dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 3
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 54
  1. #21

    Domyślnie

    Wycena:
    1. Dwufunkcyjna gruntowa pompa ciepła NIBE F 1245 - 12 kW = 29900 zł
    - pompa ciepła F 1245 firmy NIBE - BIAWAR o mocy 12 kW z zasobnikiem ciepłej wody 180 L, zasilanie 3x400 V, dostarczenie oraz ustawienie urządzeń.
    2. Wyposażenie węzła cieplnego = 9600 zł
    - montaż pompy ciepła, armatury zabezpieczającej obieg grzewczy i obieg ciepłej wody użytkowej, wykonanie połączeń hydraulicznych i elektrycznych (automatyka urządzeń zamontowanych przez firmę), montaż bufora BIAWAR BU 200.8 o pojemności 200 L, uruchomienie urządzeń i szkolenie użytkownika
    3.Odwierty do pompy ciepła, studnia rozdzielaczowa, doprowadzenie do budynku = 27900 zł
    -wykonanie 3 odwiertów x 80 m (łącznie 240 m), montaż sond, doprowadzenie ich do studni rozdzielaczowej, likwidacja otworów wiertniczych, montaż studni rozdzielaczowej z przepływomierzami przed budynkiem od strony wejścia, wprowadzenie rurociągów do pomieszczenia kotłowni, próba szczelności, napełnienie instalacji glikolem;
    4. Instalacja ogrzewania podłogowego = 26000 zł
    - montaż ogrzewania na matach styropianowych PURMO RollJet 25 mm, montaż szafek rozdzielaczowych oraz rozdzielaczy, wykonanie zasileń do rozdzielaczy, regulacja, sprawdzenie szczelności oraz napełnienie wodą na czas zalewania posadzki betonem. Powierzchnia ogrzewania 228 m2. Oferta NIE zawiera wykonania izolacji przeciwwilgociowej i termicznej posadzki oraz wykonania wylewki betonowej. Instalacja wykonana w systemie PURMO.
    5. Sterowanie ogrzewaniem podłogowym = 5300 zł
    -montaż 11 sterowników pokojowych naściennych firmy Honeywell DT 90 (lokalizacja do ustalenia), montaż 24 siłowników Purmo na wszystkich sekcjach,
    6. Wewnętrzne instalacje wod kan = 6200 zł
    - wykonanie projektowanych instalacji wodociągowych i kanalizacyjnych - instalacja wodociągowa wykonana z rur PP zgrzewanych układanych w izolacji termicznej grubości 9mm, instalacja kanalizacji wykonana z rur PCV, wykonanie podejść wod kan pod projektowane urządzenia i przybory sanitarne, wykonanie pionów wodociągowych i kanalizacyjnych, wykonanie podłączenia wywiewek kanalizacyjnych, instalacje zakończone korkami przygotowane do montażu urządzeń sanitarnych. Oferta nie zawiera zakupu stelaży podtynkowych do WC i osprzętu sanitarnego oraz ich montażu. Oferta NIE zawiera wykonania poziomów kanalizacyjnych.
    Co o tym sądzicie? Razem wsio wychodzi 105 tysi
    Sama pompa montaż i odwierty to ok. 67 400 zł. Z tego co czytałam na forum to ceny wahają się od 60 do 75 tys - te realne w każdym razie przy pionowych odwiertach i dobrej jakości urządzeniu, ale o Waszą opinię mi chodzi. No i jak wyglądają koszty podłogówki i pozostałych elementów wyceny czyli sterowniki i wod-kan?
    Mam dokladnie taka sama pompe i zblizony powierzchnia dom. Wiec tak:

    1.Pompa super polecam...u mnie spokojnie wystracza zasobnik wody 180 l dla 3 osob podobno w trybie komfortowym grzeje bardzo szybko niewiem jeszcze nei probowalem. Jezeli chcesz zmienic zasobnik wody na wiekszy to musisz wybrac inna pompe ten model to kompakt wszystko jest wbudowane w srodku. Cena zgodna z cennikiem Nibe Biawar.

    2.Tu drogo mnie wyszlo ok 3500 zl.

    3.Tu tez drogo moje odwierty 3 x 80 m wyszlo 21600zl.

    4.Tu tez drogo u mnie za 210m2 plus garaz 35m2 21000zl.

    5.Tak jak przedmowcy pisali zupelnie zbedny element. Ogrzewanie podlogowe nisko temperaturowe ma duza bezwladnosc cieplna .Nie odczujesz komfortu cieplnego przy takim sterowniku.

    6.Tu tez placilem cene zblizona.

    Dodam ,ze wszystkie prace robil autoryzowany instalator Nibe , cenny sa cenami brutto.
    Mam nadziejze ze choc troche pomoglem ,sam walkowalem temat PC na forum przez kilka lat przed montazem PC jak narazie jestem super zadowolony.

  2. #22
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Jesteście pieruńsko pomocni! Ile konkretów! Dzięki! Już ja tym wykonawcom pokaże...
    Teraz wszystko muszę przetrawić na spokojnie...
    1. OZC i projekt podłogówki to podstawa bez której nie ruszam dalej
    2. Nie zgadzać się na bufor - niepotrzebne koszty skoro jest podłogówka
    3. Bez sterowników, to już jest jasne...
    4. Zwykły kominek - ze względu na braki prądu - a chyba nie da się go podpiąć pod podłogówkę albo pod cwu, z tego co zrozumiałam
    5. Garażowy grzejnik z termostatem dać pod PC... pytanie: przy dużych mrozach czy nie będzie za dużo strat ciepła tak jakby na obiegu instalacji, no nie wiem jak to inaczej napisać, czy może podłączyć go na końcu obiegu, że tak powiem... a przy małych mrozach jak będzie zakręcony to jaka temperatura może być w garażu - w sensie czy bezpieczna dla instalacji i nic nie pozamarza?
    6. Zrezygnować z gotowych mat styropianowych pod podłogówkę, na rzecz samego styropianu - tylko te maty z tego co się doczytałam mają folię aluminiową która odbija ciepło że tak powiem do wnętrza, a w styro ten efekt jest mniejszy, choć z tego co piszecie, to chyba niewielka różnica...a w cenie na pewno konkretna...
    7. polska PC + większy zbiornik CWU Galmet
    8. wprowadzić sondy dolnego źródła bezpośrednio do budynku - rozumiem, że zaoszczędzę na studzienkach rozdzielaczowych, tylko pytanie (sorry, może i głupie, ale tak mnie w starostwie w budownictwie przetrzepali, że boję się robić cokolwiek inaczej niż w projekcie), miejsca odwiertów mam zaznaczone na planie zagospodarowania, i z tego co babeczka w budownictwie powiedziała dopuszczalne są tylko niewielkie odstępstwa przesunięcia, a jest to z 8 m od budynku, więc czy na taką odległość jest to wykonalne bez studzienek?
    9. Ściana... mhmm tu nie wiem co napisać podobnie jak w pkt 8 - tak mi projektant założył i jak czytałam różne opinie 30 cm Purotherm P+W z 15 cm styro wydawało mi się wręcz komfortowym cieplnym rozwiązaniem, o zmianie na 24 cm Purotherm P+W i 21 cm styro muszę pogadać z projektantem czy to możliwe...
    10. Rekuperacja - w projekcie przewidziana jest wentylacja grawitacyjna,i wcześniej się nad tematem nie zastanawiałam...pytanie czy na tym etapie, bez większych zmian projektowych jestem w stanie zamienić ją na rekuperator (i czy takie zmiany już po uzyskaniu pozwolenia na budowę są dopuszczalne, podobnie jak te ściany... no głupie pytanie, ale serio nie wiem)... ach, no i z racji kominka to komin musi zostać, nie ma przebacz a reszta to wentylacyjne

    Ja się zgłaszam do kolejnych potencjalnych wykonawców i będę wrzucać tu pewnie kolejne bzdury naciągaczy, więc proszę - NIE ZOSTAWIAJCIE MNIE z tym samej!!! Będę bardzo wdzięczna za pomocne rady w doprowadzeniu tego tematu do happy endu
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  3. #23
    tymczasowy19
    Guest
    tymczasowy19

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    ?
    6. Zrezygnować z gotowych mat styropianowych pod podłogówkę, na rzecz samego styropianu - tylko te maty z tego co się doczytałam mają folię aluminiową która odbija ciepło że tak powiem do wnętrza, a w styro ten efekt jest mniejszy, choć z tego co piszecie, to chyba niewielka różnica...a w cenie na pewno konkretna...
    to pic na wodę. U mnie wykonawca też chciał te maty dawać....dla wykonawcy tak jest duuuzo wygodniej, ale za materiał płacisz ty....(a jest duuuużo drozej dla ciebie)


    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    7. polska PC + większy zbiornik CWU Galmet
    rozważ taką opcję - porób wyceny
    najlepiej mając już OZC w ręce - wtedy od razu wiesz kto cie próbuje naciągnąć, a kto rzetelnie dobiera moc PC. To taki swoisty test komptenecji potencjalnego wykonawcy


    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    8. wprowadzić sondy dolnego źródła bezpośrednio do budynku - rozumiem, że zaoszczędzę na studzienkach rozdzielaczowych, tylko pytanie (sorry, może i głupie, ale tak mnie w starostwie w budownictwie przetrzepali, że boję się robić cokolwiek inaczej niż w projekcie), miejsca odwiertów mam zaznaczone na planie zagospodarowania, i z tego co babeczka w budownictwie powiedziała dopuszczalne są tylko niewielkie odstępstwa przesunięcia, a jest to z 8 m od budynku, więc czy na taką odległość jest to wykonalne bez studzienek?
    ja mam 4 pętle wprowadzone bezpośrednio do budynku, żaden problem i tam dopiero rozdzielacz (fakt że mam DZ poziome, ale to niewiele zmienia)

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    9. Ściana... mhmm tu nie wiem co napisać podobnie jak w pkt 8 - tak mi projektant założył i jak czytałam różne opinie 30 cm Purotherm P+W z 15 cm styro wydawało mi się wręcz komfortowym cieplnym rozwiązaniem, o zmianie na 24 cm Purotherm P+W i 21 cm styro muszę pogadać z projektantem czy to możliwe...
    nawet się nie zastanawiaj, tylko od razu zmieniaj na ściane 24/25 +20cm styro
    jak projektant będzie mieć wątpliwości, to od razu szukaj innego

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    4. Zwykły kominek - ze względu na braki prądu - a chyba nie da się go podpiąć pod podłogówkę albo pod cwu, z tego co zrozumiałam
    Da się podpiąć kominek pod podłogówkę i do tego służą bufory, ale z tego co pamiętam to u Ciebie maił być bufor pod PC a chyba pan od PC nie wycenił włączenia tego bufora do kominka. Musi być też jakiś mieszacz bo taki bufor można zagrzać do dużych temperatur a na podłogówkę muszą iść małe temperatury.
    Jakby to poiwedzieć Pan od PC chciał bufor po coś innego co służy zapewne jego PC a nie instalacji.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    5. Garażowy grzejnik z termostatem dać pod PC... pytanie: przy dużych mrozach czy nie będzie za dużo strat ciepła tak jakby na obiegu instalacji, no nie wiem jak to inaczej napisać, czy może podłączyć go na końcu obiegu, że tak powiem... a przy małych mrozach jak będzie zakręcony to jaka temperatura może być w garażu - w sensie czy bezpieczna dla instalacji i nic nie pozamarza?
    To nie elektryka z lat 80-90tych gdzie się coś przez puszkę ciągnie jak po lince od punktu A do D przez B i C. Tu masz rozdzielacz w ścianie i każdy to osobna pętla podłogówki lub grzejnik. Także ten grzejnik będzie na 1 i własnym obwodzie.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    6. Zrezygnować z gotowych mat styropianowych pod podłogówkę, na rzecz samego styropianu - tylko te maty z tego co się doczytałam mają folię aluminiową która odbija ciepło że tak powiem do wnętrza, a w styro ten efekt jest mniejszy, choć z tego co piszecie, to chyba niewielka różnica...a w cenie na pewno konkretna...
    rezygnuj z drogiej maty. W jej miejsce daj styropian i jak 90% populacji na to jest do kompletu rozwijana folia aluminizowana. Efekt ten sam co wyceniła Pan od PC duuużo taniej, nieco trudniej w montażu, ale bez przesady standardem jeszcze jest tak ja opisałem wcześniej: styro osobno, folia osobno.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    7. polska PC + większy zbiornik CWU Galmet
    Zasobnik b. popularny. Zaś PC może być polska, może być inna. Są tez firmy zachodnie dobre i tańsze od Nibe gdzie jest szansa, że nie dostaniesz ceny katalogowej tylko ładny upust. Tu droga otwarta, ale i ja bym na polską przystał w jej cenie.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    8. wprowadzić sondy dolnego źródła bezpośrednio do budynku - rozumiem, że zaoszczędzę na studzienkach rozdzielaczowych, tylko pytanie (sorry, może i głupie, ale tak mnie w starostwie w budownictwie przetrzepali, że boję się robić cokolwiek inaczej niż w projekcie), miejsca odwiertów mam zaznaczone na planie zagospodarowania, i z tego co babeczka w budownictwie powiedziała dopuszczalne są tylko niewielkie odstępstwa przesunięcia, a jest to z 8 m od budynku, więc czy na taką odległość jest to wykonalne bez studzienek?
    miejsca odwiertów nie zmieniasz! One są w tym samy miejscu. Wsio zgodnie z prawem ale tylko tzw: dobiegi ciągniesz do domu. Zamiast ciągnąc 3 dobiegi do studzienki i potem 1 do domu to teraz pociągniesz 3 dobiegi prosto do domu. Taniej to o studzienkę i często lepiej bo do studzienki się nie chce chodzić i sprawdzać czy wszystko gra, jak wody wysoko to czy nie zalało, czy coś nie przemarza itp.
    Tu ważne jest 1: zostawić w fundamencie lub na ścianie przed ociepleniem przeciska do kotłowni na 6 rurek pewnie 40mm.

    A w Starostwie Cię przetrzepali bo większość ludzi nie zgłasza odwiertów a jak zgłasza to niby że ma 6 czy 8 po 30mb które sa na zgłoszenia a nie takie 100m które są na projekt. Jeśli zgłosiłeś 100mb na projekt.


    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    9. Ściana... mhmm tu nie wiem co napisać podobnie jak w pkt 8 - tak mi projektant założył i jak czytałam różne opinie 30 cm Purotherm P+W z 15 cm styro wydawało mi się wręcz komfortowym cieplnym rozwiązaniem, o zmianie na 24 cm Purotherm P+W i 21 cm styro muszę pogadać z projektantem czy to możliwe...
    jak nie masz jakiś wybryków natury to nie sądzę aby to było niemożliwe. Niech Ci projektant powie ile kondygnacji wznoszą z Porotherm 24 cm. Małe bloki. Lepiej tą kasę dąć na styropian a co najważniejsze zmniejszyć tą grubość ściany bo potem ktoś chce dodać ocieplenie ponad normę i ma Zonk: ściana wychodzi gruba, światła mało, okna nie ładnie się prezentują w takim grubym murze itp.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    10. Rekuperacja - w projekcie przewidziana jest wentylacja grawitacyjna,i wcześniej się nad tematem nie zastanawiałam...pytanie czy na tym etapie, bez większych zmian projektowych jestem w stanie zamienić ją na rekuperator (i czy takie zmiany już po uzyskaniu pozwolenia na budowę są dopuszczalne, podobnie jak te ściany... no głupie pytanie, ale serio nie wiem)... ach, no i z racji kominka to komin musi zostać, nie ma przebacz a reszta to wentylacyjne
    1. rekuperacja wymaga projektu - oficjalnie. Branżowy a nie od tego projektanta od murów. Znaczy się dopłata z kilkaset złotych. Oficjalnie.
    2. bo nieoficjalnie to się robi bez projektu, tak niestety ma większość ludzi. Jedynie trzeba obejść kominiarza na koniec.
    3. Ale jak chcesz z projektem to i po pozwoleniu budowlanym można to zmienić. Formalnie nie ma przeszkód. Projekt, zmiany, starostwo.

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Ja się zgłaszam do kolejnych potencjalnych wykonawców i będę wrzucać tu pewnie kolejne bzdury naciągaczy.
    to nie byli naciągacze. To byli ludzi którzy za tyle pracują lub tacy którzy mają tak wielu klientów i zleceń gdzie gotowi są dodać nowego klienta tylko za specjalną stawkę. Cześć ich wyceny może wynikać z materiałów "systemowych" bufora i zasobnika markowego. One realnie są dużo droższe. Część zaś wyceny wynika z braku Twej wiedzy i rynku jak choćby przyjęcie oferty na PC z cennika. Nie miej do nich żalu ani do siebie. Biznes, życie, rożne modele biznesowe są i na życie też. Nie jeden lekarz bierz taką ofertę w ciemno.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  5. #25
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Jesli bedziesz robic odwierty to pamietaj aby nitki byly od siebie oddalone o conajmniej 10 m.
    W domu bedzie rekuperacja z kominkiem wiec rozejzyj sie za szczelnym wkladem.
    A tak naprawde to najszczelniejsze sa tylko te otwierane na bok, niestety
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    to nie byli naciągacze. To byli ludzi którzy za tyle pracują lub tacy którzy mają tak wielu klientów i zleceń gdzie gotowi są dodać nowego klienta tylko za specjalną stawkę. Cześć ich wyceny może wynikać z materiałów "systemowych" bufora i zasobnika markowego. One realnie są dużo droższe. Część zaś wyceny wynika z braku Twej wiedzy i rynku jak choćby przyjęcie oferty na PC z cennika. Nie miej do nich żalu ani do siebie. Biznes, życie, rożne modele biznesowe są i na życie też. Nie jeden lekarz bierz taką ofertę w ciemno.
    @ lukasza
    Właśnie zacytowałem najmądrzejszy wpis na tym forum od długiego czasu. Po "młodzieżowemu" - SZACUN Gratuluję spostrzegawczości i przy okazji serdecznie pozdrawiam.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar U Jaśków
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Posty
    149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    Jesli bedziesz robic odwierty to pamietaj aby nitki byly od siebie oddalone o conajmniej 10 m.
    W domu bedzie rekuperacja z kominkiem wiec rozejzyj sie za szczelnym wkladem.
    A tak naprawde to najszczelniejsze sa tylko te otwierane na bok, niestety
    Rajku! Nie mam projektu przed oczami ale działkę znam na pamięć i na planie zagospodarowania odwierty od siebie znajdują się co ok. 3-4 m jakoś! Możecie mnie proszę oświecić czemu te 10 m? chociaż chyba się domyślam, że chodzi o wzajemne oddziaływanie na siebie poszczególnych nitek, zarówno na etapie odwiertów jak i w późniejszym działaniu (wymianie ciepła grunt - glikol), ale poczekam na opinię mądrzejszych ode mnie...
    Z tą rekuperacją to muszę przemyśleć i pogadać z projektantem - gra warta zachodu... a że kominek otwierany na bok to żaden problem - jakikolwiek kominek byle się ogień palił, tak już ewolucja nas ukształtowała że musimy obcować z żywym ogniem
    PC Viessman Vitocal 200 G moc 9,7 kW +grzałka 3/6/9 kW, odwierty 3x85m, sterowanie pogodowe.
    Pow ogrzewania podłogowego 245m2 +garaż. Dom parter+użytk. poddasze, IV strefa klimatyczna Mazury
    Porotherm 30cm+styro grafitowy Austrotherm 15cm, Dach 28 cm Isover SuperMata, okna 3-szybowe
    OZC 8,9 kW + na CWU około 1,0 kW. Rodzina: 2+Psia mać. PC odpalona 23.11.2016.
    Dziennik U Jaśków
    Galeria zdjęć U Jaśków
    KOMENTARZE MILE WIDZIANE POD TYM LINKIEM: Komentarze U Jaśków

  8. #28
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał U Jaśków Zobacz post
    Rajku! Nie mam projektu przed oczami ale działkę znam na pamięć i na planie zagospodarowania odwierty od siebie znajdują się co ok. 3-4 m jakoś! Możecie mnie proszę oświecić czemu te 10 m? chociaż chyba się domyślam, że chodzi o wzajemne oddziaływanie na siebie poszczególnych nitek, zarówno na etapie odwiertów jak i w późniejszym działaniu (wymianie ciepła grunt - glikol), ale poczekam na opinię mądrzejszych ode mnie...
    Jesli spec od odwiertow wymyslil taka odleglosc, to radze omijac go szerokim lukiem.
    Tak, chodzi o wychladzanie gruntu przez poszczegolna nitke. Gleba w rozny sposob regeneruje sie ale przy trzech metrach odleglosci miedzy nitkami bedzie bardzo ciezka.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  9. #29
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    varmepump

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Garbatka Letnisko
    Kod pocztowy
    26-930
    Posty
    34

    Domyślnie

    Pomijajac ceny.
    Odwierty
    Zaklada się ze na 1 KW potrzeba 20mb sondy. W Szwecji zakłada się ze pierwsze 30m jest pasywne. Dlatego 3x80 nie jest rowne 2x120 czy 1x240m.
    Pompa ciepla zawsze jest wyposazona w grzalke elektryczna. Oczywiście ze pompa ciepla 12KW ogrzeje budynek 240m2 ale wspólnie z grzalka. Jeśli Nibe to szwedzki program doborowy a tam projektuje się pc na 80% maksymalnego zapotrzebowania. Wiadomo, ze ogrzewanie pradem jest najdroższe.!!
    Dlatego kominek jest bardzo dobrym uzupełnieniem pompy ciepla.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    varmepump

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Garbatka Letnisko
    Kod pocztowy
    26-930
    Posty
    34

    Domyślnie

    Nie mam czucia w palcach jeśli chodzi o odwierty. W Sztokholmie aby dostać pozwolenie trzeba udowodnić ze odleglosc od odwiertu sąsiada jest co najmniej 20m.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    varmepump

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Garbatka Letnisko
    Kod pocztowy
    26-930
    Posty
    34

    Domyślnie

    Czy zmiana projektu jest tak bardzo kosztowna?
    Co do wentylacji, rekuperacji polecam artykuł:

    http://archiwumallegro.com.pl/pompa+...948999093.html

    Niektórzy zarzucają Pani, ze trzyma się jednego wykonawcy ale jak rozummiem to tylko tak na początku bo oczywiście zbierze Pani oferte od wielu innych firm. Co do tego bufora to bym tego nie odrzucal tak od razu. Stosuje się kiedy jest malo wody w systemie. Rozumiem, ze odrzucila Pani pompę ciepła powietrze-woda.

  12. #32
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    varmepump

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Garbatka Letnisko
    Kod pocztowy
    26-930
    Posty
    34

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Proszę Pani, gdybym ja zapłacił 105tys. za system grzewczy to wymagałbym od niego nieco więcej niż żeby nagrzał wodę w godzinę Za taką kasę nie powinna pani na nic czekać Mój system kosztował 1/3 tej ceny i jeszcze nie zdarzyło mi się czekać na wodę
    Nie ma problemów aby nagrzać wode od razu. Wystarczy zalozyc podrzewacz przepływowy odpowiedniej mocy. Tylko, ze to drogo wychodzi.!!
    Pompa ciepla grzeje 3-krotnie taniej. I tu jest sabaka pogrzebana.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał varmepump Zobacz post
    W Szwecji zakłada się ze pierwsze 30m jest pasywne.
    Ależ bzdura

  14. #34
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał varmepump Zobacz post
    Nie ma problemów aby nagrzać wode od razu. Wystarczy zalozyc podrzewacz przepływowy odpowiedniej mocy. Tylko, ze to drogo wychodzi.!!
    Pompa ciepla grzeje 3-krotnie taniej. I tu jest sabaka pogrzebana.
    Poczytałem kilka Twoich postów. Radzisz montować bufory, podgrzewacze przepływowe, grzałki i dobór pompy na 80%
    Zostań wiec i montuj swoje pompy w Szwecji, a nam tu w Polsce swoich rad oszczędź, bo są wielce nietrafione
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Tomaszs131 Zobacz post
    pojemnosc zbiornika CWU za mala. Pamietaj by byl on dedykowany do pompy ciepla i mial odpowiednio duza powierzchnie wezownicy.
    a ja się nie zgodzę...Ja mam 170 ltr i w zupełności jest dla mnie wystarczający. Grzeję do 50 stopni więc pod prysznic i tak mieszam. Jeszcze nigdy nie zdarzyło się że miałem brak ciepłej wody. Co do samej pompy wymieniona wyzeej jest pompą kompaktową więc zbiornik ma wbudowany, a co za tym idzie dobrany do pompy ciepła...tyle uwag a jesli chodzi o sama wycene...masakra, Firma ma robiąca taka wycenę albo nie ma zielonego pojęcia i zwyczajnie daje bezpieczne kwoty, w razie czego...albo wrecz odwrotnie maja multum roboty i walą ceny równo może ktoś weżmie. Jak nie weźmie to też nic, przecież ma zajęcie.
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  16. #36
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Ile osob kozysta z CWU?
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  17. #37

    Domyślnie

    2+2.. na stałe a czesto wiecej....plusem takiej wielkosci zbiornika jest to ze duzo szybciej przygotowuje cwu. Nawet jak ktos bierze duza kapiel to za pół godz do 40 min mam nastepny zbiornik
    Dom o powierzchni użytkowej 160 m2 plus nieogrzewana piwnica 40 m2. Pompa ciepła 7,7 Viessmann Vitocal 222-G.Uruchomiona 2010r. Wbudowany zbiornik na CWU 170 ltr. 100 % podłogówka. DZ pionowe 2x80 mb. Ściany suporeks 24 cm + styro 20 cm grafitowy swisspor 0,031. Poddasze 30cm wełny. Okna 3-szybowe 6 - komorowe, U szyby 07, okna pewnie koło 1. Wentylacja mechaniczna z reku Vitovent 300 - 300m3/h z automatycznym baypasem. Oczyszczalnia Eko-Bio 2500. Odkurzacz centralny Beam SC 335 Platinium

  18. #38
    tymczasowy19
    Guest
    tymczasowy19

    Domyślnie

    Cytat Napisał photos Zobacz post
    2+2.. na stałe a czesto wiecej....plusem takiej wielkosci zbiornika jest to ze duzo szybciej przygotowuje cwu. Nawet jak ktos bierze duza kapiel to za pół godz do 40 min mam nastepny zbiornik
    niby masz rację...ale ja mam podobnej wielkości zbiornik i drugi raz dałbym mimo wszystko większy

  19. #39
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    asaselllo

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Warta
    Kod pocztowy
    98-290
    Posty
    298

    Domyślnie

    W poprzednim domu miałem zbiornik 180l. Żona wzięła kąpiel w wannie i już się zaczynał problem. Jeśli chcemy ogrzewać taniej - w II taryfie to 300l to jest dla mnie minimum, szczególnie, że nie mam zamiaru oszczędzać na wodzie przy dwójce dzieci.

  20. #40
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    U mnie rowniez jest dwojka malych dzieci wiec zbiornik kupilem 400l. Z doswiadczenia wiem, ze moje dziewczyny nie beda oszczedzaly cieplej wody.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

Strona 2 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony