dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 10 z 10
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie Odległość tarasu od granicyz drogą wojewódzką

    O ile się nie mylę to obecnie odległość tarasu musi wynosić 1,5 metra od granicy działki, kiedyś zdaje się było 2,7m. Cyt. "Odległość od granicy z sąsiednią działką budowlaną nie może być mniejsza niż: 1,5 m do okapu, gzymsu, balkonu lub daszku nad wejściem, a także do takich części budynku jak galeria, taras, schody zewnętrzne, pochylnia lub rampa"
    A co w przypadku gdy sąsiednia działka to pas drogowy drogi wojewódzkiej? Bo wszędzie piszą o przypadku sąsiadowania z inną działką budowlaną, a u mnie działką do której chcę się "dosunąć" z tarasem to właśnie owa wspomniana droga.

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Obowiązują odległości zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ( dostępny w danej gminie)
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  3. #3
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie

    Brak jest MPZP

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Jak nie ma planu to decyzja o warunkach zabudowy określi tą odległość
    ale ogólnie te odległości nie mogąbyć mniejsze niż zapisane w ustawie o drogach publicznych art 43 iewentualnie art. 38 ( czyli w terenie zabudowanym 8 m od krawędzijezdni).
    Te odległości mogą być większe amoże to być wynikiem decyzji o warunkach zabudowy, która opierasię na ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym ( i aktachwykonawczych) a konkretnie na analizie urbanistycznej
    Ostatnio edytowane przez aglig ; 25-11-2014 o 19:04
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie

    WZ określi tzw. nieprzekraczalną linię zabudowy, czyli trzeba zachować 2 odległości - 8 metrów od krawędzi jezdni oraz 4 metry od granicy działki (chyba że w tym konkretnym przypadku WZ mówi co innego). Ale odległość ta dotyczy tego co wliczamy do powierzchni zabudowy, czyli w tym wypadku frontowej ściany budynku, a taras byłby dobudowany do owej ściany, a przecież jak wiemy tarasów nie wlicza się do powierzchni zabudowy. Stąd pojawił się mój problem, jak blisko do granicy działki mogę dosunąć się z tarasem?
    Ostatnio edytowane przez zielinski_m ; 25-11-2014 o 21:40

  6. #6

    Domyślnie

    taras jest obiektem budowlanym a ustawa o drogach publicznych m owi o odległości obiektu budowlanego od krawędzi jezdni.
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  7. #7
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie

    Zgadza się, ale przedstawię dokładniej problem.
    Moja działka graniczy z pasem drogowym drogi wojewódzkiej, który dość głęboko wchodzi w teren w kierunku mojej działki. Spowodowane jest to ukształtowaniem terenu (skarpa) oraz zakrętem drogi. Ustawowa odległość od krawędzi jezdni (czyli 8 metrów) zachodzi raptem 1 metr w głąb mojej posesji. Inaczej mówiąc mój kamień geodezyjny leży 7 metrów od krawędzi jezdni.Gdy odsuniemy się przepisowo 4 metry od tego kamienia ze ścianą domu, to pozostają nam 3 metry "luzu" (pomijam tutaj kwestię budowy ogrodzenia). Stąd moje pytanie - jak bardzo mogę zająć ten "luz" wspomnianym tarasem. Chodzi mi tu tylko o przepisy, proszę nie pisać porad praktycznych typu "a jak będziesz chodził wokół domu jak się przysuniesz z tarasem tak blisko ogrodzenia", itp. Czy wspomniany przeze mnie na początku tematu przepis mówiący o 1,5 metrowej odległości od granicy działki będzie miał w tym wypadku zastosowanie?

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał zielinski_m Zobacz post
    . Czy wspomniany przeze mnie na początku tematu przepis mówiący o 1,5 metrowej odległości od granicy działki będzie miał w tym wypadku zastosowanie?
    Wspomniany przez ciebie przepis niebędzie miał zastosowania gdyż przepis dotyczy odległości oddziałki budowlanej a nie działki drogowej.

    Zgodnie z § 4 pkt 6 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie wymaganego zakresu projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (Dz. U. Nr 164, poz. 1587) - dalej r.p.m.p.z.p., który określa wymogi dotyczące stosowania standardów przy zapisywaniu ustaleń projektu tekstu planu miejscowego, ustalenia dotyczące parametrów i wskaźników kształtowania zabudowy oraz zagospodarowania terenu powinny zawierać w szczególności określenie linii zabudowy, wielkości powierzchni zabudowy w stosunku do powierzchni działki lub terenu, w tym udziału powierzchni biologicznie czynnej, a także gabarytów i wysokości projektowanej zabudowy oraz geometrii dachu. Jeśli chodzi o pojęcie linii zabudowy, rozumianej jako "obszar, na którym można lokalizować budynki", to przyjąć należy, że dotyczy to wszystkich elementów budynku, w tym także tarasów, balkonów, okapów, itp. Aby możliwe było przekroczenie linii zabudowy przez pewne elementy budynku, to powinno to być bardzo precyzyjnie określone w planie miejscowym. Stanowisko powyższe potwierdza wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (do 31 grudnia 2003 r.) w Szczecinie z dnia 5 kwietnia 2000 r., SA/Sz 41/99, w którym wyrażono pogląd, iż nieprzekraczalna linia zabudowy oznacza, że poza tą linią nie można lokalizować i budować żadnych obiektów, tym samym wzniesienie jakiegoś obiektu poza linią zabudowy wskazaną w części graficznej planu jest sprzeczne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli nie ma planu zagospodarowania przestrzennego tote same wymogi dotyczą decyzji o warunkach zabudowy izagospodarowania terenu
    Jeżeli ani z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, ani z decyzji o warunkach zabudowy nie wynika, że owa linia może zostać przekroczona przez części dodatkowe lub drugorzędne budynku, jak balkony, schody zewnętrzne, wykusze, tarasy itp., to należy stwierdzić, że usytuowanie takich elementów poza nieprzekraczalną linią zabudowy nie jest dopuszczalne.

    Jeżeli budynek jest istniejący to dobudowa tarasu będzie traktowana jakprzebudowa budynku mieszkalnego a to wymaga uzyskania pozwolenia nabudowę. Do pozwolenia na budowę zaś wymagane będzie uzyskaniedecyzji o warunkach zabudowy.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA FINANSOWO-PRAWNY!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar aglig
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Posty
    2.057

    Domyślnie

    Cytat Napisał zielinski_m Zobacz post
    WZ określi tzw. nieprzekraczalną linię zabudowy, czyli trzeba zachować 2 odległości - 8 metrów od krawędzi jezdni oraz 4 metry od granicy działki (chyba że w tym konkretnym przypadku WZ mówi co innego). Ale odległość ta dotyczy tego co wliczamy do powierzchni zabudowy, czyli w tym wypadku frontowej ściany budynku, a taras byłby dobudowany do owej ściany, a przecież jak wiemy tarasów nie wlicza się do powierzchni zabudowy. Stąd pojawił się mój problem, jak blisko do granicy działki mogę dosunąć się z tarasem?
    Nie masz racji.
    Decyzja o warunkach zabudowy dotyczykonkretnej działki ( twojej posesji) a ustalana jest na podstawieustawy o planowaniu przestrzennym oraz na podstawie rozporządzeniaMinistra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 w sprawie sposobuustalania wymagań dotyczących nowej zabudowy i zagospodarowaniaterenu w przypadku braku miejscowego planu. Linia zabudowy to nie tosamo co powierzchnia zabudowy. Jeśli nie masz takiej decyzji musiszo nią wystąpić i wszystko będzie jasne.
    Mój jest ten kawałek podłogi, nie mówcie mi więc co mam robić.
    Będę se mówić przyłącz a nie przyłącze, chodzić na pole a nie na dwór, kupować jarzynę,grysik i weke a obok łóżka mieć nakastlik i nie będe się spaźniać, pójdę do masarni i na obiad będę mieć sznycle,a w łazience położę filzy, pościele łóżko i wyplewię grządke a wam nic do tego

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zielinski_m

    Zarejestrowany
    Jan 2014
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    02-795
    Posty
    30

    Domyślnie

    Tego się właśnie obawiałem. Dziękuję za rzetelną informację

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony