzeni, w której panują temperatury dość spore i przytulona do blachy grzanej od spodu paleniskiem.
    ILOŚĆ zabieranego ciepła z tej przestrzeni zależna jest od gradientu temperatur pomiędzy wnętrzem rurki a jej otoczeniem a ten - od biegu pompy.
    Zajmujesz się kominkami, ale chyba widziałeś piec kuchenny, taki z blacha i fajerkami?
    To tutaj, per analogiam, mamy 3 litrowy ganek postawiony na blasze takiego pieca w którym CZĘŚĆ wody jest stale wymieniana.
    Grzeje się, ale nie zagotuje, bo o to dbamy (termostatem).

    Czy Ty naprawdę rozumiesz co tu zostało zbudowane?
    Przecież to nie jest napęd kaloryfera....

    Piszesz, że Sparterm robił , ale już nie robi, bo uznał, ze nie warto.
    Może nie warto mu było.
    Może ludziska nie bardzo wiedzieli po co to i łączyli tak, ze nie działało?

    niktspecjalny
    "Do autora.To w końcu PŁW jest niebezpieczny a wężownica jest.Popraw mnie jak gadam głupoty. "

    Wiesz już jak jest czy wyjaśnić różnicę miedzy dużym naczyniem bliskim zagotowania a 3 litrowym garnuszkiem łatwym do schłodzenia?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Coś jeszcze...

    Dla kogoś kto buduje kominki może być nieco niezrozumiała ta konstrukcja.
    Bardzo dobrze sprawdzała się w kotłach wodnych i np. parowozach.
    To takie przybliżenie opłomek.
    Albo odwrotność Rury Perkinsa

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Naprawdę to nie rozumiem co tutaj zostało zbudowane, bo nikt nie raczył o tym napisać Nie jest moim zamiarem deprecjonować wartości Twojej pracy.

    Teraz napisałeś, że nie jest to napęd kaloryfera...Nadal nie wiadomo czego to ma być napęd...(jakiejś podłogówki - ale ile jej i w jaki sposób podłączona już nie). Napisałeś jednak w odniesieniu do PW, więc pozwoliłem sobie napisać o swoich doświadczeniach, bo forumowicze wiedzą swoje. W wypadku TYCH rurek, odzysk wytworzonej ze spalonego drewna energii, jest na średnim poziomie 5 %. Tylko tyle i aż tyle...

    Teraz pisząc o tym, że to garnek na żeliwnej płycie angielki, bardzo zbliżyłeś się do realiów tego urządzenia. Nie mieszałbym też do tego sprawności (piszesz o stratach kominowych), bo wkład na którym to zamontowałeś, będzie generował je (straty) na poziomie 80% (energii w komin), by choć trochę te rurki nagrzać.

  12. #12

    Domyślnie

    Chłopie bzdury gadasz i na dodatek nie czytasz tego co do Ciebie piszą... ech akwizytorzy...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał songoku_xxx Zobacz post
    Piotr, powierzchnia wymiany to ok 1m2, która ogrzewa ok 4 litry wody. Jaka będzie sprawność się okaże. Uważam, że będzie działać sprawnie. Pewnie mniej sprawnie niż PW, ale zgadzam się na to w zamian za bezproblemowo konstrukcji. Panowie montujący kominek( firma znana i polecana na forum) również byli bardzo pozytywnie nastawieni do tematu, pomysłu i wykonania. Z tej dyskusji co podlinkowles nic nie wynika poza Twoja krytyką. Zamontuje termometry na wejściu i wyjściu to zdam relacje jak to funkcjonuje. Poza tym to jest DODATKOWE źródło ciepła i z zasady nie gorzeje całego domu. Będzie to to współpracować z buforem i każda dodatkowa ilość ciepła jest mile widziana. Wiem, że szparterm jest NAJLEPSZY,ale trochę otwartej głowy tez się przydaje


    Wezownica jest bezpieczniejsza bo ma mniej wody tak jednym zdaniem
    Jeszcze raz powtórzę. Nie jest moim zamiarem deprecjonować waszych działań, a Spartherm wcale nie jest najlepszy...

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Coś jeszcze...

    Dla kogoś kto buduje kominki może być nieco niezrozumiała ta konstrukcja.
    Bardzo dobrze sprawdzała się w kotłach wodnych i np. parowozach.
    To takie przybliżenie opłomek.
    Albo odwrotność Rury Perkinsa

    Adam M.
    Z opłomkami to ma niewiele wspólnego. Musiałbyś to włożyć do wkładu. Wówczas byłoby to urządzenie bardzo wydajne i bardzo niebezpieczne
    Większa wydajność byłaby też, gdyby te lub podobne rurki zamontować przylgowo do korpusu. Np przyspawać. Ale pytanie, czy taka sytuacja (większa wydajność) jest potrzebna? Ja montowałem takie rurki w celu podgrzewania wody do mycia w domkach letniskowych. Tam gdzie była potrzebna niewielka wydajność i bezpieczeństwo ukladu. W płaskich wkładach rurki nawijaliśmy na rurę dymową.

  15. #15
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Wiesz już jak jest czy wyjaśnić różnicę miedzy dużym naczyniem bliskim zagotowania a 3 litrowym garnuszkiem łatwym do schłodzenia?
    Adam M.
    Pozwól na chwilę refleksji.7 lat użytkowania KZPŁW,który to jako drugie równoległe w zimie i nie tylko z PG urządzenie cudownie radzi sobie z pozyskanym ciepłem a ja jako jego dysponent wpuszczam je tam gdzie chcę.Czym mnie zaskoczysz (kubatury do ogrzania mej chałupy nie muszę przytaczać),że ów zwój na kominku bezpieczniejszy jak prawisz, od PŁW zrobi taki sam klar z ciepłem jak mój?Czym wytłumaczysz fakt ,że zabezpieczenia naczyń wzbiorczych-wyrównawczych-buforów itp, urządzeń podtrzymujących pracę pomp obiegowych w układzie KZPŁW pracują u mnie b/u ,są konserwowane itd.Czy taka wężownica nie pizdnie kiedyś jak............. no właśnie nawkładamy Bóg wi czego do komory paleniskowej.Myślę ,że ilość wody nie ma tu aż takiego znaczenia.Jeśli układ w 21 wieku i świadomości palącego jest zabezpieczony to śpimy spokojnie.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    Odrobinę mnie zadziwiasz...
    Co tu jest niejasne?
    "Nadal nie wiadomo czego to ma być napęd..."

    W dobrze ocieplonym domu jest ogrzewanie wielkopowierzchniowe, niskotemperaturowe - podłogówka wodna.
    Będzie zasilana ze zbiornika ciepła, którym jest bufor o sporej pojemności.
    Ten bufor będzie ładowany tym, co w danym momencie będzie "najlepsze" dla inwestora.
    Np. ciepłem z kominka w postaci ogrzanej w tych rurkach wody. - jak mu się zachce w nim napalić. (bo inne sposoby grzania tego baniaka też są)
    Zapotrzebowanie na ciepło tego domu, z założenia, jest małe.
    Wcale w kominku nie trzeba będzie palić jak w kotle parowozu...
    Uważam, ze DA SIĘ w nim napalić tak, aby zbilansować straty z potrzebami w domu już wygrzanym, zasiedlonym.
    Zamiast DGP do rozprowadzania ciepła można zastosować wodę, choćby dlatego, że ciszej działa...
    Bonus jest taki, że CWU grzana w buforze przepływowo TEŻ skorzysta z ciepła "kominkowego"

    Tak!
    PRAWDA!!!
    KOMINEK TO JEDEN Z NAJMNIEJ SPRAWNYCH ENERGETYCZNIE WYNALAZKÓW DO OGRZEWANIA...
    Tutaj to bardziej rekreacja jak konieczność.

    "... bo forumowicze wiedzą swoje...."
    Tylko wtedy, jak do budowania ROZUM zaprzęgną!
    Nie znajdują swojego (w jakiejś wycinkowej dziedzinie) to idą na forum po cudzy...
    Własnym potem muszą ten cudzy ocenić, co też łatwe nie zawsze jest...
    Najgorzej jest wtedy, jak "wiedzą i JUŻ!!!"


    (drewno na podłodze jest im TERMOIZOLATOREM a w krokwiach MOSTKIEM CIEPLNYM!!!)


    Piszesz:
    "W wypadku TYCH rurek, odzysk wytworzonej ze spalonego drewna energii, jest na średnim poziomie 5 %. Tylko tyle i aż tyle..."
    A ja ... nie wiem.
    Pomierzę to będę wiedział, ale celowałem w dużo więcej.
    Ciekawe skąd Ty wiesz tak dokładnie?
    Dużo takich systemów uruchomiłeś?
    Bo ja, wstyd się przyznać, doświadczenie czerpię (miedzy innymi) z pracy w kilku rożnych kotłowniach gdzie różniste kotły po kilka lat prowadziłem...
    (parowe też, bywało)

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  17. #17
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Myślę ,że ilość wody nie ma tu aż takiego znaczenia.Jeśli układ w 21 wieku i świadomości palącego jest zabezpieczony to śpimy spokojnie. "


    Daj w tym popalić dzieciakom, tak bez ograniczeń...
    Zobaczysz co potrafią w XXI wieku...


    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "W płaskich wkładach rurki nawijaliśmy na rurę dymową. "

    Nie dziwię się, że chodziło ze sprawnością 5%.
    Drewno pali się płomieniem długim, co wiesz.
    Płaski wkład to nieporozumienie...
    Niski i płaski, wręcz niebezpieczeństwo!

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.202

    Domyślnie

    "Z opłomkami to ma niewiele wspólnego."
    Napisałem - przybliżenie...
    Rurka z wodą opływana gorącym gazem (powietrzem w tym przypadku).

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kotły pędzone są spalinami. Kotłownie projektują fachowcy a nie oszołomy z firm produkujących wkłady kominkowe. To urządzenie pędzi w zasadzie powietrze, trochę promieniowanie, no i kilka punktów stycznych / oparcia rurek na korpusie.

    Fakt, sporo takich rurek zrobiłem i tak samo optymistycznie je początkowo "na oko" oceniłem. Próba nagrzania czegokolwiek większego niż 100l bolerek z wodą tym ustrojstwem, prowadzi do przegrzania pomieszczenia i konieczności zaprzestania dokładania drewna do pieca. A rurki lubią niewiele ale wciąż. Dom nagrzany, więc po co palić ? Praktyka pokaże jak jest, nie musicie mi wierzyć, bo mi to nic nie doda ani nie ujmie. Tak jak i wyzywanie od akwizytorów

    Mam tylko nadzieję, że jak przyjdą mrozy, będziecie tak samo wylewni

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony