dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 3
Pokaż wyniki od 41 do 42 z 42
  1. #41
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    miroszach

    Zarejestrowany
    Sep 2017
    Skąd
    Przysieki
    Kod pocztowy
    38-207
    Posty
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał kerad85 Zobacz post
    Gdzie masz te 618 zł, bo nie widzę?
    Liczę do 25 lat, bo taka jest gwarancja producenta. Jak opusty się skończą po 15 latach to wtedy przepisze się umowę na żonę, itd. Po co w ogóle gdybać, co będzie za 15 lat?!
    Miałem na myśli nie koszty instalacji jak napisałem, a koszty serwisu. Błąd piśmienniczy.

    Wg Ustawy OZE z opustów można korzystać max przez 15 lat, ale nie dłużej niż do 2035 roku, czyli jakby pokombinował to jeszcze maksymalnie przez 2035 - 2017 = 18 lat. Potem musimy liczyć na siebie lub na rozwój technologii. Liczyć na siebie to znaczy wg mnie przerobić instalację na off -grid, czyli sprzedać swój dotychczasowy inwerter i kupić nowy umiejący pracować bez sieci (off-grid), oraz dokupić baterie. Troszkę to będzie kosztować, miejmy nadzieję, że mniej niż teraz, ale tak czy inaczej w kalkulacji muszą pojawić się dodatkowe koszty.
    Przez rozwój technologii rozumiem, że zostanie coś wymyślone, dzięki czemu dostaniemy kaszę mannę z nieba, czyli instalacja będzie nadal przynosić te same korzyści co do tej pory. Może to być też zmiana obozu rządzącego, który w jakiś sposób zmieni Ustawę OZE.

    Ja jak na obecny stan prawny i rozwój technologiczny to planuję po 15 latach (już mi zostało z nich 14 lat), przede wszystkim odpowiednio głosować podczas wyborów. Tak na poważnie to będę zmuszony kupić baterie i nowy inwerter. Spośród kilkunastu swoich obwodów większość podepnę do współpracy z bateriami czyli off-grid. Ze dwa krytyczne obwody pozostawię podłączone do sieci ZE. Liczę też na rodaków, bo Polacy słyną z kreatywności i jestem pewien, że po tych 14 latach będę miał już przygotowany plan B.

  2. #42

    Domyślnie

    Przecież nie ma nigdzie w formule kwoty 618 zł. Wynika ona z sumy serwisu i kwoty 2% od inwestycji, które to normalnie trzymałbym na lokatach.

    Przygotowałem arkusz kalkulacyjny opłacalności inwestycji w PV (wersja z podziałem na II taryfy):
    https://drive.google.com/file/d/0BxH...ew?usp=sharing
    Noelia Bis 2M, OZC 4,8 kW + 1kW CWU, 198 m2 podłogówki (480 m3 - skosy na górze!), podłoga 12 cm PIR + 8 cm grafitu, ściany silka + 23 cm grafitu 0,031, dach 35-50 cm wełny 0,035, okna Vetrex V82 3 szyby, PC Stiebel Eltron WPC 07 cool, WM Aeris 350 standard, PV 5,8 kWp panele REC + Fronius 5 kW.
    zużycie CO/CWU 2017/2018: 2300 kWh
    zużycie CO/CWU 2019: 2014 kWh
    https://www.jakoszczedzic.pl

Strona 3 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony