dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 8
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 146
  1. #21

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    To fakt.
    Chociaż niektóre wysokie ceny podzespołów w "konkurencyjnych" systemach są nieosiągalne nawet dla KNX.
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 12-07-2015 o 08:21
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  2. #22

    Domyślnie

    Koszt modułów na duży dom wyniósł 17 500 pln brutto. W tym jest wliczone 40 modułów kablowych, 14 modułów Zwave i 8 paneli dotykowych tego typu: http://www.grenton.pl/poznaj-grenton/sterowanie.html#s4

    Ale u mnie praktycznie każda lampa na parterze, nie licząc ogrodowych, jest sterowana z osobnego obwodu. Poza oświetleniem i ogrzewaniem, mam integrację z bramą, roletami, centralką Integra z Satela, zewnętrzną stacją pogodową, nawadnianiem (3 osobne sekcje i pomiar wilgotności w każdej z nich osobno).

    Od tego czasu dołożyłem dwa boxy z Androidem, które podłączone są do telewizorów w salonie i w sypialni co pozwala mi obserwować status całego domu i mieć podgląd z kamer cyfrowych przy bramie, furtce i w ogrodzie - w początkowej wycenie ich nie było bo na początku stwierdziłem że nie są mi potrzebne.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 17-06-2015 o 15:40

  3. #23

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Koszt modułów na duży dom wyniósł 17 500 pln brutto. W tym jest wliczone 40 modułów kablowych, 14 modułów Zwave i 8 paneli dotykowych tego typu: http://www.grenton.pl/poznaj-grenton/sterowanie.html#s4

    Ale u mnie praktycznie każda lampa na parterze, nie licząc ogrodowych, jest sterowana z osobnego obwodu. Poza oświetleniem i ogrzewaniem, mam integrację z bramą, roletami, centralką Integra z Satela, zewnętrzną stacją pogodową, nawadnianiem (3 osobne sekcje i pomiar wilgotności w każdej z nich osobno).

    Od tego czasu dołożyłem dwa boxy z Androidem, które podłączone są do telewizorów w salonie i w sypialni co pozwala mi obserwować status całego domu i mieć podgląd z kamer cyfrowych przy bramie, furtce i w ogrodzie - w początkowej wycenie ich nie było bo na początku stwierdziłem że nie są mi potrzebne.
    Na jakiej zasadzie masz integracje z satelem? Jak to działa?

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał MACCAN Zobacz post
    Na jakiej zasadzie masz integracje z satelem? Jak to działa?
    Prosto: poprzez "spięcie" wejść/wyjść centralki z wejściami/wyjściami modułu. Wystawienie stanów na wyjściu centralki powoduje uruchomienie odpowiedniego skryptu w grentonie. Tym sposobem np. uzbrojenie alarmu powoduje że rolety jadą w dół, odcina się główny zawór gazu i wszystkie obwody za wyjątkiem tych z lodówką i zmywarką.

    Z tym że z rozmów z instalatorem wiem, że mają mieć niedługo moduł do podłączenia centralki z systemem przez złącze szeregowe. Ale pewnie i tak zostanę przy tym co mam bo mi to w zupełności wystarcza.

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Tym sposobem np. uzbrojenie alarmu powoduje że rolety jadą w dół, odcina się główny zawór gazu i wszystkie obwody za wyjątkiem tych z lodówką i zmywarką.
    Czyli mam zimno w zimie i do tego nie mogę włączyć alarmu jak wychodzę z domu, a ściągają się aktualizacje lub nagrywa mi się film na nagrywarce.
    Odcinanie niewykorzystanych gniazdek jak widać też ma sens.
    Tak też można.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Prosto: poprzez "spięcie" wejść/wyjść centralki z wejściami/wyjściami modułu. Wystawienie stanów na wyjściu centralki powoduje uruchomienie odpowiedniego skryptu w grentonie. Tym sposobem np. uzbrojenie alarmu powoduje że rolety jadą w dół, odcina się główny zawór gazu i wszystkie obwody za wyjątkiem tych z lodówką i zmywarką.

    Z tym że z rozmów z instalatorem wiem, że mają mieć niedługo moduł do podłączenia centralki z systemem przez złącze szeregowe. Ale pewnie i tak zostanę przy tym co mam bo mi to w zupełności wystarcza.
    Myślałem że zrobili to po ethernecie. Czekam co pokaże ten moduł.

    dendrytus nie myślę aby użytkownik tego systemu robił sobie na złość a raczej przedstawił możliwości

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał MACCAN Zobacz post
    dendrytus nie myślę aby użytkownik tego systemu robił sobie na złość a raczej przedstawił możliwości
    Dlaczego? On przedstawił możliwości, a ja skutki.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  8. #28

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Dlaczego? On przedstawił możliwości, a ja skutki.
    Nie przedstawiłeś żadnych skutków tylko palnąłeś bzdurę.

    Dlaczego? Z prostej przyczyny:

    1. Mam pompę ciepła. Gaz jest tylko w kuchni. Zawór ma na celu odłączenie gazu na wypadek, gdyby ktoś zapomniał wyłączyć palnik. Uprzedzając ewentualne szukanie dziury w całym, to po ponownym otwarciu zaworu gaz nie będzie się ulatniał bo zawory na piecu zamykają się automatycznie bo są sterowane termicznie.

    2. Wyłączanie większości obwodów "gniazdkowych" jest również po to, by nie stresować się "czy wyłączyłem żelazko?". Gniazdka do których podłączone są komputery czy ładowarki smartfonów są ciągle pod prądem, chyba że przejdę w tryb "wakacyjny", to wtedy również one są odłączane.

    Jako użytkownik muszę powiedzieć że powyższea konfiguracja sprawdziła się w 100%. Możesz próbować udowodnić że to bez sensu, ale... kogo chcesz przekonać?

  9. #29

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    1. Mam pompę ciepła. Gaz jest tylko w kuchni. Zawór ma na celu odłączenie gazu na wypadek, gdyby ktoś zapomniał wyłączyć palnik. Uprzedzając ewentualne szukanie dziury w całym, to po ponownym otwarciu zaworu gaz nie będzie się ulatniał bo zawory na piecu zamykają się automatycznie bo są sterowane termicznie.
    A jak zaśniesz i zgaśnie palnik? To będzie wielki bum czy cała rodzina zastanie wytruta gazem.
    Gaz odcina się tylko wtedy, gdy nastąpi zweryfikowany alarm z czujnika gazu lub z czujnika dymu/ognia panie ekspert.
    Czujniki takie powinieneś mieć.

    2. Wyłączanie większości obwodów "gniazdkowych" jest również po to, by nie stresować się "czy wyłączyłem żelazko?".
    To żelazko podłączasz do większości obwodów gniazdkowych?
    Na ogół są dwa takie gniazdka, najczęściej jedno np w garderobie lub "pralni"

    Gniazdka do których podłączone są komputery czy ładowarki smartfonów są ciągle pod prądem, chyba że przejdę w tryb "wakacyjny", to wtedy również one są odłączane.
    I co to ma niby dać? Ładowarki są na ogół wpięte w jedno gniazdko i zabiera się je na wakacje, więc odłączasz puste gniazdko.

    Jako użytkownik muszę powiedzieć że powyższea konfiguracja sprawdziła się w 100%. Możesz próbować udowodnić że to bez sensu, ale... kogo chcesz przekonać?
    Jak widać bez problemu wykazałem, że twoje rozwiązania są bez sensu i jak widać nie działają poprawnie w 100%, chociaż tobie się tak wydaje.

    Ps.
    Zapomniałem dopisać, że odłączenie gazu powinno następować poziomu systemu alarmowego, a nie ID/IB
    Ostatnio edytowane przez dendrytus ; 18-06-2015 o 14:33
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  10. #30

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Jak widać bez problemu wykazałem, że twoje rozwiązania są bez sensu i jak widać nie działają poprawnie w 100%, chociaż tobie się tak wydaje.
    Nic nie wykazałeś. To co napisałeś to bzdury, szczególnie o tym gazie, bo widać nie masz pojęcia jak działa piec z zabezpieczeniem - jak zgaśnie palnik to piec po kilku sekundach prostu zamyka wypływ gazu.

    Znów próbujesz wciskać mi że wiesz lepiej niż ja sam co mi jest potrzebne i co jest dla mnie wygodniejsze. Żal mi Twoich klientów...

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Nic nie wykazałeś. To co napisałeś to bzdury, szczególnie o tym gazie, bo widać nie masz pojęcia jak działa piec z zabezpieczeniem - jak zgaśnie palnik to piec po kilku sekundach prostu zamyka wypływ gazu..
    Skoro tak to po co wydawać kilkaset złoty na odłączanie gazu?
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  12. #32

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Skoro tak to po co wydawać kilkaset złoty na odłączanie gazu?
    Nadal nie rozumiesz jak to działa?

    Zawór jest po to, by wygasić palniki gdyby ktoś zostawił coś gotującego się na piecu. Ponowne otwarcie zaworu głównego nie spowoduje wypływu gazu, bo takie piece są tak skonstruowane że gdy palnik już zgaśnie, to sam się nie zapali.

    Czy takie sytuacje się nie zdarzają? Moja sąsiadka gotowała ziemniaki, gdy zadzwonił mąż że miał wypadek samochodowy. W nerwach wyszła jak stała. Mężowi nic się wielkiego nie stało, ale kuchnia do remontu. Gdyby zamiast ziemniaków na piecu postawiła olej do smażenia, to chałupa pewnie by się spaliła.


    Owszem, można zawór zamykać czujnikiem dymu. Ale wiążą się z tym dwa problemy:

    1. Pozostawiony na gazie olej najczęściej nie dymi za bardzo, tylko w pewnej chwili zwyczajnie się zapala. Czujnik nie zamknie więc w porę dopływu gazu. Zobacz ten film (w pewnej chwili widać w jaki sposób olej się zapala): https://www.youtube.com/watch?v=3fD1hkfubKE

    2. Instalatorzy od alarmów odradzają stosowanie czujek w kuchni. Nawet dobre czujki lubią aktywować się podczas smażenia przy wysokiej temperaturze tłuszczu (np. steków). Każdy dobry kucharz wie, że wtedy w kuchni potrafi być siwo od oleju. U mnie po wymianie trzech czujek (każda miała ten sam problem), zrezygnowałem z czujki w kuchni;


    Używając Twoich słów: bez problemu wykazałem że proponowane przez Ciebie rozwiązania są bez sensu, chociaż Tobie wydaje się inaczej
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 19-06-2015 o 19:42

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Prosto: poprzez "spięcie" wejść/wyjść centralki z wejściami/wyjściami modułu. Wystawienie stanów na wyjściu centralki powoduje uruchomienie odpowiedniego skryptu w grentonie. Tym sposobem np. uzbrojenie alarmu powoduje że rolety jadą w dół, odcina się główny zawór gazu i wszystkie obwody za wyjątkiem tych z lodówką i zmywarką.
    Opisana integracja z satelem, to dosyć mocne słowo, rozumiem opisaną tu funkcję związaną z zazbrajaniem alarmu - ale jakie jeszcze korzyści daje Tobie takie połączenie ?

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post

    1. Mam pompę ciepła. Gaz jest tylko w kuchni.
    Inwestując w pompę ciepła, "wprowadziłeś" gaz do domu, czym uzasadniałeś taki wybór ?

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Czy takie sytuacje się nie zdarzają? Moja sąsiadka gotowała ziemniaki, gdy zadzwonił mąż że miał wypadek samochodowy. W nerwach wyszła jak stała. Mężowi nic się wielkiego nie stało, ale kuchnia do remontu. Gdyby zamiast ziemniaków na piecu postawiła olej do smażenia, to chałupa pewnie by się spaliła.
    Myślisz, że tej samej sytuacji myślałaby o zazbrojeniu alarmu....?

  15. #35

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    Zawór jest
    Zajrzy sobie do karty technicznej zaworu a dowiesz się na ile użyć jest obliczony.

    W nerwach wyszła jak stała. Mężowi nic się wielkiego nie stało, ale kuchnia do remontu. Gdyby zamiast ziemniaków na piecu postawiła olej do smażenia, to chałupa pewnie by się spaliła.
    Dom i tak by miał problem, bo wychodząc w nerwach ostatnią rzeczą o jakiej myśli człowiek to włączenia alarmu.
    Twój zawór działa bezsensu i tyle.
    Tak z ciekawości na jakie napięcia masz ten zawór i do czego jest bezpośrednio podłączony do ID czy centralki alarmowej?

    Owszem, można zawór zamykać czujnikiem dymu. Ale wiążą się z tym dwa problemy:

    1. Pozostawiony na gazie olej najczęściej nie dymi za bardzo, tylko w pewnej chwili zwyczajnie się zapala. Czujnik nie zamknie więc w porę dopływu gazu. Zobacz ten film (w pewnej chwili widać w jaki sposób olej się zapala): https://www.youtube.com/watch?v=3fD1hkfubKE
    Ale w twoim przypadku przecież olej się zapali i nadal będzie dostarczany gaz.
    Może zainstaluj sobie czujkę dymu i przypal olej.

    2. Instalatorzy od alarmów odradzają stosowanie czujek w kuchni. Nawet dobre czujki lubią aktywować się podczas smażenia przy wysokiej temperaturze tłuszczu (np. steków).
    Czujki dymu załączają się z powodu dymu, a nie wysokiej temperatury.
    Nawet czujki ognia nie załączają się przy smażeniu steków.
    W każdej kuchni od ponad 15 lat montuję czujki dymu lub ognia i nikt nigdy nie zakwestionował działania czujek z odcięciem gazu. Mimo, że ponowne podłączenie gazu trzeba wykonać ręcznie.

    Każdy dobry kucharz wie, że wtedy w kuchni potrafi być siwo od oleju. U mnie po wymianie trzech czujek (każda miała ten sam problem), zrezygnowałem z czujki w kuchni;
    Może naucz się gotować?

    Używając Twoich słów: bez problemu wykazałem że proponowane przez Ciebie rozwiązania są bez sensu, chociaż Tobie wydaje się inaczej
    Moje rozwiązania są powszechnie znane u używane, a wręcz zalecane.
    Pierwsze z brzegu:
    http://montujemyalarm.pl/automatyczny-system-odcinajacy-gaz/
    http://www.instalacjebudowlane.pl/5156-27-86-domowe-systemy-detekcji-wycieku-gazu.html
    http://www.kraken-polska.com/get_file.php?id=11
    To są podstawy do odłączenia gazu

    A później zapoznaj się co oznacza zweryfikowany alarm
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał dendrytus Zobacz post
    Ale w twoim przypadku przecież olej się zapali i nadal będzie dostarczany gaz.

    Boże... ależ Ty głupoty wypisujesz...

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Opisana integracja z satelem, to dosyć mocne słowo, rozumiem opisaną tu funkcję związaną z zazbrajaniem alarmu - ale jakie jeszcze korzyści daje Tobie takie połączenie ?
    Integracją jest wszystko, co pozwala na współpracę jednego urządzenia z drugim. U mnie zintegrowane jest rozbrajanie/zazbrajanie alarmu i stan czujek. Jakbym potrzebował czegoś więcej, to też da się zrobić bo mam trochę wolnych wyjść w centralce.


    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Inwestując w pompę ciepła, "wprowadziłeś" gaz do domu, czym uzasadniałeś taki wybór ?
    Ograniczeniami mocy kuchni elektrycznych. Po prostu gotowanie na gazie jest zdecydowanie szybsze i wygodniejsze bo moce kuchni gazowych są 2-3x wyższe i bezwładność palników dużo mniejsza. U mnie piekarnik gazowy ma 11kW a palniki łącznie 20 kW. Wyobraź sobie teraz takie moce w kuchni elektrycznej

    Pompa ciepła to pompa ciełpa - po prostu wychodzi taniej niż grzanie gazem i po to ją zainstalowałem. Gdyby było inaczej, to grzałbym gazem.



    Cytat Napisał kasprzyk Zobacz post
    Myślisz, że tej samej sytuacji myślałaby o zazbrojeniu alarmu....?
    Powtarzalne rzeczy robi się automatycznie. Wychodząc, przechodzisz obok manipulatora więc ciężko zapomnieć. Żelazko czy gaz to co innego.

    U mnie jest zrobione to tak, że zazbrajanie odbywa się z pilota (mogę to zrobić z samochodu). Rozbroić trzeba ręcznie. Miałem to od samego początku, bo taką funkcję polecił mi instalator od alarmu. Sprawdza się rewelacyjnie, bo nie pamiętam kiedy zazbrajałem alarm manipulatorem.

    Co więcej, jeśli przez określony czas żadna z czujek nie wykaże aktywności a alarm nie jest w trybie nocnym, system zapyta SMS'sem czy go uzbroić. Ta funkcja jest nawet opisana na stronie producenta. Kilkakrotnie już uzbrajałem alarm w ten sposób.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 19-06-2015 o 19:45

  18. #38

    Domyślnie

    Dzięki. Cena całkiem znośna. A ten przycisk one button. Jak to działa bo ze strony nie wiele się dowiedziałem. Masz to zainstalowane?

  19. #39

    Domyślnie

    Przepraszam że dopiero teraz, ale byłem na urlopie. Funkcja "One button" działa na tej zasadzie, że w domu i wokół mam umieszczone niewielkie nadajniki zasilane z baterii. Same nadajniki mają 3cm średnicy i 1cm grubości a bateria według deklaracji producenta starcza na grubo ponad rok. Koszt nadajnika w zależności od firmy (bo jest wielu producentów) to 50-120 pln.

    W praktyce wygląda to tak, że masz na pulpicie androida przycisk, który w zależności od tego gdzie jesteś, robi coś innego. Można sobie to oczywiście samemu definiować i np. przy drewutni zastępuje mi klucz i otwiera rygiel drzwi od drewutni, przed garażem otwiera mi bramę garażową itp itd.

    Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tej funkcji, ale wypożyczyli mi kilka nadajników i porozkładałem sobie je w różnych miejscach. Po tygodniu byłem już w 100% przekonany że to jedna z fajniejszych funkcji systemu. Zaleta tego jest taka, że nie musisz szukać w aplikacji czy na pulpicie androida funkcji, tylko naciskasz ten sam przycisk. W moim samsungu to nawet telefonu nie trzeba odblokowywać, bo ikony można ustawić na ekranie blokady.

  20. #40

    Domyślnie

    Marian_D czy mogłbyś coś napisać o minusach tego systemu, bo na pewno każdy ma takie?

    Dziś byłem na targach DI Expo i zainteresował mnie właśnie najbardziej Grenton. Wczoraj kolega był i jako użytkownik Fibaro (w małym mieszkaniu) zapowiedział że w domu który właśnie buduje przerzuci się na Grentona. Ja za 2 tygodnie kładę tynki, okablowanie już jest i patrząc cenowo (na gotowe systemy) Grenton wypada bardzo dobrze na tle konkurencji. Jak ktoś wspomniał wcześniej nie jest to PLC z wieloma modułami i tego już na start brakuje, ale wszystkie podstawowe funkcjonalności ten system ma. Dla mnie jednak jest najważniejsza możliwość samodzielnego tworzenia wizualizacji, co w przypadku plc jest już jakimś tam problemem oraz aplikacje na androida i osx. To duża przewaga w stosunku do np paneli w plc (dużo droższe).

    Dodam że z informacji na stronie oraz w broszurze można wyczytać o kilku funkcjonalnościach, które jednak jeszcze nie zostały wprowadzone tj. sterowanie pilotem.

    Dla mnie przydałby się dostęp on line do oprogramowania testowego, aby zobaczyć jak to wszytko funkcjonuje.
    Ostatnio edytowane przez azizi ; 04-10-2015 o 16:58

Strona 2 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony