dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jacek071960

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe solarami?

    Witam! Chciałbym założyć u siebie w domu instalację ogrzewania podłogowego, w pokoju dziennym, który u mnie połączony jest z kuchnią, które to ogrzewanie zasilane byłoby ciepłem z kolektorów słonecznych.
    Oczywiście traktuję to jako ogrzewanie dodatkowe w czasie tych kilkudziesięciu dnie w roku, kiedy na dworze zimno, choć świeci słońce ale trzeba juz "przepalić" w kotle żeby nie zmarznąć.
    Kiedyś miałem instalację elektryczną, ale kiedy zaczęły przychodzić rachunki za prąd w wysokości ceny używanego samochodu, to dałem sobie z tym spokój.
    Od kilku lat prowadzę dość dokładną statystykę zużycia węgla przez mój kocioł CO i stwierdzam, że ok 20% całego rocznego zuzycia w 8- miesięcznym sezonie grzewczym przypada na dwa tygodnie mrozów, które zdażają się co roku ( no, może z wyjątkiem ostatniej zimy). Zauważyłem też, że często właśnie w te mroźne , lecz wyżowe dni, słońce świeci tak mocno, że topi śnieg na czarnym dachu nawet przy 15 stopniowym mrozie.
    Te " zjawiska" nasunęły mi pomysł na założenie w domu solarów, które dogrzewałyby dom w czasie tych mroźnych a słonecznych dni, oraz w jesienne i wiosenne dni, kiedy rozpala się w kotle tylko wieczorem.
    Proszę o cenne uwagi doświadczonych forumowiczów.

  2. #2

    Domyślnie

    Moim zdaniem ogrzewanie nawet fragmentu domu solarami zimą jest nierealne. Zerknij sobie na uzyski moich 4 solarów z ostatniej zimy od 1 grudnia do 15 marca:
    Widać na nim, że uzyski zimą są bardzo mizerne, bo nawet podgrzanie 300l od 10* do 30* co miało miejsce w słoneczne dni to dostarczenie zaledwie 6kWh ciepła, licząc po 28gr w taniej taryfie to zaoszczędzenie koło 2zł, więc poniesiane nakłady się nigdy nie zwrócą... W słoneczny mroźny dzień solary mają spore straty właśnie z powodu dużej różnicy pomiędzy temperaturą na zewnątrz a w solarach i rurach, w dodatku dzień jest krótki, słońce nisko (zły kąt padania światła na solary) i tej energii nie jest zbyt wiele. Śnieg się topi, bo wystarczy mu +1, Tobie potrzebne by było ze 40*.
    Już szybciej sprawdziła by się fotowoltaika, bo ona nie ma strat związanych z różnicą temperatur, ale to będę wiedział dopiero po tej zimie.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    RWXW - jak masz załozone solary? Bo jeśli mówimy o dogrzewaniu zimą to solary należałoby założyć od strony południowej w pozycji pionowej. Choć nie wiem czy do końca ma to sens.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Obraz 071.jpg
Wyświetleń:	239
Rozmiar:	95,5 KB
ID:	291906
    To są okna od południowej strony - w zimie przy -15stC i słonecznym dniu ogrzewanie na dole jest wyłączone.
    Pytanie ile jest takich dni - nie prowadzę statystyk.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  4. #4

    Domyślnie

    Ja mam założone pod kątem 62 stopni więc na zimę, jedyne kiedy sprawdziło się ogrzewanie to marzec tego roku kiedy uzyski pokrywały ogrzewanie i cwu jednak należy wziąc poprawkę że zimy prawie nie było. W temacie od solarów są uzyski naszych instalacji można znaleźć też moje od lutego.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jacek071960

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Trochę dziwne to Twoje liczenie, a już konkluzja zaskakująca. Czyżby Słońce inaczej świeciło na kolektory słoneczne a inaczej na panele fotowoltaiczne?
    Bo jeśli świeci tak samo, to ile kosztuje panel fotowoltaiczny, który produkuje w zimie np. 1kWh energii?

    Przedstawię moją kalkulację:

    Z tabelki na stronie zielonaenergia.eco.pl "Zasoby energii słonecznej" wyliczyłem, że nasłonecznienie w sezonie grzewczym, który w moim przypadku zaczyna się we wrześniu a kończy w maju wynosi ok. 600 kWh/ m2.
    Zakładam, że z różnych powodów, tylko połowę tej energii uda mi się złapać, więc jestem do przodu 300 kWh/m2
    Jeśli założę na potrzeby ogrzewania podłogowego 5 solarów to mam 10m2 więc mój zysk energii wynosi 3 MWh.

    Teraz cena energii. Patrzę na moją ostatnią fakturę z Taurona i widze, że taryfa dzienna to 29 gr + 18 gr za przesył = 47 groszy netto a więc 58 gr brutto
    Analogicznie druga taryfa (0,20 + 0,04) * 1,23 = 30 gr brutto.
    Dzielimy sprawiedliwie po połowie, i wychodzi średnia cena 1 kWh 45 groszy brutto.
    Podstawiam do mojego "zysku", czyli 3000 kWh i mam już 1350 złotych.

    A przecież mam jeszcze trzy najbardziej nasłonecznione miesiące, kiedy ten "power" mogę wykorzystać do grzania bojlera CWU, prawda?
    Zaglądam do tabelki - czerwiec, lipiec ,sierpień to 440 kWh/m2, dzielę jak poprzednio na pół i mam powiedzmy 200 kWh/m2 a więc 2 MWh z 5 kolektorów.
    Obliczam jak poprzednio i mam dodatkowy zysk 900 zł.
    Jak więc widać, jestem w stanie zaoszczędzić w roku ponad 2000 złotych.
    Jeśli więc koszt montażu kolektorów wyniesie mnie np. 4000 zł to spłacą się po dwóch latach.
    A jeśli wezmę kredyt na dwa lata w banku, to praktycznie kolektory mi to spłacą same.
    Czy zrobiłem gdzieś kardynalny błąd w obliczeniach? Jeśli tak, to proszę mi go wskazać.

  6. #6
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    Jacek071960

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Posty
    3
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Ja mam założone pod kątem 62 stopni więc na zimę, jedyne kiedy sprawdziło się ogrzewanie to marzec tego roku kiedy uzyski pokrywały ogrzewanie i cwu jednak należy wziąc poprawkę że zimy prawie nie było. W temacie od solarów są uzyski naszych instalacji można znaleźć też moje od lutego.
    Z moich wieloletnich doświadczeń domowych wynika, że Słońce czasami mocniej grzeje w pogodne lutowe południe, kiedy na zewnątrz jest -10 stopni, niż w marcową pluchę, kiedy ołowiane chmury zasłaniają niebo i jest +10 stopni. Tak więc łagodna zima jest pojęciem względnym.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał coulignon Zobacz post
    RWXW - jak masz załozone solary?
    Tak jak mam dach, czyli 30* i SE. Wiem, że niezbyt optymalnie na zimę, ale cóż zrobić.
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek071960 Zobacz post
    Trochę dziwne to Twoje liczenie, a już konkluzja zaskakująca. Czyżby Słońce inaczej świeciło na kolektory słoneczne a inaczej na panele fotowoltaiczne?
    Świeci tak samo, ale na panelach pv nie masz zimą strat, a na solarach cieczowych masz spore - ot "drobna" różnica.
    Cytat Napisał Jacek071960 Zobacz post
    to ile kosztuje panel fotowoltaiczny, który produkuje w zimie np. 1kWh energii?
    Ceny są różne, pv można już kupić od około 1500zł/kWp
    Cytat Napisał Jacek071960 Zobacz post
    Dzielimy sprawiedliwie po połowie, i wychodzi średnia cena 1 kWh 45 groszy brutto.
    Dlaczego dzielisz "sprawiedliwie" grzać nie trzeba w drogiej, tylko się grzeje w taniej.
    Tak ogólnie, to Twoje obliczenia są bardzo optymistyczne. Ja podałem konkretne pomiary z ubiegłego sezonu, z których wynika to co napisałem. Poprzedni sezon też wyglądał podobnie...
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Jacek071960 Zobacz post
    Trochę dziwne to Twoje liczenie, a już konkluzja zaskakująca. Czyżby Słońce inaczej świeciło na kolektory słoneczne a inaczej na panele fotowoltaiczne?
    Bo jeśli świeci tak samo, to ile kosztuje panel fotowoltaiczny, który produkuje w zimie np. 1kWh energii?
    PV produkująca 1kWh energii elektrycznej kosztuje: zakładając nasłonecznienie 1000W/m2 należało by kupić 4 panele po 250W na trackerze który podąży za słońcem w zależności od godziny. 1 PV 250W to koszt około 500 PLN *4 = 2000 PLN. Dla nasłonecznienia 600W/m2 tych PV będzie więcej.
    Kiedyś z rwxw porównywaliśmy osiągi jego PV ( kiedy miał jeszcze mniejszą farmę ) do moich 4 płaskich solarów i osiągi były porównywalne oczywiście w kWh.

    Pytanie czy chcesz instalować PV czy kolektory słoneczne bo z Twojego pierwszego posta łatwo można wywnioskować że :"ogrzewanie zasilane byłoby ciepłem z kolektorów słonecznych" znaczy czegoś innego niż PV?
    Stąd moja odpowiedz dotycząca ogrzewania z kolektorów słonecznych opartych na GLIKOLU a nie ogniw fotowoltaicznych które produkują energię elektryczną.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał marcinbbb Zobacz post
    Kiedyś z rwxw porównywaliśmy osiągi jego PV ( kiedy miał jeszcze mniejszą farmę ) do moich 4 płaskich solarów i osiągi były porównywalne oczywiście w kWh
    Wciąż chyba porównujemy To, że rozbudowałem instalację nie ma znaczenia, bo uzyski można sobie przeliczyć na 1kWp albo na 1 panel. Jutro wrzucę uzyski za listopad. A tu jest wątek:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...%C3%B3w/page21
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 30-11-2014 o 21:37
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  11. #11

    Domyślnie

    Listopad należał raczej do "chudych" w słońce, a i kocioł powoli zaczyna być odpalany stąd woda w buforze gorąca więc brak delty załączenia pompy kolektorów uzyski mniejsze. Jednak muszę Ci powiedziesz że pierwsza PV się pojawiła na moim dachu 20W zapięta pod aku 7Ah i kręci w nocy światłem w wiatrołapie. są 2 większe aku do wykorzystania ale panel za mały i cały czas bije się z myślami 500W on grid za 1700 via allegro czy 1 panel 250W w off gridzie do zabawy.
    Zapisałem się na 4kW w gminie ale brakuje 6 chętnych a tak miałbym 4kW za 19k PLN na krechę chyba 1%.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam. A jak tam solary by się sprawdziły w dogrzewaniu w takie ciepłe obecnie lutowe dni. U mnie na Podlasiu słoneczko fajnie w dzień grzeje a w nocy mrozek do - 5 Myślę że przy ociepleniu które obecnie widzimy chyba ma to coraz większy sens.
    salata

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał salata123 Zobacz post
    Witam. A jak tam solary by się sprawdziły w dogrzewaniu w takie ciepłe obecnie lutowe dni. U mnie na Podlasiu słoneczko fajnie w dzień grzeje a w nocy mrozek do - 5 Myślę że przy ociepleniu które obecnie widzimy chyba ma to coraz większy sens.
    jak dasz sobie 6-8 kolektorów to czemu nie...
    tyle że trzeba jeszcze pomyśleć co w lecie ...

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony