dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie wylot z odkurzacza centralnego

    Musimy zdecydować gdzie poprowadzić rurę wylotową z odkurzacza;
    jednostka jest zamontowana w piwnicy i najprościej byłoby przebić się przez sąsiadującą ścianę na zewnątrz, ale wówczas wejdziemy pod taras od południowej strony domu. Taras będzie drewniany. Czy zapylimy sobie to miejsce?
    Druga opcja - przeprowadzić rurę przez pomieszczenie piwniczne, pod sufitem za wschodnią ścianę, ale będzie tego ok.8 m . Wówczas wylot po zewnętrznej stronie wyjdzie w cokole. Cokół będzie obłożony klinkierem, a wyżej jasny tynk - i też nie wiem, jak po czasie będzie wyglądać ten fragment ściany.

    Nie chciałabym siedząc na tarasie wdychać świństw z wylotu odkurzacza, ale z kolei nie wiem czy te 8m rury to zgodne ze sztuką.

    Jak doradzicie?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    A czy przypadkiem kolega nie przesadza ?

    Mam odkurzacz zwykły i jedyne co mi w nim przeszkadza to hałas. A przecież wszystko leci na pokój.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał gahan Zobacz post
    Musimy zdecydować gdzie poprowadzić rurę wylotową z odkurzacza;
    jednostka jest zamontowana w piwnicy i najprościej byłoby przebić się przez sąsiadującą ścianę na zewnątrz, ale wówczas wejdziemy pod taras od południowej strony domu. Taras będzie drewniany. Czy zapylimy sobie to miejsce?
    Najlepiej jak najkrótsza drogą, bo wylot wlicza się do ogólnych oporów instalacji. Na 99% nic się nie zapyli, bo w zasadzie tylko pełne cyklony nie mają żadnych filtrów i w tym przypadku coś tam może na zewnątrz się teoretycznie wydostawać, ale przy każdym innym systemie filtracji nie powinno. Co innego, że pęd takiego powietrza jest dość słyszalny i wypoczynek jednej osoby na tarasie podczas gdy inna odkurza byłby dość utrudniony Ale mimo wszystko robiłbym wariant 1
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #4

    Domyślnie

    Dziękuję Panowie

    oczywiście,że zdaję sobie sprawę,że wylatujące powietrze nie jest jakieś specjalnie brudne, ale trzeba wziąć pod uwagę,że powietrze będzie wylatywać przez wiele lat ciągle w tym samym miejscu - stąd moje myśli o osiadającym kurzu wokół wylotu. Ale myślę,że to zmartwienie na wyrost

    Przy okazji -

    mam jednostkę z Profi, czy zakłada się tu jakieś tłumiki wyciszające na wylocie?

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    będzie wylatywać z ogromną prędkością - nie szans zakurzyć elewacji.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  6. #6

    Domyślnie

    A czy jest sens wyrzucać to powietrze poza dom?
    Większość ludzi ma jednostki w garażach lub innych pomieszczeniach technicznych.
    Ja akurat przystosowałem odkurzacz przemysłowy do centralnego, do tej pory nie zrobiłem wylotu na zewnątrz, ale nie bardzo widzę potrzebę i chyba tak zostanie.

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Artur-Reda

    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Reda
    Kod pocztowy
    84-240
    Posty
    25

    Domyślnie

    Cytat Napisał danielw Zobacz post
    A czy jest sens wyrzucać to powietrze poza dom?
    Większość ludzi ma jednostki w garażach lub innych pomieszczeniach technicznych.
    Ja akurat przystosowałem odkurzacz przemysłowy do centralnego, do tej pory nie zrobiłem wylotu na zewnątrz, ale nie bardzo widzę potrzebę i chyba tak zostanie.
    Opłaca się zrobić wydech na zewnątrz - to jedna z zalet centralnego odkurzania, że te najdrobniejsze zanieczyszczenia w tym alergeny są wyrzucane poza dom. Producenci podają , że filtracja jest na poziomie ok 96-98% więc tych zanieczyszczeń wylatuje naprawdę mało i ja bym sie nie martwił o zapylenie powierzchni pod tarasem.

    Druga sprawa, że część producentów umieszcza w gwarancji zapis o konieczności wyprowadzenia wydechu na zewnątrz.

    Trzecia sprawa, że odkurzacz jest po prostu wyraźnie cichszy jak zamontujemy wydech z tłumikiem.

    Więc reasumując ja z kolei nie widzę powodu by nie robić wydechu, tym bardziej, że jest to roboty na godzinkę-dwie a całkowity koszt ok 50-70zł już z klapką wydechową.

  8. #8

    Domyślnie

    I dlatego wydech zrobimy właśnie pod taras - rozwialiście wszelkie moje wątpliwości

  9. #9

    Domyślnie

    Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Lukasz_Walo

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Łuków
    Kod pocztowy
    21-400
    Posty
    99

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.
    Jest to jakieś rozwiązanie o ile strumień powietrza nie wznieca kurzu w pomieszczeniu, i takie rozwiązanie sprawdzi się u kogoś kto garaż sprząta trochę częściej niż raz na 5 lat, bo w moim przypadku jak zrobiliśmy tak przy zakładaniu OC u klienta po 2 latach był już bardzo niezadowolony ze swojej decyzji.

  11. #11

    Domyślnie

    A co za problem dać na koniec wywiewu anemostat aby rozproszyć wyrzucane powietrze i zero problemu z wzniecaniem kurzu.

  12. #12
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Loel

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-705
    Posty
    37

    Domyślnie

    Ja mam też wyrzut w garażu i nic się nie dzieje.

  13. #13

    Domyślnie

    Myślę że problemy widzą ci którzy tak nie mają

  14. #14

    Domyślnie

    No właśnie my mamy wylot w piwnicy,( a szybkie pytanie co do wylotu na zewnątrz zadawałam,bo tynkowaliśmy dom i potrzebna była decyzja gdzie i jak).
    W zasadzie taki stan rzeczy mógłby trwać nadal, ale właśnie podmuch powietrza wznieca kurz, a piwnicy nie sprzątam co tydzień. Tak się składa,że w tym pomieszczeniu mamy póki co składowisko wszystkiego co z budowy zostało, więc nie jestem w stanie tam robić częstych porządków. Inne pomieszczenia piwniczne jednak sprzątam średnio co tydzień - i tam wylot z odkurzacza by nie przeszkadzał.

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar R&K
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Posty
    5.062
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    151

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.
    widzisz , ja wywalam na zewnatrz i Lobo_M tez chyba zaczął (bo OC zamontowal niespelna rok temu a mieszka chyba 3 lub 4 lata) i nie zauwazam by byl to problem w wielkosci rachunkow - nie wiem ile bym zaoszczedzil na tym rocznie - 10?20 zl ? chyba sa to pomijalne sprawy - chyba ze sie chce miec tyowego pasywaniaka i brak dziur w domu - zreszta ja dodatkowego dziury nie robilem - wywalam powietrze z OC do rury z wyrzutem z WM , juz za rekuperatorem

  16. #16

    Domyślnie

    Jak duży masz garaż ? Jaką temperaturę masz zimą ? Ja ok. 39 m2 i 15 C .
    Jeżeli możesz zaoszczędzić 20 PLN /rok( ja myślę że nieco więcej ) przy zerowych nakładach ( a nawet mniejszych nakładach pierwotnych - nie robisz zewnętrznej wyrzutni ) to czemu tego nie zrobić. Po 20 latach masz kilka stówek za free.

  17. #17
    ELITA FORUM (min. 1000)
    jacek.zoo

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    Dolny Śląśk
    Posty
    1.562

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Jak duży masz garaż ? Jaką temperaturę masz zimą ? Ja ok. 39 m2 i 15 C .
    Jeżeli możesz zaoszczędzić 20 PLN /rok( ja myślę że nieco więcej ) przy zerowych nakładach ( a nawet mniejszych nakładach pierwotnych - nie robisz zewnętrznej wyrzutni ) to czemu tego nie zrobić. Po 20 latach masz kilka stówek za free.
    stary ty ciagle palisz fajki? wiesz ze przez te lata uzbieralbys na mercedesa?
    - a ty nie palisz?
    - no nie
    - to gdzie twoj mercedes?

    mniej wiecej na tej samej zasadze

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Loel

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Kraków
    Kod pocztowy
    30-705
    Posty
    37

    Domyślnie

    Bo my nie skupiamy się na zarabianiu tylko zawsze na oszczędzaniu .

  19. #19

    Domyślnie

    Panowie róbcie jak chcecie jak mogę miec w ogrzewanym garażu za free trochę cieplej i przy okazji zaoszczedzić kilka stówek to czemu nie skorzystac? Nakłady zerowe. Jedna dziura w ścianie mniej. W czym problem?

  20. #20
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał surgi22 Zobacz post
    Ja mam wyrzut z OC do garażu i nie widzę potrzeby wywalania ( zwłaszcza w okresie grzewczym ) dużej ilości ogrzanego do 23C powietrza na zewnątrz. W to miejsce zaciągnie do domu każdą szczelinką zimne powietrze - można to nieco ograniczyć ustawiając przy WM nadciśnienie w domu ( nieco większy nawiew niż wywiew), Garaż i tak ma wentylację grawitacyjną.


    Normalnie rewelacyjny pomysł. A właśnie się zastanawiałem co zrobić Jesteś Wielki
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony