dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    danremo.chorzele

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Chorzele
    Kod pocztowy
    06-330
    Posty
    36

    Domyślnie Ekogroszek RETOPAL - co sądzicie?

    Witam,

    ostatnio zaopatrzyłem się w 2 tony ekogroszku RETOPAL, który kupiłem w jednym ze składów opałowych w Szczytnie w woj. warmińsko-mazurskim.
    Zanim go zakupiłem to testowałem chyba z 4 różne ekogroszki i te z marketu typu praktiker, z mpeca w olsztynie plus 2 z innych źródeł. I albo był cały brązowy, albo piec długo osiągał temperaturę, słabo trzymał ciepło itp. wreszcie natrafiłem na kilka worków retopala w szczytnie i jako jedyny w sumie ładnie osiągał temperaturę ale z każdym jak i z tym był problem że nie dopalał się do końca przy różnych ustawieniach, które próbowałem. W każdym razie zdecydowałem się właśnie na zakup 2 ton tego retopala ze względu że ładnie nagrzewa mi piec bynajmniej wg mnie i dom. Za tonę luzem wyszlo 710 zł brutto już. Jeśli również palicie retopalem i moglibyście podzielić się swoimi opiniami i wrażeniami byłoby fajnie.

    Z góry dzięki.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeśli niedopala to musisz zwiększyć nadmuch lub zejść z podawaniem. Dobre nastawy to podstawa. Generalnie kaloryczność średnia czyli 25MJ/kg a węgiel problemów większych nie robi. Popiołu objętościowo dużo za to lekki. Ja palę miałem z piasta.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    danremo.chorzele

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Chorzele
    Kod pocztowy
    06-330
    Posty
    36

    Domyślnie

    A z tym nadmuchem to nie jest tak, że powinien być taki żeby najlepiej iskry nie leciały podczas pracy wentylatora?a jeżeli bym zaczal schodzic z podawaniem to jest ryzyko ze piec bedzie sie dluzej nagrzewal bo moze byc zbyt maly plomien.i tak zle i tak niedobrzeogolnie mam takie nastawy ktore powoli juz mnie satysfakcjonuja ale i tak trzeba caly czas kombinowac zeby jak najbardziej efektywnie wykorzystac piec przy stosunkowo jak najmniejszym spalaniu paliwa. ilosc popiolu tez wlasnie wieksza zauwazylem ale jak piszesz, jest sporo ale lekki jest. tylko za tak z zraz dziennie najlepiej jak z kolnierza recznie zrzuce pozostalosci tego ekogroszku bo sie laczy w takie brylki choc nie sa to spieki.

  4. #4

    Domyślnie

    Spieki koksowe. Dobrze jest zwiększyć nadmuch w miarę możliwości, z podawaniem jest również lepiej wydłużyć czasy. Najmniejsze spalanie to dobre nastawy. Źle nastawiony podajnik może dymić i zrzucać opał do popielnika. Możesz go wybrać i wrzucić ponownie do zasobnika. Możesz też przesadzić w drugą stronę przedmuchując zbyt mocno - straty wyraźnie nie zauważysz a będzie. Musisz dostosować stosunek węgla do powietrza. By dopalić węgiel musi powietrza być więcej ale nie za dużo bo wchodzi ekonomia spalania. Jak powietrza za mało to trujesz niedopalonym czadem i węglowodorami.

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    danremo.chorzele

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Chorzele
    Kod pocztowy
    06-330
    Posty
    36

    Domyślnie

    Co do nastaw to mam takie:

    czas podawania: 9s
    pauza 51 s
    moc nadmuchu 23% przy przesłonie uchylonej na jakieś 20%
    na podtrzymaniu:
    czas podawania 15s
    pauza 8min
    moc nadmuchu 20%
    czas nadmuchu 15s
    pauza nadmuchu 8 min
    i jak wczoraj mierzyłem czasy to czas podtrzymania wynosi ok 20 min a czas grzania po spadku do podtrzymania tez wynosi ok 20 min. z tym ze temperatura kotla to 65 stopni i histereza 5 stopni.

  6. #6

    Domyślnie

    Nie doradzę Ci optymalnych ustawień nie mając fizycznego dostępu do pieca. Duże doświadczenie w tym widzę ma SUSPENSER. Mam nadzieję że konstrukcja Twojego pieca jest poprawna.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony