dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Ciśnienie dolnego źródła

    Mam chyba problem z dolnym źródłem. Dziś zauważyłem, że ciśnienie w dolnym źródle (glikol) jest 0 (zero). Ciśnienie na dolnym źródle było zawsze 0,9. Nie wiem kiedy to się stało. Pompa pracuje już około roku i dwóch miesięcy i nie było takiego problemu. Zawsze zerkam na manometry, więc to musiało się stać w ciągu 1-2 dni. Instalator od pompy ciepła twierdzi, że pewnie spadła temperatura glikolu , "obkurczył się" i stąd spadek ciśnienia i że nie trzeba z tym nic robić. Pompa pracuje prawidlowo - grzeje CO i CWU. Temperatura dolnego źródła 9st. Moim zdaniem pachnie to nieszczelnością. Co radzicie?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Mam chyba problem z dolnym źródłem. Dziś zauważyłem, że ciśnienie w dolnym źródle (glikol) jest 0 (zero). Ciśnienie na dolnym źródle było zawsze 0,9. Nie wiem kiedy to się stało. Pompa pracuje już około roku i dwóch miesięcy i nie było takiego problemu. Zawsze zerkam na manometry, więc to musiało się stać w ciągu 1-2 dni. Instalator od pompy ciepła twierdzi, że pewnie spadła temperatura glikolu , "obkurczył się" i stąd spadek ciśnienia i że nie trzeba z tym nic robić. Pompa pracuje prawidlowo - grzeje CO i CWU. Temperatura dolnego źródła 9st. Moim zdaniem pachnie to nieszczelnością. Co radzicie?
    Nie jest OK, bo zmiany objętości spowodowane zmianą temperatury powinno skompensować naczynie wzbiorcze (przeponowe bądź z poduszką powietrzną).
    Nie używaj instalacji z zerowym ciśnieniem bo w skrajnym przypadku przy złym zabezpieczeniu pompy ciepła (lub brakiem takiego zabezpieczenia) możesz uszkodzić sprężarkę i jeszcze parę kwiatków po drodze.
    Pewnie gostek (instalator który temat bagatelizuje) nie ma teraz czasu i chęci szukać nieszczelności, ale zainteresuj się tym dla swojego dobra.
    Jakie masz rozdzielacze DZ i gdzie?
    Na pierwszy rzut sprawdź odpowietrzniki....
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  3. #3

    Domyślnie

    Instalator twierdzi, że mogę używać pompy ciepła. Nie wiem, gdzie są rozdzielacze i odpowietrzniki. Rury z dolnego źródła wchodzą do kotlowni przez posadzkę - czy to może być to miejsce? Zauważyłem też od kilku dni mokrą plamę na podłodze pod pompą. Wnętrze pompy suche, spód pompy suchy. Pompa jest w rogu, w którym biegną tez inne pionowe rury od wody i kanalizacji i trudno mi stwierdzić, czy to nie cieknie z tych rur. Ta mokra plama to chyba nie glikol, bo tej jest chyba zielony???

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar wihajster
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Kod pocztowy
    87-100
    Posty
    2.677

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Instalator twierdzi, że mogę używać pompy ciepła.
    hmmm, to używaj.
    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Nie wiem, gdzie są rozdzielacze i odpowietrzniki.
    ja tym bardziej nie wiem.
    Życie da ci dwa prezenty, pierw koperta, potem kwiaty... (Taco Hemingway)

    ***** ***

  5. #5

    Domyślnie

    Jedyny punkt uchwytu to mokra plama pod pompą. Obejrzałem wnętrze pompy i na rurach dolnego źródła są krople, które skapują na dół pompy. Dzwoniłem do instalatora i on twierdzi, że to roszenie tylko. Jest to możliwe?

  6. #6

    Domyślnie

    ezg2014
    wihajster dobrze Ci radzi. Sprawdż ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym DZ. Powinno być o ok. 0,2 - 0,3 bar niższe od docelowego ciśnienia glikolu.
    Uzupełnij glikol w DZ i sprawdź wszystkie miejsca połączeń i odpowietrzniki. Jeśli nigdzie nie będzie wycieku, obserwuj ciśnienie glikolu w DZ - powinno być stabilne.
    Jeśli nie masz studzienki, to rozdzielacze będą w budynku (na końcu pętli DZ).
    Ostatnio edytowane przez Zigobar ; 11-11-2014 o 18:52

  7. #7

    Domyślnie

    Zgodnie z radami pompa wyłączona . Rozdzielacze są rzeczywiście w kotłowni i jest na nich tylko rosa i to tylko na metalowych fragmentach - więc tu chyba przecieku nie ma. Prześledziłem cały bieg rur dolnego źródła od wejścia do kotłowni do pompy ciepła i nigdzie nie ma wycieku. Jednak pod pompą cały czas jest mokra plama. Czekam na instalatora. Możliwy jest wyciek z pompy?

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    I jak zrobiłeś? Jeżeli chcesz sprzwdzić czy to glikol to palcem dotknij i dotknij języka czy płyn jest słodki. Jeżeli tak, to glikol. Naczynie przeponowe sprawdziłeś już? Masz separator na DZ?

  9. #9

    Domyślnie

    Sprawa się wyjaśniła. Pękła rura w środku pompy. Już naprawione.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony