dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 29
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 573
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie Galmet eko-gt 12 KW proszę o poradę jak użytkować

    Witam serdecznie osoby które tu zaglądają i poświęcają swój czas i wiedzę dla takich osób jak ja, i z góry dziękuję za każdą radę, sugestię etc.
    Od miesiąca mam zamontowane nowe c.o.- najpierw dane obiektu który ogrzewam
    Dom z lat 60, ocieplenie styropianem 10 cm, wysokie podpiwniczenie, mieszkam na powierzchni ok 75 m2, wysokość pomeszczeń 2,6., na 35 m2 ogrzewanie podłogowe ( kuchnia, łazienka, przedpokój) .
    Strych użytkowy, niezagospodarowany,nieocieplony, na stropie w tym tygodniu będę rozkładał 15 cm wełny, bo dach w przyszłości będę podnosił.
    Kocioł Galmet eko-gt 12 KW, zawór 4d(bez czujnika) i 3 d(założony czujnik), nie używam czujnika pogodowego, 3 pompy ( podłogowe, kaloryfery, bojler 120 litrów) , sterownik Expert PID Dynamic v.3.2.2 a
    Osoba która zakładał mi c.o. jest na wyjeździe zagranicznym i nie mam i nie będę miał z nim kontaktu , stąd piszę do Was.
    Całość zrobiona w miedzi. Spalanie które pokazuje mi sterownik to ok 20 kg na 24 godziny, myślę że to dużo. Używam ekogroszku z Piekar Śląskich więc chyba dobrego 26 KJ Po całym dniu ( ok od 8 do 20) mam prawie cały pojemnik popiołu, i do z reguły nie popiół tylko sporo niedopalonych kawałków) ( na zdjęciach widać co wybieram)
    Szczerze to nie wiem co ustawił mi facet od montażyu w opcji Instalator i Serwisant.
    Jeśli macie jeszcze jakieś pytania proszę o nie na pewno napiszę co wiem, i jak napisałem proszę o Wasze uwagi.
    Moje pytania: jak optymalnie ustawić piec(sterownik) , czy korzystać z czujnika pogodowego, jakie wg Was powinno być spalanie w takich warunkach jakie podałem( choć zimy jeszcze nie było)
    Proszę zapoznać się ze zdjęciami
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0189.jpg
Wyświetleń:	560
Rozmiar:	86,2 KB
ID:	290019   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0192.jpg
Wyświetleń:	381
Rozmiar:	85,5 KB
ID:	290015   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0191.jpg
Wyświetleń:	413
Rozmiar:	78,3 KB
ID:	290016   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0197.jpg
Wyświetleń:	584
Rozmiar:	77,1 KB
ID:	290017   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0182.jpg
Wyświetleń:	533
Rozmiar:	93,9 KB
ID:	290018  


  2. #2

    Domyślnie

    To nie spalanie a produkcja koksu
    Kup coś słabszego, ale z węgla 31.2,- to wówczas spalisz..... np. retopal 24MJ..... albo nawet Jaret 21,5MJ.....
    na próbę ze 3worki... jak się ładnie spali to uzyskasz odpowiedź jaki powinieneś mieć węgiel na mały palnik w małym kotle.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Sprawdź jaki masz wentylator. Jeżeli przy wentylatorze jest klapka ( terminator ciągu ) - otwórz ją na stałe. Jesteś pewien że ten węgiel jest z KWK Piekary?
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  4. #4
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    Dziękuję za radę, myślałem o tym , tzn o zmianie węgla, choć zasugerowałem się opinią , że Piekary mają świetny węgiel, czyli chodzi o mniejsza kaloryczność ? bo ten obecny ma za dużą moc spalanie na taki mały kocioł ?

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0196.jpg
Wyświetleń:	395
Rozmiar:	83,5 KB
ID:	290032

    tak wygląda wentylator z klapką

  6. #6
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Klapki nie widzę - to jest wentylator z przysłoną. No ale to i lepiej. Musisz wejść do menu instalatora i spisać co tam jest poustawiane. Trzeba wyłączyć kocioł, ponownie załączyć - wyświetli ekran startowy. Naciśniesz w tym ekranie kluczyk - zażąda kodu instalatora. Jak Twój fachura nic tam nie namieszał, to będzie sześć jedynek ( 111111 ). Wpiszesz i zatwierdzisz - wejdziesz do menu instalatora. Spisz wszystkie parametry jakie tam są poustawiane. Wtedy się zobaczy co się da zrobić.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał MacGyver1985 Zobacz post
    Dziękuję za radę, myślałem o tym , tzn o zmianie węgla, choć zasugerowałem się opinią , że Piekary mają świetny węgiel, czyli chodzi o mniejsza kaloryczność ? bo ten obecny ma za dużą moc spalanie na taki mały kocioł ?
    Kiedyś w tym kotle był taki mini palnik fajkowy pancerpola oznaczony jako 10-15kW
    taki:



    w nim pieklorza, chwałowice, wesołe spalić to graniczy z cudem....
    mini mini palenisko, mniejsza średnica ślimaka, mała strefa tzw retencji żaru, cieńszy pręt... itd.

    w każdej większej fajce nie ma z tym takiego problemu jak w konkretnie tym małym palniku

    drobny groszek, typ węgla 31.2, niska spiekalność przede wszystkim
    stąd sugestia na zwykły jaret lub retopal.
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  8. #8
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    Rozumiem co Pan sugeruje Panie Jarecki, wezmę to po uwagę. Cholerka kupiłem parę dni temu węgiel z Bytomia (jeszcze nie testowałem ale obawiam się żeby nie było podobnie)

    Panie Kobra64 zrobiłem jak Pan zasugerował wpisałem te 1111111 i wszedłem w instalatora oto co zapisałem:
    1.temp załacz pomp - 45st C
    2.Tryb pracy - automat
    3.Parametry podtrzymywania : podawanie 24s , przerwa 10 min
    4.Nadmuch przy podtrzymywaniu - 0
    5. czas wygaszania 90min
    6.czas schładzania 30s
    7.Histereza CWU 5st C

    Jeśli czegoś nie podałem to proszę o pytania

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Oj z Bytomia węgiel to albo Bobrek albo Centrum pewnie - mam nadzieję że nie za wiele tego kupiłeś. Dokup słabego i taniego - najlepiej Jareta ( kopalnie Janina albo Sobieski ) i mieszaj na połowę. A co do ustawień to na początek parametry podtrzymania zmień. Podawanie na 5 sekund, przerwa na 30 minut, nadmuch w podtrzymaniu 20 sekund siła nadmuchu w podtrzymaniu 40%. Typ węgla też zmień na ten najwyższy - na Pieklorz. Powinny tam jeszcze być takie parametry: Moc znamionowa kotła, typ nadmuchu i wydajność podajnika. One odpowiadają za ilość podawanego w pracy opału i ilość powietrza. Chyba że teraz są w tym menu podstawowym - jakąś chwilę już Experta nie ustawiałem i nie wiem czy coś nie pozmieniali.
    Ostatnio edytowane przez kobra64 ; 20-11-2014 o 07:51 Powód: Dopisek
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał kobra64 Zobacz post
    . Podawanie na 5 sekund, przerwa na 30 minut, nadmuch w podtrzymaniu 20 sekund siła nadmuchu w podtrzymaniu 40%. Typ węgla też zmień na ten najwyższy - na Pieklorz. Powinny tam jeszcze być takie parametry: Moc znamionowa kotła, typ nadmuchu i wydajność podajnika. One odpowiadają za ilość podawanego w pracy opału i ilość powietrza. Chyba że teraz są w tym menu podstawowym - jakąś chwilę już Experta nie ustawiałem i nie wiem czy coś nie pozmieniali.
    Tu trzeba uważać
    Te palniki wychodziły też z innymi motoreduktorami i bywało,że nastawy dziwnie wyglądały np. 20podawanie, 35sek pauza.
    Nadmuch w podtrzymaniu bdb 20sekund przy tym palniku
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Ale to podawanie Jarek to też w podtrzymaniu takie proponuję. Praca jest tam na automat ustawiona i ten automat z Experta moim zdaniem działa całkiem dobrze, jak ma prawidłowo zdefiniowany typ opału, typ nadmuchu, wydajność podajnika i moc kotła. Co prawda ostatnie Galmety ze sterownikiem Expert jakieś 2 lata temu ustawiałem i moc miały " nieco " większą, ale całkiem przyzwoicie to chodziło. Tego małego palnika jeszcze w realu nie widziałem, ale ze zdjęć kolegi widać że on go ewidentnie opałem zasypuje. Część pewnie z podtrzymań - skoro miał tam dość częste podawanie z całkowicie wyłączonym nadmuchem. Na Piekarach to raczej powinno się dać to poustawiać, Gorzej będzie z tym Bytomskim węglem - to już i wartość opałowa duża i Rogi też niemałe.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  12. #12

    Domyślnie

    Miałem ten mały palnik też w laboratorium, też na starszej wersji experta, bo tak się upierał Witek z pancerpola (na innym sterze wyniki nie wychodziły fajnie) i dokładnie, aby uzyskać moc 12kW było 20 / 32sek przy tamtym nietypowym motoreduktorze. Oczywiście jak potrzeba mniej, to większa pauza, ale czas pracy był taki śmieszny
    To pracownicy laboratorium nakierowali mnie póxniej na przeróbki i powiedzieli, że ich zdaniem jest zbyt mała strefa retencji żaru w tak małym palniku i warto to poprawić.

    Nie używałem ich dużo, ale swoje po drodze zebrałem.
    Trochę też w końcu zmieniałem sam ten palnik, bo łatwo go przesypać lub palenisko obniżyć i szybko gaśnie....
    Moje przeróbki pokazywałem już wczesniej
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	3bieg po 3h duża moc.JPG
Wyświetleń:	311
Rozmiar:	57,1 KB
ID:	290123Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	początek testu.JPG
Wyświetleń:	316
Rozmiar:	89,4 KB
ID:	290124Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	sam wianek po zmianach.jpg
Wyświetleń:	320
Rozmiar:	52,1 KB
ID:	290127Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wianek od spodu.jpg
Wyświetleń:	291
Rozmiar:	75,8 KB
ID:	290125Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	wianek widok z boku.jpg
Wyświetleń:	276
Rozmiar:	51,5 KB
ID:	290126
    Ostatnio edytowane przez Jarecki79 ; 20-11-2014 o 14:39
    Sterowniki - przegląd: http://forum.muratordom.pl/showthrea...C4%85d-rynkowy
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sterownik-Puma
    Szacunkowy dobór źródła ciepła: http://cieplowlasciwie.pl/
    Spalajmy węgiel czysto!

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    Dzięki Panowie za wymianę zdań. Póki co zrobiłem tak: zmieniłem ustawienia dotyczące podtrzymywania : podawanie 5 sek / przerwa 30 min, nadmuch w podtrzymaniu 20 sek/ siła 40%. Zmieniłem też ustawienia kaloryczność ekogroszku na 26.5 (czyli max)
    Nie znalazłem niestety tych ustawień typu : moc znamionowa, typ nadmuchu, i wydajność podajnika.
    Znalazłem za to regulacje spalania a tam była korekcja powietrza +5 %
    jest też max moc kotła 100%.
    Nie potrafię znaleźć parametrów podawania, ale może dlatego, że jest włączony tryb automat. Nie mam też załączonego żadnego programu kotła.
    Wkurzam się ja po 10 godzinach, kiedy wróciłem po pracy do domu mam prawie pełny popielnik, i to nie popiołu :nohttp://www.galmet.com.pl/uploads/fil...d_2.1.x_pl.pdf

    Przyznam że niby to fajnie opisane, ale trudno mi to zrozumieć i wdrożyć w życie
    Ostatnio edytowane przez MacGyver1985 ; 20-11-2014 o 17:02

  14. #14

    Domyślnie

    jak masz dobry groch to w podtrzymaniu ustaw. 10s podawanie / 25min. przerwa. prace kotła zostaw w automacie dopóki nabierzesz wprawy . ogranicz jego moc do 60% , ale tak żeby podawał groszek 4sek. ( to możesz zrobić w menu instalatora; to jest parametry pracy). osłonę wentylatora zostaw otwartą na 2cm no i koniecznie zrób wszystkie poprawki palnika o których pisze jarecki. i faktycznie drony groszek pali się lepiej.

  15. #15

    Domyślnie

    aha wpisz teraz 000000 to wejdziesz w menu serwisant

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800)
    kobra64

    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wieliczka
    Kod pocztowy
    32-020
    Posty
    3.089

    Domyślnie

    Napisz może co masz na ekranie głównym w drugim wersie - tam gdzie podaje węgiel i typ kotła.
    podgląd pracy mojego kotła domowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/230 i zakładowego: www.ekotlownia.pl/sterownik-5/158

  17. #17
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    dzięki za kolejne informacje i rady, Panie poltowski wpisałem te zera i dostałem się do nowych funkcji (serwisant) i tak są te rzeczy o które pytał Pan Kobra
    załączam zdjęcia, póki co ustawiłem moc kotła na 60% i podawanie 4s
    W serwisancie pojawiły się temat:
    1.Parametry Pracy
    2.Moc min kotła
    3.Wydajność podajnika
    4.min temperatura zadana
    5.moc dmuchawy
    6.regulacja spalania
    Na zdjęciach reszta informacji które są ustawione

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0216.jpg
Wyświetleń:	414
Rozmiar:	86,0 KB
ID:	290149
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0217.jpg
Wyświetleń:	294
Rozmiar:	90,7 KB
ID:	290150
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0218.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	81,1 KB
ID:	290151
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0219.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	290152
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0221.jpg
Wyświetleń:	282
Rozmiar:	87,3 KB
ID:	290153

  18. #18
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    A tu jeszcze parę zdjęć, chyba o to o co pytał Pan kobra64
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0222.jpg
Wyświetleń:	212
Rozmiar:	87,5 KB
ID:	290154
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0206.jpg
Wyświetleń:	219
Rozmiar:	90,0 KB
ID:	290155
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0207.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	82,3 KB
ID:	290156

  19. #19

    Domyślnie

    moim zdaniem masz za duze podawanie

    zrób tak
    klucz-użytkownik- spalanie- max moc kotla - daj 60% w ten sposób będziesz miał podawanie 4/ 46 przerwa , jeżeli to będzie dalej za duzo zejdz do 50 % mocy kotła (popróbuj jakie nastawy sprawdzą się lepiej) , jednak nie zapominaj o poprawce palnika i uszczelnieniu pierścienia, pozdr.

  20. #20
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    MacGyver1985

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Wojkowice
    Kod pocztowy
    42-580
    Posty
    129

    Domyślnie

    Dzięki za sugestię, , poustawiałem jak pisałeś, czyli 60% mocy, podawanie jest 4/46 , właśnie wróciłem z pracy, popielnik prawie zapełniony, i znów te spieki, wrzuciełem węgiel z Bytomia ( 26,5 KJ) , teraz zmniejszyłem moc kotła na 50%, zobaczę co dalej, planuję też kupić ten tańszy węgiel, może w markecie typu Castorama coś znajdę, i spróbuję mieszać bo tego Bytomia mam 2 tony , nie wiedziałem że będę takie problemy , no ale muszę sobie z tym poradzić. Jeśli będziecie mieli Panowie nowe pomysły to jestem bardzo chętny i otwarty
    Martwi mnie to wysokie spalanie

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0229.jpg
Wyświetleń:	223
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	290333
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0228.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	82,5 KB
ID:	290332
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0230.jpg
Wyświetleń:	279
Rozmiar:	76,1 KB
ID:	290334
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSC_0231.jpg
Wyświetleń:	233
Rozmiar:	72,9 KB
ID:	290335


    Załączam zdjęcia z przed chwili

Strona 1 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony