dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 11 z 11
  1. #1

    Domyślnie Pytanie do fachowców-ciepła obudowa

    Witam

    budujemy samodzielnie obudowę kominka.
    Mamy wymurowane z cegły klinkierowej obudowę do wysokości wkładu. Klinkier jest w postaci podłużnych połówek o przekroju 5 x 6 cm (długość nie pamiętam), murowane na zwykłej zaprawie murarskiej. Teraz będziemy na tym kłaść belkę drewnianą (oczywiście zaizolowaną od strony wkładu) a nad tym okap - jeszcze do ustalenia materiał - albo regips kominowy+wełna, albo płyty krzemianowe (czy jak je tam zwał).

    Ta część z klinkieru miała być zaizolowana od strony wkładu wełną firerock, ale zaczęliśmy mieć wątpliwości, ponieważ przy paleniu w kominku taka cieplutka ta obudowa się robi i przyjemna, że aż żal - no ale pytanie, czy nam to z czasem nie popęka jak zrobimy tą część bez wełny.
    Odległość ścianki od wkładu to minimum 10 cm.

    Więc nie chodzi mi o kominek akumulacyjny, tylko moje pytanie czy jest możliwe w tym rozwiązaniu posiadanie ciepłej w dotyku obudowy.
    Czy może w tej sytuacji jest wymagana dodatkowa wentylacja w tej ściance murowanej?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Popęka. I co z tego? Dawanie tam wełny to tak jakbyś nasikał do dzbanka ze świeżo sparzoną kawą...

    Narysuj schemat posadowienia belki drewnianej. I daj sobie spokój z "rigipsem kominowym"...

  3. #3

    Domyślnie

    belkę chcę przymocować do ściany za kominkiem - nie wiem jak to się fachowo nazywa, chyba kątownik - takie złącze ciesielskie z blachy z dziurkami. natomiast w którymś z wątków na tym forum czytałam, ze reszta ma swobodnie spoczywać na tym murku. NIe znalazłam nigdzie gotowego rozwiązania na to


    Czyli mogę zostawić ten murek bez izolacji? A czy mam tam zrobić w takim razie dodatkową wentylację (kratkę?) Planowałam kratki tylko w górnej części, jakieś 3-4 sztuki o łącznej powierzchni minimum 1000 cm kw

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Cytat Napisał zlomiarz30 Zobacz post
    belkę chcę przymocować do ściany za kominkiem - nie wiem jak to się fachowo nazywa, chyba kątownik - takie złącze ciesielskie z blachy z dziurkami. natomiast w którymś z wątków na tym forum czytałam, ze reszta ma swobodnie spoczywać na tym murku. NIe znalazłam nigdzie gotowego rozwiązania na to


    Czyli mogę zostawić ten murek bez izolacji? A czy mam tam zrobić w takim razie dodatkową wentylację (kratkę?) Planowałam kratki tylko w górnej części, jakieś 3-4 sztuki o łącznej powierzchni minimum 1000 cm kw
    To może jeszcze poczytaj to forum....

    Jak chcesz minimum 1000 wypuścić, to skądś to trzeba wziąć. Pomyśl jak i ile wpuścić dołem.

    O belce to ja raczej myślałem byś jej nie spalił...

  5. #5

    Domyślnie

    Oczywiście powietrze z salonu do ogrzania wpuszczone jest dołem od frontu jakieś 800 cm a górą ma wylatywać 1000 cm. Ja pytam, czy jest konieczne dodatkowe przewietrzenie murku na wysokości wkładu.
    Powietrze do spalania jest doprowadzone z zewnątrz bezpośrednio rurą do komory spalania.

    Belka ma leżeć na murku, od frontu jest nadproże z tych samych cegieł, zalane od tyłu i pomiędzy betonem. Belka drewniana ma być zaizolowana od tyłu i od spodu (ta część która leży na murku i ta część która jest od strony komory grzewczej).

    PS. dzięki za zainteresowanie tematem i dziękuję za wszelkie wskazówki

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    eniu

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Rogożno
    Kod pocztowy
    64-610
    Posty
    8.661

    Domyślnie

    Murek nie musi być dodatkowo wietrzony, byle się kupy trzymał...Jak pęknie w dwóch trzech miejscach (raczej na fugach), nic się nie stanie. Jak zaprawa będzie kiepska, zaczniesz wyjmować pojedyncze cegły. Sprawdź jak to jest z jego stabilnością, skoro już trochę paliłeś. Po zamknięciu całości, zaczną na murek działać trochę inne "siły", ale bez przesady...

  7. #7

    Domyślnie

    Stoi stabilnie, na razie nic nie pęka, podczas palenia gdy zaprawa była jeszcze mokra, osłaniałam ścianki przed ciepłem z wkładu za pomocą płyt. Teraz już nie osłaniam i zauważyłam że sa przyjemnie ciepłe mimo że większość ciepła ucieka jeszcze teraz górą.

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar bohusz
    Zarejestrowany
    Apr 2008
    Skąd
    Jaworzno - Krzeszowice
    Kod pocztowy
    32-065
    Dzielnica
    Jurajskie
    Posty
    3.403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    7

    Domyślnie

    Po to stawia się kominki żeby również grzały, jeżeli grzeje całą obudową to wtedy jest najkorzystniejsze ciepło dla człowieka.
    Jednak podczas budowy takich zdrowo grzejących kominków, trzeba by przestrzegać pewnych zasad dotyczących zastosowanych materiałów. Czyli materiały przystosowane do pracy w przewidywanym zakresie temperatur. Budując kominek samodzielnie zmuszony jesteś samodzielnie poszukać takich informacji - jakie materiały, jak stosować, jak wygrzewać, itp.
    Drewno nie jest takim materiałem, więc musi być izolowane starannie.
    Wentylacja obudowy (wnętrza) musi być zgodna z instrukcją i warunkami gwarancji wkładu kominkowego, marnej jakości wkłady wymagają intensywnego chłodzenia powietrzem. Jeżeli Masz jakieś wątpliwości najlepiej skontaktować się z producentem, lub lepiej z firmą mającą doświadczenie w montażu i zabudowywaniu wkładów kominkowych określonych producentów.

  9. #9

    Domyślnie

    Dziękuję za wypowiedź Panu Bohuszowi, jednak nie zawiera żadnej odpowiedzi, na żadne z zadanych pytań

    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Budując kominek samodzielnie zmuszony jesteś samodzielnie poszukać takich informacji - jakie materiały, jak stosować, jak wygrzewać, itp.
    Drewno nie jest takim materiałem, więc musi być izolowane starannie.
    Właśnie po to zapytałam na forum, aby otrzymać jakąś poradę - czy izolować cegłę czy nie (nie pisałam nic o obudowie drewnianej, poza ozdobną belką, którą wiem, że mam zaizolować, co już pisałam).


    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Jeżeli Masz jakieś wątpliwości najlepiej skontaktować się z producentem, lub lepiej z firmą mającą doświadczenie w montażu i zabudowywaniu wkładów kominkowych określonych producentów.
    Jakbym miała kupę pieniędzy, tobym sobie na pewno wynajęła fachową firmę za pieniądze, która by mi to zrobiła od A-Z, a ja bym sobie w tym czasie poczytała książkę, a nie forum o kominkach.


    Cytat Napisał bohusz Zobacz post
    Wentylacja obudowy (wnętrza) musi być zgodna z instrukcją i warunkami gwarancji wkładu kominkowego, marnej jakości wkłady wymagają intensywnego chłodzenia powietrzem.
    Instrukcja montażu kominka zawiera info, co do minimalnych odległości wkładu od ścianek (min.5 cm, ja mam 12 z boków i 22 z tyłu), szczelinie wokół fasady ( min 4mm, ja mam 7 z boków i 10 nad fasadą) oraz wlocie 800 i wylocie 1000 cm. Warunków gwarancji i tak nie dochowam, ponieważ żeby ją zachować, trzeba instalować przez "fachową" firmę (pieczątka na karcie gwarancyjnej), chociaż nie wiem jak to sprawdzają w razie reklamacji tą fachowość - czy na tą działalność trzeba mieć jakąś koncesję?


    Instrukcja nie zawiera info czy obudowa może być nieizolowana i co wtedy należy zrobić.
    Dlatego właśnie szukam informacji na własną rękę pytając fachowców tutaj.
    Proszę nie dodawać wpisów, które nie zawierają, żadnej porady ani wskazówki.
    Ostatnio edytowane przez zlomiarz30 ; 20-12-2014 o 22:25

  10. #10

    Domyślnie

    Instrukcja nie zawiera info czy obudowa może być nieizolowana i co wtedy należy zrobić.
    Może być niezaizolowana( i co wtedy należy zrobić.) nic, zabudować do końca i grzać.
    Nie układać drzewa we wnęce pod wkładem -ogranicza znacznie wietrzenie wkładu.
    Ostatnio edytowane przez Rikmen ; 20-12-2014 o 19:03

  11. #11

    Domyślnie

    Dzięki Rikmen
    za pozytywne nastawienie.
    NA drewno to mam osobną wnękę pod schodami hihi

    Czekam jeszcze na konstruktywne odpowiedzi od pozostałych Panów kominkarzy działających na forum

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony