dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 81
  1. #21
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Jak robisz instalacje mieszaną to nie ma wtedy najmniejszego sensu zakładać oszczędniejszego pieca gazowego kondensacyjnego bo będzie pracował z sprawnością zwykłego pieca gazowego,
    bzdura

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Jak robisz instalacje mieszaną to nie ma wtedy najmniejszego sensu zakładać oszczędniejszego pieca gazowego kondensacyjnego bo będzie pracował z sprawnością zwykłego pieca gazowego, blokujesz też możliwość zamontowania w przyszłości pompy ciepła (też mniejsza sprawność), a wszystko związane z tym że musisz do ogrzewania mieszanego przygotować dwie różne temperatury ciepłej wody - do podłogówki niższa, do kaloryferów wyższa, czyli musisz dostarczyć wyższą temperaturę do kaloryferów, a następnie ją obniżyć do podłogówki (droższa instalacja i wszystkie oszczędniejsze źródła energii pracują najekonomiczniej przy niższych temperaturach).
    Poprzedniej zimy ustawiłem temperaturę zasilania na 53°C przy mojej instalacji mieszanej i nigdy nie miałem zimno w domu (grzejniki lekko przewymiarowane).Kondensacja działała prawidłowo ,z tego co pamiętam to temperatura powrotu musi być poniżej 55 a tak się u mnie dzieje przy zasilaniu 67°.Ze zmianą na pompę ciepła też za parę lat może nie być problemu już teraz w sprzedaży są pompy wysoko temperaturowe .

  3. #23
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał funky_koval Zobacz post
    .Ze zmianą na pompę ciepła też za parę lat może nie być problemu już teraz w sprzedaży są pompy wysoko temperaturowe .
    Już teraz są znacznie droższe niż normalne i mają niższą sprawność niż normalne.
    Po co sobie komplikować życie już na starcie jak można od razu prosto i dobrze ?

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalisko30

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    małopolskie
    Kod pocztowy
    32-626
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Zużycie gazu na ogrzewanie zależy tylko od domu i ile on będzie potrzebował energii na ogrzewanie i wiadomo im mniej tym niższe zapłacimy rachunki.
    Cenę jednostki energii z gazu i z ekogroszka masz wyżej to jak u ciebie wychodzi porównanie gazu i ekogroszka ?
    A instalacja mieszana,cóż,droga,skomplikowana i nie na dzisiejsze czasy gdy współczesne źródła ciepła opierają się na niskiej temp.zasilania.
    Kurcze, no przyznaję, nie znam się na tym, nie wiem jak mógłbym to sam obliczyć. Zdaję sobie sprawę, że wygodniejszy w obsłudze jest gaz, ale chciałbym uniknąć wysokich rachunków. Trochę poczytałem to forum i przeważnie panuje opinia, że gaz jest nieporównywalnie droższy. Rozumiem, ze dużo zależy od ocieplenia budynku. Czy masz jakieś uwagi (rady) co do materiałów stosowanych przy ociepleniu? Jak porządnie docieplić ściany, poddasze, czy wybór okien ma duże znaczenie i jakie zastosować. Dla Ciebie to być może są podstawowe wiadomości, ale dla mnie to trochę czarna magia.
    Co do instalacji mieszanej, sugerujesz, żeby zdecydować się na ogrzewanie wyłącznie podłogowe lub wyłącznie grzejnikami (chociaż trudno mi sobie wyobrazić grzejnik w kuchni), czy tak? Z tego co widzę w Twojej stopce Ty w całym domu masz ogrzewanie podłogowe, 30cm styro na stropie (to chyba nie jest standard?)
    Nie wkurzaj się, że zadaję takie pytania, ale po prostu chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o ogrzewaniu, bo moje doświadczenia w tym zakresie są zerowe

  5. #25

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    Jak robisz instalacje mieszaną to nie ma wtedy najmniejszego sensu zakładać oszczędniejszego pieca gazowego kondensacyjnego bo będzie pracował z sprawnością zwykłego pieca gazowego,).
    Cytat Napisał BrodowskiG Zobacz post
    bzdura
    To zobacz sobie przy jakich temperaturach piec gazowy kondensacyjny ma jaką sprawność i porównaj do zwykłego pieca gazowego i wtedy dopiero się wypowiadaj.

  6. #26
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maher Zobacz post
    To zobacz sobie przy jakich temperaturach piec gazowy kondensacyjny ma jaką sprawność i porównaj do zwykłego pieca gazowego i wtedy dopiero się wypowiadaj.
    termet gold przy 70 stopniach 97,5-98,3 dla porównania trrbo 88...91 zalezy od mocy
    ferolli prestige 80/60 -97%

    przez wiekszośc sezonu temp. 60 stopni wystarczy a powrót będzie poniżej temp. kondensacji, więc można przyjąć średnioroczna sprawność 100...102 %
    przy maks 92 dla turbo


    http://www.kotly.pl/ABC_ogrzewania_k...ondensacyjnego
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 02-12-2014 o 15:45

  7. #27
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotohobby Zobacz post
    Chcesz W2, dostaniesz W2, nie ma zadnego problemu.
    Potwierdzam. Sam dostałem wiec tak jest.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


  8. #28
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    Kurcze, no przyznaję, nie znam się na tym, nie wiem jak mógłbym to sam obliczyć. Zdaję sobie sprawę, że wygodniejszy w obsłudze jest gaz, ale chciałbym uniknąć wysokich rachunków. Trochę poczytałem to forum i przeważnie panuje opinia, że gaz jest nieporównywalnie droższy. Rozumiem, ze dużo zależy od ocieplenia budynku. Czy masz jakieś uwagi (rady) co do materiałów stosowanych przy ociepleniu? Jak porządnie docieplić ściany, poddasze, czy wybór okien ma duże znaczenie i jakie zastosować. Dla Ciebie to być może są podstawowe wiadomości, ale dla mnie to trochę czarna magia.
    Co do instalacji mieszanej, sugerujesz, żeby zdecydować się na ogrzewanie wyłącznie podłogowe lub wyłącznie grzejnikami (chociaż trudno mi sobie wyobrazić grzejnik w kuchni), czy tak? Z tego co widzę w Twojej stopce Ty w całym domu masz ogrzewanie podłogowe, 30cm styro na stropie (to chyba nie jest standard?)
    Nie wkurzaj się, że zadaję takie pytania, ale po prostu chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o ogrzewaniu, bo moje doświadczenia w tym zakresie są zerowe
    przygotowanie 2 temperatur wymaga dołożenia zaworu trojdrogowego i dodatkowej pompy
    ogrzewanie niskotemperaturowe umożliwia maksymalne wykorzystanie kondensacji kotła gazowego, daje mozliwośc zastosowania pompy ciepła a przy kotle stałopalnym bufor mozna rozładować do np. 30 stopni, puszczenie takiej temp. na grzejniki to tak jakby nie grzac

  9. #29
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Spoko,nie przejmuj się,jak każdy chcący ekogroszek w domu nie masz pojęcia z czym się je zużycie energii na ogrzewanie i w jaki sposób ma to wpływ na rachunki

    Tony ekogroszku jak i m3 gazu to energia cieplna której jednostką jest kWh i teraz im mniej dom będzie potrzebował tej energii tym mniej zuzyjemy węgla gazu prądu itp. Koszt jednostki energii dla ekogroszka i gazu masz podany wyżej a dla ciekawości dodam że koszt dla prądu w Duon dla II taryfy to 0,18zl/kWh.
    Czy to są duże różnicę ? Sądzę,że nie a nawet żadne.

    Najważniejsze pytanie to ile będzie dom potrzebował tej energii do ogrzewania.
    Na to pytanie odpowie Ci audyt energetyczny domu zwany OZC.
    Z niego się dowiesz ile tej energii dom będzie potrzebował czyli zapotrzebowanie domu na ciepło oraz jaką moc urządzenia grzewczego potrzebujesz czyli obciążenie domu na ciepło.
    Dopiero wtedy decydujemy się,porównujemy różne systemy grzewcze czy też zastanawiamy się czy i o ile zmniejszyć zapotrzebowanie domu na ciepło.
    Taki audyt robi się z reguły jeszcze przed budową żeby jak najbardziej zoptymalizować budowę i sam dobór systemu grzewczego. Uff

    Dom budowany wg dzisiejszych norm posiada zapotrzebowanie domu na ciepło ok.80kWh/m2/rok co znaczy że w przypadku domu 150m2 zuzyjemy na ogrzewanie 12000kWh(80*150) a wg ceny jednostki energii ekogroszek będzie kosztował nas 1900zl a gaz 2600zl,czy to jest nieporównywalnie drożej ?
    Oczywiście im więcej będziemy zmniejszać zapotrzebowanie tym ta różnica będzie mniejsza aż się wyrówna lub gaz będzie tańszy z uwagi na ograniczoną sprawność kotłów na ekogroszek przy zbyt niskich mocach grzewczych.
    Policz teraz sobie jak to wygląda przy zapotrzebowaniu 40kWh/m2/rok i domu np.150m2.

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    Co do instalacji mieszanej, sugerujesz, żeby zdecydować się na ogrzewanie wyłącznie podłogowe lub wyłącznie grzejnikami (chociaż trudno mi sobie wyobrazić grzejnik w kuchni), czy tak? Z tego co widzę w Twojej stopce Ty w całym domu masz ogrzewanie podłogowe, 30cm styro na stropie (to chyba nie jest standard?)
    Nie wkurzaj się, że zadaję takie pytania, ale po prostu chciałbym się czegoś więcej dowiedzieć o ogrzewaniu, bo moje doświadczenia w tym zakresie są zerowe
    Co do mnie,ja jestem inny Ponieważ:
    Dla mnie ekogroszek był za drogi ale też gaz ziemny był za drogi,pomimo,że mam go przy działce i wybrałem ogrzewanie...prądem,obniżajac w granicach możliwości zapotrzebowanie domu na ciepło dlatego właśnie,żeby placić jak najnizsze rachunki za ogrzewanie i to jest podstawa niskich rachunków a nie wungiel i właśnie przez to sugeruje,żeby ograniczać straty energii domu przez dobrą izolację.
    Oczywiście najprostsza i najmniej skomplkowana a tym samym tania jest instalacja tylko z wodnym ogrzewaniem podłogowym,zapomnij o grzejnikach i czasami nie wyskakuj z mitami tak bardzo rozpowrzechnionymi wśród nie mających pojęcia o wodnej podłogówce.
    Nie interesowała mnie standartowa izolacja ponieważ projektant czy architekt nie będą płacili za mnie rachunków za ogrzewanie dlatego starałem się jak najwięcej zmniejszyć straty energii,żeby jak najmniej jej do domu dostarczać żeby go ogrzać a tym samym jak najmniej płacić za ogrzewanie.
    Na stropie mam w sumie 48cm izolacji

    Ale za żadne skarby nie pchałbym wegla do nowego domu !!!
    Grzejąc prądem na ogrzewanie zużyłbym ok.5000kWh a to jest jakieś 1500zl,gazem byłoby to ok.1300zł a pompą ciepła w ostatnim sezonie zużyłem na ogrzewanie 1900kWh co przy obecnej cenie kWh jaką mam na poziomie 0,29zł da ok.600zł
    Cyferki może co poniektórych zszokują ale tak to wyglada jak ograniczy się straty energii domu.Do czego mi więc był potrzebny syf w domu ?
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 02-12-2014 o 18:34

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    rafalisko30

    Zarejestrowany
    Sep 2013
    Skąd
    małopolskie
    Kod pocztowy
    32-626
    Posty
    56

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Najważniejsze pytanie to ile będzie dom potrzebował tej energii do ogrzewania.
    Na to pytanie odpowie Ci audyt energetyczny domu zwany OZC.
    Z niego się dowiesz ile tej energii dom będzie potrzebował czyli zapotrzebowanie domu na ciepło oraz jaką moc urządzenia grzewczego potrzebujesz czyli obciążenie domu na ciepło.
    Kto wykonuje takie audyty, czy jest to kosztowna sprawa?

    Dom budowany wg dzisiejszych norm posiada zapotrzebowanie domu na ciepło ok.80kWh/m2/rok co znaczy że w przypadku domu 150m2 zuzyjemy na ogrzewanie 12000kWh(80*150) a wg ceny jednostki energii ekogroszek będzie kosztował nas 1900zl a gaz 2600zl,czy to jest nieporównywalnie drożej ?
    Oczywiście im więcej będziemy zmniejszać zapotrzebowanie tym ta różnica będzie mniejsza aż się wyrówna lub gaz będzie tańszy z uwagi na ograniczoną sprawność kotłów na ekogroszek przy zbyt niskich mocach grzewczych.
    Policz teraz sobie jak to wygląda przy zapotrzebowaniu 40kWh/m2/rok i domu np.150m2.
    Będę miał domek 112m z poddaszem użytkowym. Ep dla mojego budynku wynosi (wg opracowania dołączonego do projektu) 111,35kWh. To chyba dużo? W jaki sposób mogę zmniejszyć to zapotrzebowanie?

  11. #31
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    Kto wykonuje takie audyty, czy jest to kosztowna sprawa?



    Będę miał domek 112m z poddaszem użytkowym. Ep dla mojego budynku wynosi (wg opracowania dołączonego do projektu) 111,35kWh. To chyba dużo? W jaki sposób mogę zmniejszyć to zapotrzebowanie?
    Ep podana bez opisu systemu grzewczego i przygotowania cwu oraz ilosci osób mówi nam niewiele i wywnioskowac czy to duzo czy to mało nie mozna.

  12. #32
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    Kto wykonuje takie audyty, czy jest to kosztowna sprawa?
    No np asolt ale w swoim regionie masz równiez audytorów energetycznych,popatrz w necie,koszt ok.100-300zł
    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    Będę miał domek 112m z poddaszem użytkowym.
    Zapomnij zatem o ekogroszku bo będziesz miał kłopoty
    Małym kosztem doprowadzisz ten domek do naprawdę niskiego zapotrzebowania na ciepło i wtedy za ogrzewanie gazem zapłacisz ok.1000-1300zł.
    Ale ja mimo to w gaz nie wszedłłem ale nie bałem się prądu
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 02-12-2014 o 19:22

  13. #33
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    To chyba dużo? W jaki sposób mogę zmniejszyć to zapotrzebowanie?
    Swego czasu kbab miał w stopce fajny kalkulator zapotrzebowania na ciepło,tam można było sobie dobierać grubośc izolacji wg własnego uznania i pokazywało nam jak zmienia się zużycie energii przy dołożeniu ilości izolacji,zmianę wentylacji itp.
    Znajdź kbab-a i podziałaj i popróbuj.

  14. #34

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    W jaki sposób mogę zmniejszyć to zapotrzebowanie?
    Liczenie OZC swoją drogą, ale wystarczy że w trakcie budowy nie będziesz oszczędzał na materiałach ociepleniowych i przypilnujesz robotników aby zrobili tą z głową i też będzie dobrze. Możesz kupić styropian na ściany np. 15cm o przenikalności 0.44 a możesz kupić cieplejszy o przenikalności 0,31, to samo dotyczy wełny na poddasze kupisz 30cm(2x15cm) o przenikalności 0,44 za ok. 12zł/m2 a możesz kupić 0,31 za 50zł.

  15. #35
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Polecam 20 cm na ściany i min. 40 w dachu

  16. #36

    Domyślnie

    Kolego wyprowadz gaz rurę,podciągnij gaz wez taryfę w1 i cześć, zachce Ci sie zmienic zródło ciepła-masz jak znalazł.Bedziesz chciał w kuchni gaz zamiast indukcji-masz podstawę...nawet sie nie zastanawiaj... bo pozniej tylko koszty beda...

  17. #37
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    tylko po co ta taryfa W1?

    Lepiej zrobić instalację wewnętrzną i się nie podłączać, jak nie ma musu

  18. #38

    Domyślnie

    Cytat Napisał rafalisko30 Zobacz post
    No nie chcę używać (gazu), ale czy to jest "normalne", czy są osoby, które tak postępują, że całkowicie rezygnują z gazu?
    tak, są, np. ja. Całe życie miałem i mam jeszcze gaz(ponad pół wieku). W nowym domu żadnego gazu. Jeśli już to kombinacje: węgiel, prąd, drewno, słońce(solary i fotowoltaika).


  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    popatrz w necie,koszt ok.100-300zł
    Na allegro swiadectwa juz za 50 zł, dlaczego tak zawyzasz ceny. 100 zł za dokładne i rzetelne ozc? znasz takich audytorów, widocznie nie mają co robic z wolnym czasem lub co drugie obliczenia wykonują charytatywnie. Taki super biznes, a juz zlikwidowali 2/3 studiów audytorskich, ciekawe dlaczego?

  20. #40

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir Zobacz post
    tylko po co ta taryfa W1?

    Lepiej zrobić instalację wewnętrzną i się nie podłączać, jak nie ma musu
    Elfir....jak już ,to sie podłaczyć w trakcie budowy i uzyskać wszystkie pozwolenia, za kilka lat mogą zmienić się przepisy i to co na co by dostał pozwolenie, niekoniecznie już w to wchodzi... sam w tym roku załatwiałem gaz.... masakra jakaś...

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony