dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 11
Pokaż wyniki od 201 do 211 z 211
  1. #201
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Wyrzucam wszystkie kominy (instaluję gruntowa pc,dolny wymiennik zrobię sam i WM)
    To raczej szukanie zwiększenia kosztów w domu, który i tak jest stosunkowo drogi i mało energooszczędny. Droższego w instalacji źródła ciepła nie ma.
    1. nieforemna bryła.
    2. ogrzewany garaż
    3. taras nad ogrzewanym garażem
    4. dużo drogich okien dachowych
    5. dom jest duży, czego nie widać w powierzchni użytkowej. A to nie m2 PU kosztuje, tylko m2 ściany, stropu, izolacji itd.
    Policzyłbym 209,7 m2 (razem z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) do wyceny. I nawet licząc tylko po 2,5K zł/m2 ciężko będzie się zmieścić w 500K zł. A i to IMO optymistyczna wycena nie obejmująca drogich zabawek, jak gruntowa PC.

    Do dzisiejszej wyceny materiałów dodaj ze 20% zapasu. Zobacz co w ciągu ostatniego pół roku stało się z ceną styropianu. Inne materiały też szaleją.

  2. #202
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Nie przesadzaj z tym 20%, az tak zle nie jest. Styropian to akurat potanial ostatnio sporo.

    Robaczywy bardzo optymistycznie Mnie 500tys bedzie kosztowal dom o 40m2 mniejszy, a porownujac innych dosc tanio buduje i troche rzeczy zrobilem sam.
    Sam deweloperski liczac 2tys to jest 420tys, a to suma nie taka latwa do osciagniecia. Tak czy inaczej powodzenia
    Silikat 18 bez problemu sobie z nosnoscia poradzi
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

  3. #203

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To raczej szukanie zwiększenia kosztów w domu, który i tak jest stosunkowo drogi i mało energooszczędny. Droższego w instalacji źródła ciepła nie ma.
    1. nieforemna bryła.
    2. ogrzewany garaż
    3. taras nad ogrzewanym garażem
    4. dużo drogich okien dachowych
    5. dom jest duży, czego nie widać w powierzchni użytkowej. A to nie m2 PU kosztuje, tylko m2 ściany, stropu, izolacji itd.
    Policzyłbym 209,7 m2 (razem z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) do wyceny. I nawet licząc tylko po 2,5K zł/m2 ciężko będzie się zmieścić w 500K zł. A i to IMO optymistyczna wycena nie obejmująca drogich zabawek, jak gruntowa PC.
    I co z tego? Przypominam co napisał autor:

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Jednym słowem wychodzimy z złożenia, że dom ma być funkcjonalny i ma nam się podobać i być spełnieniem marzeń, w większym stopniu niż tylko dlatego, że w ogóle jest. Wszelkie oszczędności, które nie naruszaja tej zasady sa mile widziane

  4. #204
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To raczej szukanie zwiększenia kosztów w domu, który i tak jest stosunkowo drogi i mało energooszczędny. Droższego w instalacji źródła ciepła nie ma.
    1. nieforemna bryła.
    2. ogrzewany garaż
    3. taras nad ogrzewanym garażem
    4. dużo drogich okien dachowych
    5. dom jest duży, czego nie widać w powierzchni użytkowej. A to nie m2 PU kosztuje, tylko m2 ściany, stropu, izolacji itd.
    Policzyłbym 209,7 m2 (razem z garażem i pomieszczeniem gospodarczym) do wyceny. I nawet licząc tylko po 2,5K zł/m2 ciężko będzie się zmieścić w 500K zł. A i to IMO optymistyczna wycena nie obejmująca drogich zabawek, jak gruntowa PC.

    Do dzisiejszej wyceny materiałów dodaj ze 20% zapasu. Zobacz co w ciągu ostatniego pół roku stało się z ceną styropianu. Inne materiały też szaleją.
    Tak jak zauważył Redblack, nie twierdzę, że WM + PC to rozwiazanie tańsze od węgla i wentylacji grawitacyjnej. Twierdzę tylko, że skoro chcę mieć bezobsługowe źródło ciepło, a gazu w okolicy nie ma i chcę też mieć WM, to w takim przypadku usunięcie kominów jest cięciem kosztów, bo po co je robić?

    Ogrzewany garaż, koniecznie, z różnych powodów, choćby dlatego, że chcę w zimie bez problemów zainstalować dziecko w foteliku bez kurtki i jednocześnie go nie przeziębić. To trochę jak z samochodem, mogłem kupić używany, bo z ekonomicznego punktu widzenia nowy to nieporozumienie i się nie zwróci, a w ogóle to stary przecież jeszcze jeździł...Kupiłem jednak nowy, bo bezpieczniej w razie wypadku, bo mniejsze ryzyko, że nagle stanie, bo Żona nim będzie jeździć z dzieckiem...ot taka moja filozofia, wolałem dopłacić 40000 i mieć spokój ducha, może złudny, może nie, ale jednak.

  5. #205
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Twierdzę tylko, że skoro chcę mieć bezobsługowe źródło ciepło, a gazu w okolicy nie ma i chcę też mieć WM, to w takim przypadku usunięcie kominów jest cięciem kosztów, bo po co je robić?
    Kominy to oszczędność kilkudziesięciu setek złotych, a PC gruntowa i WM to razem ładne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Myślałem, że piszę w wątku o cięciu kosztów budowy, a nie ich podnoszeniu.
    350K zł z projektu IMO jest bardzo optymistyczne. Bez dodawania kosztów spodziewałbym się, przy oszczędnym budowaniu, w tym zmieścić góra stan deweloperski tego domu. Jak wymienisz okna na fixy i zrezygnujesz z kominów - to WM niewiele będzie kosztowała. Ale jak zamontujesz otwierane okna to razem z gruntową PC masz już ze 400K do stanu deweloperskiego. A pamiętaj, że jeszcze trzeba ogrodzić i zagospodarować teren, zapłacić za przyłącza itd.

    Zmierzam do tego, że te 350K kredytu + "jakoś to będzie" prawdopodobnie skończy się budową trwającą wiele lat i nerwami

    Buduję dużo mniejszy dom i szukam faktycznie oszczędności na każdym kroku (ale bez pogorszenia funkcjonalności i jakości). Parterowy, bez garażu, bez tarasu na górze. Jakby mi się udało zmieścić "do zamieszkania" w 350K to graniczyłoby z cudem (kusi mnie, żeby zrobić kable grzewcze i cały system ogrzewania kosztowałby mnie wtedy góra 1/10 kosztów Twojego).

  6. #206
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Myślę, że mówimy tutaj o wyrzuceniu niepotrzebnych nam elementów z projektu, aby nie płacić za coś co nie jest nam potrzebne, a nie 'jak zbudować dom za 200k'. Natomiast nie bierzcie mnie za wariata, nie łudzę się, że zbuduję ten dom za 350 000 ze wszystkim, natomiast nie chcę brać więcej kredytu, bo wiem ile jestem w stanie odłożyć miesięcznie z własnych pieniędzy i wychodzi mi, że jak zaczynam budowę za rok i potrwa to minimum półtora roku, to te brakujace 100 - 150 tys będę miał - no chyba, że mnie z roboty wyleja za siedzenie na forum

    Mnie kable tez kusza, ale obawiam się tego rozwiazania ze wzgledu na nieprzewidywalne ceny energii

  7. #207

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Myślę, że mówimy tutaj o wyrzuceniu niepotrzebnych nam elementów z projektu, aby nie płacić za coś co nie jest nam potrzebne, a nie 'jak zbudować dom za 200k'. Natomiast nie bierzcie mnie za wariata, nie łudzę się, że zbuduję ten dom za 350 000 ze wszystkim, natomiast nie chcę brać więcej kredytu, bo wiem ile jestem w stanie odłożyć miesięcznie z własnych pieniędzy i wychodzi mi, że jak zaczynam budowę za rok i potrwa to minimum półtora roku, to te brakujace 100 - 150 tys będę miał - no chyba, że mnie z roboty wyleja za siedzenie na forum

    Mnie kable tez kusza, ale obawiam się tego rozwiazania ze wzgledu na nieprzewidywalne ceny energii
    Nawet przy mało optymistycznym założeniu, że kable to będzie 1/3 ceny ogrzewania gruntową pompą ciepła, mamy spore oszczędności, z których część możemy odłożyć na ewentualne przyszłe wysokie rachunki za te 10 lat. Ale nie wydaje mi się, że te zaskórniaki będą użyte bo w mądrze zaprojektowanym i zbudowanym domu te kable będą się rzadko włączały. Wynika to z mojego i innych doświadczenia.

    I chciałem nawiązać do tego, że planujesz w trakcie budowy domu odkładać jakieś większe kwoty. Z tym może być różnie. Podczas budowy wychodzą różne niespodzianki. U każdego inne ale trzeba się na nie finansowo przygotować. Ja na przykład planowałem mieć wodę z gminnego wodociągu, ale gdy pewnego dnia w maju chciałem podlać strop okazało się, że nie ma wody. Dopiero wtedy dowiedziałem się od sąsiadów, że właśnie w ciepłe dni a już na pewno przez całe lato są problemy z ciśnieniem. Tak więc trzeba było robić studnię i nagle trzeba wyskoczyć z kilkunastu tysięcy zł. Studnia pociągnęła za sobą inne koszty: odżelaziacz/odmanganiacz itp. Stacja uzdatniania razem ze zbiornikiem do hydroforu zajęły mi jakiś metr kwadratowy garażu a więc straciłem powierzchnię użytkową (koszt metra kwadratowego). To jeden z przykładów a u każdego są różne. Historia ze studnią jest idealnym przykładem, że na etapie projektowania a raczej na etapie szukania działki można było poczynić pewne oszczędności.

  8. #208
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.259
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Mnie kable tez kusza, ale obawiam się tego rozwiazania ze wzgledu na nieprzewidywalne ceny energii
    Przy tym projekcie bym się nie porywał. Jest mało energooszczędny i nie patrz nawet na to, co "prognozuje" projektant. Tak czy inaczej warto zrobić OZC i przeliczyć koszty różnych źródeł ciepła. Więc wiedziałbyś więcej ile by kosztowało ogrzewanie, do tego musiałbyś zebrać oferty na montaż i serwis i porównać. Ale raczej tu trzeba szukać źródła ogrzewania o tańszej kWh, niż taniego w montażu. Tanie w montażu a drogie w używaniu sensownie wychodzą, jak potrzebujesz mało kWh ciepła.
    Ocieplenie możesz stosunkowo łatwo poprawić. Ale rozbitej bryły (dużej powierzchni przegród zewnętrznych) nie przeskoczysz. No i masz dużą powierzchnię i kubaturę ogrzewaną (pomimo w miarę skromnie wyglądającej powierzchni użytkowej).

  9. #209
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Doli.
    Zarejestrowany
    Mar 2017
    Skąd
    Nadolice Wielkie
    Posty
    1.746

    Domyślnie

    Cytat Napisał Robaczywy Zobacz post
    Zamieniamy miejscami gabinet i kuchnię, co uprości instalacje CWU. Również na górze zastanawiamy się nad przeniesieniem łazienki, w miejsce pokoju 13m2. W głównej sypialni będzie garderoba, pralnie i prywatna łazienke likwidujemy.
    Nowopowstała kuchnia zostanie powiększona o część kotłowni, druga czesc kotlowni stworzy wneke w garazu na pompę ciepła.
    Wyrzucamy drzwi które sa w obecnej kotłowni.
    zmieniamy dach na bezokapowy (rynny zostaja tradycyjne)
    Kupujesz ten gotowy projekt i będziesz wykonywał adaptację, czy ten projekt jest tylko wskazówką dla architekta, który będzie Ci robił projekt indywidualny?
    Bo jeśli planujesz adaptację to tych zmian jest całkiem sporo, włącznie z instalacjami. Policzyłeś co Ci wyjdzie taniej?
    Dziennik budowy i komentarze: Winter is coming - płyta, reku, xps
    Archiwum komentarzy do dnia 15.12.2017
    ---
    208m2 powierzchni całkowitej, 146m2 powierzchni użytkowej, 967m3 kubatury;
    płyta fundamentowa 25cm, 10cm XPS pod, 10cm EPS na;
    ściany: nośne - YTONG 600 24cm, działowe - YTONG 600 12cm; dach: dwuspadowy 40º, dachówka ceramiczna Jacobi Z10;
    kotłownia gazowa; ogrzewanie podłogowe 100%; rekuperacja; ocieplenie: ściany - 20cm grafitu, dach i strop - 30cm piany PUR; okna 3 szybowe

  10. #210
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Robaczywy

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kraków
    Posty
    748
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Właśnie PC, na którą postawiłem jest źródłem o taniej kWh. Umówmy się, mogliśmy budować 120m2 stodoła i byłoby ekonomiczniej, ale stwierdziliśmy, ze nas stać, żeby kupić nie drogi i nie tani dom, który nam się podoba.. OZC będę robił, żeby dobrać odpowiednio moc PC.
    Wybierając bardziej energooszczędny projekt, ale również spełniający moje podstawowe wymagania (garaż w bryle, poddasze użytkowe, taras nad garażem lub balkon) ile mógłbym zaoszczędzić rocznie na ogrzewaniu PC akumulacyjnym w taniej taryfie? Nie wiem, ale stawiam, że może maks 400 - 500zł? Czy to dużo? To każdy musi sobie odpowiedzieć, moim zdaniem to nie dużo za cenę komfortu i poczucia, że mam co chciałem. Teraz w starym domu płacę z a ogrzewanie około 700zł / mc, a i tak rano mam zimno, bo w piecu w nocy wygasa..

    Projekt adaptuje, koszt adaptacji wyjdzie 3500zł do 3800, koszt kupna to było 2711zł , czyli maks 6500. Bałbym się architekta, który zrobi mi od podstaw projekt za takie pieniadze. Natomiast zmiany nie wydaja się powazne, jedynie przeprojektować kanalize i CWU to cos wiecej.

    Tak jak mówiłem, nie chcę tu uzyskać pomocy w tym jak zbudować za xxx zł, tylko jak zoptymalizować to co wybrałem, bez naruszania moich założeń.

    Natomiast biorę pod uwagę Wasze opinie co do cen i może koncepcja się zmieni i wezmę więcej kredytu.
    Ostatnio edytowane przez Robaczywy ; 20-05-2017 o 19:34

  11. #211
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    Busters

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Kraków/Wołowice
    Posty
    852

    Domyślnie

    Rozwaz w takim razie PC PW, koszty duzo mniejsze i sprawnosc niewiele mniejsza.
    Indywidualny, parterowy - 140m2 uzytkowej+garaż 33m2 - całość grzana. Ściana 18cm silikat.
    Ocieplenie: ściany 20cm 0,31, podłoga 20cm 0.36, strop wełna 40cm U=0,35
    Ogrzewanie: Tcap 9kw, Rekuperacja: Airpack 300. OZC~7,3KW
    Mieszkamy!

Strona 11 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony