dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 11
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 211
  1. #41
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Lekko w temacie - co zrobiliście w swoim domu a teraz byście z tego zrezygnowali?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał giman Zobacz post
    Lekko w temacie - co zrobiliście w swoim domu a teraz byście z tego zrezygnowali?
    Wystarczy chwile poszukac: http://forum.muratordom.pl/showthrea...9Bcie-ponownie

    Milej lektury!

  3. #43
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar byggmol
    Zarejestrowany
    Oct 2010
    Skąd
    Tarnów
    Posty
    548
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Ja robił bym dziś dom z nastawieniem na grzanie prądem, na kablach w drugiej taryfie plus kominek rekreacyjnie. ODPADA droga podłogówka, kotłownia, pompa ciepła. Jak będziesz miał dom swojego projektu to da się to zrobić tanio. Oszczędności idą w dziesiątki tyś. zł na systemie ogrzewania. Do chłodzenia&dogrzewania klimatyzator i koniec. No ale ale wiedzy nie miałem odpowiedniej na etapie projektu.

    Co do ziemi, podsypki - można to załatwić za grosze w każdych ilościach. 1 warunek- porozmawiać z jakimś kierowcą jeżdżącym na wywrotce, często mają płacone za wywożenie ziemi czy podsypki przy okazji remontów czy budów dróg. Ja miałem okazje kupić np. ziemię za 20 zł /9m3, bo właśnie był koncert na stadionie i cięzki sprzęt nie mógł wjechać na płytę, a stadion na walach ziemnych.. szukajcie a znajdziecie.
    Ostatnio edytowane przez byggmol ; 08-11-2015 o 15:45
    Proj. Mateusz z archipelagu, z garażem dosuniętym do wiatrołapu, fund. 10cm xps od zew. i 3cm od wewn. Ściany BK 60024cm , 20cm termoorg. grafit. okna Vetrex alphl. 3xszyb.,30cm skosy, 40cm sufity płaskie, ścianka kol. 45cm
    Pompaciepła Panasonic 9kW 1 faz.TCAP grzeje od 11.11.2016
    Stan budowy Sucha zabp..OZC - asolt ./100%podłogówkaOZC 6KW, 6426KWh plus CWU. W planach reku do 5500, Zapraszam do dziennika DZIENNIK BUDOWY Z KOMENTARZAMI

  4. #44
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Bogate

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    01-248
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam,

    Planuję w tym roku rozpocząć budowę domu Portland

    http://dompasja.pl/?projekty_wordpres=portland

    Chciałbym trochę ograniczyć koszty budowy, myślę o kilku zmianach już na etapie projektu.

    1. Zmienić materiał z którego będę budował ściany
    2. Zmienić dach na tańszy
    3. Zlikwidować dwa pomieszczenia- wc i kotłownię- przez to zmniejszy się powierzchnia domu i dachu.
    4.Poprzez przejście na pompę ciepła zlikwiduję komin. Zlikwiduję też kominek
    5. Poddasze nie będzie użytkowe więc nie ma sensu montować okien dachowych.

    Co myślicie o tym? może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak zejść z kosztów. Nie chcę wybudować domu za 100 tys zł, ale chce ograniczyć zbędne koszty.

    pozdrawiam
    Kamil

  5. #45
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bogate Zobacz post
    Witam,

    Planuję w tym roku rozpocząć budowę domu Portland

    http://dompasja.pl/?projekty_wordpres=portland

    Chciałbym trochę ograniczyć koszty budowy, myślę o kilku zmianach już na etapie projektu.

    1. Zmienić materiał z którego będę budował ściany
    2. Zmienić dach na tańszy
    3. Zlikwidować dwa pomieszczenia- wc i kotłownię- przez to zmniejszy się powierzchnia domu i dachu.
    4.Poprzez przejście na pompę ciepła zlikwiduję komin. Zlikwiduję też kominek
    5. Poddasze nie będzie użytkowe więc nie ma sensu montować okien dachowych.

    Co myślicie o tym? może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły jak zejść z kosztów. Nie chcę wybudować domu za 100 tys zł, ale chce ograniczyć zbędne koszty.

    pozdrawiam
    Kamil
    1.Oczywista oczywistość,będzie taniej i cieplej
    2.Bez zmian
    3.ani w p...ani w oko,nic nie zmienisz i nie będzie nic taniej
    4.Kominek i do niego komin możesz zlikwidować w każdej chwili,niezależnie od systemu grzewczego a przy pompie dodatkowo zlikwidujesz komin w kotłowni.
    5.Zmienić projekt na dom z poddaszem nie użytkowym,będzie znacznie taniej w realizacji.

  6. #46
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    zmienić projekt

  7. #47
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Dawno nic nie było o cięciu kosztów więc, coś napiszę. Moja budowa ruszyła, jak na razie wszystko własnymi siłami zbrojenie płyty, zalewanie i murowanie bloczków. Jak do tej pory: na płytę 11x8,5x 0,25 zbrojoną fi 12 na oczko 12,5cm zalaną betonem B25 w ilości 26,5m3 - wyszło 10 tyś. (w tym piasek zasypowy, folia pod płytą i drobiazgi). Pytanie czy dużo?? Sami ocenicie.
    Wiem jedno pytać po hurtowniach o materiały i negocjować ceny - dużo można zaoszczędzić.
    Pozdrawiam
    Projekt Zawoja średnia

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Dawno nic nie było o cięciu kosztów więc, coś napiszę. Moja budowa ruszyła, jak na razie wszystko własnymi siłami zbrojenie płyty, zalewanie i murowanie bloczków. Jak do tej pory: na płytę 11x8,5x 0,25 zbrojoną fi 12 na oczko 12,5cm zalaną betonem B25 w ilości 26,5m3 - wyszło 10 tyś. (w tym piasek zasypowy, folia pod płytą i drobiazgi). Pytanie czy dużo?? Sami ocenicie.
    Wiem jedno pytać po hurtowniach o materiały i negocjować ceny - dużo można zaoszczędzić.
    Pozdrawiam
    Zaintrygowałeś mnie tą ceną za płytę. Mógłbyś coś więcej o niej opowiedzieć? jak kształtowały się koszty stali, betonu, robót ziemnych i najważniejsze, czy dawałeś izolację jakąś (bo ja liczyłem dla swojej i za 10k to mi XPS wychodzi niemalże)
    Z góry dzięki, pozdrawiam

  9. #49
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Katowice, Mysłowice
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    3.946

    Domyślnie

    moim zdaniem na koszty realizacji budynku wpływają :
    1. LOKALIZACJA DZIAŁKI BUDOWLANEJ - niektóre działki wymuszają podwyższone koszty związane np. z posadowieniem obiektu ( kiepskie grunty, mocne spadki istniejącego terenu, ... itd ) , czy też np. oddalone od działki sieci uzbrojenia technicznego generujące drogie przyłącza budynku do sieci.
    2. PROGRAM FUNKCJONALNO UŻYTKOWY budynku - w głównej mierze jest określany przez przyszłego użytkownika budynku, ale niejednokrotnie jest "koncertem życzeń" nieadekwatnym w stosunku do faktycznych potrzeb użytkowych. W skrajnym przypadku np. garaż dwustanowiskowy jest większy od pokoju dziennego.
    3. FORMA obiektu + KONSTRUKCJA + INSTALACJE - im bardziej zwarta, czytelna bryła, forma obiektu ( bez " fajerwerków " ) tym tańsza realizacja obiektu. Konstrukcja i Instalacje powinny być w 100% dopasowane do formy, programu użytkowego ... no i jest różnica między stropem np. drewnianym, a płytą zelbetową.
    4. WYKOŃCZENIA ZEWNĘTRZNE /WEWNĘTRZNE - temat "rzeka" , różnice cenowe kolosalne w doborze materiałów wykończeniowych, np. od pokrycia dachu gontem bitumicznym, po dachówkę ceramiczną

    ... a w samym projektowaniu należy wiedzieć, na czym warto ( można ) oszczędzać, a na czym się nie opłaca
    Ostatnio edytowane przez ŁUKASZ ŁADZIŃSKI ; 26-06-2016 o 10:48
    dobra ARCHITEKTURA sama się obroni

  10. #50
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    radar22

    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-054
    Posty
    33

    Domyślnie

    Jakie są plusy usunięcia balkonów? czy to faktycznie spory koszt budowy?

  11. #51
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    największym plusem jest brak problemów z balkonem - starczy poczytać na forum jak ciężko się go izoluje, zabezpiecza przed wilgocią.

  12. #52
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Myślę, że balkon to kwestia podejścia, gustu i zakładanej funkcjonalności. Oczywiście jest to też kwestia izolacji, mostków cieplnych itd.

    Z mojej perspektywy nie wyobrażam sobie domu jednorodzinnego z balkonem z drugiej strony nie wyobrażam sobie mieszkania w bloku bez balkonu.
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  13. #53
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał radar22 Zobacz post
    Jakie są plusy usunięcia balkonów? czy to faktycznie spory koszt budowy?
    Ja właśnie robiłem dwa balkony (każdy 2,5m2). Koszty tego są zawrotne. Napiszę trochę o nich:

    - Pomijam koszt wylania płyty balkonowej (wylali razem ze stropem)

    -Jakaś specjalna zaprawa na zrobienie warstwy spadkowej + jakiś grunt -250zł
    - Papa sbs zgrzewalna 110zł
    - folia 0.3 - 40zł
    - Styropian 5cm (mało, ale lepsze niż nic) - 1,5 paczki - 100zł - a to tylko od góry i po bokach
    - Wylewka - lepszy cement, piach, żwir + plastyfikator + siatka na zbrojenie (takie jak do wylewek) - 88zł (bo tylko cement musiałem kupić)
    - Jakieś mazidło dwuskładnikowe do izolacji - przeciwwodnej - 590zł (dwa worki +dwa płyny)

    A gdzie jeszcze płytki, klej elastyczny, i ta barierka. Nie jest to ciężkie do zrobienia, ale niestety kosztuje.

    Oczywiście robiłem sam, bo raz że nikt nie chciał,a dwa, że taniej. Nadal koszty zawrotne i będę szczęśliwy jak w 3 tys się zmieszcze. Wniosek - jak nie musicie to nie róbcie, ale z drugiej strony pamiętajcie, że czasem balkon pełni funkcje w bryle. U mnie np jest to osłona drzwi wejściowych (przed deszczem i słońcem), oraz konieczne dopełnienie bryły - bez tego bryła jest szpetna. Dodatkowo moim zdaniem te portfenetry to jest dopiero ohyda wizualna - coś jak kot bez ogona
    Ostatnio edytowane przez domino34 ; 17-08-2016 o 14:25

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    barierka chyba najwięcej kosztuje.

    Jak masz płytę wylana razem ze stropem a nieocieploną od dołu, to będzie ci tam nieźle przemarzać.

  15. #55
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    barierka chyba najwięcej kosztuje.

    Jak masz płytę wylana razem ze stropem a nieocieploną od dołu, to będzie ci tam nieźle przemarzać.
    A wiesz, że cegła jest czerwona, a niebo niebieskie? Ocieplenie balkonu z 5 stron to oczywistość, ale część się robi razem z hydroizolacją, a cześć podczas robienia elewacji.

  16. #56
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał domino34 Zobacz post
    A wiesz, że cegła jest czerwona, a niebo niebieskie? Ocieplenie balkonu z 5 stron to oczywistość, ale część się robi razem z hydroizolacją, a cześć podczas robienia elewacji.
    Podłogę balkonu też izolujesz termicznie żeby nie było mostka tearmicznego ?
    Zachowujesz ciągłości izolacji pionowej ?

  17. #57
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    domino34

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Zalesie Górne
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    372

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Podłogę balkonu też izolujesz termicznie żeby nie było mostka tearmicznego ?
    Przeczytaj kilka postów wcześniej to się dowiesz. Nie wiem jak inaczej rozumieć określenie "z pięciu stron". Jedyne co to nie dałem tych specjalnych łączników izolacyjnych.

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zachowujesz ciągłości izolacji pionowej ?
    Tak, No chyba, że kawałek folii o grubości 2 x 0.3mm stanowi dla Ciebie ogromny liniowy mostek termiczny

  18. #58
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Co na etapie projektu i później budowy przewidzieć, wykonać jeśli budując parterówkę dostrzegam duże prawdopodobieństwo, że w perspektywie 5-15 lat będę adaptował strych?
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    merbart

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    śląsk - Gliwice
    Kod pocztowy
    44-186
    Dzielnica
    Gierałtowice
    Posty
    29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Clinu Zobacz post
    Zaintrygowałeś mnie tą ceną za płytę. Mógłbyś coś więcej o niej opowiedzieć? jak kształtowały się koszty stali, betonu, robót ziemnych i najważniejsze, czy dawałeś izolację jakąś (bo ja liczyłem dla swojej i za 10k to mi XPS wychodzi niemalże)
    Z góry dzięki, pozdrawiam
    Sory że tak późno odpisuje, buduje sam i brak czasu i czasami sił by coś na klikać. Zastanawiam się jak "samoroby" prowadzą swoje dzienniki.
    Stali na sama płytę poszło ok 2t - kupowałem 2,2t za 3,7tyś. bo mam jeszcze 10 słupów żelbetowych. Beton 216 za m3. Roboty ziemne 1,7tyś wykop piwnicy pod całym budynkiem na 1,8m w ziemi. Płyta jest docelowo podłogą w piwnicy, nie przewiduję wylewki. Nie izolowałem termicznie, pod płytą jest piasek i folia.
    Na dzień dzisiejszy mam wymurowane ściany piwnicy, opaprane czarnym mazidłem i owinięte folią kubełkową, drenaż wokół płyty. Schody zaszałowane i zazbrojone. Kupiona stal na strop, tysiące wkrętów, gwoździ, śrub i piw. Wszystkie koszty materiału 18 tyś - robota własna.
    Czekam w tej chwili na ekipę do zrobienia stropu, niestety poddałem się bo brakuje mi rąk i nóg do zaszałowania.
    Pozdrawiam
    Projekt Zawoja średnia

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał merbart Zobacz post
    Sory że tak późno odpisuje, buduje sam i brak czasu i czasami sił by coś na klikać. Zastanawiam się jak "samoroby" prowadzą swoje dzienniki.
    Stali na sama płytę poszło ok 2t - kupowałem 2,2t za 3,7tyś. bo mam jeszcze 10 słupów żelbetowych. Beton 216 za m3. Roboty ziemne 1,7tyś wykop piwnicy pod całym budynkiem na 1,8m w ziemi. Płyta jest docelowo podłogą w piwnicy, nie przewiduję wylewki. Nie izolowałem termicznie, pod płytą jest piasek i folia.
    Na dzień dzisiejszy mam wymurowane ściany piwnicy, opaprane czarnym mazidłem i owinięte folią kubełkową, drenaż wokół płyty. Schody zaszałowane i zazbrojone. Kupiona stal na strop, tysiące wkrętów, gwoździ, śrub i piw. Wszystkie koszty materiału 18 tyś - robota własna.
    Czekam w tej chwili na ekipę do zrobienia stropu, niestety poddałem się bo brakuje mi rąk i nóg do zaszałowania.
    Pozdrawiam
    Ok, to zmienia postać rzeczy, pozdrawiam i powodzenia

Strona 3 z 11

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony