dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 8
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 146
  1. #41

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Marian_D czy mogłbyś coś napisać o minusach tego systemu, bo na pewno każdy ma takie?
    Jedynym minusem jaki zauważyłem od chwili instalacji jest to, że w aplikacji nie da się wyświetlić obrazu z kilku kamer na jednym ekranie - to przydałoby mi się najbardziej.

    Dla mnie najważniejsze jest to, że system jest stabilny i nawet w przypadku "grubych" błędów przy konfiguracji nie daje się wyprowadzić z równowagi. A jak już naprawdę się namiesza np. pisząc skrypty w lua w trybie tekstowym, to moduł przejdzie w tryb chroniony i nie trzeba biegać do rozdzielni tylko wysyła się poprawioną konfigurację jeszcze raz. U mnie po prostu działa i jak na razie nie miałem sytuacji że przychodzę do domu a system "wisi".

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Jak ktoś wspomniał wcześniej nie jest to PLC z wieloma modułami i tego już na start brakuje, ale wszystkie podstawowe funkcjonalności ten system ma
    Czy ja wiem czy brakuje? W moim domu mam właściwie wszystko zintegrowane z systemem, wliczając w to rolety, bramy garażowe i ogrodzeniową, pompę ciepła itd. i jak na razie nie znalazłem niczego, co sprawiałoby problem w konfiguracji.

    To co się rzuca w oczy to to, że Grenton bardzo mocno różni się od np. Fibaro pod kątem sposobu konfigurowania. Ale jest to moim zdaniem różnica na plus, bo mimo pozornie bardziej "użytkowego" interfejsu, szybko okazuje się że programowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Przewagę widać zwłaszcza przy bardziej skomplikowanych funkcjonalnościach, jak np. u mnie sterowanie ogrzewaniem (m.in. regulator PID połączony z kilkoma harmonogramami sterowanymi z kalendarza).

    A jak w ogóle w tym roku targi? Bo znów się wybierałem i jakoś nie wyszło...
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 05-10-2015 o 20:48

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post

    A jak w ogóle w tym roku targi? Bo znów się wybierałem i jakoś nie wyszło...
    niewiele straciłeś

  3. #43

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marian_D Zobacz post
    A jak w ogóle w tym roku targi? Bo znów się wybierałem i jakoś nie wyszło...
    Dla mnie super.
    Gdyby głupota umożliwiała latania, to twórcy IOT lataliby lepiej od orłów.

    Wytwarzanie rzetelnie wykształconej inteligencji, zamiast fabrykowania mas półinteligentów z pretensjami, to postulat obrony kultury.” - Adam Heydel

    Analogie do samochodów wprowadzam tylko dla łatwiejszego zrozumienia przez laików.

    Idę na długi urlop.

  4. #44

    Domyślnie

    Targi OK. Grenton mnie trochę bardziej wciągnął niż cała reszta, ale ogólnie można było coś zobaczyć i pobawić się

    Marian_D to mam jeszcze kilka takich mnie lub bardziej głupich pytań, bo jesteś użytkownikiem a info o tym systemie jest bardzo mało. To co na sterowniku nie jest problemem, tu mimo że jest to "otwarty" w pewnym stopniu system dla użytkownika może być kłopotem.
    1) Jak realizowany jest odczyt impulsów z licznika energii lub wody? Na wejście się to podaje i zlicza?
    2) Gdzie są przechowywane informacje gromadzone z odczytów? Tzn jest jakaś pamieć czy trzeba to potem gdzieś jeszcze przerzucać?
    3) Wielokrotne naciśnięcie przycisku użyte do wprowadzenia kodu, aby coś uruchomić? (np. naciskasz 6x gasną wszystkie światła)
    4) Jeden raz naciskasz świeci się jedno światło, drugi raz naciskasz dwa światła się świecą, przytrzymujesz przycisk gaśnie wszytko, można tak?
    5) Jak zrobić rożne panele na rożne urządzenia - wgrywa się na różne sprzęty rożne wersje oprogramowania?
    7) Czy rzeczywiście można sobie graficznie zrobić co się chce z wizualizacją np. dodać swoje ikony, wrzucić w tło rzut budynku, wszytko w odpowiedniej rozdzielczości pod posiadany sprzęt aby to ładnie wyglądało?
    Czy przygotowane "suwaki" programowe też można jakoś modyfikować, czy tylko używać w formie jakiej są?
    9) Czy oprogramowanie do sterowania całym systemem działa płynnie?
    10) Jaką masz pompę o ile to nie tajemnica i jak nią sterujesz przez grentona? Na targach pytałem o procek w jednostce sterującej i dostałem info, że niby sprzęt jest z zapasem ale jak wiele pidów się zapuści to może się to zmulić.
    11) Masz może te szklane przyciski? Jak to chodzi przy mokrych i zimnych dłoniach?

    Faktycznie z tymi kamerami to trochę lipa, ale być może to dopracują jakoś w przyszłości.
    Ostatnio edytowane przez azizi ; 08-10-2015 o 09:36

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    1) Jak realizowany jest odczyt impulsów z licznika energii lub wody? Na wejście się to podaje i zlicza?
    2) Gdzie są przechowywane informacje gromadzone z odczytów? Tzn jest jakaś pamieć czy trzeba to potem gdzieś jeszcze przerzucać?
    Jeszcze nie korzystałem z licznika impulsowego, ale z tego co rozmawiałem z jednym z ich techników jest to robione tak, że używa się standardowego wejścia dla którego definiujesz współczynnik (ilość impulsów na kw/h czy m^3) i tryb działania. Wtedy system sam zaczyna zbierać informacje.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    3) Wielokrotne naciśnięcie przycisku użyte do wprowadzenia kodu, aby coś uruchomić? (np. naciskasz 6x gasną wszystkie światła)
    4) Jeden raz naciskasz świeci się jedno światło, drugi raz naciskasz dwa światła się świecą, przytrzymujesz przycisk gaśnie wszytko, można tak?
    Żaden problem. Takie rzeczy się to wyklikać w script builderze w minutę.

    Definiujesz sobie cechę np. "licznik" i tworzysz skrypt, który podpinasz pod przycisk. W skrypcie zwiększasz przycisk o jeden a potem dajesz warunki które wywołują komendy w zależności od wartości licznika.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    5) Jak zrobić rożne panele na rożne urządzenia - wgrywa się na różne sprzęty rożne wersje oprogramowania?
    Nie. Jest jedna aplikacja którą instalujesz na tabletach, smartfonach czy czymkolwiek co ma Androida lub IOS. Jak już zainstalujesz, to taki smartfon pojawia się w systemie i możesz na niego wysłać interfejs. Możesz użyć tego samego interfejsu na wielu urządzeniach lub dla każdego zrobić inny.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    7) Czy rzeczywiście można sobie graficznie zrobić co się chce z wizualizacją np. dodać swoje ikony, wrzucić w tło rzut budynku, wszytko w odpowiedniej rozdzielczości pod posiadany sprzęt aby to ładnie wyglądało?
    Tak. Obsługuje wszystkie rozdzielczości aż do full hd. Ja mam w domu do każdego TV podłączony Android box za 300 pln który robi za sieciowy player filmów i muzyki, i na każdym mam skonfigurowany ekran pokazujący status całego budynku: 300 szt zajefajnych ikonek kupiłem na jakiejś stronie za 20 USD.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Czy przygotowane "suwaki" programowe też można jakoś modyfikować, czy tylko używać w formie jakiej są?
    Suwaki czy inne elementy to grafika. Możesz sobie załadować dowolne, w internecie jest tego sporo.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    9) Czy oprogramowanie do sterowania całym systemem działa płynnie?
    To znaczy? Masz na myśli program konfiguracyjny? U mnie na laptopie działa szybko.


    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    10) Jaką masz pompę o ile to nie tajemnica i jak nią sterujesz przez grentona? Na targach pytałem o procek w jednostce sterującej i dostałem info, że niby sprzęt jest z zapasem ale jak wiele pidów się zapuści to może się to zmulić.
    U mnie instalacja pompy jest dość nietypowa bo mam dwa źródła ciepła: klasyczny GWC poziomy i wymiennik "glikol-powietrze". Wynika to z tego, że GWC zmuszony byłem zrobić w miejscu, które aż do kwietnia jest zacienione. W listopadzie czy w marcu często temperatura wynosi nawet 20 stopni i wtedy GWC jest odłączany a pompa bierze ciepło z wymiennika powietrznego. Oszczędza to GWC poziomy, który w takich warunkach mógłby mieć problem z temperaturą wczesną wiosną. Mam też dwa kominki z płaszczem wodnym i piec na ekogroszek do palenia przy dużych mrozach. Wszystko jest spięte sporym buforem (2000 litrów wody).

    Wewnętrzny sterownik pompy po prostu utrzymuje temperaturę na ustalonym poziomie. System inteligentny zaś włącza i wyłącza pompę, w zależności od dostępności innych źródeł i temperatury wody w zasobniku CWU oraz przełącza pompę pomiędzy GWC i wymiennikiem powietrznym.

    U mnie PIDów używam do regulacji oświetlenia: lampy utrzymują takie samo natężenie światła niezależnie od tego czy świeci słońce czy jest ciemno.


    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    11) Masz może te szklane przyciski? Jak to chodzi przy mokrych i zimnych dłoniach?
    Bez problemu.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Faktycznie z tymi kamerami to trochę lipa, ale być może to dopracują jakoś w przyszłości.
    To jest chyba ograniczenie androida bo oryginalny program do moich kamer ma identyczne ograniczenie. Dopiero podłączenie przez transkoder pozwoliło mi pokazywać obraz z kilku kamer na jednym ekranie. Ja kupiłem chińczyka za parę stówek i mogę w nim utworzyć cztery strumienie do po cztery kamery czy jakoś tak lub jeden z 16'toma. Wtedy zamiast z kamery bierzesz obraz z transkodera.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 08-10-2015 o 16:14

  6. #46

    Domyślnie

    Wielkie dzięki za wszystkie odpowiedzi

    Odnośnie punktu 9 chodziło mi jak program wgrany na tablet/telefon, czy jest wymagające dla sprzętu i czy chodzi płynnie?

    Mam jeszcze takie pytanie. Idzie się dostać do zarządzania całym systemem przez jakieś www? Rozumiem że są aplikacje na androida i ios, a jest coś jeszcze na windows?Wiadomo, człowiek w pracy siedzi to by sobie czasami coś tam zerknął.

    ps. wrzucił byś jeśli możesz jakieś zrzuty ekranu jak u Ciebie wygląda taki panel sterowania, bo tych przykładowych tylko kilka pokazali i ciekawi mnie jaki potencjał to ma
    Ostatnio edytowane przez azizi ; 09-10-2015 o 08:18

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Odnośnie punktu 9 chodziło mi jak program wgrany na tablet/telefon, czy jest wymagające dla sprzętu i czy chodzi płynnie?
    Aplikacje nie mają jakichś szczególnych wymagań. Testowałem ją na starym Galaxy S2 i chodziło ok mimo sporego naładowania interfejsu.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Mam jeszcze takie pytanie. Idzie się dostać do zarządzania całym systemem przez jakieś www? Rozumiem że są aplikacje na androida i ios, a jest coś jeszcze na windows?Wiadomo, człowiek w pracy siedzi to by sobie czasami coś tam zerknął.
    W tej chwili nie ma takiej możliwości. Ale bez problemu możesz mieć dostęp do systemu z zewnątrz przy użyciu aplikacji Android. Ja tak mam to skonfigurowane. Połączenie jest szyfrowane.

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    ps. wrzucił byś jeśli możesz jakieś zrzuty ekranu jak u Ciebie wygląda taki panel sterowania, bo tych przykładowych tylko kilka pokazali i ciekawi mnie jaki potencjał to ma
    Jestem teraz w Warszawie na szkoleniu a na smartfonie mam standardowe skórki. Wrócę w przyszłym tygodniu do domu to porobię zdjęcia paneli, bo tam mam wrzuconą grafikę.

  8. #48

    Domyślnie

    OK dziękuję bardzo. Wiadomo, że strona wizualna to finalna sprawa, bo możliwości są i fajnie aby to jakoś dobrze się prezentowało

    Następne pytanie mi się urodziło. O co chodzi z modułach wejściowych na szynę din z tymi dwoma wejściami na 230V
    http://grenton.pl/modul-wejsc-din-in...ny-dom-35.html

    - umożliwia podpięcie do 6 niezależnych wejść binarnych - tu wszytko jasne
    - umożliwia podpięcie dwóch wejść 230V - o co tu chodzi?

    Wolałbym mieć więcej wejść binarnych, chyba że te na 230V można tak wykorzystać.

    Ja póki co czekam na maila zwrotnego od grentona, bo w poniedziałek wysłałem i na razie cisza :/

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    - umożliwia podpięcie dwóch wejść 230V - o co tu chodzi?
    To się używa gdy chcesz zrobić obwód świetlny, który będzie niezależny od systemu a jednocześnie będzie sterowalny. Możesz też zczytywać tym stany elektrozaworów 230v itp. Oczywiście wejścia te mogą być uzywane jako normalne wejscia binarne, tyle że kable muszą być na 230v.


    Cytat Napisał azizi Zobacz post
    Ja póki co czekam na maila zwrotnego od grentona, bo w poniedziałek wysłałem i na razie cisza :/
    To skontaktuj się z nimi telefonicznie, bo na moje maile odpowiadają z reguły w ten sam dzień a najpóźniej w następny. Może mail nie doszedł?

  10. #50

    Domyślnie

    Już mi odpisali bo drugim mailu - nawał pracy po targach.

    Czemu przewody muszą być na 230V skoro to wejście binarne? Większościowy chce użyć wejść pod zwykłe łączniki i mam wszędzie skrętkę oraz chyba 2x0,5mm do kilku.
    Rozumiem, że taki moduł wejść zasilam niskim napięcie i jeśli na takie wejścia będę mam coś wpinać to chyba nie powinno to wymagać grubszego okablowania bo nigdzie nie ma wysokiego napięcia.

    Możesz mi jeszcze napisać gdzie się podłącza (pod jakie moduły) przyciski szklane? One mają 2 kable na magistrale i 2 do zasilania.

  11. #51

    Domyślnie

    Panele są po prostu modułami i podłącza się je bezpośrednio do magistrali. Po podłączeniu każdy przycisk pojawia się w systemie jako osobne wejście.

    Do wejść 230V podłączasz obwody 230V. Pozostałe wejścia to wejścia na zwykłe wyłączniki "beznapięciowe" - więc możesz mieć nawet zwykłą skrętkę telekomunikacyjną. Czy da się podłączyć wyłączniki "beznapięciowe" do wejść 230V - tego nie wiem. Musisz podpytać producenta.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 13-10-2015 o 09:30

  12. #52

    Domyślnie

    Ty szybciej odpowiadasz niż oni
    Jeszcze raz dzięki za wszytko.

    Ogólnie czekam na demo oprogramowania i odpowiedz na kilka pytań, ale na obecną chwilę po przeliczeniu sobie wszystkiego jestem zainteresowany tym systemem.
    Nie wiem tylko po co mi w wycenie wstawili 2x CLU, skoro mieściłem się w ilości wejść i wyjść obsługiwanych przez jedną sztukę no i fajnie by było aby można było użyć wszystkich 8 wejść a nie tylko 6.

  13. #53

    Domyślnie

    Witam

    Ja mam system Grenton jestem w fazie testów - podpinam i konfiguruje - mam na razie kilak modułów - głównie wejść i wyjść oraz Analog in/out używany jak na razie do obsługi czujników temperatur 1-wire. Nie planuje robienia nie wiadomo jak rozbudowanej instalacji - raczej prostej, która będzie sterowała głównie oświetleniem i ogrzewaniem dodatkowo robię odcięcie wody - podgrzewanie schodów i odcięcie prądu - w przyszłości sterowanie nawadnianiem. System wydaje się być stosunkowo prosty do konfiguracji - stosunkowo rozbudowany i przystępny cenowo. Ja na chwilę obecną jestem zadowolony.

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar firewall
    Zarejestrowany
    Jun 2010
    Skąd
    Górny Śląsk
    Kod pocztowy
    41-400
    Posty
    4.749

    Domyślnie

    Jeżeli ten Grenton jest tak samo "ambitny" jak ich strona internetowa to serdecznie współczuje tym którzy załapią się na tutejszy "pozytywny" marketing.

  15. #55

    Domyślnie

    Strona jak strona. Widziałem gorsze. Co do marketingu - ja nie mam żadnych powiązań z tą firmą po prostu jestem użytkownikiem. Jak na razie jestem w fazie testów wiec zbyt wiele powiedzieć o tym systemie nie mogę.

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Ja właśnie stoję przed wyborem firmy. Mam ofertę z Grentona. Możesz napisać jak wygląda sprawa sterowania z telefonu? Czy rzeczywiście da się mieć różne aplikacje dla różnych osób - ja/żona? Na stronie to wygląda fajnie, ale jak to jest w rzeczywistości?
    Co do sterowania z telefonu to do końca nie wiem jak jest bo - po 1 nie mam jeszcze internetu w domu. po 2 aplikacje do sterowania z telefonu mam dopiero kilka dni - bo o ile aplikacja na androida istnieje od zawsze to aplikacja na IOS jest w fazie testów. Nie wiem dokładnie jak to jest - ale żeby ją zainstalować trzeba albo zapisać się do programu testowego (ja tak zrobiłem) (nie ma z tym najmniejszego problemu) albo można ją zainstalować w jakiś tam bliżej nie znany mi sposób (używając dodatkowych programów - i taka "forma" aplikacji też jest od zawsze)

    Aby sterować z telefonu systemem w programie Object Manager tworzysz sobie plik konfiguracyjny czy profil (jak zwał tak zwał) i później wysyłasz go na tel więc odpowiadając na twoje pytanie na każdy telefon tworzysz sobie inny plik i wtedy masz.

    Na chwilę obecną systemem steruje przez komputer.

  16. #56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Możesz napisać jak wygląda sprawa sterowania z telefonu? Czy rzeczywiście da się mieć różne aplikacje dla różnych osób - ja/żona? Na stronie to wygląda fajnie, ale jak to jest w rzeczywistości?
    Z telefonami/tabletami jest tak, że dla aplikacji tworzy się interfejsy: możesz mieć jeden na cały dom, a możesz mieć inny dla każdego tabletu czy telefonu. Ktoś zapyta pewnie po co - u mnie w domu mam sporo tabletów na ścianach i właściwie to robią za zaawansowane wyłączniki: na każdym tablecie mam to, co jest istotne z punktu widzenia danego pomieszczenia: ustawianie temperatury, sterowanie lampami itd. Prócz tego na drugiej stronie mam zwizualizowany status całego domu - w ten sam sposób na wszystkich tabletach. Wtedy jeden rzut oka i wiem czy klima działa, jaką mam temperaturę we wszystkich pomieszczeniach, czy okna są pozamykane, czy ogród będzie dziś podlewany itp itd.

    A co do samego sterowania z telefonów, to prędzej czy później wszystko i tak zaczęliśmy sterować z widgetów na pulpicie Androida. Zamiast wchodzić w aplikację mamy powyciągane na pulpit to, co istotne.

  17. #57

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Marian_D
    Możesz napisać jak sterujesz ogrzewaniem? Czy jest sens instalować np. na każdym piętrze jakiś termostat, czy robisz to z Grentona? Jak wygląda sprawa z czujkami temperatury? Jakie, gdzie montowane i ile będzie kosztowało by mieć taki czujnik w każdym pokoju (7-8 pokoi)?
    Ogrzewaniem steruję z systemu - mam podłogówkę i elektrozawory na wyspie zaworowej podłączone do normalnych wyjść przekaźnikowych. Każdy moduł CLU może mieć sporo (nie wiem dokładnie ile, ale sporo) termostatów czy nawet regulatorów PID, z których każdy może sterować osobną strefą. W ogóle fajne jest to, że można sobie te "klocki" dowolnie kombinować: tzn tworzyć harmonogramy dla termostatów, włączać je i wyłączać kalendarzami itp. Daje to naprawdę duże możliwości jeśli ktoś ma jakieś bardziej wyrafinowane potrzeby.

    Czujniki temperatury to albo 0-10V albo po prostu termometry Dallasa, które w różnym wykonaniu można kupić już za kilkanaście złotych.

    U mnie salon jest wysoki bo biegnie przez 2.5 piętra (6.5m wysokości) i ma duże przeszklenia od góry do dołu. Po pierwszej zimie zobaczyliśmy, że jak jest mróz za oknem to mimo podłogówki na całej powierzchni i grzejników podłogowych pod oknami pojawia się bardzo duża różnica temperatur: na wysokości jednego metra nad podłogą jest 18 st. a pod sufitem 24 st. Instalator to fajnie rozwiązał, montując czujniki na dole i na górze oraz spinając to wszystko dość złożoną logiką, która bierze pod uwagę temperaturę z kilku czujników do sterowania termostatem i jak jest potrzeba to uruchamia wentylator zamontowany pod sufitem - to powoduje, że powietrze jest mieszane a sam wentylator nie mieli bez potrzeby gdy nikogo nie ma w domu.

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    To samo w sprawie ogrodu? Zainstalowałeś jakiś sterownik podlewania czy wszystkim sterujesz z jednego systemu?
    Podlewaniem też steruje system. Na początku miałem taki wypaśny sterownik podlewania, który niby miał wszystko załatwiać, ale okazało się że to mało praktyczne rozwiązanie bo auto z otwartymi szybami na podjeździe + podlewanie ogrodu to nie jest dobre połączenie. Teraz mam zainstalowane jakieś czujki wilgotności gleby z allegro, które zwierają wyjście gdy jest za sucho a resztę już załatwia system.

    Ale najfajniejszą funkcję związaną z podlewaniem podsunął mi instalator: ogród na tyłach domu jest podlewany na godzinę przed zachodem słońca bo wtedy tam już jest cień a podlewanie o wcześniejszej godzinie powodowało przypalanie trawy. Problem w tym, że w weekendy często siedzimy tam ze znajomymi a dzieci ciągle biegają trawnik-dom a jak jest mokro, to wiadomo jak potem wyglądają podłogi w domu. Dlatego gdy temperatura w ciągu dnia jest wyższa niż 21 stopni a ogród jest suchy, to w dni wolne od pracy system wysyła mi SMS'a z pytaniem, czy nie planuję grillowania. Jak nie odpowiem, to normalnie podlewa. Jak odpowiem, to podlewa z rana.
    Ostatnio edytowane przez Marian_D ; 16-06-2016 o 16:12

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rybczyk Zobacz post
    Widzę, że masz to naprawdę rozbudowane
    Cóż... u mnie zaczęło się skromnie - miałem instalację zrobioną początkowo pod KNX, ale potem jakoś tak wyszło że przez rok po wprowadeniu się byłem bez systemu i nadal wszystko było "drutowane" w rozdzielni. Z Grentonem zacząłem od parunastu modułów i wydawało mi się że na tym się skończy, ale od tego czasu ciągle coś dokładam bo pomysły przychodzą z czasem. Ważne, by instalacja była na to przygotowana - kable wszędzie itp.

    Jeśli mam komuś coś doradzać (i to dotyczy każdego systemu), to na pewno to by nie słuchać bezkrytycznie instalatorów i sprzedawców, tylko pytać w kilku firmach i przede wszystkim innych użytkowników systemów IB. Problem w tym, że instalatorzy zawsze znajdą argumenty by sprzedać Ci taką wizję i takie rozwiązania, jakie im wydają się słuszne. Niestety wiedza o systemach IB jest w społeczeństwie znikoma a potrzeby jeszcze nie do końca uświadomione, więc we własnym interesie warto konsultować się z wieloma firmami/instalatorami i użytkownikami by nie dać sobie wcisnąć kitów ubranych w ładne i pozornie logiczne argumenty.

  19. #59

    Domyślnie

    Marian_D : jaką Ty masz odmianę trawy, że Ci ją podlewanie w słońcu przypalało ?

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sztywniak Zobacz post
    Marian_D : jaką Ty masz odmianę trawy, że Ci ją podlewanie w słońcu przypalało ?
    U mnie słońce jest ostre bo mieszkam na południu

    A tak na serio, to mam w 100% kostrzewę czerwoną - jest zdecydowanie miększa, gęściejsza i przyjemniejsza w chodzeniu niż życica (rajgras) ale też delikatniejsza: tnę ją dość krótko, a wtedy podlewanie w słońcu mocno ją osłabia. Tego nie widać na pierwszy rzut oka, ale przy podlewaniu w pełnym słońcu jest wielokrotnie więcej suchych źdźbeł - to własnie efekt przypalania.

    Normalne mieszanki mają 10-20% kostrzewy, ale odporniejszy rajgras dominuje i w razie czego całkowicie zastępują kostrzewę. Mieszanki 100% kostrzewy są kilkakrotnie droższe, ale efekt jest naprawdę spektakularny - oczywiście pod warunkiem odpowiedniego dbania o trawnik.

Strona 3 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony