dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 134
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 2665
  1. #41

    Domyślnie

    Tak już gwoli uzupełnienia.
    Przy większych wiązarach mam opisane w wycenie, że ważą 108kg/szt (mam nadzieję że to nie błąd).
    Do z7 będą pewnie ważyć z 80kg, a to mniej niż kanapa do salonu.
    Dwóch na dole, dwóch na górze i myślę, że wciągnięcie nie będzie żadnym problemem.
    Z tym, że te własnej konstrukcji będą zapewne z grubszego drewna, więc i cięższe.

    Z samym dźwigiem też warto się zastanowić i poszukać alternatywy.
    W mojej okolicy jest podobno tylko jeden i woła sobie 450zł za godzinę pracy - ździerstwo!
    Przy odrobinie fantazji można by spróbować wózkiem teleskopowym.
    Za godzinę pracy takim sprzętem wołają zazwyczaj tyle ile za koparkę (150-200?).

    Trzymam za Was kciuki.
    Wzorzec z7 długo był u nas na tapecie.
    Mimo, że takiego nie budujemy, sentyment pozostał.
    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ziennik-budowy
    Komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sny-komentarze <=== TYLKO TUTAJ UMIESZCZAMY KOMENTARZE DO DZIENNIKA!

  2. #42
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Artur i Lidia
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Za koparkę 150-200 zł toż to rozbój, ja za małą płaciłem 80 zł, a za większą 100 zł . A co do dźwigu, jeśli weźmiesz taki o wysięgu w poziomie ponad 30 m i udźwigu 50 ton, to zapłacisz jeszcze więcej.

  3. #43
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Artur i Lidia
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał madopro Zobacz post

    Pamiętajcie również, że z7 nie ma żadnej pośredniej ściany konstrukcyjnej, a rozpiętość przeszło 11m.
    Tradycyjna więźba, w przeciwieństwie do wiązarów, jest mimo wszystko rozporowa.
    Czy żelbetowe słupy w ścianach zewnętrznych wystarczą?
    Konstruktorem nie jestem, ale wietrzę problem.
    Dodatkowa ściana wewnętrzna konstrukcyjna tylko pomoże, ale i zwiększy koszty (fundament, droższe bloczki, dodatkowa część wieńca).
    Może się okazać, że cała oszczędność weźmie w łeb.

    PS. Dziękuję.
    U mnie strop został poparty ścianą nośną z wieńcem monolitycznym, oczywiście z dodatkowym fundamentem. Tą zmianę zasugerował kierownik budowy z szefem ekipy murarzy, szacując dodatkowe materiały na 2-3 tys zł, bez dodatkowej dopłaty do robocizny. Dzięki temu w razie konieczności będzie można adaptować strych na mieszkanie.

  4. #44

    Domyślnie

    No niestety, w takiej okolicy mieszkam.
    W dodatku liczy się również czas za dojazd.
    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ziennik-budowy
    Komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sny-komentarze <=== TYLKO TUTAJ UMIESZCZAMY KOMENTARZE DO DZIENNIKA!

  5. #45
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Rozumiem, że decyzja "wiązary czy tradycyjna więźba" powinna być podjęta na etapie adaptacji projektu, bo w trakcie budowy będzie już za późno? Przepraszam, jeżeli moje pytanie jest nierozsądne, ale nie orientuję się jeszcze w wielu sprawach związanych z budownictwem

    Poradźcie proszę, czy 16 kW na dom wystarczy? We wniosku o wydanie warunków wpisałam 21 kW, ale mój ślubny twierdzi, że to stanowczo za dużo, a płaci się od każdego kilowata...
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post

    Poradźcie proszę, czy 16 kW na dom wystarczy? We wniosku o wydanie warunków wpisałam 21 kW, ale mój ślubny twierdzi, że to stanowczo za dużo, a płaci się od każdego kilowata...
    Mamy podobny domek. Zamawiałam 14,5 kW. Nie grzejemy prądem wody, nie mamy indukcji. Tę moc można sobie wyliczyć sumując moce najbardziej prądożernych urządzeń włączonych jednocześnie (czajnik, piekarnik, bojler, lodówka, żelazko, indukcja).
    Wypowiem się jeszcze odnośnie wiązarów. Zastosowaliśmy je u siebie. Obserwując okoliczne budowy, stwierdziliśmy, że bardzo trudno kupić dobre drewno na więźbę. Z reguły na budowy zjeżdżało coś ledwie zaimpregnowane, ścięte "wczoraj". Do tego czegoś w małych parterówkach mocuje się potem grzybki sufitu podwieszanego. Miałam obawy, że świeże drewno będzie się mocno odkształcało i cały sufit szlag trafi. Przy stropach monolitycznych i użytkowym poddaszu można ewentualnie ryzykować. Wiązary są dosyć ciężkie- jakoś trudno mi sobie wyobrazić wciąganie ich na górę siłą ludzką.
    i Jeszcze jedno- jedna z forumowiczek budująca słonecznego wybrała tradycyjną więźbę- kiedy podliczyła dodatkowe koszty (pozadrewniane) wyszło jej drożej niż wiązary. Wybór jak zwykle należy do inwestora- to jego dom i jego pieniądze. Powodzenia

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Rozumiem, że decyzja "wiązary czy tradycyjna więźba" powinna być podjęta na etapie adaptacji projektu, bo w trakcie budowy będzie już za późno? Przepraszam, jeżeli moje pytanie jest nierozsądne, ale nie orientuję się jeszcze w wielu sprawach związanych z budownictwem
    Wydaje mi się, że to dosyć istotna zmiana konstrukcyjna i wymaga przeprojektowania dachu na tradycyjna więźbę- ten, który to robi musi mieć specjalne uprawnienia- a to są dodatkowe koszty i to niemałe. Zmiana konstrukcji dachu to dość poważna sprawa- tutaj mocno zgadzam się z madopro.

  8. #48
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Artur i Lidia
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    U mnie ekipa pod wodzą kierownika budowy wykonała więźbę na podobieństwo wiązarów. Zmiany w konstrukcji dachu lepiej żeby wykonał fachowiec, po zmianie trzeba się liczyć z tym, że przy odbiorze, jeśli się pofatygują na budowę zPINB-u, trzeba będzie dodać do projektu rysunki zamienne.

  9. #49
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Artur i Lidia
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Żyrardów
    Kod pocztowy
    96-300
    Posty
    62
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie

    Cytat Napisał mother_nature Zobacz post
    Poradźcie proszę, czy 16 kW na dom wystarczy? We wniosku o wydanie warunków wpisałam 21 kW, ale mój ślubny twierdzi, że to stanowczo za dużo, a płaci się od każdego kilowata...
    16 kW będzie ze sporym zapasem, u mnie wystarcza 13kW. Z przydziałem mocy wiąże się opłata, dosyć wysoka(co miesiąc) przy prowizorce budowlanej i wielkość nadmiarówki w ZK.
    Ostatnio edytowane przez Artur i Lidia ; 20-01-2015 o 19:37

  10. #50
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Witaj śmig_śmigalska, dziękuję Ci za cenne uwagi, piszesz o bardzo istotnych kwestiach.
    Artur i Lidia - dzięki jeszcze raz

    Napisałam do Mitka i Burkietowicza z prośbą o wycenę wiązarów, poszukam jeszcze jakichś lokalnych producentów. Faktycznie, po zsumowaniu wszystkich kosztów - m.in. projektów więźby, wynajęcia dźwigu - wiązary mogą być bardziej opłacalne. Wszystko się okaże, jak już będę dysponowała wycenami, porozmawiam jeszcze z moją panią architekt.

    Prądu zamówię w takim razie 16 kW

    Chcę wybudować za rozsądne pieniądze, ale nie byle jak, żeby później nie wkurzać się i nie marnować pieniędzy oraz czasu na poprawki. Jestem Wam ogromnie wdzięczna za wszelkie komentarze,są dla mnie bardzo cenne!
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  11. #51

    Domyślnie

    Jeżeli wybierzesz opcję zbijania własnych wiązarów, to będzie trzeba je zaprojektować (nie wiem czy oryginalny projekt był tak liczony), ale nie będzie trzeba zmieniać konstrukcji części murowane.
    Jeżeli więźba tradycyjna, to trzeba będzie zabezpieczyć konstrukcję przed rozparciem, ewentualnie przygotować podparcia pod słupy.
    Jeżeli zdecydujesz się na wiązary prefabrykowane, to niezależnie od tego co masz w projekcie oni zaprojektują je gratis.

    Pamiętaj żeby prosić o wyceny przy rozstawie ok 90cm.
    Niby możliwe jest rozsunięcie ich nawet w okolice 1,2m.
    Ale wtedy trzeba np. zastosować grubsze łaty, co by dach się nie powyginał pod obciążeniem zmrożonego śniegu.
    Może i parę złotych taniej, ale jakoś tak... niepewnie.

    Warto zaznajomić się z tym blogiem => http://www.budowa-domu.info
    Opowiada o budowie z8 częściowo własnymi "ręcyma".
    Przy okazji w podsumowaniu kosztów SSZ jest wpisane, że wiązary z transportem i montażem kosztowały 13848zł.
    A jest to budynek większy od z7.
    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ziennik-budowy
    Komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sny-komentarze <=== TYLKO TUTAJ UMIESZCZAMY KOMENTARZE DO DZIENNIKA!

  12. #52

    Domyślnie

    Cytat Napisał madopro Zobacz post
    Warto zaznajomić się z tym blogiem => http://www.budowa-domu.info
    Opowiada o budowie z8 częściowo własnymi "ręcyma".
    Przy okazji w podsumowaniu kosztów SSZ jest wpisane, że wiązary z transportem i montażem kosztowały 13848zł.
    A jest to budynek większy od z7.
    Te wiązary były wyceniane 3 lata temu, mogło się trochę pozmieniać. Rozstaw osiowy mam chyba 110cm w większości przypadków. Trzeba się jednak było dopasować do komina i parę odstępów jest mniejszych, koło 70-80 cm, za to jeden, obejmujący komin, jest blisko 120cm. Niestety nie uwzględniłem grubszych łat. Za parę lat zobaczymy czy dach nie będzie falował.

    Pamiętam jeszcze że to była cena po przeliczeniu na obciążenie dachówką, a pod blachę byłoby 500 zł netto taniej.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  13. #53

    Domyślnie

    Temat rozstawu krokwi vs wymiarów łat najlepiej przedyskutować z konstruktorem uzupełniając niewiadome o lokalizację, kąt dachu, itp.

    Jak studiowałem bardzo ważnym parametrem w każdych obliczeniach był "współczynnik spokojnego snu konstruktora".
    W każdych obliczeniach gdzieś jest ukryty jakiś współczynnik, który zwiększa nośność o ileś tam procent.
    To, że nie zwiększyłeś któregoś z wymiarów łat przy zwiększonym rozstawie nie musi oznaczać, że musi się pogiąć.
    Ale ja bym nie ryzykował...
    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ziennik-budowy
    Komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sny-komentarze <=== TYLKO TUTAJ UMIESZCZAMY KOMENTARZE DO DZIENNIKA!

  14. #54

    Domyślnie

    W projekcie budowlanym, który zakupiłam (gotowiec) była zaprojektowana więźba w postaci wiązarów kratownicowych, miałam rzut dachu, rzuty wiązarów i ich rozstawy. U nas jest 17 m długości, wiązary są w rozstawie 98 cm- plus, minus, czasem 85. Skany tych rzutów wysyłałam do wyceny. Cena obejmowała transport 17 wiązarów, wynajęcie dźwigu, montaż wiązarów, 4 słupów 3 metrowych z klejonego warstwowo drewna, dwudniową pracę 4 osób, montaż desek stężniowych - kosztowało to ok. 18 tysięcy. wiązary zamawialiśmy w firmie konstrukcyjny.pl. Współpraca była bardzo udana. Dostaliśmy całą dokumentację techniczną i gwarancję na wykonane prace i materiały. Firma ma siedzibę w Wielkopolsce.
    Pozdrawiam
    Ś-ś

  15. #55

    Domyślnie

    Cytat Napisał Artur i Lidia Zobacz post
    U mnie ekipa pod wodzą kierownika budowy wykonała więźbę na podobieństwo wiązarów. Zmiany w konstrukcji dachu lepiej żeby wykonał fachowiec, po zmianie trzeba się liczyć z tym, że przy odbiorze, jeśli się pofatygują na budowę zPINB-u, trzeba będzie dodać do projektu rysunki zamienne.
    Czy kierownik robił to w ramach swojej stawki, czy życzył sobie dodatkowo? Większość inwestorów szuka najtańszego kierownika, a Ci jakoś się nie palą do dodatkowej inwencji twórczej. Na sąsiedniej budowie taki właśnie tani kierownik nie zauważył, że dekarze żle wyliczyli rozstawy dachówek i ich najwyższy rząd nie był nakryty gąsiorem. Dekarze zgrabnie zamaskowali dziurę czarną membraną - dachówka też była czarna, Brakoróbstwo wyszło na jaw po miesiącu, po ekipie ślad zaginął, umowy na piśmie nie było, inwestor z braku gotówki samodzielnie przekładał dachówkę.
    Też miałam taniego kierownika
    Może do ceny więźby trzeba w takim razie dopisać wynagrodzenie kierownika z wyższej półki?

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Dostałam pierwszą wycenę wiązarów, niestety parę rzeczy należałoby jeszcze uściślić, no ale oceńcie sami:
    ---------------------------------
    Oferty I

    przygotowanie materiału z drewna tartacznego z certyfikatem CE- Sosna

    suszenie drewna,

    wycięcie na maszynie – obróbka na CNC,

    składanie wiązarów,

    RAZEM: 14 900,00 zł netto plus 23% VAT

    Oferty II

    przygotowanie materiału z drewna tartacznego z certyfikatem CE - Sosna

    suszenie drewna,

    heblowanie drewna,

    wycięcie na maszynie – obróbka na CNC,

    składanie wiązarów,

    RAZEM: 16 900,00 zł netto plus 23% VAT

    Oferty III montaż

    robocizna 3 000,00-3 500,00 zł netto plus 23% VAT

    OPCJE DODATKOWE:

    - Łaty 4x5cm koszt 1 490,00 zł netto

    - Kontr łaty 2,5x5cm koszt 750,00 zł netto,

    - Impregnacja drewna koszt 800,00 zł netto,

    - Transport drewna na miejsce budowy koszt 850,00 zł netto,

    - Przejazd pracowników na miejsce budowy koszt 700,00 zł netto,

    To jest firma z mojego województwa, siedziba mieści się w odległości 55 km od miejscowości, w której będę budować dom.
    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  17. #57
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mother_nature
    Zarejestrowany
    Aug 2014
    Skąd
    na południe od Krakowa
    Posty
    3.172
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    A to wycena autoryzowanego producenta Mitek:

    Konstrukcja 13 960,00 zł +VAT (cena konstrukcji zawiera: konstrukcja wiązarów, dokumentacja techniczna, impregnacja Fobosem M4)
    Montaż : 3 200,00 zł +VAT (cena montażu zawiera: montaż konstrukcji, stężenia + łączniki)
    Transport gratis.

    "Niedbałym dwa razy płacisz" - Inwestor

    Dziennik budowy Z 7 własnymi ręcami

  18. #58

    Domyślnie

    Czyli 18500 brutto z montażem.
    Nie jest tragicznie, choć ja bym jeszcze poszukał.
    Dziennik budowy:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...ziennik-budowy
    Komentarze:
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...sny-komentarze <=== TYLKO TUTAJ UMIESZCZAMY KOMENTARZE DO DZIENNIKA!

  19. #59

    Domyślnie

    Czemu przyjmujesz VAT 23%?

    Czy z montażem nie powinien być VAT 8% zarówno na materiał, jak i usługę montażu?
    Przy takim zamówieniu 15% różnicy to już konkretne pieniądze.
    Z8 z pracowni Z500. Mieszkamy od października 2014. Ściany: Ytong+20cm TO 032. Podłoga: 15cm TO grafit. Strop: 17-33cm regranulatu styropianu + 20cm wełny. 100% podłogówka. Kocioł: Immergass Victrix 24kW dwufunkcyjny z wbudowanym zasobnikiem 45l. Wentylacja: PE na skrzynkach + Luna.
    Dziennik budowy: www.budowa-domu.info

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał gorbag Zobacz post
    Czemu przyjmujesz VAT 23%?

    Czy z montażem nie powinien być VAT 8% zarówno na materiał, jak i usługę montażu?
    Przy takim zamówieniu 15% różnicy to już konkretne pieniądze.
    Masz rację gorbag, usługa z montażem to 8 % VAT-u.
    Matko naturo, spróbuj skrobnąć do tego konstrukcyjnego.pl. Do mnie jechali przez pół Polski. W castingu zajęli pierwsze miejsce właśnie za niewielki koszt montazu i dojazdu.
    Zacytuje frag, umowy
    "Zamawiający zamawia, a Wykonawca zobowiązuje się do:
    1. Zaprojektowania i wykonania w Zakładzie Prefabrykacji w Nowej Wsi 17 wiązarów dachowych w technologii MITEK oraz skompletowania materiałów montażowych, na podstawie oferty 019_1/2012 z
    dnia 07.01.2013 zgodnie z obowiązującymi normami i przepisami. W zakres dostawy nie wchodzą: łaty,kontrłaty, deska okapowa, elementy werand.
    2. Załadunku i przetransportowania wiązarów oraz materiałów montażowych zestawem drogowym 24T /TIR/ na miejsce budowy wskazane przez Zamawiającego,
    3. Dostarczenia projektu budowlanego konstrukcji dachowej, deklaracji zgodności CE wykonawcy na wyprodukowane wiązary, atestów i aprobat na zastosowane materiały i komponenty produkcyjne.
    (...)
    § 3
    1. Strony ustalają wynagrodzenie za wykonanie przedmiotu umowy na łączną kwotę netto:
    17 400,00
    Do powyższej kwoty zostanie doliczony podatek VAT w wysokości 8 %. Łączna kwota należności brutto
    wynosi: 18 792,00 zł "
    Pozdrawiam
    Ś-ś

Strona 3 z 134

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony