dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    barry11

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Stare Kolnie
    Kod pocztowy
    46-090
    Posty
    4

    Domyślnie Prośba o pomoc w doborze kotła na pelet. Czy 10 KW rzeczywiście wystarczy?

    Witam.

    Jestem nowym użytkownikiem forum i mam nadzieję, że znajdę tutaj odpowiedzi na nurtujące mnie pytania.

    Po długim namyśle zdecydowałem się, że będę ogrzewał mój dom peletem. Jest to stary dom z lat 30 XX w. Wcześniej była tam tylko podkowa więc nie ma opcji abym został przy starym systemie. Wszystkie posadzki robię od nowa i w całym domu chcę mieć ogrzewanie podłogowe. Poczytałem trochę na tym forum i widzę, że częstym błędem jest przewymiarowanie pieca. Ktoś z forumowiczów podrzucał kiedyś link do strony cieplowlasciwe.pl Postanowiłem skorzystać i tu rodzi się moje pytanie do fachowców. Czy rzeczywiście kocioł 7-10 KW wystarczy? Bo sprzedawcy najchetniej radzą przynajmniej 26KW... Aha, chcę jeszcze grzać CWU. Przy okazji może jakiś konkretny kocioł polecacie? Myślałem o kwocie do 10000 zł
    Załączam link do wyniku i proszę o pomoc http://cieplowlasciwie.pl/wynik/vbg

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Żeby wiedzieć dokładnie trzeba by zlecić wykonanie OZC ale już coś wiesz a wiesz już na tyle dużo że chyba jednak nie poddasz się presji lokalnych instalatorów i nie będziesz szukał tak dużego kotła, chyba że zamontujesz do tego jakiś bufor ale to większe koszty. Lepiej dobrać dobrze moc kotła i z niego zrezygnować.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  3. #3

    Domyślnie

    Pewnie wystarczy ale nie wszystkie kotły peletowe powinny pracować w pełnym obciążeniu. Trzeba na spokojnie dobrać kocioł do zapotrzebowania na ciepło. Kotły peletowe pracują troche inaczej niż ekogroszkowe i troche inne są też kryteria doboru.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Powoli zaczyna się era kotłów kondensacyjnych na pellet sprawności rzędu 107,4%. Niestety budżet trzeba mieć trochę większy lub szukać dotacji.
    "Słońce nie wystawia rachunków"

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał barry11 Zobacz post
    Jest to stary dom z lat 30 XX w. [...] Czy rzeczywiście kocioł 7-10 KW wystarczy? Bo sprzedawcy najchetniej radzą przynajmniej 26KW... Aha, chcę jeszcze grzać CWU.
    Jeśli podałeś wszystko zgodnie z rzeczywistością, to i wynik otrzymasz należyty. Dom jest stary, więc sprzedawcy tym bardziej dla bezpieczeństwa własnego nie będą szczędzili kilowatów. Ale skoro po kapitalnym remoncie i tak naprawdę stare zostają tylko mury, to ich wiek nie ma większego znaczenia gdy są w dobrym stanie.
    Niektórym to się wciąż w głowach nie mieści, że metraż rzędu 350m2 ocieplony wedle dzisiejszych standardów można ogrzać kotłem ~14kW przy -20st. za oknem, i to jest norma, a nie sport wyczynowy. Po to się ładuje w budynek ten styropian, wełnę i trójszybowe okna.

    Oczywiście to że wyliczone jest max. zapotrzebowanie na ciepło 10,2kW nie znaczy, że masz kupić kocioł o mocy 10kW. Z tytułu grzania CWU wypada dodać ze 2-3kW, także jak w okolice 15-16kW wycelujesz to i tak wyjdziesz lepiej niż z 26kW.
    Ostatnio edytowane przez Juzef ; 15-09-2015 o 09:29

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    barry11

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Stare Kolnie
    Kod pocztowy
    46-090
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi

    Właśnie jestem po rozmowie z kolejnym fachowcem. Twierdzi on, że te 10 KW to za mało i dało by radę jedynie gdyby to był dom pasywny. Proponuję 15-17 KW. Polecał kocioł heiztechnik Daspell Green Line 17 KW lub Kamen ale te z kolei nie występują w takiej mocy. Co o tym sądzicie? Trochę więcej niż zakładałem bo 12 tyś ale jeszcze do przełknięcia. No i jeszcze przydałby się jakiś ogarnięty instalator z okolicy...
    Ostatnio edytowane przez barry11 ; 15-09-2015 o 12:41

  7. #7

    Domyślnie

    z opolskiego jesteś to się zgłoś do chłopaków z peletmontu oni Ci wszystko wyjaśnią i dobiorą odpowiedni kocioł.
    Pozdrawiam

    Nie sztuką jest kupić dobry kocioł - sztuką jest odpowiednio go zainstalować i eksploatować.

  8. #8
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    barry11

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Stare Kolnie
    Kod pocztowy
    46-090
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki wielkie Puławiak.

    Na pewno do nich dzisiaj zajrzę. Nie ukrywam, że bardzo liczyłem na odpowiedź Twoją i i karoka65 bo z tego co zaobserwowałem to najbardziej siedzicie w temacie

    Pozdrawiam

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    karoka65

    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Stary Grodków
    Kod pocztowy
    48-319
    Posty
    11.077

    Domyślnie

    Cytat Napisał barry11 Zobacz post
    Dzięki wielkie Puławiak.

    Na pewno do nich dzisiaj zajrzę. Nie ukrywam, że bardzo liczyłem na odpowiedź Twoją i i karoka65 bo z tego co zaobserwowałem to najbardziej siedzicie w temacie

    Pozdrawiam
    Tyrknij jak masz ochotę pogadać, jestem niedaleko patrząc na lokalizację jaką podałeś, z pelleciaków też coś jest a i instalator się znajdzie.
    Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
    TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
    PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
    My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

  10. #10
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    barry11

    Zarejestrowany
    Sep 2015
    Skąd
    Stare Kolnie
    Kod pocztowy
    46-090
    Posty
    4

    Domyślnie

    Właśnie wyszedłem z peletmontu. Polecono mi Eco fire (jeśli dobrze napisałem). Podobno najlepszy kocioł w ich ofercie. Dodatkowo ma ktoś do mnie jeszcze podjechać aby ocenić i pomóc dobrać kocioł. Co sądzicie o tym kotle? Warto wydać na niego ok 13 tyś?

  11. #11

    Domyślnie

    W tej cenie, ten kocioł oferuje najwięcej wśród konkurencji, plus wartość dodana jaką jest obsługa przez Pelletmont W całej Polsce jest tylko kilka firm wyspecjalizowanych w kotłach na pellet:
    Pelletmont
    Sanit-Puławiak
    Enecom
    Eko2020
    Aldom

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,
    A co panowie powiecie n/t firmy Pelletmont jeśli chodzi o jakość wykonania instalacji ? Pytam, gdyż niebawem sam będę szukał firmy z okolic do montażu prawdopodobnie pieca na pellet..

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony