dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 18 z 18
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Arek_77

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-645
    Posty
    4

    Domyślnie Pompa typu Monoblok, kwestia zabezpieczeń przed zawarzaniem wody grzewczej

    Proszę o odpowiedź, czy w pompach typu Monoblok (np. Panasonica) są jakieś systemy zapobiegające zamarzaniu wody grzewczej. Szczególnie martwi mnie scenariusz: zima, noc, -20 st.C, rozpalony kominek i dłuższy brak zapotrzebowania na C.O. z pompy

    Pozdrawiam,
    Arek

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    raczej na pewno każda ma, w mojej chodziła obiegówka i coś tam jeszcze nie pamiętam, ale ja to wyłączyłem bo i tak zalałem płynem

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Arek_77

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-645
    Posty
    4

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź, rozumiem, że można z pompy monoblock, zrobić taką domową wersję split, zamieniając wodę na inny płyn o dużo niższej temperaturze zamarzania.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    coś w tym rodzaju, ale gdybyś kupował płyn do instalacji to idź do ludzi którzy się tym zajmują profesjonalnie, dostaniesz gwarancję pisemną itd., bo to nie to samo co płyn do samochodu

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Arek_77

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-645
    Posty
    4

    Domyślnie

    dzięki jeszcze raz, sprawdziłem, że są np. produkty na bazie glikoli dedykowane do instalacji solarnych (krystalizacja poniżej -35 st. C) i wrzeniem pow. 100 - to już daje święty spokój

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    to lekka przesada, wystarczy z tego co pamiętam do -15 stopni krystalizacja, ale popytaj bo mogę się mylić, albo mogę Ci dać namiar na firmę w której ja brałem z Oświęcimia

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arek_77 Zobacz post
    rozumiem, że można z pompy monoblock, zrobić taką domową wersję split
    Można tak zrobić, ale nie do końca domową wersję split. Jeśli zalejesz cały układ co płynem niezamarzającym, to nie stracisz na wydajności i sprawności pc, jeśli zastosujesz wymiennik i zalejesz glikolem tylko pc i wymiennik to stracisz zarówno na wydajności jak i na sprawności pc, która sama w sobie też nie jest jakoś bardzo sprawna, bo monoblocki to niezbyt wysoka półka jakościowo-cenowa (tzn. mają już i tak niezbyt duże i niezbyt wydajne wymienniki w sobie).
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #8
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Można tak zrobić, ale nie do końca domową wersję split. Jeśli zalejesz cały układ co płynem niezamarzającym, to nie stracisz na wydajności i sprawności pc, jeśli zastosujesz wymiennik i zalejesz glikolem tylko pc i wymiennik to stracisz zarówno na wydajności jak i na sprawności pc, która sama w sobie też nie jest jakoś bardzo sprawna, bo monoblocki to niezbyt wysoka półka jakościowo-cenowa (tzn. mają już i tak niezbyt duże i niezbyt wydajne wymienniki w sobie).
    To znaczy jaki jest wydajny a jaki nie jest, i dlaczego w jednej jest dobry a w drugiej zły ?

  9. #9

    Domyślnie

    Eeee tam, niektóre monobloki mają wydajność nie odbiegającą od splitów.
    Zwróć jednak uwagę co jest w zestawie - czasem mają atrakcyjną cenę z uwagi na brak elementów układu, które trzeba dokupić osobno (pompka, zawory, grzałka elektryczna) i z tego wynika ich taniość, zdaje się u samsunga tak widziałem.
    Moim zdaniem lepiej splita kupić, odpadają też problemy z drugim wymiennikiem + drugą pompą obiegową do współpracy z CO i CWU gdy PC zalana glikolem.

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    to prawda trzeba zalać instalację i tak zrobiłem a poza tym wszystko w pompie było, no obiegówki nie było ale i tak uznałem że ją w domu zamontuję, z drugiego wymiennika zrezygnowałem bo to faktycznie straty

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    To znaczy jaki jest wydajny a jaki nie jest, i dlaczego w jednej jest dobry a w drugiej zły ?
    Kwestia m. in. wymiarowania wymiennika który jest jednym z najdroższych elementów pc. Gdy konstrukcja jest bardzo budżetowa to jak myślisz na czym się oszczędza ?
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Kwestia m. in. wymiarowania wymiennika który jest jednym z najdroższych elementów pc. Gdy konstrukcja jest bardzo budżetowa to jak myślisz na czym się oszczędza ?
    co do zasady się zgodzę ale dlaczego to ma się dotyczyć tylko monobloka albo tylko splita, to raczej zależy od producenta i jego chęci posiadania dobrego produktu a nie typu produktu w sensie split czy monoblok

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Barth3z
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Świdnica
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    8.922

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    monoblocki to niezbyt wysoka półka jakościowo-cenowa (tzn. mają już i tak niezbyt duże i niezbyt wydajne wymienniki w sobie).
    Rzuć okiem na tego monoblocka i podaj jakąś lepszą pompę, może być split:
    http://www.silta-maja.lv/sites/defau...w_monobloc.pdf
    Jamnik - pasywna parterówka, projekt indywidualny - dom izolowany od wewnątrz, OZC by asolt: 10kWh/m2/rok i 17W/m2, ściany zewn. BK YTONG 400 + 30cm EPS 032 + 6cm wełny SuperRock, wewn. SILKA 8cm, podłoga 30cm EPS 031, strop 30cm EPS 032 + 20cm wełny 0,034 + 15cm proszku PUR, okna w większości to pakiety szybowe LowE o U=0,6 i 0,5, opaska wokół domu 1,5mx0,5m wykonana z proszku od pigeona, reku i odzysk ciepła z wody tymi recami

    Komentarze do dziennika budowy

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    z drugiego wymiennika zrezygnowałem bo to faktycznie straty
    Tzn. masz teraz w wężownicy zasobnika CWU glikol ? Co w przypadku np jakiejś drobnej nieszczelności wężownicy gdy używasz wody do spożycia ? Może trochę na przerost moje obawy bo w solarach zdaje się jest podobnie...

  15. #15
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Arek_77

    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    40-645
    Posty
    4

    Domyślnie

    A czy trzeba przeliczać wydajność całej instalacji CO (inne ciepło właściwe, inna lepkość kinematyczna, itp) przy użyciu roztworów glikolu, czy różnice są w praktyce pomijane?

  16. #16
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    Tzn. masz teraz w wężownicy zasobnika CWU glikol ? Co w przypadku np jakiejś drobnej nieszczelności wężownicy gdy używasz wody do spożycia ? Może trochę na przerost moje obawy bo w solarach zdaje się jest podobnie...
    Nie przewidzę wszystkich nieszczęść, ale na pewno mam płyn dopuszczony do takiego stosowania i jak pisałem już wcześniej to nie jest to samo co płyn do chłodnic, inny skład i inne proporcje, no oczywiście nie jestem specjalistą ale tego płynu musiał byś sporo popijać by ci zaszkodziła ta herbatka, przynajmniej taką informację dostałem.

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał M.Krk Zobacz post
    Nie przewidzę wszystkich nieszczęść, ale na pewno mam płyn dopuszczony do takiego stosowania i jak pisałem już wcześniej to nie jest to samo co płyn do chłodnic, inny skład i inne proporcje, no oczywiście nie jestem specjalistą ale tego płynu musiał byś sporo popijać by ci zaszkodziła ta herbatka, przynajmniej taką informację dostałem.
    Jak masz glikol propylenowy, to jest praktycznie nieszkodliwy. gdyby był to etylenowy lub metylenowy to pół szklaneczki i do piachu dlatego trzeba bardzo uważać czym zalewa się instalację
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #18
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    M.Krk

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czernichów
    Kod pocztowy
    32-070
    Posty
    506

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Jak masz glikol propylenowy, to jest praktycznie nieszkodliwy. gdyby był to etylenowy lub metylenowy to pół szklaneczki i do piachu dlatego trzeba bardzo uważać czym zalewa się instalację
    Już kiedyś wymienialiśmy poglądy na ten temat i z tego co pamiętam to doszliśmy do wniosku że nieszczelna wężownica to wyjątkowy traf, ja nie mam powodu by pić wodę z zasobnika ale nawet jeśli to była by czerwona, miała dziwny zapach i smakowała paskudnie więc trzeba by sporo samozaparcia by wypić te pół szklaneczki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony