dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    marek222

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    32-222
    Posty
    45

    Domyślnie Fundament z klocków styropianowych

    Witam,

    W przyszłym roku ruszam z budową domu. W planie mam piwnice i dla tego szukam prostych i dobrych form jej wykonania. Zamierzam się za to zabrać metodą gospodarczą i mam do dyspozycji jedynie rodzinę, bez konieczności zatrudniania ekipy budowlanej z ciężkim sprzętem. Czy spotkał się ktoś może z budową tej kondygnacji przy użyciu technologi np. Izodom 2000 z pustaków MCF czy jakichkolwiek innych? Zaznaczam że chodzi mi o wykonanie jedynie piwnicy tym sposobem, za resztę biorę się standardowo. Zaleta tego systemu jest gotowy szalunek, jak sądzicie czy ten sposób jest realny? ...i nie będę miał problemów z wykonaniem?

    Proszę o każde spostrzeżenie i uwagę,
    Dziękuje i Pozdrawawiam,

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Chcesz kopać piwnicę ręcznie ? Bez sensu. Ściany piwnicy muszą przenieść napór gruntu i obciążenia występujące na gruncie, potrzbne jest odpowiednie dobranie zbrojenia do grubości ściany. Jak masz standardowo np 25cm monolit trzeba to dostosować do grubości betonu w Izodomie. Może wyjść gęstsza siatka.

  3. #3
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Mała uwaga - ty nie będziesz miał ściany ze styro, tylko z betonu obłożonego styro a to delikatna różnica. Te dziury w styro w Izodomie si.ę zalewa betonem o określonych parametrach z określonym (pewnie) zbrojeniem...

  4. #4

    Domyślnie

    Wszystko zależy czy chcesz mieć dom podpiwniczony po całości czy tylko na części obiektu. Od tego właśnie należałoby zacząć.
    * jeżeli pod całym obiektem - bierzesz koparkę, robisz wykop, robisz zbrojenie ławy, betonujesz ławę, wykonujesz ściany piwnic z bloczków betonowych na zaprawie cementowej, robisz wieniec i strop (systemowy gęstożebrowy czy monolityczny to temat pod inną dyskusję)
    * jeżeli pod częścią obiektu to wtedy należałoby zeschodkować ławę fundamentową... jeżeli chcesz opiszę szczegóły w następnym poście...
    pozdr

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Płyta i zwykłe gacenie EPS/XPS'em

    Chcesz kopać piwnicę ręcznie ? Bez sensu. Ściany piwnicy muszą przenieść napór gruntu i obciążenia występujące na gruncie, potrzbne jest odpowiednie dobranie zbrojenia do grubości ściany. Jak masz standardowo np 25cm monolit trzeba to dostosować do grubości betonu w Izodomie. Może wyjść gęstsza siatka.
    jak najbardziej się zgadza, przy okazji skrobię się po głowie, bo mam
    2m wysokości ścianę, która nie ma ławy, która jest długa na 5,5m i trzyma za sobą na całej swej wysokości grunt
    nie dość że nie ma zbrojenia to jeszcze, beton ma rodzynki z kamieni polnych...
    Ale napór gruntu można zmniejszyć...

    teraz mam inne zmartwienie, płytę betonową nad garażem, rozpiętość w osiach 7,8m x 5,8m
    ...
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 21-12-2014 o 16:04

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    , bo mam
    2m wysokości ścianę, która nie ma ławy, która jest długa na 5,5m i trzyma za sobą na całej swej wysokości grunt
    A grubość ściany ?

    Znam tego typu realizacje z rodzynkami z gruzu betonowego, ale grubości ścian to 45-50cm

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    25-30cm max ..i w tym tkwi Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	beton1938.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	295186 a oto bohaterka tych rozważań .. trzyma za sobą grunt na pełnej wysokości, a kończy się gdzie linia gruntu
    Muszę jeszcze zrobić zdjęcie u sąsiada, bo ten ma dopiero ewenement betonowy ..
    nie wiem jak, ale ściana oporowa płyty obornika, koło 1,5-1,8m trzyma się na długości 4-5m..
    ale górą strzałka ugięcia przekracza wszelkie wyobrażenia betonu, właściwa była by dla żelbetu / fibrobetonu, a tu nic .. czysty beton z pospóły
    quasi plastyczne zachowanie, ciekawe czemu ...
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 21-12-2014 o 19:45

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    W tej kwestii nie wiem... Może jakieś zbrojenie jest w środku... albo coś innego. Ew. ściana u podstawy jest zrobiona tak jak dawne ściany ceglane kiedy nie kopano poniżej poziomu i budowano na 50-60 cm? I w efekcie to wszystko inaczej reaguje?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Tu w tym przypadku nie ma zupełnie żadnej ławy, fundament ściana kończy się na linii tego śmietnika, zupełny brak jakiegokolwiek poszerzenia.
    Prawdopodobnie, z tego względu że grunt w tym miejscu to już zwartość prawie piaskowca.
    Zbrojenia nie ma,ponieważ w narożniku jednak ściana poddała się i jest pęknięcie w sumie, pod murowanym = zawalenie ..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	spękanie.jpg
Wyświetleń:	119
Rozmiar:	91,7 KB
ID:	295210 beton nie ma więcej jak 30cm .. nie mierzyłem .. ale niewiele grubszy jest jak drewniane tramy.. które podpiera.
    Ta ściana akurat idzie do wyburzenia, na tej przestrzeni będzie garaż.. teraz knuję, a raczej uknułem jak cały dom ma być podparty na czas robót.
    Ostatnio edytowane przez מרכבה ; 21-12-2014 o 21:35

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał מרכבה Zobacz post
    Ta ściana akurat idzie do wyburzenia, na tej przestrzeni będzie garaż.. teraz knuję, a raczej uknułem jak cały dom ma być podparty na czas robót.
    To są trudne ale fajne sprawy. Kiedyś wpadłem na pomysł przebudowy mojego domu ( wtedy nówka sztuka) wywaliłem naroże ścian nośnych - i kawałek nośnej w środku ~4 metry - zastąpiłem to dwoma słupami i belką 2 metrową. Całość robót mieszkałem w domu.

    Pokaż co kombinujesz.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Dom jest nie zamieszkały na razie, kombinuję zrobić przekrycie stropu nad garażem, płytą żelbetową w osiach 5,8mx7,8m dość spora..
    do tego będzie jedna ściana się na niej opierać ..
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Szkic piwnicy.jpg
Wyświetleń:	66
Rozmiar:	89,1 KB
ID:	295290 zdjęcie które zapodałem tyczyło się tej niebieskiej ściany, pusta przestrzeń za ta ścianą jest wypełniona gruntem.
    Tam gdzie na czerwono jest oznaczona, to jeszcze fizycznie nie występuje, docelowo tak jak wymiary pokazują ma być strop, a nad nim dokładnie gdzie niebieska ściana, ma jest ściana z bali .. nad nią będzie jeszcze strop drewniany poddasza, dość duże obciążenie się robi w środku płyty..
    Chciał bym monolitem to zrobić .. od biedy nadciąg pod ścianą .. garaż na styk wychodzi 2,2 w świetle stropów.. choć by wg mnie starczył 2m..
    ale kochane WT ..parkowałem już w garażu 2m wysokim.. w sam raz ..

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Sama płytą będzie ciężko. Naciąg ma trzymać tylko to co nad nim czy również płytę nad garażem ? Ja bym postawił dwa rdzenie no końcach niebieskiego a do nadciągu podwiesił krzyżowo zbrojona płytę i oczywiście zebrał obciążenia z góry.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    Przeniosłem do siebie posta, w DB szerzej, w komentarzach jeśli można

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    מרכבה: jeśli jest tam zwartość i twardość "prawie piaskowca" to być może ileś lat temu tam była skała, a na skale nie ma sensu kopać fundamentów bo ta z założenia jest lita czyli nie pracuje....

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To jest mix różnych gruntów, jak byś kanapkę ułożył pod kątem około 60 st od poziomu.
    Jeśli chodzi o parametry, to kluczowe będzie rozpatrywanie izolację termicznej pod płytą.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    Dawniej nikt nie wbijał się w głąb na metry - po prostu jeśli grunt był twardy i miał konkretną wytrzymałość i "nie pracował", to traktowano go jak skałę, a jeśli pracował to i tak znano sposoby jak ten problem obejść...

  17. #17

    Domyślnie

    Mam pytanie o fundament styropianowy. Zainteresowała mnie płyta fundamentowa z firmy Izodom. Robił ktoś może takie cudo? Buduje się taką jakby wannę ze styropianu i potem leje się w to beton. Chciałbym dowiedzieć się, w czym to ma być lepsze od zwykłego fundamentu. Bo że jest droższe, to już się dowiedziałam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony