dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1

    Domyślnie Czysta szyba kominka - wreszcie mam !

    Witam Drogie Palaczki i Tanich Palaczy,
    Na początek trochę klasyki:
    Proszę chwilowo o spokój, gdyż ADM do mnie dzwoni! Słucham pani kierowniczko. Tak jest… Pani kierowniczko… Pani kierowniczko, ja to wszystko rozumiem… Ja rozumiem, że wam jest zimno, ale jak jest zima to musi być zimno, tak? Pani kierowniczko, takie jest odwieczne prawo natury! Czy ja palę? Pani kierowniczko! Ja palę przez cały czas [strząsa popiół z fajki] ! Na okrągło! Nie no, nie ma za co. Moje uszanowanie dla pani kierowniczki! Moje uszanowanie!
    No to sobie pożartowaliśmy, a teraz do roboty. Dzisiaj lekcja o tym jak mieć czystą szybę kominka. I nie będzie tu o cudownym środku tylko o kilku zasadach.
    Sytuacja, czyli co mam i jak palę aczkolwiek nie znaczy to, że jest to jedyna prawidłowa kombinacja:
    Kominek 3 szybowy, doprowadzenie powietrza z zewnątrz, rozprowadzenie powietrza proste, grawitacyjne, drewno bukowe, suche (2 lata w drewutni), palę na jeden załadunek tzw palenie od góry.

    A teraz zasady prowadzące do czystej szyby w kominku (myta raz w tygodniu dla zmycia przyciemnienia nieznacznego, które nadal występuje)
    1) Używaj suchego drewna
    2) Zwróć uwagę na użycie czterech rozmiarów szczap, tzn przekątne orientacyjne przekrojów: na górę rozpałka 2-4 cm, pod to 2 szczapy 5-10 cm, pod to dwie 10-15 i na sam dół dwie 15-20 cm. Oczywiście to bardzo orientacyjne, generalnie waga załadunku to 15kg u mnie, ale ważna jest gradacja, która pozwala szybko rozpalić i ogrzać system, a następnie utrzymać płomień w ryzach bez intensywnej regulacji.
    3) A o regulacji mówiąc to obieg 1 wyłączmy po rozpaleniu się pierwszej warstwy następnie obieg 2gi (nawiew na szybę) ustawiamy na 50% po rozgrzaniu kominka. Generalnie to trzeba samemu dobrać moment i moc przytłumienia. Co ważne, trzeba to zrobić raz a dobrze, wszelkie regulacje, zwłaszcza gwałtowne podczas spalania prowadzą do przydymienia szyby.
    4) Palimy mocnym ogniem, czyli 2-3 godziny intensywnego spalania, całkowite zamknięcie tylko wtedy kiedy nie ma już surowego drewna ani płomienia, to czego trzeba unikać to niedopalenie drewna płomieniem, taki żarzący się kopciuch to masakra dla szyby.
    5) Przed każdym załadunkiem przecieram jednym listkiem ręcznika (na sucho) szyby z nalotu sadzy (często ledwo widoczny ale jest i jeżeli nie usuniemy to się zapiecze) a następnie ten sam kawałek ręcznika spryskuje wodą z odrobiną płynu do mycia naczyń i znowu przecieram szyby – całość zajmuje może minutę – a pozwala usunąć sadzę i odtłuścić szybę. Ten sposób działa tylko jeżeli wcześniej nauczymy się palić bez mocnego zadymiania szyb, jeżeli jeszcze tego nie umiemy to ilość sadzy przekroczy możliwość jednego listka ręcznika a czasami po jednym „złym” paleniu będziemy mieli już przypieczoną sadzę – na to niestety już nic nie pomoże.

    No i to tyle, mam nadzieje że pomoże, życzę cierpliwości, obserwacji palenia i eksperymentowania. Czeka też na Wasze pomysły i komentarze. Czuwaj !

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    wprawdzie palę "od góry" już od paru lat, ale zastosuję twoją radę odnośnie gradacji drewna - bo trochę długo trwa rozpalanie się. zazwyczaj mamy tylko podpałkę grilową - kostkę, a pod nią od razu grube bale.

  3. #3

    Domyślnie

    Przeżywanie te brudne szyby strasznie. Ja mam hajduka 1v, pale codziennie, od dwóch lat dokładam nawet drewno iglaste które zostało mi z budowy jaqk juz sie rozpali, dolne palenie, dokładam 1x, szybe myje raz na 2 tygodnie i mam tylko rogi szyby przybrudzone tak 10x10cm.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Zielony ogród

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Posty
    2.458

    Domyślnie

    ja nie lubię tych brudnych rogów, lubię, gdy płomień w kominku wygląda jak w krystalicznym akwarium.

  5. #5
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kominki Piotr Batura
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Łaziska 29 k. Wągrowca
    Kod pocztowy
    62-100
    Posty
    10.403
    Kominki i piece kominkowe z których ciepło nie ucieka kominem. Prowadzimy Szkołę Kominkową Instalacje piecokominków dobrej jakości na terenie całego kraju www.kominki-batura.pl Lokalizacja: POLSKA, Tel. 502 607 546

    Domyślnie

    Kryształ! Zero czyszczenia!
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	Rotation of PICT0131.JPG
Wyświetleń:	132
Rozmiar:	69,1 KB
ID:	293720  

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kryształ! Zero czyszczenia!
    Bio- kominki tak mają!

  7. #7
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał turalyon Zobacz post
    ......................, pale codziennie,............... szybe myje raz na 2 tygodnie ...........
    A popiół???.Bo mi gdzieś uciekł.Rozumiem ,że w tej doskonałości i przewadze w paleniu bez przeżywania, nie masz go w ogóle???

  8. #8
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    KZPŁW 24 kW AQUA-THERM-parowóz-smoluch popielnik.Palę (na razie)bo ciepło tylko popołudniami jak ktoś przychodzi pierwszy z pracy i w wickendy czyli od piątku popołudniu do poniedziałku 7.00.Przez taki tydzień palenia w poniedziałek wysypuję 2 szufladki popiołu.Szyba jest brudna w górnych rogach.Teraz.Bywało ,że gdy bawiłem się regulacją powietrza na szybę brudziły się rogi na dole.Od bardzo długiego czasu nie używamy żadnych detergentów tylko ręcznika jed. jeśli jest potrzeba.Jak rozpalam.Przypomnę ,że z 45 cm zjechałem na 30 cm dł. polan.Na dole w komorze paleniskowej układam w kratkę 4 szt.polana.Na górę układam około 6 szczapek i polewam żelem do fondue i kominków.Czasami jak mam wkładam te szczapki do wytłoczek po jajkach i tam polewam w/w..Wszystko pootwierane łącznie z uchylonymi drzwiczkami.Ten proces trwa aż dolne partie polan zaczną palić się płomieniem.Zamykam drzwiczki.Tak palę aż sterownik włączy pompę (nastawa na włączanie teraz 52 stC).Dioda się zapala przymykam dopływy i wypływy tak jak to spraktykowałem i obserwuję płomień.Dokładam drewno na żar nie na rozpalone cztery polana by napakować do wiwatu,nie zwracając uwagi czy temp włączania pompki spadła.Palę bukiem 2 letnim i czasami dokładam dęba 4 letniego ,który mi się ostał.Np. od rozpalenia (nie ważyłem) godz.17.00 np. wtorek w zależności od aury.4 szt polana na rozruch i osiem do rana.Rano 7.00 jest żar ,który pozwala palić po delikatnym prze rusztowaniu górnym, znowu.Nikogo niestety nie ma w domu.ZCWU kominkiem grzeję stosując zasadę "według potrzeb".Jeśli chcę go dogrzać bo automatyka z PG działa non stop,czyli jak kominek milczy grzanie przejmuje PG.KZPŁW jest w to graj ponieważ ma już zład podgrzany czego tłumaczyć nie trzeba.Ot i wsio o moim smoluchu.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Artix123

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Deszczno
    Kod pocztowy
    66-446
    Posty
    175

    Domyślnie

    Volcano 1V 45 cm - szyby i szamot czyściutkie, nawet narożniki szyb bez śladu zabrudzeń. Swoją drogą wysokość drzwi 45 cm - przy szerokości 67 cm daje fajny efekt poziomego kominka.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAM_5004 - Kopia.jpg
Wyświetleń:	99
Rozmiar:	91,4 KB
ID:	294112

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kominki Piotr Batura Zobacz post
    Kryształ! Zero czyszczenia!
    A jak braknie opału to drewniany portal sru .... do kominka

  11. #11

    Domyślnie

    A ja stosuję raz na dwa tygodnie SADPAL II (wypala sadzę i osady smolne w paleniskach i przewodach kominowych).

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał VTS Zobacz post
    A ja stosuję raz na dwa tygodnie SADPAL II (wypala sadzę i osady smolne w paleniskach i przewodach kominowych).
    Ale szyby nie wyczyści

  13. #13

    Domyślnie

    Wyczyści no chyba że mocno zapieczona na rogach, wtedy traktuję ja skrobaczką do kuchenki idukcyjnej.

  14. #14
    Banned
    niktspecjalny

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-247
    Dzielnica
    Konkretna
    Posty
    15.683
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    18

    Domyślnie

    Cytat Napisał VTS Zobacz post
    Wyczyści no chyba że mocno zapieczona na rogach, wtedy traktuję ja skrobaczką do kuchenki idukcyjnej.
    Mam rozumieć ,że wkładasz według wskazań producenta w/w środek i on ci czyści także szybę.Tak???Jeśli nie to skrobiesz jak glony w akwarium skrobaczka do kuchenki indukcyjnej.Wymiękam.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony