dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Question Projekt instalacji C.O. w domku poniemieckim.

    Witajcie

    Jestem na etapie wykonywania instalacji C.O i C.W.U.

    Piec jest z podajnikiem, chciałem zrobić pion na strych i w tym pionie grawitacyjnie dwa grzejniki.
    Chodzi tutaj o awarię prądu, żeby w razie W piec się wychłodził.
    Zaraz za piecem montaż zaworu trójdrożnego - pytanie tylko czy ma ciepła woda iść do zimnej i wracać do pieca czy zimna do ciepłej?
    Następnie idąc dalej trójnik i pion do samego strychu od dołu miedź 28 i później redukcje, a na samym końcu naczynie wyrównawcze.
    Później pompa C.O, która zarazem będzie obsługiwała C.W.U., a następnie trójnik i kierunek rozdzielacz na grzejniki oraz kierunek boiler.

    Teraz pytanie czy mój pomysł się sprawdzi?
    Z góry dziękuję za pomoc i wszelkie komentarze.

  2. #2

    Domyślnie

    Nikt się nie wypowie? Bardzo proszę o pomoc ...

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Nie rozumiem twojej instalacji za bardzo schematyczna brak ważnych szczegółów. W wypadku awarii prądu kocioł sam zgaśnie i nie trzeba martwic się o jego wychłodzenie. Brak prądu stoi podajnik i wentylator.

  4. #4

    Domyślnie

    Szczegóły masz na myśli średnice rur itd?
    Mnie interesuje głównie czy grawitacja pójdzie z trójnika do góry?
    Piec ma ruszt awaryjny, więc fajnie żeby było właśnie tak, bo chociażby w razie awarii prądu, to dwa grzejniki będą grzały.
    No i czy taki układ ma sens, nie patrząc na średnice rur.
    Chodzi ogólnie o rzut całości, czy pompa w takim miejscu będzie ok i również zawór trójdrożny w takim miejscu się sprawdzi?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    Jeśli pomiędzy kotłem a grzejnikami nie będzie zamkniętego zaworu będzie grzać. Palenie na ruszcie to = brak zaworów termostatycznych na jakichś odbiornikach. W wypadku braku prądu musi coś odbierać ciepło.

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Źle masz kolego ten schemat. Pierwsza sprawa - naczynie wyrównawcze. Powinni być zasilone sprzed zaworu 3D. Na rurze wznośnej nie wolno montować żadnej armatury umożliwiającej odcięcie. To powinna być osobna rura do naczynia i druga od naczynia do powrotu + rura przelewowa. Trzeba poprowadzić rurę wznośną sprzed zaworu 3D i pompy CO. Jak chcesz te 2 grzejniki mieć możliwość zasilić z grawitacji, daj przed trojakiem z którego będzie odejście do nich na górę pompę CO na obejściu grawitacyjnym z zaworem różnicowym. Jeżeli pompa będzie za 3D, będzie mieszać zasilanie z powrotem i obniżać temperaturę na grzejniki. Jeżeli będzie przed 3D, będzie dogrzewać powrót do kotła a grzejniki będą zasilane temperaturą ustawioną na kotle. Zamiast 3D dałbym 4D - wtedy będziesz miał połączone obydwie funkcje. I powrót będzie dogrzany, i grzejniki będzie można zasilić obniżoną temperaturą. Koszt niewiele wyższy - a moim zdaniem warto. I jeszcze sprawa bojlera - masz go za zaworem 3D narysowanego, czyli jeżeli zamontujesz go jako mieszacz ( przed pompą ) to na bojler pójdzie temperatura obniżona, taka jak na grzejniki - trochę bez sensu.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  7. #7

    Domyślnie

    No to jeżeli zamontuję zawór 3D za pompą, to będzie wracać cieplejsza woda do pieca, a grzejniki i tak mogę regulować na rozdzielaczu i wtedy pójdzie na nie chłodniejsza woda?

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Masz rozdzielacz z grupą mieszającą?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  9. #9

    Domyślnie

    Nie, nie mam mieszacza żadnego.
    Wydawało mi się, że jest to potrzebne tylko przy podłogówce.

  10. #10
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    No to skąd weźmiesz na rozdzielaczu chłodniejszą wodę?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  11. #11

    Domyślnie

    Chodziło mi bardziej o regulację zaworami na każdą sekcję.

  12. #12

    Domyślnie

    http://www.weberht.pl/prod/2/?z=14

    nie kombinuj , najprościej moim skromnym zdaniem najlepiej. na tamtej stronie masz dobry gotowiec 3d na powrocie . można zaw.3d zamienić na zawór dławiący grzybkowy termostatycznty do tego dodaj termostaty na grzejniki i masz całkiem niezłą kontrole. pozdr.

  13. #13

    Domyślnie


    Tak wykonałem instalację.
    Zamontowałem zawór 4d, tak jak kobra64 radził.
    Mam nadzieję, że wszystko będzie ok, bo jeszcze muszę podłączyć grzejniki do rozdzielacza i dopiero wtedy odpalę piec

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony