dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 11
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 211
  1. #21

    Domyślnie

    W zasadzie to na każdym elemencie można zaoszczędzić - pytanie tylko czy na każdym warto
    Moim zdaniem przede wszystkim wielkość domu musi być dostosowana do naszych potrzeb. Wiadomo, że lokalizacja itp. - każdy szuka okazji. Czy na tym można zaoszczędzić ? Tak... mieszkając na końcu miasta, bądź poza nim

  2. #22
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Googler Zobacz post
    W zasadzie to na każdym elemencie można zaoszczędzić - pytanie tylko czy na każdym warto
    Na etapie projektu można sporo grosza przyoszczędzić,bez pogorszenia funkcjonalnosci czy też komfortu życia a wbrew pozorom,mozna ten komfort zycia polepszyć za mniejszą kasę niż gdybyśmy budowali wg projektu.

    Po pierwsze,system grzewczy bezobsługowy,gdzie nie jest konieczne wybudowanie czy posiadanie osobnego pomieszczenia na kocioł zwany kotłownią i na etapie wyboru projektu mozna wybrać projekt z jak najmniejszym pomieszczeniem rzędu 2-3m2 lub na etapie adaptacji można "kotłownię" projektową przerobić na pomieszczenie uzytkowe a wkleić gdzieć we wnękę nasze urządzenie grzewcze bezobsługowe,które potrzebuej dosłownie 1m*1m powierzchi.Mamy zaoszczedzoną kasę na rezygnacji z kotllowni a tym samym komfort zycia nam się polepszy bo przechodzimy z paliwa stalego na bezobsługowe ogrzewanie.

    Po drugie,mając ogrzewanie bezobsługowe,rezygnujemy na etapie adaptacji z postawienia kominó bo do niczego nam nie będą potrzebne,jeśli ktoś nie planuje kominka to z dachu nie będzie wystawał żaden komin.Kolejna kasa zaoszczędzona.

    Po trzecie,ściana,mozemy w dowolnej chwili zamienić materiał na ściany konstrukcyjne na najtańsze na rynku(różnice w cenie m2 są spore) a za to albo pozostawimy współczynnik przenikania ciepła jak w projekcie czym oszczedzamy na m2 ścian lub te oszczedzności przeznaczamy na pogrubienie izolacji czym zyskujemy komfort niższej ekslpoatacji domu w przyszłosci.

    Po czwarte,strop,w parterówkach,jeśli jest strop lany,możemy go zmienić na strop drewniany tańszy zdecydowanie.

    Po piate,fundamenty,warto przeliczyć czy płyta fundamentowa nie wyjdzie nam taniej niż tradycyjny fundament a tym samym zyskujemy komfort zycia po raz kolejny likwidując calkowicie mostki termiczne do gruntu.

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    DO**KN

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Czerniewice
    Kod pocztowy
    97-216
    Posty
    32

    Domyślnie

    Kierując się doświadczeniem naszej firmy również w projektowaniu możemy podpowiedzieć, że naprawdę przy niewielkich zmianach w projekcie można zaoszczędzić około 100tys. złoty na budowie domu nie zmieniając wiele w jego użyteczności. Każdy projekt natomiast trzeba dobrać indywidualnie do potrzeb Inwestora. Z czego jedni mogą bez problemu zrezygnować innym jest niezbędne. Tak samo jest oczywiście sprawa się ma odnośnie energooszczędności. Jedni budują domy energooszczędne ponieważ jest to lepsza alternatywa niż lokata bankowa inni z kolei wolą wybudować dom droższy w eksploatacji.

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Budowa to pewna filozofia, część wyznaje kult "tradycji" nie wiedzieć po co. Udają że jeśli założą iż mając "kominy" będą mieli wentylację ..
    to się grubo mylą, odbywa się to kosztem zdrowia, w bardzo wielu przypadkach okna celowo są kupowane bardzo szczelne.
    Do domów bez izolacji, aby się po prostu, dusić ! innego wytłumaczenie niema. Są tu wątki na forum, gdzie ludzie zmagają się z wodami od kondensacji.
    Oszczędzacie ludzie na zdrowiu; przez argumenty bo wieje.. bo zimno od okna itp .. no cierp ciało coś tradycję chciało.

    Prosty dom pasywny, da się wybudować taniej niż zwykły. JAK? zaraz gdzie przecież donoszą że to jest 2x tyle ? a ty piszesz że tańszy.
    Kominów brak, brak C.O .. okazjonalne dogrzanie się podczerwienią lub żarówką alla kwoka.
    To jest dużo tańsze niż wykonanie całej instalacji pod śmieciucha .. do C.O
    Wyjątek to opalanie drzewem .. z własnego lasu ..

  5. #25
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.132
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał DOMIKON Zobacz post
    Kierując się doświadczeniem naszej firmy również w projektowaniu możemy podpowiedzieć, że naprawdę przy niewielkich zmianach w projekcie można zaoszczędzić około 100tys. złoty na budowie domu nie zmieniając wiele w jego użyteczności.
    Aż tyle?
    Chyba w projekcie składającym się z samych wykuszy, balkoników, wolich oczek, kolumienek i złotych klamek

  6. #26
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar swierczek
    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Oława
    Kod pocztowy
    55-201
    Posty
    103

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Prosty dom pasywny, da się wybudować taniej niż zwykły. JAK? zaraz gdzie przecież donoszą że to jest 2x tyle ? a ty piszesz że tańszy.
    Kominów brak, brak C.O .. okazjonalne dogrzanie się podczerwienią lub żarówką alla kwoka.
    Instalacja to nie jest jakiś gigantyczny koszt. Mnie od pasywnego odrzuciła wizja kupowania sześciokomorowych szyb i w ogóle budowanie domu o aparycji bunkra (ściany na ponad pół metra, małe okna... W moim domu (Porotherm + prawie 20 cm wełny o bardzo niskiej lambdzie) i tak U ścian zbliża się do ściany w domu pasywnym. Dalej już się jednak nie chciałem posuwać, żeby sobie nie obrzydzić mieszkania w domu jednorodzinnym

  7. #27
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie wpisy, parę pomysłów zanotowałem w głowie.
    Pewnie pojawią się jeszcze nowe
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  8. #28
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Groszek80

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-902
    Posty
    116

    Domyślnie

    Z rzeczy oszczędnościowych polecam na ściany nośne Porotherm 25 E3 - to jest odchudzony pustak ceramiczny 25 cm, który jest trochę lżejszy od pierwowzoru, ma minimalnie mniejszą nośność i akustykę. Patrząc jednak na cenę za m2 i parametry jakie ma jest to naprawdę bardzo udany pustak

  9. #29
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Groszek80 Zobacz post
    Z rzeczy oszczędnościowych polecam na ściany nośne Porotherm 25 E3
    Właśnie jestem na etapie dumania z czego to zbudować. Jak poczytałem trochę netu to mi zostało - silka, ceramika poryzowana, keramzyt prefabrykat - czyli sporo i dalej nie wiem. Ten E3 to ceramika poryzowana tylko jakaś tańsza, z czego wynika taniość czym się rożni od innych ceramik?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  10. #30
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Lapeno
    Zarejestrowany
    Jan 2012
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    160

    Domyślnie

    Budowa zajęła nam rok, projektowanie domu 4 miesiące. Uważam, że za mało pomęczyliśmy architekta, ale tragedii nie ma.
    Wyszły natomiast extra koszty, których nie wzieliśmy pod rozwagę - a można było przyoszczędzić.

    1. Umiejscowienie domu - my daliśmy dalej od drogi. Fajnie, ale jak położyliśmy polbruk to już nie fajnie. 90 zł x 320 m2 - kupa siana utopiona w kostce.
    2. Wysokość pomieszczeń. Lubimy wysoko - 3 metry na parterze, 2,6m na piętrze. Super, tylko to skutkuje dużymi kosztami: tynkowania, gładzi, malowania, regipsów.
    3. Wielkość pomieszczeń i ich ilość. Uważam, że mamy o jeden pokój za dużo. Można było to zrobić inaczej.
    Budowa domu - szczęśliwe chwile to motyle. Cała reszta to walka.

  11. #31
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Witam
    Czytam, myślę i myślę i znowu czytam, tak już prawie od roku. Mój projekt Zawoja Średnia http://www.dom-projekt.pl/projekt-za...ednia,300.html - leży już na półce Cięcie kosztów budowy to temat, który najbardziej mnie interesuje z oczywistych względów.
    Są tacy co twierdzą "nie stać cię to nie buduj" może i mają rację, ale my mamy marzenia. Trochę oszczędności jest i działka też, więc cięcie kosztów czas zacząć. Oryginalny projekt zostanie zmieniony w zakresie rozmieszczenia pomieszczeń: pater - wejście z wiatrołapem, salon połączony z kuchnią, łazienka, pokój śpiocha czyli sypialnia i schody do piwnicy i na poddasze, rezygnujemy z kominka, drzwi tarasowe szt 1 drugie fix. Taras ziemny poza płytą.
    Poddasze - prawie bez zmian. Walka trwa na temat balkonów, żona chce jeden a ja zero, pewnie zostanie jeden . kąt dachu zmniejszony do 30 st. bez okien dachowych, jeden komin, piwnica pod całością bez ocieplenia tylko izolacja hydro. Większość prac będę chciał wykonać sam jak zdrowie pozwoli. Instalacje - hydro, woda i elektryczna bez kosztów robocizny. Ogrzewanie jak i woda CWU będzie z kotła węglowego, podłogówka w łazienkach i kuchni reszta kaloryfery na grawitacji. Chciałbym ograniczyć koszty głównie własną pracą i brakiem nowoczesnych bajerów.
    Projekt Zawoja średnia

  12. #32
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.204

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Ogrzewanie jak i woda CWU będzie z kotła węglowego, podłogówka w łazienkach i kuchni reszta kaloryfery na grawitacji.
    O grzaniu węglem nie będę pisał. Jestem na NIE.

    Pędzenie podłogówki w łazience kotłem węglowym to raczej drogie jest w sensie instalacji. Robienie mieszacza na jedna czy dwie łazienki bez sensu.
    Grawitacyjna instalacja CO, i 2" rury chciałbym to zobaczyć. Od lat się tak praktycznie nie robi.

    Co do cięcia kosztów - to dokładanie piwnicy to nie jest cięcie kosztów.Piwnice rozumiem ale to wydatek lekko licząc ~30 tyś.

  13. #33
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    O grzaniu węglem nie będę pisał. Jestem na NIE.

    Pędzenie podłogówki w łazience kotłem węglowym to raczej drogie jest w sensie instalacji. Robienie mieszacza na jedna czy dwie łazienki bez sensu.
    Grawitacyjna instalacja CO, i 2" rury chciałbym to zobaczyć. Od lat się tak praktycznie nie robi.

    Co do cięcia kosztów - to dokładanie piwnicy to nie jest cięcie kosztów.Piwnice rozumiem ale to wydatek lekko licząc ~30 tyś.
    Grzanie węglem nie musi być drogie i trujące. Przerabiałem temat w zeszłym roku stojąc przed decyzją zakupu kotła. Więcej na temat palenia węglem i doboru mocy kotła do nowych czy starych domów na http://czysteogrzewanie.pl/ polecam.
    Piwnica powstanie ze względu na budowę na szkodach górniczych i zasypywanie piachem wykopu jest nie opłacalne. W piwnicy będzie kotłownia, pomieszczenia gospodarcze, warsztat itp Piwnica nie będzie mieszkalna. Dodatkowo eliminuję budowę budynku gospodarczego czy garażu.
    Grawitacji nie robi się na 2" rurach to prawda bo niema potrzeby. Do podłogówki myślę wykorzystać wodę z podgrzewania CWU lub z bufora.
    Takie są na chwile obecną moje przemyślenia, do budowy mam jeszcze sporo czasu i możliwe że jeszcze coś zmienię.
    Każda uwaga jest dla mnie cenna.
    Pozdrawiam
    Projekt Zawoja średnia

  14. #34
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Grzanie węglem nie musi być drogie i trujące.
    Byś się wstydził...
    Ogrzewanie ekosyfem jest i drogie i trujące i właśnie od takich inwestorów mam sadzę na parapetach.
    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Piwnica powstanie ze względu na budowę na szkodach górniczych
    Można taniej to rozwiązać i bez piwnicy,która nie jest konieczna na szkody górnicze.
    Ja też mam szkody III kat.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 13-09-2015 o 14:54

  15. #35
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Byś się wstydził...
    Ogrzewanie ekosyfem jest i drogie i trujące i właśnie od takich inwestorów mam sadzę na parapetach.

    Można taniej to rozwiązać i bez piwnicy,która nie jest konieczna na szkody górnicze.
    Ja też mam szkody III kat.
    Witam
    Węgla nie trzeba się wstydzić. Wstydzić się powinni Ci, którzy nie odrobili lekcji z zakresu obsługi kotła, sposobu palenia węglem i doboru mocy kotła do zapotrzebowania. Przewymiarowany kocioł produkuje smołę i sadzę - i to jest wstyd na całą okolicę. Sadza na Twoim parapecie jest właśnie od takich inwestorów. Ja mam tyle na tema węgla i nie chcę tego tematu kontynuować. Po szerszą wiedzę odsyłam na forum info-ogrzewania.

    Co do kosztów to analizuje zmniejszenie fundamentów o 1m po dłuższej ścianie kosztem powierzchni.
    Jakoś domu bez piwnicy sobie nie wyobrażam, a przeciwwskazań niema jeśli chodzi o szkody górnicze (u mnie II kat), ale musi być pod całym budynkiem. Zastanawiam się jeszcze nad fundamentami, tradycyjne ławy czy jak sugerował mi kierbud - tzw. pół płyta.
    Projekt Zawoja średnia

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Witam
    Węgla nie trzeba się wstydzić. Wstydzić się powinni Ci, którzy nie odrobili lekcji z zakresu obsługi kotła, sposobu palenia węglem i doboru mocy kotła do zapotrzebowania. Przewymiarowany kocioł produkuje smołę i sadzę - i to jest wstyd na całą okolicę. Sadza na Twoim parapecie jest właśnie od takich inwestorów. Ja mam tyle na tema węgla i nie chcę tego tematu kontynuować. Po szerszą wiedzę odsyłam na forum info-ogrzewania.
    A wylot z komina sadzę,że skierujesz do wnętrza domu ? Będzie cieplej a jak skierujesz tam to odpowiedz,czemu wyrzucasz syf w komina na zewnątrz i zasyfiasz nim powietrze ?
    Czy masz już zrobione OZC swojego domu ? Czy kupisz do siebie nie przewymiarowany kocioł o mocy max.6kW ? Są takie czy jednak będziesz musiał przewymiarować i produkować smołę i sadzę ?

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Zastanawiam się jeszcze nad fundamentami, tradycyjne ławy czy jak sugerował mi kierbud - tzw. pół płyta.
    No nie gadaj,że Kurpas,ten leśny dziadek z wiedzą jeszcze PRL-owską nie mający zielonego pojęcia o technologiach wspólczesnych budowy ale co tu się dziwić jak do nowych domów wokoło pakuje się syf wszelaki jakby to były jaskinie a nie domy a co najmniej lata 80-te
    Wiem jak wyglada ta pół-płyta bo kilka budów na niej wokól siebie widziałem,powiem jedno,masakra jak inwestorzy a przede wszystkim konstruktor(sądzę,że Kurpas) nie myślą...
    Ostatnio edytowane przez karamba1 ; 16-09-2015 o 20:40

  17. #37
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał karamba1 Zobacz post
    No nie gadaj,że Kurpas,ten leśny dziadek z wiedzą jeszcze PRL-owską nie mający zielonego pojęcia o technologiach wspólczesnych budowy ale co tu się dziwić jak do nowych domów wokoło pakuje się syf wszelaki jakby to były jaskinie a nie domy a co najmniej lata 80-te
    Wiem jak wyglada ta pół-płyta bo kilka budów na niej wokól siebie widziałem,powiem jedno,masakra jak inwestorzy a przede wszystkim konstruktor(sądzę,że Kurpas) nie myślą...
    U mnie kierować budową ma p. Adamczyk. Jak dobrze zrozumiałem to pół-płyta ma wyglądać tak ławy po obrysie budynku i pod ścianą nośną, reszta zbrojona prętami połączonymi ze zbrojeniem ław i całość wylana betonem. Ławy posadowione głębiej tak aby całość po wylaniu tworzyło równą płytę. Uzyskana powierzchnia ma być posadzką piwnicy. Takie rozwiązanie wstępnie zaproponował kierbud.
    Proszę o wyrażenia waszej opinii.
    Projekt Zawoja średnia

  18. #38
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    U mnie kierować budową ma p. Adamczyk. Jak dobrze zrozumiałem to pół-płyta ma wyglądać tak ławy po obrysie budynku i pod ścianą nośną, reszta zbrojona prętami połączonymi ze zbrojeniem ław i całość wylana betonem. Ławy posadowione głębiej tak aby całość po wylaniu tworzyło równą płytę. Uzyskana powierzchnia ma być posadzką piwnicy. Takie rozwiązanie wstępnie zaproponował kierbud.
    Proszę o wyrażenia waszej opinii.
    Dokładnie tak jest,ale jak już proponowano Ci pół-płytę to czemu nie zaproponowano tańszej i prostszej w wykonaniu tradycyjnej płyty fundamentowej a jak już pełna płyta fundamentowa to żal by było nie izolować jej od spodu.
    Chociaż jak upierasz się przy wg mnie zbędnej i drogiej piwnicy to izolujesz jedynie jej strop a podłogę zostawiasz nie izolowaną.
    Znajdź konkretnego konstruktora,który zrobi Ci projekt takiej płyty a tych lesnych dziadków zostaw w spokoju.
    Ja mam i Kierbuda i konstruktora w jednym z Rudy Ślaskiej i mogę z całego serca polecić bo to kumaty gość i nauczony "nowoczesnej" nauki

    Zerknij na przekrój mojej płyty w dzienniku budowy.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 17-09-2015 o 22:14

  19. #39
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Witam
    Arturo72 czy podasz mi namiary chętnie skonsultuje.
    Projekt Zawoja średnia

  20. #40
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Witam
    Arturo72 czy podasz mi namiary chętnie skonsultuje.
    http://www.ppkonstruktor.pl/#plyty
    http://www.ppkonstruktor.pl/#oferta

Strona 2 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony