dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Unhappy Pompa ciepla CWU - dziwne (?) zachowanie

    Witajcie

    mam podlaczona pompe ciepla Hewalex PCWU 3.8kW

    mam mozliwosc podlaczania jej do obiegu cyrkulacji jak proponuje producent, albo pod wezownice zasobnika (zawory)

    zasobnik to Drazice OKC 120l

    jednak nie podoba mi sie jej zachowanie, poniewaz zaraz po wlaczeniu pompy, niezaleznie w ktory obieg jest wpieta, nastepuje spadek temperatury na zasobniku
    i dopiero po osiagnieciu przez wode opuszczajaca pompe temp 44 stopnie zaczyna rosna

    zalaczony obrazek pokazuje temp zasobnika - lewy spadek i wzrost to pompa podpieta pod cyrkulacje, prawy - pod wezownice zasobnika

    czy to normalne zachowanie ? bo wydaje mi sie ze cos jest nie tak, zwlaszcza ze podgrzanie o te 4-5 stopni zasobnika zajmuje pompie ok 40 minut

    jesli chodzi o polaczenia to miedzy zasobnikiem a pompa nie ma zadnych dodatkowych pomp obiegowych czy zaworow
    (poza zaworem ktory odcina obieg wezownicy od obiegu pieca jak dziala pompa)

    pozdrawiam
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	chartt1.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	14,9 KB
ID:	285471  
    Ostatnio edytowane przez mateos2 ; 20-10-2014 o 13:15

  2. #2

    Domyślnie

    mateos2
    Jeśli termometr znajduje się w górnej części zbiornika, a zbiornik jest częściowo wypełniony wodą zimną, to po starcie PC wskazywana temperatura zacznie spadać ponieważ woda zacznie się mieszać. Wzrost temperatury nastąpi po jej wymieszaniu.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zigobar Zobacz post
    mateos2
    Jeśli termometr znajduje się w górnej części zbiornika, a zbiornik jest częściowo wypełniony wodą zimną, to po starcie PC wskazywana temperatura zacznie spadać ponieważ woda zacznie się mieszać. Wzrost temperatury nastąpi po jej wymieszaniu.
    jesli pracuje wezownica to powinno nastapic uwarstwienie a nie wymieszanie - tak mi sie wydawalo...

  4. #4

    Domyślnie

    Ja tak mam od zawsze i zupełnie mnie to nie dziwi - zwykła fizyka...

  5. #5

    Domyślnie

    Witam,
    Dla mnie opis połączenia jest niezrozumiały, proszę o schemat podłączenia (nawet najprostszy w paint lub odręczny). Wątpliwość budzi podłączenie do zbiornika zamiennie do wężownicy poprzez przełączenie zaworem. Woda użytkowa/pitna nie może mieszać się z kotłową.

  6. #6

    Domyślnie

    Woda nie jest mieszana - uzywajac zaworow kulowych moge przelaczyc pompe w obieg "zasilanie zasobnika zimna woda" <-> krociec cyrkulacji
    albo na wezownice albo, albo , wiec mieszania nie ma

    rozumiem ze w trakcie grzania woda jest "mieszana" w zasobniku, ale w przypadku nastaw takich jak u mnie czyli temp cwu 43 + histereza 2 stopnie zdarza sie ze temp wody spadnie do 36 co powoduje ze prysznic przestaje byc przyjemnie cieply

  7. #7

    Domyślnie

    Potwierdzam przedmówcę -"to zwykła fizyka". W zbiorniku małej pojemności, zarówno jak i w leżącym, w skutek słabo działającej stratyfikacji wody i małej odległości pomiędzy króćcami w skutek pracy pompy obiegowej woda w całym zbiorniku zostanie wymieszana, przez co temperatura w zbiorniku się obniży.

    Takie kombinowane podłączenie zbiornik vs wężownica za pomocą zaworów kulowych, szczególnie jeżeli pod tą samą wężownicę podłączone jest jeszcze inne źródło ciepła i/lub centralne ogrzewanie jest niedopuszczalne ze względów higienicznych!

    Co więcej, podłączenie pod wężownice to kolejna wymiana ciepła (w tym wypadku woda/woda), które jest bez sensu, bo woda w wężownicy musi grzać do wyższej temperatury aby oddać ciepło wodzie. A co za tym idzie, pracować z gorszym COP, czyli drożej.

  8. #8

    Domyślnie

    co do podlaczenia - czemu niedopuszczalne ? przeciez wszystkie instalacje maja podobne podlaczenie - zawor dobijania instalacji ...

    co do grzania prez wezownice - po wielu testach wyszlo mi ze prad zuzywany do grzania wezownica vs cyrkulacja jest taki sam
    tyle ze w przypadku grzania obiegiem cyrkulacji wieksza objetosc zasobnika zostaje podgrzana

  9. #9

    Domyślnie

    Zasadnicza różnica jest taka, że grzejąc zbiornik przez wężownicę grzejesz zawsze tą samą wodą w obiegu, która z czasem się zdemineralizuje/straci na agresywności. Jak będziesz grzał przez cyrkulację to przez wymiennik płytowy pompy będzie przepływała zawsze świeża woda a to oznacza zdecydowanie szybsze jego zakamienienie i konieczność czyszczenia.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony