dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 146
  1. #1

    Domyślnie Żywa instalacja Grenton

    Tydzień temu jadąc na szkolenie zahaczyłem o Kraków żeby zobaczyć instalację Grenton.

    Instalacja została zrobiona w kamienicy, w apartamentach wynajmowanych dla turystów i działa tam od dwóch lat. Apartamenty są dość małe (około 40 metrów kw.) ale każda lampa sterowana jest osobno. W tej instalacji ich system steruje jeszcze ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami i telewizorem. W apartamencie który oglądaliśmy były zainstalowane moduły w rozdzielni i w puszkach podtynkowych oraz panele dotykowe. Oprócz tego na ścianie zamontowany jest zdejmowalny tablet, ale w takim małym mieszkaniu to raczej gadżet.

    Choć miałem niewiele czasu to Marek z Grentona pokazał mi w skrócie jak konfiguruje się system. Byłem zaskoczony jak szybko się to robi. W ciągu może pół godziny zrobiliśmy od zera konfigurację systemu do poziomu takiego, że dało się sterować większością lamp i sterować systemem z mojego telefonu. W ogóle samo tworzenie aplikacji na smartfona jest genialne: można albo skorzystać z automatycznego generatora albo samemu rozmieścić przyciski na ekranie i to tak jak się chce.

    Nie mam za dużego porównania z innymi systemami domowymi bo zajmowałem się wcześniej dużymi instalacjami przemysłowymi opartymi o ABB i Siemensa ale system podoba mi się bo ma możliwości podobne jak sterowniki PLC a z drugiej strony konfiguruje się go bardzo prosto. Wybieram się na szkolenie w grudniu to będę mógł coś więcej powiedzieć na temat bardziej zaawansowanych funkcji.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09412.jpg
Wyświetleń:	1682
Rozmiar:	56,3 KB
ID:	287414 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09437.jpg
Wyświetleń:	1725
Rozmiar:	38,5 KB
ID:	287415 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09450.jpg
Wyświetleń:	1570
Rozmiar:	36,5 KB
ID:	287416 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09516.jpg
Wyświetleń:	1228
Rozmiar:	26,1 KB
ID:	287417 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC09536.jpg
Wyświetleń:	1315
Rozmiar:	30,6 KB
ID:	287418
    Ostatnio edytowane przez _Krzychu_ ; 04-11-2014 o 13:04

  2. #2

    Domyślnie

    Cytat Napisał _Krzychu_ Zobacz post
    Tydzień temu jadąc na szkolenie zahaczyłem o Kraków żeby zobaczyć instalację Grenton.

    Nie mam za dużego porównania z innymi systemami domowymi bo zajmowałem się wcześniej dużymi instalacjami przemysłowymi opartymi o ABB i Siemensa ale system podoba mi się bo ma możliwości podobne jak sterowniki PLC a z drugiej strony konfiguruje się go bardzo prosto. Wybieram się na szkolenie w grudniu to będę mógł coś więcej powiedzieć na temat bardziej zaawansowanych funkcji.
    Pewnie porównywanie systemów automatyki domowej z funkcjonalnością PLC jest ogólnie dyskusyjne... ale fajnie, że ktoś kto liznął świata PLC dostrzega zalety z założenia łatwiejszych rozwiązań sterowników dla domu.

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    PeeN

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Opolszczyzna
    Posty
    39

    Domyślnie

    Czy gdzieś to już można kupić? Czy znane są już ceny podzespołów?
    Z miłą chęcią*dowiedziałbym się coś więcej na temat tego systemu, ale w internecie niewiele informacji można znaleźć poza oficjalną stroną.

  4. #4
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ribert

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    5

    Domyślnie

    Podbijam ma ktos wiecej informacji o realizacjach?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał PeeN Zobacz post
    Czy gdzieś to już można kupić? Czy znane są już ceny podzespołów?
    Z miłą chęcią*dowiedziałbym się coś więcej na temat tego systemu, ale w internecie niewiele informacji można znaleźć poza oficjalną stroną.
    Dlaczego akurat tego systemu, są inne na rynku z taką funkcjonalnością - może kolega uzasadnić ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Dlaczego akurat tego systemu, są inne na rynku z taką funkcjonalnością - może kolega uzasadnić ?
    np ?

  7. #7

    Domyślnie

    Fibaro ? chociaż nie wiem, czy steruje TV.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Fibaro ? chociaż nie wiem, czy steruje TV.
    eeee przecież o Fibaro bym nie pytał. Pytanie nadal aktualne.

  9. #9

    Domyślnie

    W jakąś intrygę mnie wciągasz - ale ok
    W pierwszym poście użytkownik napisał o możliwości sterowania światłami, ogrzewaniem, klimatyzacją, roletami i TV - prawie nie ma firmy z obecnie się reklamujących, która o takiej funkcjonalności nie wspomina - po za jedną rzeczą - table zdejmowany ze ściany.
    Dlatego dziwi mnie takie parcie potencjalnych nabywców, na system o którym nie wiele wiedzą, a mają dookoła wiele innych do wyboru.
    Tyle w temacie
    pzdr

  10. #10

    Domyślnie

    hejka Kasprzyk, w nic Cię nie wciągam. Grenton jest naprawdę fajny ale zaliczył falstart. pokazali się na targach i nie przewidzieli dużej ilości zamówień.
    Obejrzyj dokładnie ten system, ja nie znam drugiego systemu ID z takimi możliwościami za takie pieniądze.
    Dlatego spytałem jakie systemy dają takie możliwości.
    Wiem że sprzedajesz Nexo który jest bardzo dobry ale Grenton reprezentuje trochę inne podejście do tematu.
    Warto to obejrzeć.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam

    Nie taki jestem, żeby osądzać system którego nie znam - także dziękuję za informację - popatrzę na stronie.
    Bardziej denerwują mnie kryptoreklamy w postach, bo tak odebrałem co niektóre odpowiedzi - być może się mylę.
    pzdr

  12. #12

    Domyślnie

    Niestety moderator nie jest w stanie przeczytać wszystkie posty na forum

  13. #13
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Ribert

    Zarejestrowany
    May 2015
    Skąd
    Rumia
    Kod pocztowy
    84-230
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Dlaczego akurat tego systemu, są inne na rynku z taką funkcjonalnością - może kolega uzasadnić ?
    Już uzasadniam. Jestem na etapie budowy i zastanawiam się nad automatyką w domu narazie zakładam podstawowe funkcej inteligentnego domu. Jestem laikiem w tej sprawie więc zacząłem przeszukiwać net i trafiłem na bloga Infeldom. Tam przeczytałem o tym systemie potem na stronie producenta i wydał mi się w sam raz na moje potrzeby. Szukam systemu w rozsądnej cenie by spełniał moje nie wygórowane oczekiwania. Nigdzie więcej nie znalazłem informacji o realizacjach wiec zapytałem tutaj z ciekawości jak się system sprawdza w użytkowaniu.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja od kilku miesięcy mam ten system. W zeszłym roku szukałem czegoś, co mogę wsadzić do budynku z okablowaniem przygotowanym pod inny system, z którego zrezygnowałem gdy okazało się że nie będę mógł sam praktycznie nic w nim zmieniać. Testowałem dwa systemy w pełni radiowe, ale nie do końca byłem zadowolony.

    Zrobiłem rozeznanie w systemach kablowych i rzeczywiście na rynku jest ich multum, ale po bliższym przyjżeniu okazało się, że a to konfiguracja jest skomplikowana, a to pewne funkcjoanlności są na papierze, a to całkowite koszty będą zdecydowanie wyższe niż początkowo przedstawiane.

    Co do Grentona, to spotkałem się z nimi kilka razy, ale tak na 100% przekonała mnie prosta rzecz: podczas spotkania wymyślałem najbardziej udziwnione konfiguracje i inżynier przysłany przez producenta nie tylko mówił że się da to zrobić, ale w ciągu kilku minut wrzucał moje pomysły do systemu i to działało! Poza tym mieszkam kilkadziesiąt km od Krakowa więc w razie czego miałbym ich blisko.

    Instalację zrobili w dwa dni z tym że kable były pociągnięte, przy czym sama konfiguracja tego jak system działa zajęła może ze trzy godziny. Dodam, że mam instalację na kilkadziesiąt modułów, więc wcale nie taką małą. Instalację robili elektrycy z zewnętrznej firmy, a samą konfigurację ich inżynier, który na koniec zrobił kopię projektu na CD. Program do konfiguracji oczywiście dostałem, bo taka była umowa. A co do zmian w systemie, to od czasu jak został zainstalowany pozmieniałem sobie wiele ustawień według własnych pomysłów. Mieli przyjechać po kilku tygodniach by pozmieniać ustawienia jak już będę wiedział co mi pasuje a co nie, ale że system jest naprawdę baaardzo łatwy do ogarnięcia, to sam sobie wszystko poprzestawiałem. Jak na razie ciągle jeszcze poznaję możliwości systemu ale nie udało mi się jeszcze trafić na nic, czego nie umiałbym zrobić. Z perspektywy kilku miesięcy widzę że decyzja była dobra: system jest stabilny i nie zawiesił mi się ani razu a producent bardzo szybko odpowiada na pytania.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 15-06-2015 o 21:15

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    hejka Kasprzyk, w nic Cię nie wciągam. Grenton jest naprawdę fajny ale zaliczył falstart. pokazali się na targach i nie przewidzieli dużej ilości zamówień.
    To fakt. Na pierwszym spotkaniu grudniu podali mi możliwy termin na marzec. Ale teraz chyba sytuacja już się znormalizowała, bo znajoma poprosiła o wycenę i podali termin realizacji dwa tygodnie.

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    a to całkowite koszty będą zdecydowanie wyższe niż początkowo przedstawiane.
    Bo tyle są warte darmowy wyceny czy projekty.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Bo tyle są warte darmowy wyceny czy projekty.
    A i w płatnych różnie z tym bywa. Gdy budowałem dom zapłaciłem kupę kasy za projekt instalacji przygotowanej pod "pewien wiodący system". Poznałem koszt całej instalacji "pod klucz". Tyle że w wycenie było napisane drobnym drukiem, że instalacja modułów nie oznacza ich konfiguracji i te prace będą rozliczone wg. roboczogodzin. Gdybym przy okazji nie dowiedział się od jednego z użytkowników "wiodącego systemu", który narzeka że każda zmiana w konfiguracji kosztuje go kilkaset złotych i zdecydowałbym się na to co pierwotnie wybrałem, to łączny koszt instalacji byłby wyższy w stosunku do oferty o kilka tysięcy za konfigurację.

    W przypadku Grentona oferta zawierała szczegółową wycenę i gdybym sam nie zdecydował o dołożeniu kilkunastu modułów Zwave, to koszty finalne były dokładnie takie, jak początkowo zakładane. Faktem jest jednak, że kable już były pociągnięte.

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    A i w płatnych różnie z tym bywa. Gdy budowałem dom zapłaciłem kupę kasy za projekt instalacji przygotowanej pod "pewien wiodący system". Poznałem koszt całej instalacji "pod klucz".
    Kupę kasy tzn ile?
    Poznałeś koszt w jednej firmie, a w innej?
    W moim przypadku to co opracowuję jest też w około 90% dokumentacją podwykonawczą ze zmianami, więc gdybym wziął pieniądze za nic, to musiałbym to robić dwa razy.

    Tyle że w wycenie było napisane drobnym drukiem, że instalacja modułów nie oznacza ich konfiguracji i te prace będą rozliczone wg. roboczogodzin.
    I co w tym dziwnego? Wiele prac przy instalacji rozlicza się według roboczogodzin.
    Ja podają nawet cenę nadzoru nad elektrykami, którzy kładą instalację, nawet jeśli to znana mi ekipa.
    Podaję ile takich moich wizyt będzie. I o ile w okolicach Warszawy nie robię problemu z jedną czy dwoma więcej, to do Krakowa muszę doliczać.
    Podaję nawet cenę dojazdu awaryjnego bo coś się spie*rzyło lub jest jakaś zmiana, o której zapomniano powiedzieć. Np. Wyburzenie okablowanej ściany i przeniesienie drzwi
    Zresztą nie ma znaczenia czy byłoby to napisane dużą trzcionką czy małą.
    Czyta się całą umowę i to nawet drugi raz tuż przed jej podpisaniem, tak przynajmniej twierdzi mój prawnik.
    Projekty zawierają też szacunkowe ilości kabli, złączek czy tzw materiałów dodatkowych.

    Gdybym przy okazji nie dowiedział się od jednego z użytkowników "wiodącego systemu", który narzeka że każda zmiana w konfiguracji kosztuje go kilkaset złotych i zdecydowałbym się na to co pierwotnie wybrałem, to łączny koszt instalacji byłby wyższy w stosunku do oferty o kilka tysięcy za konfigurację.
    A ten użytkownik to kolega z jakiegoś forum.
    I co do tego ma "wiodący system"? Tak robi jakaś firma X, która robiłaby tak samo w przypadku każdej instalacji hydraulicznej czy innego systemu. Nie odpowiadają ci warunki zaproponowane przez firmę, to po prostu z niej nie korzystaj.
    Ja robiłem zmiany w KNX-ie za dwie kawy i domową szarlotkę z bitą śmietaną.
    Robiłem zmiany za darmo podczas regulacji ogrzewania.
    W umowie mam obecnie zaznaczone, że trzy zmiany w ciągu 24 miesięcy są bezpłatne i nie obejmują regulacji ogrzewania, bo ona podlega oddzielnym zasadom.
    A trzeba pamiętać, że KNX jest najdroższym systemem.

    Dwa miesiace temu poproszono mnie żebym usunął usterkę z instalacji KNX, bo jest problem. Po przyjeździe dowiedziałem się, że firma F&F robi KNX, bo jak powiedział klient przecież KNX to nazwa inteligentnego domu. Podróż zajęła około 2 godzin. Ile powinienem wziąć za informację, że F&F nie robi KNX-a i nie ma z nim nic wspólnego.

    Elektrycy biorą od zawsze z punktu, przy czym każdy z nich sam sobie definiuje punkt. Jakimś cudem ta sama instalacja liczona z punktu przez różnych elektryków, jeden 80 zł z punktu, drugi 17 zł, po podliczeniu praktycznie kosztują tyle samo.
    Wiesz ilu ludziom w życiu musiałem tłumaczyć, że lepiej wziąć gościa, który bierze 80 zł, niż tego od 17 zł?
    Wiesz ile razy te instalacje za 17 zł z punktu wychodziły drożej od tych za 80 zł?
    Dokładną wyceną robiłem kilka razy w życiu, bo wcześniej robiłem identyczne mieszkanie lub dom, więc znałem już ile wyszło na gotowo.

    W przypadku Grentona oferta zawierała szczegółową wycenę i gdybym sam nie zdecydował o dołożeniu kilkunastu modułów Zwave, to koszty finalne były dokładnie takie, jak początkowo zakładane. Faktem jest jednak, że kable już były pociągnięte.
    Nie wiem czy dostrzegasz różnicę miedzy budynkiem już okablowanym, w któym jakakolwiek zmiana jest już praktycznie niemożliwa, a opracowywaniem na podstawie projektu czy stanu surowego.
    Z pewnością gdyby Grentona kładł instalację pod "wiodący system" też by tak zrobił i też pewnie nie potrafiłby oszacować ilości roboczogodzin związanych z okablowaniem.
    Z ciekawości zapytam czy masz instalację zrobioną na wago?

    Ciekaw jestem czy twoja instalacja elektryczna też była DOKŁADNIE w cenie z początku realizacji.

    PS.
    Ile zapłaciłeś za płot?
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 17-06-2015 o 07:25
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  19. #19

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    A trzeba pamiętać, że KNX jest najdroższym systemem.
    To fakt.

  20. #20

    Domyślnie

    to ile cała instalacja kosztowała?

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony