dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 54
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie Wycena na pompę ciepła NIBE F1245 - czy realna?

    Drodzy forumowicze!
    Otrzymałam ofertę wraz z wyceną na wykonanie pompy ciepła NIBE F 1245 - 12 kW, odwiertów wraz z podłogówką, sterowaniem i instalacją wod-kan. Czy możecie spojrzeć swoim doświadczonym okiem czy jest to realna czy też mocno zawyżona cena? Na pierwszy rzut oka 105 daje po oczach ale czy przy takich parametrach budynku aby na pewno? Wierzę w Was i liczę na konstruktywne uwagi
    Parametry budynku przyjęte przez wykonawcę oferty:
    Projekt budynku robiony był indywidualnie na zamówienie. Lokalizacja warmińsko-mazurskie.
    powierzchnia ogrzewana budynku 247 m2
    powierzchnia ogrzewania podłogowego 228 m2 (nie bardzo wiem gdzie te 20 m2 uciekło wykonawcy oferty)
    przyjęta moc pompy ciepła 12 kW ( w projekcie zapisane miałam 17 kW ?)
    awaryjne źródło energii - grzałka elektryczna 3-9 kW
    ilość grzejników drabinkowych 0 ( ja w projekcie mam 3 w łazienkach i tego się trzymajmy, chciałabym podłączyć je pod CWU)
    zbiornik ciepłej wody użytkowej 180 L (poza sezonem 2 osoby, w sezonie 2-10 osób - doroczny wakacyjny najazd Hunów tzn. Rodziny
    pojemność bufora wody grzewczej 200 L

    Wycena:
    1. Dwufunkcyjna gruntowa pompa ciepła NIBE F 1245 - 12 kW = 29900 zł
    - pompa ciepła F 1245 firmy NIBE - BIAWAR o mocy 12 kW z zasobnikiem ciepłej wody 180 L, zasilanie 3x400 V, dostarczenie oraz ustawienie urządzeń.
    2. Wyposażenie węzła cieplnego = 9600 zł
    - montaż pompy ciepła, armatury zabezpieczającej obieg grzewczy i obieg ciepłej wody użytkowej, wykonanie połączeń hydraulicznych i elektrycznych (automatyka urządzeń zamontowanych przez firmę), montaż bufora BIAWAR BU 200.8 o pojemności 200 L, uruchomienie urządzeń i szkolenie użytkownika
    3.Odwierty do pompy ciepła, studnia rozdzielaczowa, doprowadzenie do budynku = 27900 zł
    -wykonanie 3 odwiertów x 80 m (łącznie 240 m), montaż sond, doprowadzenie ich do studni rozdzielaczowej, likwidacja otworów wiertniczych, montaż studni rozdzielaczowej z przepływomierzami przed budynkiem od strony wejścia, wprowadzenie rurociągów do pomieszczenia kotłowni, próba szczelności, napełnienie instalacji glikolem;
    4. Instalacja ogrzewania podłogowego = 26000 zł
    - montaż ogrzewania na matach styropianowych PURMO RollJet 25 mm, montaż szafek rozdzielaczowych oraz rozdzielaczy, wykonanie zasileń do rozdzielaczy, regulacja, sprawdzenie szczelności oraz napełnienie wodą na czas zalewania posadzki betonem. Powierzchnia ogrzewania 228 m2. Oferta NIE zawiera wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej posadzki oraz wykonania wylewki betonowej. Instalacja wykonana w systemie PURMO.
    5. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym = 5300 zł
    -montaż 11 sterowników pokojowych naściennych firmy Honeywell DT 90 (lokalizacja do ustalenia), montaż 24 siłowników Purmo na wszystkich sekcjach,
    6. Wewnętrzne instalacje wod kan = 6200 zł
    - wykonanie projektowanych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych - instalacja wodociągowa wykonana z rur PP zgrzewanych układanych w izolacji termicznej grubości 9mm, instalacja kanalizacji wykonana z rur PCV, wykonanie podejść wod kan pod projektowane urządzenia i przybory sanitarne, wykonanie pionów wodociągowych i kanalizacyjnych, wykonanie podłączenia wywiewek kanalizacyjnych, instalacje zakończone korkami przygotowane do montażu urządzeń sanitarnych. Oferta nie zawiera zakupu stelaży podtynkowych do WC i osprzętu sanitarnego oraz ich montażu. Oferta NIE zawiera wykonania poziomów kanalizacyjnych.
    Co o tym sądzicie? Razem wsio wychodzi 105 tysi
    Sama pompa montaż i odwierty to ok. 67 400 zł. Z tego co czytałam na forum to ceny wahają się od 60 do 75 tys - te realne w każdym razie przy pionowych odwiertach i dobrej jakości urządzeniu, ale o Waszą opinię mi chodzi. No i jak wyglądają koszty podłogówki i pozostałych elementów wyceny czyli sterowniki i wod-kan?
    Będę mega wdzięczna za opinie rady porady!!!
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ni doczytalem do konca bo nie ma sensu.
    Po pierwsze cena jest zaporowa.
    Cisnie sie na usta- czy wykonawca obliczyl OZC?
    Podlogowke na PEX- penta z ulozeniem styro w moim domu zaplacilem 4 k mniej( 278 m2). Po za tym bufor nie bedzie Ci potrzebny bo podlogowka pelni jego role (zbedny wydatek). Bez informacji o OZC i projektu geologicznego nie podejmowalbym z nimi wspolpracy. Obciazenie cieplne budynku w Twoim przypadku bedzie kluczowe. Dopiero wtedy mozna przystapic do wyceny DZ, mocy pompy, a na jego podsatawie zrobic project podlogowki z wyliczonymi dlugosciami i ilosciami petli w pomieszczeniach.
    Popros o obliczenia OZC jesli powie, ze nie trzeba bo sie na tym zna- szukaj innego.
    Za pompe i odwierty powinienes sie zmiescic w 35-40 k.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 07-10-2014 o 11:15
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Co o tym sądzicie? Razem wsio wychodzi 105 tysi
    Sama pompa montaż i odwierty to ok. 67 400 zł. Z tego co czytałam na forum to ceny wahają się od 60 do 75 tys - te realne w każdym razie przy pionowych odwiertach i dobrej jakości urządzeniu, ale o Waszą opinię mi chodzi. No i jak wyglądają koszty podłogówki i pozostałych elementów wyceny czyli sterowniki i wod-kan?
    Będę mega wdzięczna za opinie rady porady!!!
    Przecież wystarczy sprawdzić w cennikach - w internecie jest ich pełno. Na pierwszy rzut oka widać, ze wszystkie ceny są mocno zawyżone, nawet biorąc pod uwagę maksymalne stawki choćby z allegro. Jak ma Pani za dużo pieniędzy to kto bogatemu zabroni ale to można zrobić na prawdę dużo taniej i wcale gorzej.
    I tak na szybko jeszcze, to zbiornik CWU za mały, bufor niepotrzebny, a sterowanie podłogówką to utopia i zbędna fanaberia.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Ja przed rokiem miałem ofertę na model 1145 za 53 tys. netto.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Popros wykonawce by wprowadzil Ci sondy dolnego zrodla do budynku. Wykluczy to montazu studzienki w ogrodzie.
    Zgodze sie z map78, pojemnosc zbiornika CWU za mala. Pamietaj by byl on dedykowany do pompy ciepla i mial odpowiednio duza powierzchnie wezownicy.
    Po za tym na FM nie ma za wiele informacji na temat NIbe, a te ktore sa nie sa pochlene.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Spytałam przed chwilą wykonawcę o OZC - odpowiedź następująca: "pompa ciepla została dobrana na podstawie obliczeń programu doborowego pomp ciepła NIBE. Dobrano taką a nie inną moc w celu optymalizacji kosztów użytkowania"... no i tyle w temacie..
    Co do cen w mojej wycenie podałam wszystko brutto...
    Netto wychodzi 59 263 zł za pompę NIBE F 1245 montaż i odwierty - to chyba niewielka różnica w porównaniu do ceny 53 tys podanej przez tomekwa z zeszłego roku
    O buforze też się doczytałam, że przy podłogówce to niepotrzebne bo zmiana temperatury zacznie być odczuwalna dopiero po paru godzinach bez prądu, no ale taką ofertę otrzymałam i na razie taką analizuję i zbieram argumenty do dyskusji z wykonawcą
    zbiornik 180 L dla 2 osób wydawało mi się że jest ok, a jak się rodzina zjeżdża na wakacje to ciekawi mnie jaki jest czas nagrzania pełnego zbiornika po wykorzystaniu całej ciepłej wody... jeśli to kwestia godziny to chyba żaden problem żeby poczekać, ale nie mam właśnie wiedzy w tym temacie...póki co w starym domu grzeję wodę w kuchni kaflowej i zajmuje to 1-1,5 h
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  7. #7
    tymczasowy19
    Guest
    tymczasowy19

    Domyślnie

    nikt cię chyba nie zmusza do wyboru tego własnie wykonawcy prawda??
    nie obraź się, ale owce się strzyże, ty chyba chcesz być strzyżona, skoro dalej kontynuujesz dyskujsję z w/w przedstawicielem (dodatkowo nie wiesz czego chcesz tak naprawdę, nie mając OZC)

    zrób OZC we własnym zakresie, znając projektowe obciążenie cieplne porozsyłaj zapytania ofertowe o konkretny model pompy np. 9kw
    i takich zapytań ofertowych wyślij np 10,20 - nie skupiaj się tylko na okolicach twojego miasta....potem negocjacje
    i wyślij także zapytania odnośnie PC P-W

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    zbiornik 180 L dla 2 osób wydawało mi się że jest ok, a jak się rodzina zjeżdża na wakacje to ciekawi mnie jaki jest czas nagrzania pełnego zbiornika po wykorzystaniu całej ciepłej wody... jeśli to kwestia godziny to chyba żaden problem żeby poczekać, ale nie mam właśnie wiedzy w tym temacie...póki co w starym domu grzeję wodę w kuchni kaflowej i zajmuje to 1-1,5 h
    Proszę Pani, gdybym ja zapłacił 105tys. za system grzewczy to wymagałbym od niego nieco więcej niż żeby nagrzał wodę w godzinę Za taką kasę nie powinna pani na nic czekać Mój system kosztował 1/3 tej ceny i jeszcze nie zdarzyło mi się czekać na wodę
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał tymczasowy19 Zobacz post
    nie skupiaj się tylko na okolicach twojego miasta....
    I tu zawsze jest dylemat i pytanie co będzie gdy...
    Można rzeczywiście pójść z wyborem oferty biorąc pod uwagę wyłącznie cenę.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Parametry budynku przyjęte przez wykonawcę oferty:
    Projekt budynku robiony był indywidualnie na zamówienie. Lokalizacja warmińsko-mazurskie.
    powierzchnia ogrzewana budynku 247 m2
    powierzchnia ogrzewania podłogowego 228 m2 (nie bardzo wiem gdzie te 20 m2 uciekło wykonawcy oferty)
    przyjęta moc pompy ciepła 12 kW ( w projekcie zapisane miałam 17 kW ?)
    inwestycja na małą bańkę. Nie żałuj 300-400 zł na OZC a nawet projekt podłogówki. Potencjalne oszczędności rzędu 10-20% to 10-20 tys!

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    ilość grzejników drabinkowych 0 ( ja w projekcie mam 3 w łazienkach i tego się trzymajmy, chciałabym podłączyć je pod CWU)
    ogrzeje Cię w łazienkach podłogówka; grzejniki są Ok na dogrzanie czy suszenie. Mogą zostać, ale nie pod CWU! Będzie cyrkulacja i straty na CWU duże a w zasobniku 180L + 3 grzejniki to może braknąć wody do kąpieli! Lepiej daj gęściej podłogowe, ale nie podłączaj grzejników pod CWU 180L.
    Najlepiej podłącz to pod CO i jedz (daj w obieg wodę CO) na 30-32 st (coś dogrzeje a na pewno ręcznik wysuszy!

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    zbiornik ciepłej wody użytkowej 180 L (poza sezonem 2 osoby, w sezonie 2-10 osób - doroczny wakacyjny najazd Hunów tzn. Rodziny
    pojemność bufora wody grzewczej 200 L
    CWU 180L - sprawa indywidualna. Moja wanna bierze 140L. Są wieksze. Ale to indywiudalnie bo może Wy bierzecie prysznice po 5 min.... Na doroczny najazd 10 hunów nie starczy. Chyba, że Hunowie się szybko kapią. Ale nie ma co przesadzać ... sprawa indywidualna. Znam wiele osób co w 180L wykapie 4 os. rodzinę.

    200L bufor. Wybierz PC bez bufora z kuuuupę kasy!

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Wycena:
    1. Dwufunkcyjna gruntowa pompa ciepła NIBE F 1245 - 12 kW = 29900 zł
    - pompa ciepła F 1245 firmy NIBE - BIAWAR o mocy 12 kW z zasobnikiem ciepłej wody 180 L, zasilanie 3x400 V, dostarczenie oraz ustawienie urządzeń.
    Można taniej. Można polskie PC; można (miałem wycenę na Staibel Electron i Buderus). Z tym , że były to ceny za pompę i dodatki. A ty masz dodatkowo poniżej 9600 zł dodatków.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    B]2. Wyposażenie węzła cieplnego = 9600 zł[/B]
    jak pisałem da się to zrobić w wycenie powyżej ale: 1 bez bufora. 2 na zasobniku CWU nawęt większym ale nie markowym (zachodnim) a polskim Galmecie.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    3.Odwierty do pompy ciepła, studnia rozdzielaczowa, doprowadzenie do budynku = 27900 zł
    -wykonanie 3 odwiertów x 80 m (łącznie 240 m), montaż sond, doprowadzenie ich do studni rozdzielaczowej, likwidacja otworów wiertniczych, montaż studni rozdzielaczowej z przepływomierzami przed budynkiem od strony wejścia, wprowadzenie rurociągów do pomieszczenia kotłowni, próba szczelności, napełnienie instalacji glikolem;
    Cena najbardziej realna. Choć i tu można taniej i inaczej (chyba, ze coś jest szczególnego co by przeszkadzało): miałem wyceny 80-90 zł, ale bez VAT za mb - wykop, glikol, rurki markowe, sonda. Oraz bez studni. Ja bym od razu pchał te 3 obiegi do domu i tam montował rozdzielacz.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    4. Instalacja ogrzewania podłogowego = 26000 zł
    - montaż ogrzewania na matach styropianowych PURMO RollJet 25 mm, montaż szafek rozdzielaczowych oraz rozdzielaczy, wykonanie zasileń do rozdzielaczy, regulacja, sprawdzenie szczelności oraz napełnienie wodą na czas zalewania posadzki betonem. Powierzchnia ogrzewania 228 m2. Oferta NIE zawiera wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej posadzki oraz wykonania wylewki betonowej. Instalacja wykonana w systemie PURMO.
    Oj tu można też taniej i nawet nie Purmo a Rehau. Tu bym pominął montaż na macie styropianowej. Ładnie wygląda, łatwo się robi ale dla inwestora po zalaniu tego posadzką różnica w użyciu jest niewielka. A zamiast maty dać styro w to miejsce. Generalnie jest miejsce na oszczędność tutaj b. duże (zapytaj u siebie kilku instalatorów za ile by to zrobili. małe firemki).

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    5. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym = 5300 zł
    -montaż 11 sterowników pokojowych naściennych firmy Honeywell DT 90 (lokalizacja do ustalenia), montaż 24 siłowników Purmo na wszystkich sekcjach,
    kasa w błoto. W ciepłym domu różnice temperatur między pokojami są 1-2 st. Trudno osiągnąć 3 st jak pokój nie jest w jakimś "rogu". Ustawisz sobie skręceniem podłogówki raz mniejszy przepływ i ten 1 st będzie zimniej np: w sypialni, czy 1,5 st w wolnym pokoju. Z tego bym całkowicie zrezygnował.

    Cytat Napisał U Jaśków;6630240[B
    ]6. Wewnętrzne instalacje wod kan = 6200 zł[/B]
    - wykonanie projektowanych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych - instalacja wodociągowa wykonana z rur PP zgrzewanych układanych w izolacji termicznej grubości 9mm, instalacja kanalizacji wykonana z rur PCV, wykonanie podejść wod kan pod projektowane urządzenia i przybory sanitarne, wykonanie pionów wodociągowych i kanalizacyjnych, wykonanie podłączenia wywiewek kanalizacyjnych, instalacje zakończone korkami przygotowane do montażu urządzeń sanitarnych. Oferta nie zawiera zakupu stelaży podtynkowych do WC i osprzętu sanitarnego oraz ich montażu. Oferta NIE zawiera wykonania poziomów kanalizacyjnych.
    Drobny instalator na takim Vawinie zrobi to spooooro taniej.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Co o tym sądzicie? Razem wsio wychodzi 105 tysi
    Firma, ZUS, faktura VAT, czasem gwarnacja kosztuje. Choć można z tym całym apanażem mieć to sporo taniej w mniejszych firmach jak masz OZC, wiedzę z forum i pociśniesz instalatorów (znaczy się z korzyścią dla obu stron).
    Ostatnio edytowane przez lukasza ; 07-10-2014 o 13:18
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  11. #11
    tymczasowy19
    Guest
    tymczasowy19

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomekwa Zobacz post
    I tu zawsze jest dylemat i pytanie co będzie gdy...
    Można rzeczywiście pójść z wyborem oferty biorąc pod uwagę wyłącznie cenę.
    przede wszystkim chodziło mi o to ze mając w reku wycenę (niższą) innej firmy za taki sam zakres robót, zbijamy cenę...
    u mnie robiła firma z daleka i jestem zadowolony. I nie kierowałem się wyłącznie ceną...

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał tymczasowy19 Zobacz post
    u mnie robiła firma z daleka i jestem zadowolony. I nie kierowałem się wyłącznie ceną...
    Z firmami z daleka może być tak, że zadowolenie minie przy pierwszej awarii - a tych wykluczyć nigdy nie można. Miałem przeboje z kotłem na ekogroszek, którego gwarantem była firma z Pleszewa (400km ode mnie) i już nigdy nie zdecydowałbym się tego powtórzyć. Instalator mojej pompy mieszka 10km ode mnie, więc jakby próbował mnie zbyć to zawsze można mu ognisko zrobić, albo dzieci do szkoły odprowadzić - żart oczywiście, ale coś w tym jest
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  13. #13
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Oferty z Polski na zbicie ceny - jak najbardziej.
    Podobnie jak wykonanie OZC i porządnego projektu instalacji. Nie zapomnijcie też o pozostałych instalacjach aby nie okazało się, że ekipa, która przyjdzie ostatnia, nie ma jak przeprowadzić swojej instalacji.
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  14. #14

    Domyślnie

    ja sie dwa lata zastanawialem nad wyborem instalatora ale warto sie nad tym zastanowic bo bylo tu juz kilka ciekawych historii... zycze powodzenia!

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dzięki za konkrety lukasza!!! Wszystkim za rzeczową debatę też - mówicie OZC - będzie OZC!
    Porządny projekt instalacji też!
    Ciężko mi uwierzyć, że można to zrobić za 1/3 tej ceny którą ja rzuciłam - same odwierty chyba za uśmiech się nie zrobią (ale rozumiem, że ta 1/3 to w przypadku innych źródeł ciepła czyt. powietrzne lub kolektorów poziomych). Do większego zbiornika cwu już mnie przekonaliście Sterowniki sobie odpuszczę, może zostawię tylko 2 w tym 1 na parter - część dzienna, 1 na piętro- część sypialna. Dobrze kombinuję?
    Doradźcie jeszcze w dwóch kwestiach: garaż będzie nieogrzewany, sąsiaduje z kotłownią, łazienką i korytarzem (pomiędzy ściana będzie ocieplona, a ściana zewnętrzna 30 cm porotherm P+W i 15 cm styro) - miał być grzejnik w garażu na ścianie na cięższe mrozy (mieszkam na białych niedźwiedziach, 2 lata temu przez 3-4 tygodnie było < -20 stC z czego 8 dni < -35 st C) - ten grzejnik to elektryczny dać na dogrzanie czy jest jakiś pomysł na połączenie z PC? Chodzi tylko o to żeby tam temperatura nie spadła poniżej -5 st / -10 st, żeby jakoś auta odpalać po ludzku. A druga kwestia - będzie w salonie kominek, z racji, że to głęboko w lesie i często prądu nie ma kombinuję żeby nie był on na prąd, bo w razie czego nim się dogrzeję jak przez 3 dni nie naprawią (mieszkam 8 lat, sytuacja taka miała miejsce tylko 2 razy, ale jednak...) - i teraz tak: zwykły kominek, który mi tylko kawałek salonu, kuchni i korytarza dogrzeje czy kombinować jakiś z rozprowadzeniem powietrza po pokojach, a może ktoś ma lepszy patent?
    PC to dla mnie koszmar bo za dużo tu instalacyjnych zagwozdków jak dla mnie, ale... liczyć mogę też tylko na siebie więc dam radę i na Was oczywiście przede wszystkim!
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Ciężko mi uwierzyć, że można to zrobić za 1/3 tej ceny którą ja rzuciłam - same odwierty chyba za uśmiech się nie zrobią (ale rozumiem, że ta 1/3 to w przypadku innych źródeł ciepła czyt. powietrzne lub kolektorów poziomych). Do większego zbiornika cwu już mnie przekonaliście Sterowniki sobie odpuszczę, może zostawię tylko 2 w tym 1 na parter - część dzienna, 1 na piętro- część sypialna. Dobrze kombinuję?
    Tak, oczywiście pisałem o pompie powietrznej przy odwiertach to niestety same odwierty kosztują tyle co pompa
    Sterowanie podłogówka odpuść sobie w ogóle - raz ustawisz i będzie dobrze - tego się już nigdy potem nie tyka

    oradźcie jeszcze w dwóch kwestiach: garaż będzie nieogrzewany, sąsiaduje z kotłownią, łazienką i korytarzem (pomiędzy ściana będzie ocieplona, a ściana zewnętrzna 30 cm porotherm P+W i 15 cm styro)
    Mam podobna sytuację, z tymże garaż nie jest odizolowany od domu i mam zwykły grzejnik podłączony pod pompę ciepła. Jak dasz odpowiednio duży grzejnik to nawet przy tym zasilaniu rzędu 35st garaż Ci nie zamarznie, a wręcz będzie w nim nawet ciepło - jak na garaż.

    zwykły kominek, który mi tylko kawałek salonu, kuchni i korytarza dogrzeje czy kombinować jakiś z rozprowadzeniem powietrza po pokojach, a może ktoś ma lepszy patent?
    PC to dla mnie koszmar bo za dużo tu instalacyjnych zagwozdków jak dla mnie, ale... liczyć mogę też tylko na siebie więc dam radę i na Was oczywiście przede wszystkim!
    Kominek najlepiej zwykły. Jak pootwierasz drzwi to powinien i zagrzać dalsze pomieszczenie, oczywiście In Case of Emergency Kanały DGP nieużywane potrafią śmierdzieć, a niestety duże jest prawdopodobieństwo, że będą nieużywane.
    O PC pytać, pytać i jeszcze raz pytać i nie dać się ostrzyc instalatorom - im więcej wiesz tym mniej oni są w stanie Ci wcisnąć, a uwierz mi że potrafią i robią to bez skrupułów
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    1/3 ceny nie uzyskasz w przypadku gruntowej, pewnie uda się urwać 10-30% przy zmianie producenta/modelu pompy (rezygnacja z bufora, zbiornik na CWU Galmetu). Do tego np. z OZC wyjdzie mniejsza pompa - czyli mniej odwiertów i zamiast 67 robi się bliżej 50 tys.
    Ostatnio edytowane przez tomekwa ; 07-10-2014 o 15:59
    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Miales chyba na mysli OZC bo moze ktos przekrecic na GWC, a to zupelnie inna para kaloszy
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  19. #19
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar tomekwa
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Posty
    1.067
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Dziennik | Komentarze
    Indywidualny projekt, silka + 20 cm 031, pod podłogą 20 cm. EPS100 038.
    Do grzania: ok. 250 m2 podłogówki i ~750 m3.
    WM: Onyx 550 classic. PC: Vitocal 300-G, DZ 4x90m (studnia i rotametry+ ok.60 m dobiegu).
    Kominki w salonie i łazience - dla klimatu.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Ciężko mi uwierzyć, że można to zrobić za 1/3 tej ceny którą ja rzuciłam - same odwierty chyba za uśmiech się nie zrobią (ale rozumiem, że ta 1/3 to w przypadku innych źródeł ciepła czyt. powietrzne lub kolektorów poziomych).
    tak. PW lub poziome, ale i za 1/3 to może być trudno z podłogówką.
    Szukaj, czytaj - dopiero na koniec negocjuj. Odwierty u mnie do 80mb bez problemu są za 80zł/mb komplet z nabiciem i sprawdzeniem. 80-90 zł/mb cena już do otrzymania z doświadczonych firm wiertniczych. Także 22 K starczy.
    Ewentualnie można prace podzielić. Wiertnicy robią do rozdzielacza i za to odpowiadają.
    instalator robi Kotłownia z PC i podłogówkę, ale:1 bez bufora, 2. polski Galmet, 3. Nie Vissman choć sprawdzone pompy za 30K realne. Kompletna kotłownia, choć może i taniej. Już nie pamiętam tak dokładnie.'
    Ewentualnie są tacy od PC co podłogi nie ruszą - np: mój instalator - to podłogę robi kto inny. bez znaczenia - byle dał dobry przekrój od PC do rozdzielczy (rurki). Cała reszta tradycyjnie podłogówki.
    Pan od PC najlepiej na lidera i niech się wypowie o ilości wykopu i podejściach w kotłowni. Będzie wiedział o co chodzi. Po OZC.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Sterowniki sobie odpuszczę, może zostawię tylko 2 w tym 1 na parter - część dzienna, 1 na piętro- część sypialna. Dobrze kombinuję?
    Raczej źle. Wprowadzisz się. Nagrzejesz. Pomieszkasz. Pomierzysz temperatury w pokojach. Pomyślisz. Pokręcisz kilka minut na rozdzielaczu podłogówki (np: mniejszy przepływ wody aby było chłodniej). Dasz na to z 3-4 razy po 10 min. Zrobione. Zapomnisz po sezonie. Zostanie pewnie na następne 5-10 lat. To podłogówka nie grzejniki, łatwo tym i szybko się nie steruje. Rożnicę dzień-noc są minimalne. Trudno osiągalne. Bardziej, ale też małe mogą być różnice parter-salon kuchnia część dzienna a piętro - sypialnie, ale jak pisałem- wystarczy skręcić podłogę.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Doradźcie jeszcze w dwóch kwestiach: garaż będzie nieogrzewany, sąsiaduje z kotłownią, łazienką i korytarzem (pomiędzy ściana będzie ocieplona, a ściana zewnętrzna 30 cm porotherm P+W i 15 cm styro) - miał być grzejnik w garażu na ścianie na cięższe mrozy (mieszkam na białych niedźwiedziach, 2 lata temu przez 3-4 tygodnie było < -20 stC z czego 8 dni < -35 st C) - ten grzejnik to elektryczny dać na dogrzanie czy jest jakiś pomysł na połączenie z PC? Chodzi tylko o to żeby tam temperatura nie spadła poniżej -5 st / -10 st, żeby jakoś auta odpalać po ludzku.
    Po co grzejnik elektryczny jak jest PC? Daj normalny grzejnik z termostatem. Zakręć na 10 miesięcy. Odkręć na 2 miesiące mrozów. Taki garaż przy domu jak ma przyzwoitą bramę to tak szybko się nie zamrozi. Wiem-wiem u mnie nie ma niedźwiedzi a zima w zeszły roku była łagodna. Ale dom nie zamieszkały w zeszłym roku przy min 15 w nocy miał najmniej 0,2 stopnia na plusie! To taki garaż co jest "buforem" ciepła od domu naprawdę trudno wymrozić.

    NAJWAŻNIEJSZE co ja pacze: w dzienniku widzę, że dom na zdjęciach jeszcze nie stoi? Po co Ci Porotherm 30 cm???
    W 240 m2 nie ma takiej konstrukcji co Porotherm 24 cm 100 nie wytrzyma. Daj 24cm ścianę a miejsce 6 cm daj dodatkowego styropianu, razem 21 cm styro. Cena podobna a o ile cieplej i lepiej wydana kasa!!!

    No i sporo kominów! Potrzebne czy będzie rekuperacja? Bez rekuperacji to nie wiem czy 12KW na 240m2 starczy. Zacznij od OZC. Z rekuperacją jak z PC. Miałem wyceny na 10-12-15 tys. Nie dziwne jak sam rekuperator kosztuje od 1500 do 12000 zł. Zrobiłem za 7 tys. Kanały sztywne, ocieplone. Reku za 3500 netto bo tyle płace.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony