dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Pompa Powietrze-Woda w instalacji Piecem na ekogroszek

    Krótkim wstępem,

    Budując dom złapałem się na marketing producentów (eko)groszku odnośnie kosztów ogrzewania oraz bezobsługowości.

    Obecnie, po trzech sezonach Mogę stwierdzić że do kosztu węgla rzędu 2,5k, muszę doliczyć sobie jeszcze minimum 1-1,5k kosztów swojej robocizny. Do tego nerwy związane z ustawianiem parametrów koła, zmienna jakość węgla czy włączający się alarm czadu (zagrożenie życia) jak coś źle ustawię.
    Pomijam już zapylenie kotłowni i garażu.


    Stan obecny:
    Dom 170m, zapotrzebowanie w/g certyfikatu energetycznego to 90kwh/m2/rok.
    Na parterze podłogówka, ok 60m, jeden pokój 9m z grzejnikiem. Na piętrze trzy pokoje ~16m z grzejnikami, jeden pokój 25m z dość grubym grzejnikiem.
    Do tego dwie łazienki z podłogówkami oraz grzejnikami drabinkowymi.

    Dom ocieplony 17cm grafitowego styropianu, w dachu 25cm wełny, dodatkowo podłoga strychu ocieplona 10cm wełny.



    Plan:
    Chciałbym zakupić pompę ciepła PW i wpiąć ją do obecnej instalacji CO.
    Zakładam że do -15st będzie działać pompa, w razie mocniejszego ochłodzenia mogę przejść na ogrzewanie węglowe.
    Grzejniki planuję wymienić na niskotemperaturowe.
    Ze względu na to, że przebywam większość dnia w domu oraz niską bezwładność grzejników, chcę zostać przy taryfie całodowobej G11.


    W/g moich wyliczeń, zapotrzebowanie energetyczne domu to 15k KWH co przy temperaturze zasilania 50st powinno dać COP >2. Jeśli dobrze to rozumuję to koszt ogrzewania powinien wyjść

    15000 KWH * 0,42 w taryfie G11 / 2 COP(?) = 3150 zł ?
    Akceptowalne jest dla mnie nawet 4,5k/rok dla wygody.

    Pytania:
    1) Proszę o Wasze przemyślenia, co do mojego rozumowania, oraz wzkazanie błędów.
    2) Jaki COP może mieć pompa PW przy -15st?
    3) Czy 12,9KW mocy przyłącza energetycznego starczy, czy też trzeba zamówić większą moc?
    4) Czy pompa ciepła może stać w kotłowni? (zapylenie)

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    trac, jesteś w takiej samej sytuacji jak ja rok temu, nawet metraże domów i ocieplenie podobne Dlatego serdecznie radze Ci pójść za moim przykładem i wywalić ten kocioł w cholerę, zamontowac pompę, grzejniki wymienić na klimakonwektory i grzać z COP'em >3
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  3. #3

    Domyślnie

    map78, cieszę się, że nie przecieram szlaków . Jak sprawowała się Twoja pompa ciepła przy dużych mrozach? Pompa ma moc 9kw, jaką moc musiałeś zamówić w energetyce na cały dom?
    Z tego co widzę to te klimakonwektory potrzebują zasilania 230v. Mają zwykłe wtyczki czy trzeba coś dorabiać?
    Ten sprzęt widzę że działa też latem jako substytut klimatyzacji, możesz powiedzieć coś o skuteczności takiego rozwiązania?

    Kocioł trochę szkoda wywalić, może przydać się na duże mrozy, zresztą, kto odkupi używkę .

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał trac Zobacz post
    map78, cieszę się, że nie przecieram szlaków . Jak sprawowała się Twoja pompa ciepła przy dużych mrozach? Pompa ma moc 9kw, jaką moc musiałeś zamówić w energetyce na cały dom?
    Z tego co widzę to te klimakonwektory potrzebują zasilania 230v. Mają zwykłe wtyczki czy trzeba coś dorabiać?
    Ten sprzęt widzę że działa też latem jako substytut klimatyzacji, możesz powiedzieć coś o skuteczności takiego rozwiązania?

    Kocioł trochę szkoda wywalić, może przydać się na duże mrozy, zresztą, kto odkupi używkę .
    Nic nie zamawiałem U mnie było 11kW i 20A i tak zostało. Wszystko działa już ponad rok i nic nie wywalało bezpieczników i w ogóle wszystko OK. Najniższą temp miałem do tej pory -19st i spisywała się rewelacyjnie. W domu mam cały czas >23st, bo tak lubię
    Do kk można zastosować wtyczki, ale ja pociągnąłem prąd od najbliższych gniazdek - wykułem bruzdę na kabel w dół i potem w listwie i do kk w górę. Po zaszpachlowaniu i pomalowaniu nie ma śladu podłączenia. Do klimatyzowania sprawuje się wyśmienicie - do był pierwszy sezon gdy czułem się na swoim poddaszu na prawdę komfortowo. Wcześniej zdarzało się, że w upały chodziliśmy spać na dół, bo na górze bywało i po 28st - po instalacji pompy i kk ten problem przestał istnieć
    Kocioł wywal bez cienia żalu ( znaczy sprzedaj) Ja swój wystawiłem na allegro za 1500zł to po słownie dwóch godzinach był już gościu z lawetą po niego
    Wywal go też dlatego, że przy eko na pewno masz skomplikowaną instalację, a do PCi potrzebna jest prosta. U mnie wycieli wszystko, równo z podłoga i zrobili od początku. Jak boisz się mrozów poniżej -25st to dokup pakiet grzałek za 1000zł i przez te parę godzin w roku wspomożesz się prądem zamiast bawić się w palacza
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    l_ukasz

    Zarejestrowany
    Nov 2013
    Skąd
    Gliwice
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    85

    Domyślnie

    myślę że i tak na g12w będziesz dużo do przodu niż g11. wystarczy,że w drogich godzinach będziesz grzał z 3 godzinni przerwami na obniżonej krzywej i na ogrzewaniu i cwu zrobisz 60-70 w taniej a nic nie stracisz na komforcie.

    śmierdziuchy Cie zjedzą, tak jak map78-a powiedzą że ciulowy z Ciebie palacz a w kotłowni oni pranie wieszają.
    Dom typu stodoła powierzchnia użytkowa/netto 151,5/204,5 m² Ocieplenie 15cm grafit od gruntu 18 cm, poddasze 30cm. Okna 3 szybowe relatywnie duże, spore straty przez 8 okien dachowych. Ogrzewanie pompa PW Panasonic T-cap 1f 9kw. Wentylacja grawitacyjna.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał trac Zobacz post

    15000 KWH * 0,42 w taryfie G11 / 2 COP(?) = 3150 zł ?
    Akceptowalne jest dla mnie nawet 4,5k/rok dla wygody.
    Gdzie tak tanio?
    Doliczyłeś opłaty za przesył?
    CO:Kocioł elektryczny 6kW + tania PC PW 8kW
    PV 9kWp na gruncie na starych zasadach.
    Ściany: protherma z perlitem+silikat drążony 24cm + 20cm eps 033 Piwnica bloczki betonowe+styrodur 10cm pod ziemią i 10cm eps 033 nad. Podłoga parter: 20cm eps 035+anhydrytowe wylewki parter z poddaszem 125m2.
    Poddasze skosy 35cm 037, jętki 15cm 039.

  7. #7

    Domyślnie

    klaudiusz_x: biję się w piersi, faktycznie z przesyłem cena jest dużo wyższa, jednak trzeba by przejść na G12w

    l_ukasz: dobra sugestia, na pewno sprawdzę takie rozwiązanie, nie wiem tylko czy mój 140L zbiornik na CWU wystarczy

    map78: jakiej wielkości w stosunku do powierzchni pokoju masz klimakonwektory, rozpiętość cenowa jest o 1,7 do 2,8k więc znaczna

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał trac Zobacz post

    map78: jakiej wielkości w stosunku do powierzchni pokoju masz klimakonwektory, rozpiętość cenowa jest o 1,7 do 2,8k więc znaczna
    Ja mam bardzo przewymiarowane - niepotrzebnie, ale bałem się nowej technologii
    W pokojach 25m2 po podłodze, użytkowa ok 20m2 mam k140, a w jednym mniejszym 16m2 użytkowej mam k120 - skutkuje to tym, że one działają bardzo krótko - włączają się na 15min i 2 godz przerwy. Teraz wziąłbym wszędzie k80, albo max k100 to by chociaż zgrabniej wyglądały
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #9
    Banned
    MAREKJANK

    Zarejestrowany
    Mar 2014
    Skąd
    Starogard Gdański
    Kod pocztowy
    83-200
    Posty
    17

    Domyślnie

    Dla zainteresowanych osób które chcą zainwestować mniej niż np 35tyś zł, można zainstalować prostą pompę ciepła np:

    Meeting MD20D 7kW - 3966zł netto

    http://pompymeeting.pl/oferta/pompy-...eting-7kw-230v

    która często może pracować bez bufora tylko z wodą w układzie grzewczym minimum około 100L, i zbiornikiem C.W.U. z dwoma wężownicami z czego jedna musi mieć 1,7m2 a druga na piec może mieć 1m2.

    Czyli taka pompa w niewielkim domu do 130m2 może ogrzewać budynek oraz wodę użytkową przez około 11 miesięcy w roku a przez miesiąc gdy są większe mrozy budynek ogrzewamy kotłem który już jest zainstalowany.

    Koszt całej instalacji powinien być mniejszy niż 10 tyś zł, a nie musimy używać kotła przez 11 miesięcy w roku, bo przez ten czas ogrzewa nam budynek PC.
    Generuje to spore oszczędności ponieważ taka PC bardzo tanio grzeje ciepłą wodę, oraz ogrzewanie budynku też jest bardzo ekonomiczne.

    Jest to częste rozwiązanie dla osób które nie mają tyle środków by kompletnie wymienić kotłownię na nową, a nie chcą przez cały rok palić w piecu by mieć rozgrzani budynek oraz ciepłą wodę.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony