dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micho1984

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-445
    Posty
    4

    Domyślnie Mam torf - czy kupić taką działkę?

    Witajcie,
    Mogę kupić dość okazyjne działkę.
    Mam pytanie bo zrobiłem badania geologicznie ziemi. Wyszło że między 0,8-1,5 m jest torf.
    Dokładnie takie wyszły wyniki:

    0-0,8 m - NN (nasyp niekontrolowany)
    0,8-1,5 m Torf Czarny - (Granulat wilgotny)
    1,5-1,9 m Piasek czarno-żółty (Granulat nawodniony stopień zagęszczenia 0,3)
    1,9-2,3 m Podłoże lekko zaglinione Czarno-żółte stopień zagęszczenia 0,25-0,29
    2,3-4,5 Podłoże żółte, granulat nawodniony ztopeń zagęszczenia 0,35-0,4

    Czy warto kupić taką działkę?
    Czy to prawda co mówi mi sprzedawca że wystarczy wykopać ławy na 1,5 m w ziemie i torf wywieźć?

    Pozdrawiam,
    Michał

  2. #2

    Domyślnie

    A co z posadzkami, podjazdem, tarasem, ogrodzeniem.... Jaki poziom wody gruntowej....piasek czarno żółty też do wywalenia.
    Ostatnio edytowane przez szybkaosa ; 03-12-2014 o 17:45

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micho1984

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-445
    Posty
    4

    Domyślnie

    Co masz na myśli pytając o posadzki, taras itd...Poziom wody gruntowej 1,5m..
    Działka jest bardzo ustawna i ładna 1100m2 kwadrat - tak stwierdził architekt.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał micho1984 Zobacz post
    Co masz na myśli pytając o posadzki, taras itd...Poziom wody gruntowej 1,5m..
    Działka jest bardzo ustawna i ładna 1100m2 kwadrat - tak stwierdził architekt.
    Pod to też powinieneś ten organiczny wybrać. Wskaźnik zagęszczenia piasku żółto czarnego też do bani.

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micho1984

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-445
    Posty
    4

    Domyślnie

    Plan był taki, że wywalam koparką 1,5 tego piachu i torfu i wyworze. Naworzę i zagęszczam. Dodaję + 1,5 do stanu wyjściowego. Czyli w sumie 3 m ziemi. Ma sens?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał micho1984 Zobacz post
    Witajcie,
    Mogę kupić dość okazyjne działkę.
    Mam pytanie bo zrobiłem badania geologicznie ziemi. Wyszło że między 0,8-1,5 m jest torf.
    Dokładnie takie wyszły wyniki:

    0-0,8 m - NN (nasyp niekontrolowany)
    0,8-1,5 m Torf Czarny - (Granulat wilgotny)
    1,5-1,9 m Piasek czarno-żółty (Granulat nawodniony stopień zagęszczenia 0,3)
    1,9-2,3 m Podłoże lekko zaglinione Czarno-żółte stopień zagęszczenia 0,25-0,29
    2,3-4,5 Podłoże żółte, granulat nawodniony ztopeń zagęszczenia 0,35-0,4

    Czy warto kupić taką działkę?
    Czy to prawda co mówi mi sprzedawca że wystarczy wykopać ławy na 1,5 m w ziemie i torf wywieźć?

    Pozdrawiam,
    Michał
    Kto u licha robi teraz te badania - wróżbici???
    Niech mi ktoś powie co to jest "podłoże lekko zaglinione"? Albo jeszcze lepiej "podłoże żółte, granulat nawodniony"? Jaki w ogóle granulat? - plastikowy, styropianowy, gumowy, sojowy, czy może nawóz do trawników w granulkach? O co tu w ogóle chodzi?
    Takie "podłoże lekko zaglinione" to są piaski, czy żwir, czy jakaś rozmyta glina? Granulat to jaka to skała? Ja bardzo bym chciał wiedzieć co to jest by nauczyć się czegoś nowego... Nie znam, nie słyszałem w geologii o skale/osadzie o nazwie granulat. To jakaś nowomowa.
    Poza tym sformułowanie "zaglinione" też jest bardzo nieprecyzyjne i nie zbyt fachowe.
    I to wielkie przywiązanie do koloru - zamiast dobrze opisać skałę zawsze jest kolor, który akurat jest najmniej istotny. Bo co to za różnica wielka czy torf będzie czarny, szary, popielaty czy jeszcze jakiś inny. Może się różnić składem, stopniem rozłożenia itp. ale w praktyce dla konstruktora, budującego czy inwestora to nie znacząca nic informacja.
    Albo czy glina będzie żółta, żółto-szara, brązowa w takim czy innym odcieniu. Daje się takie informacje ale jako dodatkowe, uzupełniające. A tu jest "podłoże żółte" - ale piasek to, żwir czy glina czy jeszcze coś innego to chyba tylko wróżka wie a to powinna być podstawowa informacja.


    Ta działka pewnie nie będzie żadną okazją - jak odejmiesz wszystkie koszty które musisz ponieść, że nie wspomnę o nerwach.
    3 m piasku nawieść i zagęścić - oczywiście można, wszystko można ale czy jest sens? Koszty wywiezienie, przywiezienie, zagęszczania trzeba dobrze policzyć. Trudne warunki geologiczne i wodne. Koszt dobrej izolacji fundamentów. Skoro sprzedawca taki mądry to niech sam wybuduje i poniesie te koszty.
    Po tym co napisano w badaniach geologicznych wnoszę że są one wątpliwej wartości. "Geolodzy" do zwolnienia a działki bym nie kupował chyba że okazyjnie to znaczy przecena nie o 20% ale 20% wartości działki do zapłacenia - wtedy mógłbym się zastanowić. Albo że działka jest położona w centrum Warszawy to wtedy metr będzie bardzo drogi i opłacalna będzie wymiana gruntu.
    Ostatnio edytowane przez pieknyromek ; 03-12-2014 o 23:55

  7. #7
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    micho1984

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-445
    Posty
    4

    Domyślnie

    Niestety za badania geologiczne nie odpowiadam. Przepisałem jedynie wynik.

    Piękny romek - dzięki za odpowiedź. Działkę mogę kupić za 50% jej rynkowej wartości. Do okoła są domy więc ludzie jakoś poradzili sobie z tą glebą.
    Działka super położona, z infrastrukturą, pełne uzbrojenie.
    Teraz to mam zagwozdkę. Może wypowie się ktoś kto budował w takich warunkach.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar מרכבה
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    RBR
    Kod pocztowy
    38-500
    Dzielnica
    Średnie
    Posty
    11.286

    Domyślnie

    To co ukopiesz można też wykorzystać ..ale 3m dużo, może być tak niczym koparka wykopie, to całość będzie już pod wodą.
    Da się z tym coś zrobić, tylko za ile ? Każda warstwa powinna mieć określone szacunkowe parametry, nie tylko zagęszczenie ..
    jak już się robi takie badanie. Geologiem nie jestem.. ale jak ktoś studiował geologię to powinien wiedzieć co nieco.

  9. #9
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    pieknyromek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    ok. Legionowa
    Posty
    690
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    Cytat Napisał micho1984 Zobacz post
    Niestety za badania geologiczne nie odpowiadam. Przepisałem jedynie wynik.

    Do okoła są domy więc ludzie jakoś poradzili sobie z tą glebą.
    Rozumiem że nie odpowiadasz za jakość badań geologicznych i wcale Cię za to nie winię, tylko tych co te badania wykonywali.

    To że w sąsiedztwie są domy nie oznacza że na tych działkach była taka sama budowa geologiczna jak na Twojej. Dlatego się robi badania konkretnej działki bo nie zawsze można uogólniać jedne wyniki na całą okolicę. Może porozmawiaj z mieszkańcami okolicy i poproś, jeśli mają wyniki jakiś badań, o ich udostępnienie albo czy pamiętają jakie były warunki geologiczne i wodne jak oni budowali a zwłaszcza jak robili wykopy pod fundamenty, rury, szamba, studnie itd. Może uda się z tego poskładać jakąś spójny obraz.

  10. #10

    Domyślnie

    A ile to jest 50% ceny bo wybranie i nawiezienie ziemi przypuszczalnie 15m x 15m x 3m to jest lekko razem 150 wywrotek x 500 zł niezła suma wychodzi.
    Ostatnio edytowane przez kwasniak ; 07-12-2014 o 00:47

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Takich idiotyzmów jak w tym opisie to ja nie widziałem...
    pieknyromek prawdę pisze...Podłoże żółte, granulat nawodniony... cała moja wiedza z gleboznawstwa poszła się .......
    I jeszcze ktoś wziął za to pieniądze... mordę bym obił.

  12. #12

    Domyślnie

    Witam,

    Faktycznie opisany profil geologiczny ma niewiele wspólnego z tym jak się powinno to wykonac, ale cóż są różni "pseudo geolodzy". Jeśli chodzi o torfy to oczywiscie ze względu na swoje właściwości nie są one gruntami nośnymi.

    1,5-1,9 m Piasek czarno-żółty (Granulat nawodniony stopień zagęszczenia 0,3). Zapewne są to piaski próchnicze czyli piaski zawierające domieszki części organicznych, stąd stopień zagęszczenia Id-0,3. One także odpadają i nie są nośnym podłożem.

    Wg mnie jedynym optymalnym sposobem posadowienia jest posadowienie na studniach (fundamenty pośrednie). Unikniesz dzięki temu kosztownej wymiany grunty. Musisz wziac pod uwage to, że nie wystarczy tylko wybrac grunt (torf), ale także potem przywieziony inny grunt zagęscic warstwami.

    Przeczytaj sobie artykuł poniżej i sam zobaczysz na czym polega posadowienia na studniach. W tym artykule jest to dobrze opisane.

    http://ladnydom.pl/budowa/1,106571,2592666.html

    [moderowano]

    Pozdrawiam,
    Ostatnio edytowane przez joliska ; 09-01-2015 o 14:19

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony