dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 43
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie Dolne źródło - kosze energetyczne

    Mam duży dylemat odnośnie ogrzewania - Gaz czy pompa.
    Na chwilę obecną skłaniam się ku gruntowej pompie ciepła.
    Niestety pojawił się mały problem, polegający na braku miejsca na działce na kolektor poziomy (dodatkowo mam piach i drzewa) a
    pionowy wyjdzie za drogo - od 14 metra mam piaskowce, więc koszt wiercenia będzie większy.
    Dostałem ciekawą ofertę na dolne źródło - KOSZE ENERGETYCZNE, czyli kompromis pomiędzy poziomym a pionowym kolektorem. Rozwiązanie to ponoć świetnie funkcjonuje na "zachodzie" a u nas dopiero raczkuje.
    Niestety przeszukałem internet, forum muratora i bardzo kiepsko z informacjami.
    Czy ktoś z Szanownych Forumowiczów spotkał się z takim rozwiązaniem?
    Za wszelkie informację będę wdzięczny.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Mam duży dylemat odnośnie ogrzewania - Gaz czy pompa.
    Na chwilę obecną skłaniam się ku gruntowej pompie ciepła.
    Niestety pojawił się mały problem, polegający na braku miejsca na działce na kolektor poziomy (dodatkowo mam piach i drzewa) a
    pionowy wyjdzie za drogo - od 14 metra mam piaskowce, więc koszt wiercenia będzie większy.
    A o powietrznej nie myślałeś?
    Czasem najprostsze rozwiązania są najlepsze i nie trzeba kombinować.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Oczywiście, że biorę pod uwagę.
    Wycenę na Panasonica T Cap 9KW mam (z kilku źródeł) za 30 tys ( na gotowo z zasobnikiem, podłączeniem itd)
    natomiast za gruntową 40 tys.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Oczywiście, że biorę pod uwagę.
    Wycenę na Panasonica T Cap 9KW mam (z kilku źródeł) za 30 tys ( na gotowo z zasobnikiem, podłączeniem itd)
    natomiast za gruntową 40 tys.
    A OZC policzone?
    Jakie masz obciążenie i jakie roczne zapotrzebowanie?
    T-Cap jednofazowy, czy 3?
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
    Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
    Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
    T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
    Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
    Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
    T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.
    Pytałeś w centrum OZE w Gliwicach o wycenę T-capa ?

  7. #7
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Nie pytałem. Podeślij namiary.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Moje OZC w.g projektu to jakieś 85 kWh/m2*rok.
    Natomiast czekam na zrobienie OZC przez asolta, gdzie liczę,że zejdę poniżej 60 kWh/m2*rok (lepsze ocieplenie, okna i przyszłości reku)
    Mam 170 m użytkowej, a po podłogach prawie 200.
    T cap jedno czy 3 ? Jeszcze nie wiem, oferty miałem na różne. Jednofazowy był trochę tańszy.
    Jak dla mnie niespecjalnie jest się nad czym zastanawiać. Przy T-Cap'ie pesymistycznie zakładając będziesz rocznie płacił 500zł więcej za CO + CWU niż przy gruntówce. Zatem nadpłacone 10tys zł zwróci się po 20 latach - ja tak daleko w przyszłość z ogrzewaniem nie wybiegam
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dlatego nadal zastanawiam się nad gazem. Koszt to 14 tys. A koszt eksploatacji w skali roku są (w.g różnych opinii) na poziomie ppc. Ewentualnie 500 zl trzeba doliczyć.
    Wracając do pytania zasadniczego.
    Czy ktoś się spotkał z koszami energetycznymi jako dolne źródło?

  10. #10
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Bad
    Zarejestrowany
    Aug 2005
    Posty
    459
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    3

    Domyślnie

    Nie wiem skąd te optymistyczne moim zdaniem założenia o różnicy 500 zł rocznie w kosztach eksploatacyjnych - wiem, że zaraz rzuci się na mnie cała ekipa od powietrznych ale grunt to gruntówka. A cena 30 000 zł za pompę powietrzną też nie wydaje mi się szczególnie atrakcyjna. Ja wybrałem większy wydatek teraz a mniejsze opłaty w czasie eksploatacji - ale każdy robi jak uważa.
    Co do koszy - nie znam osobiście sprawy ale poszukaj użytkownika HenoK - może on coś słyszał.
    Ostatnio edytowane przez Bad ; 29-10-2014 o 15:12 Powód: literówka
    Dom parterowy 109,3 m2 + garaż 18,7 m2 w bryle budynku. Ściany silikat 24 cm + 20 cm styropian 0,039. Strop ocieplony wełną 2x10 cm 0,039. Wentylacja grawitacyjna. Pompa Buderus WPS6 K, kolektor poziomy 450 m.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bad Zobacz post
    Nie wiem skąd te optymistyczne moim zdaniem założenia o różnicy 500 zł rocznie w kosztach eksploatacyjnych - wiem, że zaraz rzuci się na mnie cała ekipa od powietrznych ale grunt to gruntówka.
    Nikt się na Ciebie nie rzuci - każdy robi tak jak uważa i na co go stać. A co do kosztów to jest to bardzo łatwe do policzenia, jak i porównania. Popatrz na zużycia użytkowników powietrzaków w domach o podobnych parametrów do Twojego, albo popraw swoje zużycie o SCOP pompy powietrznej i różnica sama Ci wyjdzie
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Dlatego nadal zastanawiam się nad gazem. Koszt to 14 tys. A koszt eksploatacji w skali roku są (w.g różnych opinii) na poziomie ppc. Ewentualnie 500 zl trzeba doliczyć.
    Wracając do pytania zasadniczego.
    Czy ktoś się spotkał z koszami energetycznymi jako dolne źródło?
    O koszach niestety nie słyszałem, ale z gazem mam już pewne porównania i moim zdaniem nie będzie to koszt ani zbliżony do PC-PW, ani nawet o 500zł droższy, ale raczej 2x droższy. Jeden kWh z gazu to koszt ok 0,25zł, a przy pompie i pracy w taniej taryfie możesz zejść nawet do 0,09zł za kWh, a 0,12-0,13zł to już żadna sztuka.
    Chyba, że mówisz o komfortowych temperaturach o 2st niższych i częstym relaksie przy kominku
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Nie pytałem. Podeślij namiary.
    centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.

    Z drugiej strony dzięki temu, że nie kupiłem zacząłem rozważać też gruntówki, w tej chwili są już oferty na alledrogo za 47-60zł / mb odwiertu z materiałem. Do pompy 9-11kW powinno jak sądzę wystarczyć 180m więc 10000, pompy apic, ecopol 8kW lub ecopower c9a, c11a są już do dostania za 12-13,5kzł. Nie wiem ile koszty podłączania etc, jednak nie jest w tej chwili już ta cena zaporowa rzędu 50kzł a COP gdy największe mrozy i najdłużej pompa musi pracować nadal >4 a nie z ledwością 2,5.
    Ostatnio edytowane przez _olo_ ; 29-10-2014 o 17:16

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał _olo_ Zobacz post
    centrumoze.pl, dostałem z miesiąc temu cenę na t-capa 9kw z montażem i 8% vat - nieco ponad 17tys. Nie wiem czy to jakaś promocja była czy nie, ja niestety jeszcze nie tak daleko z budową by to kupić, przez ponad pół roku leżała by mi w kartonie.
    Szok,a ja myślałem po tak okazałym lokalu,że będzie tam drogo a tu proszę,koszą konkurencję w okolicy
    mkm silesia,drżyj albo bądź konkurencyjny

    Przynajmniej serwis mam blisko

    P.S.
    ja bym kupił,pół roku to nie długo a cena naprawdę wypasna.
    Ostatnio edytowane przez arczi721 ; 29-10-2014 o 19:18

  16. #16
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Dzięki.
    Ja też miałem oferty za 19tys z montażem, lecz jak prosiłem o dokładną wycenę z zasobnikiem, podłączeniem to kwota zaczęła oscylować w granicach 30 tys.
    Dlatego też biorę pod uwagę gruntową, lecz jak pisałem wcześniej, u mnie odwierty z uwagi na piaskowce były o wiele droższe (nawet o 10 tys)

    Dlatego też zainteresowałem się w/w rozwiązaniem.
    Jutro mam zamiar spotkać się przedstawicielem firmy, która to wykonuje i to na miejscu, gdzie taki kolektor będzie robiony.

    W moim przypadku decyzja odnośnie czy pompa, czy gaz dopiero na wiosnę, ale jak mam być szczery to zaczynam się gubić w natłoku informacji.
    Przeczytałem naprawdę dużo wątków na temat pomp ciepła i tych gruntowych i tych powietrznych.
    Powiem tylko tyle. Im więcej informacji tym więcej dezinformacji. Ciągłe czytanie między wierszami, wyławianie istotnych wiadomości z natłoku częstych przepychanek, zdobywanie wiedzy w natłoku kłótni powoduje, że po przeczytaniu kilkudziesięciu stron moja wiedza zamiast rosnąć - maleje.

    W każdym bądź razie za wszelką pomoc dziękuje.
    Ostatnio edytowane przez mmaarcin ; 29-10-2014 o 20:15

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał mmaarcin Zobacz post
    Powiem tylko tyle. Im więcej informacji tym więcej dezinformacji. Ciągłe czytanie między wierszami, wyławianie istotnych wiadomości z natłoku częstych przepychanek, zdobywanie wiedzy w natłoku kłótni powoduje, że po przeczytaniu kilkudziesięciu stron moja wiedza zamiast rosnąć - maleje.
    Marcinie, bo źle się do tego zabierasz Forum jest niestety przesycone przepychankami, kłamstwami i niedorzecznościami. Ja bym zrobił tak - jak już wyłowię jakiś system, który mnie zainteresuje to patrze po stopkach kto takowy posiada i walę na priv z pytaniami. Bo kto lepiej Ci odpowie niż użytkownik takiego właśnie systemu? A jak już zauważyłeś najwięcej złego do powiedzenia o pompie PW mają użytkownicy ekogroszku, albo pomp GW i na odwrót oczywiście - dla mnie takie opinie są niewiele warte Zagadaj też czy któryś z forumowiczów z Twojej okolicy zgodzi Ci się taki system pokazać - no kocioł gazowy to pewnie nie raz widziałeś, ale pracę pompy czy to PW, czy GW warto zobaczyć i samemu ocenić. Pozdrawiam i wytrwałości życzę, no i na końcu słusznego wyboru
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mkm silesia

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Ruda Śląska
    Kod pocztowy
    41-710
    Posty
    1.933

    Domyślnie

    Cytat Napisał arczi721 Zobacz post
    Szok,a ja myślałem po tak okazałym lokalu,że będzie tam drogo a tu proszę,koszą konkurencję w okolicy
    mkm silesia,drżyj albo bądź konkurencyjny

    Przynajmniej serwis mam blisko

    P.S.
    ja bym kupił,pół roku to nie długo a cena naprawdę wypasna.
    Nie takie piękne firmy z pięknymi nazwami się przeżyło jeśli wiesz co chcę powiedzieć
    żal tylko tych na końcu piramidy
    Dane klimatyczne z Górnego Śląska szczegółowo
    http://www.andretti.pl/wxtempdetail.php
    sumarycznie
    http://www.andretti.pl/wxtempsummary...empsummary.php
    Ciekawa strona meteo
    https://www.windyty.com

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar mmaarcin
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    jaworzno
    Posty
    233

    Domyślnie

    Po przeczytaniu całego wątku o powietrznych pompach ciepła byłem zdecydowany na panasonica t cap 9 kwh, tym bardziej, że na allegro już oferty były poniżej 20 tys. z montażem. Niestety po dokładnej wycenie rosło do 30tys. Podobnie z wyceną u lokalnych instalatorów.
    Cena gruntówek za całość oscyluje w granicach 40tys. Co to działania gruntowej pompy, mam podgląd u szwagra i tym się też posiłkuje.
    Jeżeli sam siebie zdołam przekonać, że powietrzną pompą w taryfie mieszanej zejdę do 14 -15 groszy to pewnie pójdę w tym kierunku.

  20. #20

    Domyślnie

    Wiem ze swojego niebogatego doświadczenia, że lepiej rozeznać się w kosztach urządzeń i robocizny i pytać wykonawcę, czy jest w stanie za xx zrobić niż pytać za ile zrobi, w tym drugim przypadku często wykonawcy chcą wydoić jak najwięcej z inwestora, co mnie też zupełnie nie dziwi, jednak czasem są w stanie znacznie zejść z ceną.

    Pisząc o koszach energetycznych masz na myśli sondy spiralne np takie jakie proponuje rehau ? Tu się stosuje głębokości ok. 10m więc nie sięgasz do piaskowca. Z drugiej strony piaskowiec to zdaje się znacznie bardziej większy uzysk daje niż luźny grunt 70w zamiast 40w więc wiercenia sporo droższe ale metrów mniej.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony