dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1

    Domyślnie Kawalerka + piec dwufunkcyjny, jak grzać?

    Witam.

    Jest w trakcie wynajmowania mieszkania i jako, że przyszła pora na sezon grzewczy, a ja niestety jestem w tych sprawach „zielony” chciałbym zasięgnąć rady wśród Was.
    Mieszkanie ma zaledwie 35 m2 (jest to jeden duży pokój + przedpokój i łazienka, czyli zwyczajna kawalerka). W mieszkaniu znajduję się piec grzewczy, dwufunkcyjny, gazowy formy Damrad (jak chyba dobrze znalazłem, to model HK 224).
    Wczoraj postanowiłem po raz pierwszy przełączyć go na ogrzewanie + wodę i tutaj pojawia się kilka moich zapytań. Poczytałem już wcześniej trochę na temat ogrzewania i jeżeli posiadłem odpowiednie informację to temperatura ustawiona na piecu powinna wynosić 70°C, tak też, więc uczyniłem i jak widać na zdjęciu, wskaźnik jest ustawiony na oznaczeniu „e” (ekonomiczny?). W mieszkaniu znajdują się 3 kaloryfery – 2 są w pokoju sterowane termostatami(?) oraz jeden w łazience również wyposażony w termostat(?)
    Postanowiłem, że jeden kaloryfer (ten bliżej okna) uruchomię na poziom „3” (jak wyczytałem to najlepsza temperatura dla pomieszczenia, czyli ok. 21°C. Drugi grzejnik ustawiłem na „*”, i ten w łazience potraktowałem tak samo, czyli na „*”.
    Pierwszy rozruch pieca był dość długi, ale to akurat zrozumiałem, bo musiał się nagrzać do tych 70°C i następnie bardzo szybko rozgrzał mi kaloryfer, gdzie ustawiłem na „3”. W tym momencie zacząłem się zastanawiać, bo po obserwacji pieca, temperatura bardzo szybko spadała z 75°C (a przecież ustawiłem na 70°C) do poziomu 64°C i następuję jego wyłączenie. Następnie temperatura schodzi do poziomu 62°C i następuję ponowny rozruch (przypuszczam, że nagrzewanie, bo pojawia się symbol palnika na wyświetlaczu LCD, co zamieściłem na zdjęciu) do poziomu 72-73°C i ponownie szybko spada do 64°C i wszystko się powtarza. Tutaj trochę się wystraszyłem, bo pomyślałem, że „jaki to rachunek przyjdzie za gaz”, choć z obserwacji zauważyłem, że piec rozpoczyna pracę, ale nie przez cały czas widnieje symbol palnika(czy to oznacza, że ogrzewa wodę, tylko wtedy, gdy pojawi się symbol na LCD?). Nagrzałem sobie przez około 2 godziny na poziomie „3” na termostacie(?) kaloryfera i następnie zmniejszyłem na „2”, wtedy piec pracował rzadziej z wiadomych przyczyn.
    Chciałbym się dowiedzieć, czy to jest normalne, że piec pracuję tak często, (choć te rozruchy trwają nie więcej niż minutę), bo boje się, że przyjdzie mi dużo zapłacić za zużycie gazu.
    Czy trzeba operować wszystkimi kaloryferami w mieszkaniu, czy wystarczy takie ustawienie, jakie zastosowałem wczoraj?•Czy opcja – ogrzewanie+woda powinno pozostać cały czas włączone, jeżeli tak to, w jakim stopniu? (rano wychodzę do pracy i nikogo w mieszkaniu nie ma, czy zmiana na piecu na grzanie samej wody bieżącej ma sens? Bo jak się domyślam, więcej gazu zejdzie na ponowne zagrzanie wody do 70°C)

    Właściciel, jak zauważyłem zbytniego pojęcia nie ma, dlatego wolałem tematu nie drążyć i zdecydowałem się, że lepiej chyba będzie jak zasięgnę porady na forum.
    Nie patrzcie na mnie jak na debila, jeżeli któreś z pytań wyda się dla Was idiotyczne, ale jestem kompletnym laikiem w tej dziedzinie, a nie chciałbym przeznaczyć połowy swojej pensji na ogrzanie mieszkania

    Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	termo.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	10,6 KB
ID:	290233Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec1.jpg
Wyświetleń:	72
Rozmiar:	9,3 KB
ID:	290234Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	piec2.jpg
Wyświetleń:	54
Rozmiar:	11,9 KB
ID:	290235

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    kociol ma wiekszą moc niz grzejnik i bedzie co chwile się wyłączał żeby nie przegrzać wody
    grzeje jak wyswietla sie plomien a jak zgasnie to pompa jeszcze kręci żeby go wystudzić
    jedna głowica powinna byc zdjeta żby nie zamknąc obiegu wody, wtedy daje sie sterownik pokojowy

  3. #3

    Domyślnie

    Rozumiem, ale czy z tego powodu, takiego włączania się co chwilę mój rachunek za gaz wzrośnie ?
    Ja niestety nie mogę w nic ingerować ze względu na to, iż wynajmuję to mieszkania, ale postaram się porozmawiać z nim na ten temat.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Jakoś istotnej różnicy nie powinno być. Jeśli grzejniki nie są w stanie odebrać mocy od kotla to zawsze będzie tak działał i nic nie zrobisz, jedynie dołożyć sterownik pokojowy żeby kocioł sie nie włączał jak jest w pomieszczeniu ciepło.

  5. #5

    Domyślnie

    Rozumiem, bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
    Chciałbym jeszcze dopytać jaki jest koszt takiego sterownika

    Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś cenne uwagi, bardzo proszę o wypowiedzenie się

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    przewodowy do 150zł
    bezprzewodowy ze 100 wiecej

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał uszkoo Zobacz post
    Rozumiem, bardzo dziękuję za wyjaśnienie.
    Chciałbym jeszcze dopytać jaki jest koszt takiego sterownika

    Jeżeli ktoś jeszcze ma jakieś cenne uwagi, bardzo proszę o wypowiedzenie się
    Miałem podobną sytuację w moim ostatnim mieszkaniu i mogę jedynie potwierdzić to co wcześniej napisał kolega BrodowskiG. Zakup termostatu pokojowego powinien się w tym przypadku szybko zwrócić, bo kocioł będzie grzał tylko w tedy kiedy będzie trzeba. Jeśli właściciel jest problemowy to lepiej zakup bezprzewodowy - możesz go umieścić w dowolnym miejscu bez wiercenia, czy klejenia.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  8. #8

    Domyślnie

    W tym mieszkaniu programator pokojowy powinien sfinansować właściciel, do czasu jego instalacji proponuję obniżyć temp na kotle (nawet do 30-35*) i odkręcić pozostałe termostaty aby uzyskać odpowiedni komfort cieplny. Jeśli jest możliwość to obniżyć temp w godz kiedy nikogo nie ma w domu. Oczywiście powinieneś często spisywać stan licznika - za to zapłacisz. Jak ustalisz temp wew/zew i zużycie gazu na dobę to policzymy ile zapłacisz za ogrzewanie.
    dom z poddaszem użytk, pow podłóg 130m², prosty w bryle "stodoły" z małym gankiem, w technologii TH300 (thermomur), kominek z pw, gaz GZ50, podłogówka na całości, pod płytą 10cm styro, solary płaszczyznowe, okna pcv 1,1, bez piwnic. Dodatkowo (dachowe kształtki styro) ocieplone wełną (20cm) skosy i sufit poddasza. Garaż TH250 nie ogrzewany z os wejściem.

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli mam na piecu obniżyć temperaturę do 35 stopni i odkręcić termostaty na każdym kaloryferze w domu ?
    Będę musiał porozmawiać z właścicielem o tym termostacie, bo nie mam zamiaru płacić zawyżonych rachunków za zużycie gazu.

  10. #10

    Domyślnie

    Mogę prosić o odpowiedź na moje pytanie powyżej ?
    Dzisiaj skontaktuje się z właścicielem w celu podjęcia jakiś działań.

  11. #11
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał uszkoo Zobacz post
    Mogę prosić o odpowiedź na moje pytanie powyżej ?
    Dzisiaj skontaktuje się z właścicielem w celu podjęcia jakiś działań.
    Ja miałem trochę inny kociołek, ale ta sama zasada działania i ustawień i miałem ustawione 45st na CO i 38st na CWU do tego termostat Auraton 2025, który sterował włączaniem się kotła w zależności od temperatury wewnętrznej. Rachunki miałem mega niskie, wręcz symboliczne, ale to również zasługa środkowego mieszkania
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #12

    Domyślnie

    Czyli w sumie wszystko jasne. Pozostaje porozmawiać z właścicielem, bo chyba bez regulatora temperatury się nie obejdzie.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony