dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 13 z 13
  1. #1

    Domyślnie Kocioł kondensacyjny - optymalne ustawienia dla cwu

    Witam,
    Z uwagi na duże zapotrzebowanie na cwu ostatnio zaczęło nurtować mnie pytanie: Czy i jaki wpływ na zużycie gazu mają ustawienia temperatury wody oraz czynnika grzewczego ? Proszę również o porady w jaki sposób optymalnie ustawić powyższe parametry?

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar CityMatic
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Polska B
    Posty
    10.175

    Domyślnie

    Dziwne pytanie
    Wszystkie te wartości ustawia się w zależności od potrzeb, co chcesz mieć, o jakiej temp i jak dużo.
    Każdy piec ma różne ustawienia i to one decydują o sposobie nastaw parametrów.
    U mnie CWU jest na poziomie 55*C po to są baterie termostatyczne i mieszacze, aby dobrać w zależności od potrzeb temperaturę optymalną dla siebie.
    Komfort cyrkulacji(jeśli piec przewiduje taką opcję) również kosztuje więc jeśli korzystasz też są straty lub jak kto woli większe zapotrzebowanie na gaz.

    Parametry pieca ustawia się (by zachodziła kondensacja) wg instrukcji pieca - tam są ujęte parametry i zużycie gazu.
    Pozdrawiam
    Spokojna przystań M36a w wersji L
    ----------------------------------------------------------------
    Głupca nic tak nie drażni, jak cudza mądrość.
    Lenia nic tak nie drażni, jak cudza pracowitość.

    ----------------------------------------------------------------
    Rekuperator +GWC+Filtr PM, Centralny odkurzacz, PC klimatyzacja: Gree 6,6kW, Kominek PW Bufor 300+300
    FV 10KWp (2,68 +3,66 kWp S i 3,66 kWp E+W ),Instalacja Solarna Galmet 4,2m2,Junkers 2F
    IQ oparte na systemie Satel Integra, Abax 2 .

  3. #3

    Domyślnie

    Wszystko się zgadza, ale (poprawcie mnie jeśli się mylę) czy nie jest tak, że cwu o wyższej temp. zużywa się mniej i kocioł rzadziej musi ją podgrzewać? Podobnie z temp. czynnika. grzewczego. W moim kotle mogę ją ustawić z dokładnością do 1 st. C. Na pewno podgrzewając ciepłą wodę czynnikiem o wyższej temp. piec zrobi to szybciej. Zapewne sprawność spadnie, ale palnik będzie pracował krócej. Czy w powyższych przypadkach zużycie gazu nie powinno być mniejsze?
    PS Myślę, że kwestię cyrkulacji możemy pominąć, bo raczej lepiej już jej się nie da ustawić
    Ostatnio edytowane przez AndrzejM123 ; 05-12-2014 o 07:59

  4. #4

    Domyślnie

    Ok, czyli rozumiem, że temp cwu ustawić najniżej jak się da (oczywiście przy zachowaniu komfortu) a temp. czynnika na granicy kondensacji (ok. 50 st. C)?

  5. #5

    Domyślnie

    najpierw spróbuj +42 a potem ewentualnie +45, bo większośc kociołków kondensacyjnych najlepsze wyniki ~107% osiąga poniżej +40

  6. #6

    Domyślnie

    Sprawdziłem parametry mojego kotła. Największą sprawność uzyskuje przy temp. 50/30 pracując z mocą minimalną. Na początek ustawię temp. cwu na 35, a czynnika na 42 i zobaczymy jak to będzie. Na razie dziękuję za sugestie i podpowiedzi.
    Ostatnio edytowane przez AndrzejM123 ; 14-12-2014 o 19:33

  7. #7

    Domyślnie

    Znalazłem chwilę, żeby "pobawić" się parametrami. Ustawiłem temp. cwu na 35 st. C, jednak z temp. czynnika grzewczego nie mogłem zjechać tak nisko, bo sterownik pozwalał minimalnie na 50 st. C. Jakie było moje zdziwienie, kiedy podczas ładowania zasobnika temp na zasilaniu kotła była wyższa niż zaprogramowana i wynosiła nawet 70 st. C. Okazało się, że aby uzyskać temp 35 st. C w dolnej partii zasobnika (tam gdzie znajduje się czujnik) woda w górnej części musiała się nagrzać aż do 55 st. C. Rozumiem, że jest to naturalne zjawisko w zasobnikach ze spiralą grzewczą. Jednak w moim przypadku, kiedy już cwu było przygotowane nawet niewielki pobór powodował szybki spadek temp. w dolnej partii i kocioł natychmiast powracał do przygotowywania cwu. Nie bardzo ta sytuacja mi pasuje, gdyż przy częstych poborach piec zamiast grzać podłogę praktycznie ciągle przygotowuje cwu. Postanowiłem zrobić eksperyment i włączyć na dłuższy czas pompę cyrkulacyjną, żeby wymieszała wodę w zasobniku . W ten sposób uzyskałem cały zbiornik cwu o temp. 45 st. C. Wszystko by było ok, gdyby nie to, że zbyt często załączana cyrkulacja generuje straty
    Dlatego mam teraz kolejne pytania. Czy taka różnica temp. (20 st .C) jest normalna? Czy można coś rozsądnego wymyślić, żeby woda w zasobniku się mieszała i kocioł tak często nie musiał zajmować się przygotowaniem cwu . Czy w ogóle dać sobie spokój i nie kombinować?
    Ostatnio edytowane przez AndrzejM123 ; 14-12-2014 o 19:40

  8. #8

    Domyślnie

    jeśli nie boisz się utraty gwarancji to teoretycznie możesz:
    1. przenieść czujkę CWU w inne bardziej reprezentatywne miejsce, gdzieś wyżej (albo dodać równolegle drugą czujkę umieszczoną wyżej która będzie wcześniej zwierać zworę)
    2. poszukać zwory którą zwiera czujka CWU i podłączyć tam zasilanie pompki od cyrkulacji, tak żeby włączenie trybu CWU jednocześnie automatem włączało pompkę od cyrkulacji
    3. zamienić miejscami wejście/wyjście CWU, tak żeby zimna woda wpadała do zbiornika CWU od góry a podgrzana wychodziła z niego od dołu, wtedy każde odkręcenie kranu spowoduje automatem wymerdanie wody w zbiorniku CWU (ale też troszkę dłużej będziesz czekał na CWU w kranie)

  9. #9

    Domyślnie

    Pierwsze rozwiązanie raczej odpada, bo to oznaczało by mniej ciepłej wody, a mnie zależy żeby było jej więcej Nad drugim myślałem, ale takie podłączenie nie zawsze by się sprawdzało w roli cyrkulacji (szczególnie rano kiedy woda w zasobniku jeszcze nie wystygła na tyle, żeby ją podgrzewać). Jeśli chodzi o rozwiązanie trzecie to za dużo kombinacji a poza tym zależy mi, żeby w kranie ciepłą wodę mieć od ręki.
    Zastanawiam się jeszcze nad jedną opcją. Co myślicie, żeby miedzy wyjściem ciepłej, a zasilaniem zimnej wody wstawić pompkę z zaworem zwrotnym, która będzie pracować tylko podczas grzania wody?

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    Zeby zachodziła kondensacja to 50 stopni ma być na powrocie a nie zasilaniu więc woda grzewcza może mieć więcej niż 50 stopni.
    przy małej różnicy długo woda się grzeje bo jest przekazywana mała moc, jak ta moc będzie mniejsza niż minimalna kotla to kociol będzie taktował.
    mieszanie wody w zbiorniku to standardowe rozwiazanie tak jak opisaleś w ostatnim poscie

    mpoplaw kotły mierzą rezystancje termisotra i cwu nie załącza się jak CO, chyba że czegos nie doczytałem, bo dzisiaj mam słaby dzień
    Ostatnio edytowane przez BrodowskiG ; 16-12-2014 o 15:32

  11. #11

    Domyślnie

    mpoplaw, po dłuższym zastanowieniu przeniesienie czujnika wyżej nie jest takim złym pomysłem. Temp. cwu można delikatnie podnieść a wpływająca dołem zw nie będzie aż tak na niego oddziaływać. Zasobnik będzie mógł się bardziej rozładować i kocioł nie będzie tak często dogrzewał cwu.
    Cały czas zastanawiam się lepeij mieszać tą wodę czy zostawić tak jak jest? Poczytałem trochę i z reguły mieszanie zaleca się przy większych zasobnikach i kominku lub solarach. U mnie zasobnik ma 150l, a cwu jest tylko grzane z pieca 15 kW. Obawiam się, że może się zdarzyć taka sytuacja, że zabraknie cwu lub woda w kranie będzie tylko letnia?
    Kolejne pytanie, to czy błędem jest, że hydraulik cyrkulację podłączył na wejście zw zamiast na specjalny króciec cyrkulacji w zasobniku?

  12. #12

    Domyślnie

    zdecyduj się wreszcie, chcesz mieć niskie rachunki za CWU, czy stały nieograniczony dostęp do CWU, bo albo jedno albo drugie

  13. #13

    Domyślnie

    Chcę zoptymalizować ustawienia, żeby niepotrzebnie nie palić gazu, ale ze stałego dostępu do cwu wolał bym nie rezygnować.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony