dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 36
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    esprodyne

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-501
    Posty
    3

    Domyślnie Dom pasywny - z piwnicą czy bez?

    Witam,
    przeglądnąłem internet w poszukiwaniu informacji na temat pasywnych domów z piwnicą i jednak więcej głosów jest na nie, że nie jest to dobry pomysł ze względu na straty ciepła.
    Bardzo mi zależy na piwnicy - czy dom pasywny + piwnica = enegooszczędny?(<40Kwh) Czy jest sens takiego połączenia?
    Zainteresownay jestem bardzo sympatycznym projektem: http://www.archix.pl/#!pasywny-p1/c1yfa
    Bardzo proszę o poradę szanownych ekspertów

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Chyba jestem rodzynkiem, powiem że piwnica jest jak najbardziej wskazana i wcielona do "rzeszy"
    Patrzyłem na projekt, ciężko go ustawić sensownie względem stron świata .. plus parę
    problemów/ kikuty balkonów, plus mocowanie szyb ... przy oknach ... takie wodotryski
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 14-10-2014 o 19:01

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    esprodyne

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-501
    Posty
    3

    Domyślnie

    Dostałem odpowiedź od projektanta, że dodanie piwnicy nie ma za bardzo sensu gdyz bardzo pogorszy parametry a dodatkowo bardzo podniesie koszty inwestycji.Czy jest sens dodawać piwnice pomimo kosztów i spadku parametrów np. do poziomu domu energooszczędnego?

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dostałem odpowiedź od projektanta, że dodanie piwnicy nie ma za bardzo sensu gdyz bardzo pogorszy parametry a dodatkowo bardzo podniesie koszty inwestycji.Czy jest sens dodawać piwnice pomimo kosztów i spadku parametrów np. do poziomu domu energooszczędnego?
    Zgoła uważam co innego, że piwnica to bardzo dobry pomysł w takim domu.
    Parametry ? spadek ? Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SG1.jpg
Wyświetleń:	405
Rozmiar:	88,2 KB
ID:	287899 jakość nie widzę u siebie takiego spadku ...
    Najciężej jest wyjść poza schemat, przeczytał gdzieś bidula że piwnica jest be... i tego się trzyma.
    U mnie nie ma stref ogrzewanych/ nie ogrzewanych .. wsio jest pod jedną izolacją.

    Koszt dodatkowy ? a co mam zrobić na działce 6 arów i kawałek .. mam taki teren że na innej działce też grzech by było nie zrobić piwnicy ...
    sobie powtarzam albo jesteś inż budownictwa i stawisz czoła .. albo będziesz ploty powtarzał. Stąd mój przeciw prądowy pomysł piwnicy pod domem.
    Studiowanie (analiza ) problemu pozwala mi na tak śmiałe zdanie w tym temacie.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 07-11-2014 o 13:55

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Moze problemem jest jakoś projektu nie idea piwnicy?
    Grunt jest dosc stabilny temperaturowo, w przeciwieństwie do powietrza.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Moze problemem jest jakoś projektu nie idea piwnicy?
    Grunt jest dosc stabilny temperaturowo, w przeciwieństwie do powietrza.
    przez rozdzielenie na to pod forum, rzadko się tu zagląda.
    Dyskusja opada.
    Oczywiście że to kwestia projektu. Budynkowi pasywnemu piwnica na pewno nie przeszkadza.
    Mając 6 arów działki, nie ma gdzie postawić blaszaka, czy inne ustrojstwo na samochód. To też szerzej studiowałem temat; pasywny i piwnica ...
    Lekki przykład w Kanadzie odnalazłem odnośnie piwnicy i pasywnego, tak to szukaj ... Powstał dogmat o piwnicy i koniec.

    Mieszkając na wsi, potrzeba mieć trochę miejsca na kosiarki, piłę łańcuchową, trochę miejsca na jakiś warsztat. Na tym urok mieszkania na swoim polega . że można spokojnie sobie coś majsterkować w takiej piwnicy. A że gadzina u mnie gacona będzie 50cm izolacji boki i 30cm spód .. to ciepło na pewno w niej będzie. Wykańczałem grajdołek .. u rodziców .. OSB głównie. To mimo że jeszcze okien nie ma, to w środku jest przyjemnie bez grzania.
    całość ogacona 10cm izolacją na około. Ogrzewania nie potrzeba, gdzie jeszcze wrota nie izolowane.

    A u mnie ? wrota garażu? to 30cm litej izolacji .. jak nie więcej. Parę chytrych planów mam co do zagospodarowania takiej przestrzeni.

    Idealnie położony budynek pasywny, na stoku wystawionym do południa, powinien mieć obowiązkowo piwnicę, lub parter wkomponowany częściowo w grunt. Rodzice mają garaż, gdzie wrota to 1cm dęba, tyle że garaż jest 2/3 zakopany w gruncie .. ile +12 st jak silny mróz to ciut zimniej ..
    ale tym wrotom daleko do ideału, jeszcze od gruntu brak izolacji... zero .. sam beton.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    A u mnie ? wrota garażu? to 30cm litej izolacji .. jak nie więcej. P
    Jaka konstrukcja takich wrót?
    Ostatnio edytowane przez klaudiusz_x ; 13-12-2014 o 11:58
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Nie jest tak do końca że nie można piwnicy mieć w domu pasywnym tylko nie jest to sensowne cenowo. Ale jak się kupi działkę 6arów zamiast 15arów to oszczędzi się na działce i wtedy grzechem byłoby nie zbudowanie piwnicy. W energooszczędnym piwnica może być jak najbardziej a przy pasywnym jak uda się z nią osiągnąć wymaganą szczelność i spełnić warunki domu pasywnego to może być. Wszystko zależy do sytuacji, projektu czy szczegółów.

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Ale jak się kupi działkę 6arów zamiast 15arów to oszczędzi się na działce i wtedy grzechem byłoby nie zbudowanie piwnicy
    nie oszczędziłem, tylko działkę dostałem ze spadku mojej mamy, przepisała mi swoją ojcowiznę. Mam jeszcze dwie działki budowlane.
    Tak że .. ale ta akurat jest zabudowana domem rodzinnym, oraz to że dom jest jak by w brzeg wkomponowany.
    Przed WWII dom robił wrażenie, betonowa podmurówka, blacha na dachu.. wszystko co potrzeba było miał.
    W piwnicy mieściła się stajenka, na części parteru boisko, a na strychu było miejsce na sianko. Takie czasy były.
    A ja sobie postanowiłem że będę miał lity bal w środku i nie będę zakładał jakiś GK czy innych pseudo rozwiązań, aby zrobić z tego domu para
    murowańca. Dokładnie ma tak wyglądać jak w DB zamieszczone.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maciej206

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-852
    Posty
    43

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem nowy na tym Forum.
    Właśnie buduje dom w całości podpiwniczony z garażem na 2 samochody (mamy jeden ale często przyjeżdżają synowie własnymi).
    Dom ma być pasywny, choć nie jest najkorzystniej ustawiony do stron świata. Poza tym wszystkie wymagane kryteria domu pasywnego są spełnione.
    Decyzja o budowie podpiwniczonego domu oparta jest na wolnym miejscu na działce. Nowy dom buduje w odległości ok. 1,5 m od istniejącego domu który jest przeznaczony do rozbiórki ( ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła).
    Właśnie poprawiłem wykryte nieszczelności podczas testu z 30/04/2015r. Najdziwniejsze jest fakt że nieszczelności były w samej taśmie MOWO. Illbruk twierdzi ze użyto taśmy o nie wystarczającym zakresie. Nieszczelności usunąłem we własnym zakresie. Ponowna próba szczelności będzie po tynkowaniu wewnętrznym i zewnętrznym. Obydwie ekipy użyją przyokiennych listw dylatacyjnech gwarantując szczelność montażu okien.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Mowo no cóż, przykład jak można trzepać biznes z prostego wynalazku.
    Który niczego owszem nie wnosi, bo wujek już dawno lepsze metody ma w ręku, ale ..
    Trochę eufemizmów i mamy markieting typu ultra, hiper, super, mega, giga, premium itp ...
    Chcesz mieć pasywny, to trzeba głoowkę wysilić
    Piwnicę popieram w pasywnym, szczególnie jak są warunki ku temu.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maciej206

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-852
    Posty
    43

    Domyślnie

    Swój dom podzieliłem na 2 strefy pasywną i nie pasywna. Garaż w piwnicy jest poza strefą pasywną. Drzwi od garażu do domu będą bardzo szczelne bo brama garażowa nie jest szczelna. Różnica w temperaturze pomiędzy garażem a domem nie przekroczy 12°C co tez jest wymagane dla domu pasywnego. Garaż jest izolowany od domu eliminując mostki termiczne.

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maciej206 Zobacz post
    Swój dom podzieliłem na 2 strefy pasywną i nie pasywna. Garaż w piwnicy jest poza strefą pasywną. Drzwi od garażu do domu będą bardzo szczelne bo brama garażowa nie jest szczelna. Różnica w temperaturze pomiędzy garażem a domem nie przekroczy 12°C co tez jest wymagane dla domu pasywnego. Garaż jest izolowany od domu eliminując mostki termiczne.
    A jak dokładnie są wyeliminowane te mostki? Jak nie chcesz zakładać dziennika to wrzuć jakieś rzuty.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mostek.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	317391 to też jest mostek termiczny
    tak zwany geometryczny- U liczone dla 1D wychodzi 0,104 tu mamy dla tego fragmentu U sumaryczne wynoszące 0,164 W/m2K
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 17-05-2015 o 10:51

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mostek.jpg
Wyświetleń:	244
Rozmiar:	19,9 KB
ID:	317391 to też jest mostek termiczny
    tak zwany geometryczny- U liczone dla 1D wychodzi 0,104 tu mamy dla tego fragmentu U sumaryczne wynoszące 0,164 W/m2K
    Narożniki zawsze chyba stanowią duży mostek ale patrząc na cały dom to jest znikomy i pewnie w całym domu mogą stanowić do 1% błędu.

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Masz wartość 1D równą 0,102 W/m2K a tu jest 0,164 i to pomnóż przez długość każdego narożnika i tu jest odpowiedź, czemu dom pasywny nie może być nadmiernie obfitujący w narożniki.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 17-05-2015 o 11:20

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Maciej206

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Krakow
    Kod pocztowy
    30-852
    Posty
    43

    Domyślnie

    Do pisania postów używam iPhona. Niewiedzę jak mozna załączać rysunki.
    Dom stoi na izolowanej płycie fundamentowej. Styrodur wystaje poza plyte 30cm. Ściany fundamentowe sa izolowane 30cm styrodurem postawionym na wystającej izolacji z pod płyty. Garaż od wewnątrz jest dodatkowo ocieplony 5cm styrodurem. Nadproże i glify bramy sa izolowane. Nie ma przerwy pomiędzy izolacją ściany a izolacja fundamentów.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Sugeruję tylko jedną jedyną rzecz, że mostek termiczny to nie demom, no praktycznie jest zawsze, mniejszy lub większy, ale jak na przykładzie
    jest, bo tworzy go geometria, stąd idealna była by sfera.
    To co się chce nazywać mostkiem termicznym potocznie, np balkon... to jest tylko błąd gruby pojmowania fizyki budowli.

  19. #19

    Domyślnie

    U mnie podobnie - bez piwnicy. Choć przyznam, że mi ciężko było się z tym zgodzić bo wychowany jestem w domach z piwnicą .

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    ripplek

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-100
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dla mnie piwnica to podstawa.

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony