dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 5
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 82
  1. #61
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Pisze się "z Wejcherowa i Rybnika", kozo...

    Czy ja krytykuję czyjeś plany ? Nowość...
    Więc mądralo stwórz swój watek i się w nim okładaj. jak rozumiesz.
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Nie krytykuje jako jeden z nielicznych wypowiadałem się merytorycznie w temacie. Niestety nie potrafię nie odpowiadać na zaczepki.
    Więc spadaj na swoją palmę!!!
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    No, z tą merytoryka, to pojechałeeeeś....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  4. #64
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    Przecież PC modeluje gdy będzie minimalny pobór mocy grzewczej mocy pobranej będzie na pewno mniej niż farelka.
    To podaj minimalną moc, jakiej potrzebuje to urzadzenie.
    Nie policzyłes, jeszcze na ile starczy mu 2000W ?

    Skad wiesz, czy TA PC moduluje ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 24-10-2014 o 23:16
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  5. #65
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar jea
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    15.548

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    No, z tą merytoryka, to pojechałeeeeś....
    To z jednej firmy jedziesz...trochę inne IP
    Urodziłem się zmęczony-więc żyję by odpocząć

  6. #66
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Jurgonka
    Zarejestrowany
    Sep 2012
    Skąd
    Wejherowo
    Kod pocztowy
    84-200
    Posty
    1.565

    Domyślnie

    To urządzenie było tylko przykładem połączenia funkcji rekuperatora z PC. Co Ty nazwałeś fantazją. Autor wątku dopuścił grzanie farelką, nie podając mocy. Grzanie bezpośrednio prądem to COP 1 grzanie PC to COP > 1. Ja proponowałem rozwiązanie - a nie konkretny model za który dostane prowizje. W przedstawionym wypadku - schronu, być może potrzebna jest dedykowana konstrukcja. Nie konstruuje schronu, pokazuje jak go ogrzać. Nie wiemy nawet ile potrzeba tego ciepła. Mnie nie chce się tego liczyć. Za mało danych, nie mój fach. Jest jeszcze wiele powodów dlaczego moja propozycja jest najlepsza, lecz to nie było problemem zgłaszanym przez autora.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jurgonka Zobacz post
    To urządzenie było tylko przykładem połączenia funkcji rekuperatora z PC. Co Ty nazwałeś fantazją. Autor wątku dopuścił grzanie farelką, nie podając mocy. Grzanie bezpośrednio prądem to COP 1 grzanie PC to COP > 1. Ja proponowałem rozwiązanie - a nie konkretny model za który dostane prowizje. W przedstawionym wypadku - schronu, być może potrzebna jest dedykowana konstrukcja. Nie konstruuje schronu, pokazuje jak go ogrzać. Nie wiemy nawet ile potrzeba tego ciepła. Mnie nie chce się tego liczyć. Za mało danych, nie mój fach. Jest jeszcze wiele powodów dlaczego moja propozycja jest najlepsza, lecz to nie było problemem zgłaszanym przez autora.

    Po co dedykowana konstrukcja, skoro dowolna, mała inwentorowa klima z funkcja grzania, plus prosty reku spradzi się lepieji, a przy okazji będzie to tańsze ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  8. #68
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ja osobiście widzę w tym sens, akurat dla schronu połączenie ze sobą generatora z PC PW ma kilka zazębiających się elementów

    1. inwerter poradzi sobie z zasilaniem z generatora
    2. generator potrzebuje dużo powietrza tak samo jak PCi
    3. odzysk ciepa ze spalin korzystnie podbije COP PCi

    czyli mamy następujący układ:
    skraplacz PCi umieszczony tuż za filtrami w nawiewie, parownik w rurze wydechowej generatora, 100m3/h na wentylacje + 100m3/h dla generatora, 4KW mocy cieplnej dostaniemy ze spalin + 2KW z PCi + 600W pasywnych zysków cieplnych, po 3 latach od budowy gdy temperatura gruntu się ustabilizuje a beton wygrzeje U=0,125 * 145m2 * 10K = 180W straty, czyli na tydzień 30MW, a my mamy 10MW z pasywnych czyli do uzupełniania pozostaje 20MW, a to oznacza 3,3h na tydzień pracy generatora
    Jak wyliczyleś te 10MW zysków pasywnych na tydzień ?
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Jak wyliczyleś te 10MW zysków pasywnych na tydzień ?
    Jesli MW to jednostka mocy, to o czym Wy piszecie?

    Czy nie aby o tygodniowej stracie 30 kWh?
    Ostatnio edytowane przez Pyxis ; 25-10-2014 o 09:46
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  10. #70
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Bo mnie wychodzi prz 600W zysków bytowych:
    0.6kW * 24h = 14,4kWh zyskow dziennie
    14,4 * 7 = 100,8 kWh zysków tygodniowo.

    Ale może żle liczę....
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  11. #71
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Bo mnie wychodzi prz 600W zysków bytowych:
    0.6kW * 24h = 14,4kWh zyskow dziennie
    14,4 * 7 = 100,8 kWh zysków tygodniowo.

    Ale może żle liczę....
    Twoje wyliczenia + wyliczenia :
    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    100m3/h na wentylacje + 100m3/h dla generatora, 4KW mocy cieplnej dostaniemy ze spalin + 2KW z PCi + 600W pasywnych zysków cieplnych, po 3 latach od budowy gdy temperatura gruntu się ustabilizuje a beton wygrzeje U=0,125 * 145m2 * 10K = 180W straty, czyli na tydzień 30kWh, a my mamy 100kWh z pasywnych
    Wyczerpują właściwie problem ogrzewania.
    Ten schron, ma dodatni bilans energetyczny przez cały rok.
    Jedyny problem to odzyskać stosunkowo niewielką część tej nadwyżki ciepła (odzysk ciepła z wentylacji i ciepłej wody).
    No i nie przesadzałbym z ilością izolacji (U=0,125 W/(m2*K), to w tej sytuacji zdecydowanie za dużo) - schron wymagałby dodatkowo chłodzenia.
    Problem ciepłej wody zapewniłby diesel (odzysk ciepła ze spalin - przy okazji trudniej byłoby taki schron namierzyć np. termowizją ).
    Oczywiście odzysk ciepła z szarych ścieków wykorzystany do wstępnego podgrzania ciepłej wody (ok. 25 st. C powinno się dać uzyskać bez problemu).
    Diesel dogrzewa tę wodę do temperatury 70 st. C (Legionella) - zasobnik 500 l powinien wystarczyć na cały tydzień.
    Tak więc zastosowania dla pompy ciepła tu nie widzę, podobnie jak dla kolektorów słonecznych.

  12. #72
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Jednocześnie mowił, źe ten schron bedzie pod poziomem wod gruntowych, wiec raczej nie liczył bym tak na izolację tych 3m piasku...

    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Obciążenie na strop będzie wynosić ok 8t/m2, natomiast na ściany boczne nie wiem jak policzyć, grunt to piasek, przez większy okres roku poziom wody jest 2m pod ziemią, więc schron będzie po wykonaniu cały czas zanurzony w wodzie.
    Nadal sądzisz, że bedzie 0,125 po trzech latach ?
    Ostatnio edytowane przez fotohobby ; 26-10-2014 o 09:18
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  13. #73
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał mpoplaw Zobacz post
    ad1. oczko361 chwalił się izolacją z 3 metrów piachu, czyli zakładając lambdę 0,4 trudno będzie wyjść tam z gorszą izolacją, gdyby założyć że ten schron siedzi w glinie żwirze albo gruncie roślinnym to wyszło by lambda 0,85-0,9 / 3 metry = 0,28-0,3 czyli U=0,3 * 145m2 * 10K = 435W straty
    ad2. na samym początku mamy schron o temperaturze gruntu, czymś trzeba go podbić do tych wymaganych 20 stopni, mamy tam 1300m3 piasku żwiru lub ziemi które trzeba o te 5 stopni pogrzać, czyli:
    piasek 1650 kg/m3 * 1300m3 * 5K * 840 (J/kg*K) = 9GJ = 2,5MWh
    żwir 1800 kg/m3 * 1300m3 * 5K * 840 (J/kg*K) = 9,8GJ = 2,7MWh
    grunt roślinny 1650 kg/m3 * 1300m3 * 5K * 1260 (J/kg*K) = 13,5GJ = 3,7MWh
    Jak już chcesz to tak precyzyjnie liczyć, to musiałbyś uwzględnić straty na powierzchnię w zimię, czyli dT np. 30K.
    Ja bym założył temperaturę gruntu w miarę stabilną 10 St. C (+/-5K) przez cały rok, i oprócz betonu dałbym izolację np. 10cm styroduru. W ten sposób miałbym do ogrzania tylko beton, a przy izolacji od wewnątrz nawet tego nie trzeba by grzać. Przy takich warunkach po stosunkowo krótkim okresie "wygrzewania" zyski bytowe zrównoważyłyby się ze stratami do gruntu.

  14. #74
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Poczytałem.
    Obejrzałem sobie zdjęcie moich urządzeń.
    Uhahałem się tak, jak już dawno mi się nie zdarzyło.

    Autor wątku usiłuje rozwiązać problem stosując elementy dostępne w byle markecie.
    Zamysł czyta się jak opowiadanie S-F pisane przez gimnazjalistę.
    Ciekawe, zabawne, nierealne.

    Czy nie da się tego zrealizować?
    Uważam, że się da, tylko po co?
    (ale to inny problem jest)

    Aby odciąć się od świata zewnętrznego trzeba by uruchomić jakieś perpetuum mobile.
    Powszechnie uważane za nie do zrealizowania, ale...
    Są już (działają) urządzenia, które generują prąd i ciepło "prawie z niczego i bez spalin".
    Potrzebna jest spora wiedza do ich uruchomienia, no i w markecie się ich nie kupi...

    Metody rozwiązania problemu postawionego dobieracie źle.
    Bilans mocy je kładzie.

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  15. #75
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Ogniwa paliwowe (na ten przykład) mają ciekawe właściwości...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  16. #76
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    Ogniwa paliwowe (na ten przykład) mają ciekawe właściwości...

    Adam M.
    No!, Np. cenę .

  17. #77
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    HenoK
    Nie sadzisz, ze jest to projekt niestandardowy?
    Koszt też taki będzie, jak to ma DZIAŁAĆ!

    Można dupę szkłem utrzeć, ale opatrunki sporo kosztują...

    Rozważamy coś co zadziała czy bawimy się w niskobudżetowe S-F ?

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  18. #78
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk Zobacz post
    HenoK
    Nie sadzisz, ze jest to projekt niestandardowy?
    Koszt też taki będzie, jak to ma DZIAŁAĆ!

    Można dupę szkłem utrzeć, ale opatrunki sporo kosztują...

    Rozważamy coś co zadziała czy bawimy się w niskobudżetowe S-F ?

    Adam M.
    Treść pierwszego posta :
    Cytat Napisał oczko361 Zobacz post
    Witam, oceńcie czy systemy podniesienia temperatury które planuje wykonać w schrono-ziemiance mają sens. Schron będzie znajdować się trzy metry pod ziemią, więc stała temperatura wewnątrz będzie wynosić około 10 stopni, jednak w razie "W' planuje wraz z rodziną zamieszkać w nim do 2 lat, wtedy temeratura powinna wynosić ok 20 stopni, dla normalnego komfortu życia.

    Zostaje mi wymyślenie systemu który praktycznie nie zużywa prądu i podniesie temperature o 10 stopni.

    1. Ogrzewanie farelką 2000W, możliwe tylko podczas uruchomienia generatora raz na 6 dni na 9h, dodatkowo jedno dogrzanie przez 2h z akumulatora, jest to wersja na zimę, bo nic innego nie wymyśliłem, chyba ze macie jakieś pomysły.
    2 W okresie letnim myślałem o wykonaniu innego systemu z wykorzystaniem pompy do pieca 60W i rur miedzianych. Wyjście ze schronu będzie znajdować się w altance pokrytej blachodachówką, w lecie pod blachą będzie bardzo wysoka temp, dlatego chcę wykonać pod nią wężownicę z rur miedzianych (plastik raczej nie wytrzyma temperatury), wodę w wężownicy będzie pchać pompa 60W, przez jeden kaloryfer. Czy to się sprawdzi, jakie użyć rury, jakiej długości i średnice?

    Czy 30cm ściana z betonu będzie w stanie zakumulować tyle ciepła żeby utrzymać temp przez 3 dni ?

    Kubatura pomieszczeń 88m3
    wskazuje raczej na niskobudżetowe rozwiązania .
    Np. podziemny zbiornik z propanem + agregat prądotwórczy z niego zasilany + odzysk ciepła ze spalin.
    Pamiętam, że sam coś takiego kiedyś proponowałeś (odzysk za pomocą grzejnika żeliwnego).

  19. #79
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    No, nie w schronie i pod ziemią!
    Realizację praktyczną masz w postaci zdjęcia na pierwszej stronie wątku.
    To MOJE urządzenia.
    Sam tę fotkę zrobiłem...
    DZIAŁA DOBRZE! (urządzenie, nie fotka!)

    Autor wątku nie ma bladego pojęcia z jakim problemem się mierzy...
    Za mało wiedzy, za mało kasy, za wiele strachu i obaw.
    Tu psycholog bardziej potrzebny jak schron przeciwatomowy, na który Go nie stać.
    Może postudiować podstawy buddyzmu zen ?
    Człowiek małej wiary?
    Będzie to, co Bóg da! (to dla chrześcijan).

    Pokonać przeznaczenie....
    Hmmm...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

  20. #80
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.188

    Domyślnie

    Wyjście z problemu jest!
    Za gówniate grosze da się kupić przeciwatomowy schron dowodzenia Układu Warszawskiego.
    Doposażyć, bo sprzęt wyszabrowano i - jest!
    Od zaraz!
    Tylko trzeba się przeprowadzić...
    Gotowiec w dobrej klasie wykonania...

    Adam M.
    jak jestem potrzebny to: [email protected]

Strona 4 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony