dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 88
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie Indywidualny domek w szczerym polu

    Czesc,

    Forum przegladam od dluzszego czasu, jednak w koncu nadszedl czas na ruszenie z wlasna twierdza Projekt indywidualny - jako ze oboje pracujemy na budowie nie powinno byc z tym problemu. Instalacje wrysuje sobie sam, projekt chcemy jedynie oddac do jakiegos fachowca od konstrukcji zeby nie bylo w przyszlosci niespodzianek. W chwili obecnej mamy dzialke 50 arów pod lasem, wstepny projekt i duzo samozaparcia. W pierwszej polowie 2015 chcialbym zalatwic cala papierologie, natomiast z budowa ruszyc jakos za rok. No ale wiadomo, przemyslany projekt to podstawa.

    Najprawodpodobniej zastosujemy plyte fundamentowa dla parteru i pietra ze scianka kolankowa na wysokosci 1,8m. Caly domek jest osadzony na podstawie 11x9m, na gruncie piaszczystym. Kat nachylenia dachu 30', co da nam pomieszczenie na strychu o wymiarach ok. 2x3m (poziom +2).

    Garaz budujemy oddzielnie - nie jest to najwazniejszy element budowy, dlatego na poczatku bedzie to pewnie zwykla wiata

    Zaczynajac nasza przeprawe chcialbym sie pochwalic naszym projektem i jednoczesnie poprosic o sugestie bardziej doswiadczonych na tym forum. Boje sie ze porojektujemy w niewiedzy o czyms, co zmusi nas do zmiany projektu. Ponizej rzut parteru i poddasza, oraz plan sytuacyjny (wszystko wykonane wlasnorecznie ). Najbardziej martwi nas ustawienie domu - czy nie bedzie problemu z wybudowaniem domu ktory nie jest ustawiony prostopadle do drogi (no, polnej drozki)? Warunki techniczne nic o tym nie mowia... dzialka jest polozona w szczerym polu, wiec plan jako takiego zagospodarowania nie istnieje. Czy nie bedzie to problem?

    Czekam na opinie i sugestie, za wszelkie rady bedziemy niezmiernie wdzieczni!


    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	domek1.jpg
Wyświetleń:	620
Rozmiar:	86,9 KB
ID:	295313

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	C__Users_pawel_Desktop_HAUS 28 Model (1) copy.jpg
Wyświetleń:	386
Rozmiar:	64,3 KB
ID:	295314


    5.10.2016: Po wielu namyslach ostateczny projekt wyglada tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	644
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	361320

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	370
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	361319
    Ostatnio edytowane przez pawloslaw ; 05-10-2016 o 15:13

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cześć!

    Gratuluję decyzji, bo własny dom to wspaniała sprawa. A tym bardziej zrobiony własnoręcznie, to satysfakcja i pomnik swojej pracowitości, pomysłowości i gustu. Tyle tytułem wstępu.

    Nie wiem co oznaczają warunki techniczne, ale musisz mieć Warunki Zabudowy, które wydaje Urząd Gminy, bo to chyba działka poza miastem. Do tego będą Ci potrzebne zapewnienia z rejonu energetycznego, gazowni, wodociągów i nawet od wywożących szambo, że jest możliwość dostarczenia czy tam odebrania tego wszystkiego czym oni się zajmują. Dopiero na tej podstawie, oraz na podstawie Twojego zapytania o konkretny obiekt gmina zadecyduje, czy możesz go tam wybudować, czy nie. Niestety schodzi z tym minimum 65 dni, bo tyle wynoszą okresy uprawomocnienia się poszczególnych etapów podejmowania decyzji. Możesz robić za listonosza, to będzie ciut szybciej, ale pewnych spraw nie przeskoczysz.
    W Warunkach Zabudowy będziesz miał napisane jaki budynek może być wysoki, jaki ma mieć dach, ile możesz procentowo zabudować działki, jaka ma być linia zabudowy, jak zorientowany budynek względem drogi. Jeśli już to masz, to OK, bo może właśnie to są te warunki techniczne. Jeśli tak, to niczego innego nie będzie. Jeśli nie - czeka cię powyższa procedura.

    Sam projekt ma całkiem sensownie rozmieszczone pokoje, bo większość jest od strony nasłonecznionej. Poza tym są schody, a tych nie lubię i wszyscy którzy mnie znają o tym wiedzą. Uważam, że dom piętrowy to zło - tym bardziej jeśli masz tak dużą działkę. Podoba mi się za to pomysł płyty fundamentowej.

  3. #3

    Domyślnie

    Zacznij od warunków zabudowy to może trwać nawet ponad rok wiec warto składać wniosek jak na szybciej. Do wniosku o wydanie warunków warto dołączyć swój projekt gmina powinna być przychylna np jeśli chodzi o kont dachu lub własną oczyszczalnie w ogrodzie. Zorientuj sie czy twoja działka nie leży na terenach Parku narodowego lub jakiś obszarów chronionych np Natura 2000. To też dużo utrudnia procedury.
    Samorobny Omega Dron 140m2. Ogrzewanie prądem grzałka w rurce 6 KW podłogówka 100%, cwu 300l grzałka 2kw w tanim prądzie silikat 24cm na podłogi 33cm styro ściany 20cm grafitu 0032 dach 20cm płyta pur 10 cm styro grafit
    CO CWU
    2018 - 2019 1624zł

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Jak pisali przedmówcy, tzw wz-ka mówi o tym jak możesz dom ustawić, jakie ma mieć gabaryty, kształt dachu, a czasem nawet kolor dachówki i tynku...
    Są to warunki zabudowy, w odróżnieniu od warunków technicznych, które są określone w rozporządzeniu i mówią m.in. o minimalnych odległościach od granic działek.
    Pytasz o projekt, to odpowiem - najdelikatniej jak potrafię.
    Widzę, że jesteś bardzo dumny z tego, że zrobiłeś go sam, a architekta w zasadzie nie potrzebujesz. Nie wiem skąd ta moda na forum. Jestem pewien, że z architektem mógłbyś znacznie praktyczniej zaprojektować swój dom. Nie będę wyliczał błędów, bo możesz to odebrać jako atak.
    W każdym razie powodzenia.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  5. #5
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    Witam wśród samorobów.
    Projekt - z takim obrysem i kopertowym dachem wchodzisz w słupy na poddaszu. Nie analizowałem tego dachu ale bedę zgadywać słupy bedą w takim miejscu gdzie nie masz pod spodem ścian. 2 sprawa jezeli chcesz mieć Terivę to jakos nie widzę możliwosci rozłozenia belek chyba ze wejdziesz w jakieś długie podciagi ...

    Projekt funkcjonalny szczególnie brak okien i wgladu do kuchni przy wejściu do budynku - mania 90% gotowców. Brak kominów, wentylacji - dobrze zgrupowani "odbiorcy" kanalizy. Ścianka kolankowa 1,8 cm to podstawa funkcjonalnosci poddasza - chociaż jakoby na zewnatrz dom źle wyglada. Dobrze zgrupowane pomieszczenia i prawie kwadrat który dobrze naswietla i mozna ominąć okna dachowe. Tak szczerze ci powiem że mam baaaaaaardzo podobne rozwiazania

    życzę powodzenia
    Ostatnio edytowane przez grend ; 27-12-2014 o 17:44

  6. #6
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Cytat Napisał Przemek Kardyś Zobacz post
    Nie wiem co oznaczają warunki techniczne, ale musisz mieć Warunki Zabudowy, które wydaje Urząd Gminy, bo to chyba działka poza miastem. Do tego będą Ci potrzebne zapewnienia z rejonu energetycznego, gazowni, wodociągów i nawet od wywożących szambo, że jest możliwość dostarczenia czy tam odebrania tego wszystkiego czym oni się zajmują. Dopiero na tej podstawie, oraz na podstawie Twojego zapytania o konkretny obiekt gmina zadecyduje, czy możesz go tam wybudować, czy nie. Niestety schodzi z tym minimum 65 dni, bo tyle wynoszą okresy uprawomocnienia się poszczególnych etapów podejmowania decyzji. Możesz robić za listonosza, to będzie ciut szybciej, ale pewnych spraw nie przeskoczysz.
    W Warunkach Zabudowy będziesz miał napisane jaki budynek może być wysoki, jaki ma mieć dach, ile możesz procentowo zabudować działki, jaka ma być linia zabudowy, jak zorientowany budynek względem drogi. Jeśli już to masz, to OK, bo może właśnie to są te warunki techniczne. Jeśli tak, to niczego innego nie będzie. Jeśli nie - czeka cię powyższa procedura.

    Sam projekt ma całkiem sensownie rozmieszczone pokoje, bo większość jest od strony nasłonecznionej. Poza tym są schody, a tych nie lubię i wszyscy którzy mnie znają o tym wiedzą. Uważam, że dom piętrowy to zło - tym bardziej jeśli masz tak dużą działkę. Podoba mi się za to pomysł płyty fundamentowej.

    Dzieki za wskazowki - warunki techniczne to te, o ktorych mowa w rozporzadzeniu. Jednak z tego co widze to najwiecej jest w warunkach zabudowy. Natomiast domek parterowy rozwazamy, z mozliwoscia zagospodarowania poddasza. Prawdopodobnie tak sie stanie z uwagi na wielkosc dzialki (chlop z miasta mysli raczej kategoriami miejskimi ).



    Kac-per, dziekuje za informacje, z tego co wiem to nie jest to zaden park ani obszar chroniony. To zwykle pole Vtej kategorii, a co do oczyszczalni przydomowej to chyba sie nad tym zastanowie mocno (na kanalizacje nie ma co liczyc poki co) - nie ma do tego jakichs doplat?

    robert skitek Z tego co widze wiekszosc Twoich postow sprowadza sie do polecania uslug architekta; takie skrzywienie zawodowe? Oboje skonczylismy budowlane studia wiec 'jakies' pojecie o budowaniu mamy. A mysle ze sami najlepiej powiemy jaki dom chcemy miec - skoro potrafie zrobic wszystko sam, to dlaczego mam wydawac pieniadze na uslugi kogos, kogo de facto nie potrzebuje? Wiesz dobrze, ze budujac dom kazdy grosz sie liczy. Taki jest nasz wybor i zadnej modzie tu nie ulegamy. Jesli widzisz jakies bledy, lub masz cos konstruktywnego do powiedzenia, to bardzo chetnie poczytam

    grend Wszystko bylo ukladane pod strop monoliotyczny, z zalozeniem kilku podciagow stalowych. Brak kominow i wentylacji to kwestia czasu - jak omwilem, instalacje wrysuje sobie sam, bo od tego wlasnie jestem inzynierem Stad tez zalozenie kanalizacji skupionej w jednym rogu. Boje sie jednak ze przy ewentualnej zmianie projektu na parterowke juz nie uda nam sie tego tak ladnie ulozyc.

  7. #7
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar robert skitek
    Zarejestrowany
    Jul 2004
    Skąd
    Mikołów
    Posty
    4.527
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    152

    Domyślnie

    Cytat Napisał pawloslaw Zobacz post
    robert skitek Z tego co widze wiekszosc Twoich postow sprowadza sie do polecania uslug architekta; takie skrzywienie zawodowe? Oboje skonczylismy budowlane studia wiec 'jakies' pojecie o budowaniu mamy. A mysle ze sami najlepiej powiemy jaki dom chcemy miec - skoro potrafie zrobic wszystko sam, to dlaczego mam wydawac pieniadze na uslugi kogos, kogo de facto nie potrzebuje? Wiesz dobrze, ze budujac dom kazdy grosz sie liczy. Taki jest nasz wybor i zadnej modzie tu nie ulegamy. Jesli widzisz jakies bledy, lub masz cos konstruktywnego do powiedzenia, to bardzo chetnie poczytam .
    Nie, żadne skrzywienie. Chciałem dobrze. Jak piszesz, sami wiecie czego chcecie i nie macie zamiaru współpracować z architektem. Moje uwagi wciąż wyglądałyby w Twoich oczach jako czepialstwo. Powodzenia.
    architekt - tak dla jasności
    architekta dom z prześwitem: blog, dziennik+komentarze
    już nie kawalerka...

    http://rsplus.pl/pub/logofm.gif mój osobisty (niekomercyjny) blog o domach, architektach i ich klientach

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar Przemek Kardyś
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Mielec
    Kod pocztowy
    39-300
    Posty
    4.906

    Domyślnie

    Cytat Napisał robert skitek Zobacz post
    Nie, żadne skrzywienie. Chciałem dobrze. Jak piszesz, sami wiecie czego chcecie i nie macie zamiaru współpracować z architektem. Moje uwagi wciąż wyglądałyby w Twoich oczach jako czepialstwo. Powodzenia.
    Po prostu chłopu doradź.

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar kamilb1987b
    Zarejestrowany
    Dec 2013
    Skąd
    Górki-Wielkie
    Kod pocztowy
    43-436
    Posty
    6.421

    Domyślnie

    Jak chcecie ściankę kolankową tej wysokości o lepiej zrobić dwie pełne kondygnacje i dać wiązary na dach. Skoro nie potrzebujecie architekta tzn że sam nim jesteś? Pisałeś że jesteś inżynierem i domyślam się że budownictwa ale nie wiedziałem że inżynier może sam zrobić projekt do PnB. A jakbyś się znał dobrze to byś nie pytał o zdanie tylko stwierdzał że zrobisz tak i tak itp więc domyślam się że sam robisz sobie układ pomieszczeń, z grubsza wymiary a projekt i tak musi zrobić architekt z uprawnieniami więc i tak za projekt trzeba zapłacić i nie licz na niższe pieniądze za to. Ja też sam sobie zaprojektowałem dom, opisałem co i jak chce zrobić a mimo to ceny za projekt potrafiły być od 10tys wzwyż. Ale min to z 6k na indywidualny trzeba liczyć. Sam wygląd to jest chyba najmniejszy problem dla architekta bo jak kto mądry to pewnie na rozmowie z klientem zrobi na szybko szkice na których się będzie opierać przy projektowaniu. Czasem w cenie jest kilka jakby wizji bo może się coś zmienić w guście czy coś takiego. Sam tego nie rozumiem bo jednak jak się na tacy dostaje gotowe od klienta który wie co chce to architekt powinien wrzucić to w swój program i resztę zrobi konstruktor licząc wszystko. Nie wiem ile to trwa ale też nie wiem skąd takie ceny za projekty. Przecież to nie jest siódma filozofia czy jakaś kosmiczna. W ciemno bez tego zbudowałbym swój dom który huragan wytrzyma i nawet przy tym nie pierdnie. Swoją drogą to powinna być taka możliwość aby zbudować dom według własnego projektu z oświadczeniem że robi się to na własną odpowiedzialność i że w razie zawalenia się domu to się bierze za to pełną odpowiedzialność. Z drugiej strony koszt projektu w porównaniu do całego domu to jest mały procent i trzeba byłoby się dobrze zastanowić te parę tyś jest tego warte. Z tego co czytałem dziś to ponoć szybciej ma się dostać PnB i nie trzeba tyle dokumentów przy tym składać więc ma być lepiej.

  10. #10
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Czesc,

    Odkopuje temat, bo wiele kwestii sie wyklarowalo.

    Projekt ulegl sporym zmianom z zachowaniem pierwotnych pomysłow i potrzeb. Zrezygnowalismy z płyty fundamentowej, ścianka kolankowa będzie miała 1,2m oraz kąt nachylenia 40'. Podstawa domu nadal 11x9, plus garaz dwustanowiskowy przylegly.

    Po kolei postaram sie prowadzic koszty i opisac formalnosci jakie pochlonie cale zamierzenie budowlane. Tak jak mowiłem na początku, projekt(y) wyrysowałem samodzielnie. Koszt poszczegolnych projektow wyniosl nas nastepujaco:

    Architektura, PZT - 300 zł
    Konstrukcja - 100 zł - w sumie to nic, ale przysłowiową flaszke kupilem.
    Sanitarka - 0 zł w ramach własnej branzy
    Elektryka - jak przy konstrukcji
    Branża drogowa (zjazd)- jak przy konstrukcji

    Dodatkowo koszty poniesione na rzecz projektu:

    1. Wypis i wyrys z rejestru gruntów - 50zł
    2. Mapa do celów opiniodawczych - 54 zł
    3. Mapa do celów projektowych, 3 szt - 800zł

    Razem 1500 zl za projekty przyłączy, zjazdów, pzt, PB itd. Ogółem cała papierologia i projektowanie do momentu uzyskania PNB.

    Czas oczekiwania na dokumenty i uzgodnienia:

    - Warunki zabudowy - niecałe 2 miesiące
    - Warunki/zezwolenie na zjazd - 1 miesiąc
    - mapa do celów projektowych - 2 miesiące
    - mapa do celów opiniodawczych - 2-3 dni
    - wypis i wyrys - 2-3 dni
    - rysowanie, zastanawianie sie itp - 2 lata

    Do końca wakacji zamierzam zawalczyc o PNB i wbic lopate w nablizszym mozliwym terminie. Pewnie wypadnie to na wiosnę. We wrzesniu za to ogrodzenie i jakies pierwsze nasadzenia

    Dla ciekawych jakie zmiany zaszly:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	parter.jpg
Wyświetleń:	644
Rozmiar:	84,0 KB
ID:	361320

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	poddasze.jpg
Wyświetleń:	370
Rozmiar:	84,5 KB
ID:	361319

  11. #11
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Jest PNB!

    Calosc zachodu trwala 115 dni z przerwa na przygotowanie operatu wodnoprawnego i pozyskanie pozwolenia na przebudowe saczkow. W ostatecznej wersji jeszcze kilka rzeczy zmieniłem. Na dniach postaram się wrzucić zdjęcia działki i opisać szczegóły projektu.

    Tymczasem idziemy świętować

  12. #12
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar B_i_U
    Zarejestrowany
    Aug 2016
    Skąd
    Rzeszów
    Posty
    796

    Domyślnie

    Witam. Cóż spowodowało decyzję o rezygnacji z płyty fundamentowej?
    Dziennik budowy dwóch nowoczesnych domów z płaskim dachem w standardzie NF15 (płyta fundamentowa) i NF40.
    BiU-House i Zx54 - dwa domy z płaskim dachem

    BiU w podróży - filmy
    Turcja, Gruzja...

  13. #13
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Pomimo niewątpliwych zalet płyty zdecydowaliśmy się na tradycyjne fundamenty przede wszystkim z powodu wygody. Chciałbym mieć możliwość ewentualnej zmiany tego co w podłodze, przeróbek itp. W płycie jest to praktycznie niemożliwe.

    Korzystne warunki gruntowe i duża powierzchnia zabudowy parteru także miały wpływ na decyzję. W przeliczeniu płyta kosztowałaby nas ok. 50 tys. Fundamenty tradycyjne w skrajnym wariancie to max 35 tys (kosztorysowo). Nie licząc projektu który trzeba by było zlecić zaufanemu projektantowi - zresztą jak robiłem rozeznanie to często spotykałem się z opinią "a po co to liczyć? Wystarczy więcej zbrojenia dać". Więc wole tradycyjne rozwiązanie i pewność ze jest zrobione dobrze

    Jeszcze w starym roku odebrałem opisany dziennik budowy ze Starostwa. Plan na najbliższe dni to przewalczenie z PINB możliwości objęcia przeze mnie funkcji KB (teoretycznie mogę, praktycznie zależy), postawienie szopki/warsztatu roboczego i zdjęcie humusu wraz z geodezją. Strzelam że zacznę te roboty w połowie lutego/na początku marca.

    Zmianie względem pierwszego planu uległo wiele, a w zasadzie wszystko. Nawet działka. Udało nam się pozyskać działkę co prawda mniejszą (20a), ale bliżej drogi gminnej, ze znacznie większą szansą na kanalizację w przyszłości. Tak to wyglądało w grudniu 2016:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161210_111901.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	96,4 KB
ID:	377453 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20161210_111935.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	91,6 KB
ID:	377454

    Niestety nie zdążyliśmy z siatką. Pojawi się ona na dniach (tygodniach), z racji ze poki co budujemy zdalnie, weekendowo.


    Jeśli chodzi technologie wykonania, to tak wyglądają przekroje:




  14. #14
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    No to aktualizuję:

    Zdjęcie humusu - niestety okazało się że nasz koparkowy to typowy "posiadacz koparki" a nie operator. Rozjezdzil nam calosc, ale z uwagi na to ze nam sie nie spieszy to nie jest wielki problem. Koszt sciągniecia humusu ok. 250 zł. Wytyczenie 500 zł.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_1854.jpg
Wyświetleń:	148
Rozmiar:	92,6 KB
ID:	385436

    Obecnie wiazemy zbrojenie - zdecydowalismy sie na prefabrykowane strzemiona. 1zł/szt 24x24 fi6 żebrowane. Po przeliczeniu kosztów materiału i czasu na gięcie doszliśmy do wniosku że lepszym wyjściem będzie zamówienie gotowych.

    Zbrojenie ławy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_142221.jpg
Wyświetleń:	193
Rozmiar:	99,4 KB
ID:	385437

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_142145 (1).jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	385438

    Póki co tona stali - według moich obliczeń w fundamenty pojdzie ok 430 mb prętów fi12. W przeliczeniu na złotówki wychodzi jakoś 1500zł ze strzemionami.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170325_142201 (1).jpg
Wyświetleń:	133
Rozmiar:	98,0 KB
ID:	385439


    Dla pewności zrobiłem kilka odkrywek w osiach - oczom ukazał się piasek i brak wody. Jeśli nie będzie padać to jest szansa zalać ławę przed świętami Wykopy i zalewanie planujemy za dwa tygodnie - do tego czasu chyba damy radę wywiązać całe zbrojenie.

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Biorąc pod uwagę ogromne zainteresowanie tematem, aktualizuję:

    Czwartek, po kopaniu i wrzuceniu zbrojenia:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut domu 2.jpg
Wyświetleń:	190
Rozmiar:	97,8 KB
ID:	386187

    Oraz piątek - zalewanie. Beton B30, 22 m3.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	rzut domu copy.jpg
Wyświetleń:	201
Rozmiar:	100,8 KB
ID:	386188

    Ławę wygładziłem pacą styropianowa z wierzchu. Mierzona do niwelatora - największa odchyłka od poziomu ok. 0,7 cm. Teraz damy jej dwa tygodnie i po swietach zaczniemy murowanie scian fundamentowych

    Swoją drogą, na koniec stanęło najważniejsze:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170406_195231.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	79,7 KB
ID:	386194

    Ostatnio edytowane przez pawloslaw ; 09-04-2017 o 18:10

  16. #16
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar aiki
    Zarejestrowany
    Nov 2012
    Skąd
    Chojnice
    Kod pocztowy
    89-600
    Posty
    2.626
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    jak nie bedziesz szalał z tempem murowania to możesz szybciej. narożniki sobie choć wyprowadź.

  17. #17
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Dziwna aura w tym roku - od świąt mieliśmy praktycznie dwa dni kiedy dało się cokolwiek robić. Tak to wiatr, deszcz i rzucanie żabami - masakra.

    W planie na majówkę miałem skończyć fundament, otulić go i zasypać. W rzeczywistości wybierałem wodę z wykopu, bo ulewne deszcze przykryły pierwszą warstwę bloczków fundamentowych O_O. Wykop tworzy niemal szczelną glinianą nieckę, a na dodatek sączki polne naciągają wodę i wypychają mi ją w fundamencie. Błędne koło aż do lipca, gdy przestanie padac.

    Obecnie wygląda to tak:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170501_132545.jpg
Wyświetleń:	238
Rozmiar:	97,7 KB
ID:	388126 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170501_132546.jpg
Wyświetleń:	177
Rozmiar:	97,5 KB
ID:	388127 Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170501_132548.jpg
Wyświetleń:	166
Rozmiar:	97,9 KB
ID:	388128


    Dzisiaj rano miałem już dość, bo po całym weekendzie walki z wodą w nocy znow nam ten grajdół zalało x_x Jutro zabieram się za drenaż, bo bez porządnego odwodnienia nigdy tego nie skonczę :/

  18. #18
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Pogoda dopisuje, dlatego pojawiły się postępy:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170511_192801.jpg
Wyświetleń:	156
Rozmiar:	89,8 KB
ID:	389005

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170511_192823.jpg
Wyświetleń:	136
Rozmiar:	92,0 KB
ID:	389006


    Drenaż wykonam po otuleniu ścian styropianem. Otulimy tylko z zewnątrz, bo wewnątrz uważam za zbędny luksus. Zresztą tak jak i malowanie dysperbitem - może skuszę się na zewnętrzne malowanie po styropianie. Czas pokaze.

    Pojawiła się też nowa zabawka:




    Zabawka posłużyła do cięcia więźby na szopkę:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	IMG_20170511_192835.jpg
Wyświetleń:	183
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	389007

    i spisała się wzorowo Niestety wkrętarka się buntuje, dlatego w tygodniu będę testował serwis gwarancyjny

    Jutro postaram się położyć styropian. Zdecydowaliśmy się na klej w piance - zobaczymy jak to wyjdzie Generalnie bardzo dużo czerpię od tego pana:

    https://www.youtube.com/watch?v=I0nYrrgQuKA&t=420s

    Fajnie to wszystko pokazuje, choć nie ze wszystkim się zgadzam - w każdym razie buduje z BK, krok po kroku mamy wszystko pięknie pokazane.

    Oby tylko pogoda się utrzymała

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    rafhi

    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Leszno
    Kod pocztowy
    64-100
    Posty
    257

    Domyślnie

    Hej przywitam się w dzienniku fajnie że masz pogodę to nadgonisz co do dysperbitu ja bym nie rezygnował a co do styro to już są różne teorie powodzenia w murowaniu.

  20. #20
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar pawloslaw
    Zarejestrowany
    Dec 2014
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    51-620
    Posty
    82

    Domyślnie

    Myślę że dysperbit nie ma sensu - poziom wód gruntowych sięga połowy wysokości ławy, a wyżej jest drenaż który grawitacyjnie będzie kierował nadwyżki wody do rowu. Musiałaby być mega powódź żeby woda się podniosła, a w wilgoć przenikającą z gruntu nie wierzę. Dom będzie miał opaskę żwirową która odetnie grunt od fundamentu. Styropian zaciągnięty klejem + folia kubełkowa wystarczą. Zdaję sobie sprawę z funkcji folii kubełkowej i mam świadomość że izolacja przeciwwilgociowa z niej żadna

    W weekend była super pogoda - nabawiłem się paru oparzeń słonecznych, odcisków i rąk do ziemi. Ale efekt jest - udało się skończyć fundament, wykleić połowę styropianu i przekopać 30 m drenażu:

    Zdecydowaliśmy się na drenaż w podwójnej flizelinie - miał być kokos, ale cena odstraszyła. Materiał na 100mb drenażu fi80 kosztował mnie ok. 650 zł - portal aukcyjny nie zawiódł

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170513_115943.jpg
Wyświetleń:	167
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	389191

    Skrobanie i równanie zaprawy przed klejeniem:

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170513_174936.jpg
Wyświetleń:	151
Rozmiar:	98,4 KB
ID:	389192

    Efekt klejenia. Wybrałem klej w piance - gorąco polecam wszystkim którzy się zastanawiają między klejem z wora a pianą. Puszka kosztowała mnie 22zł + pistolet 35 zł. Jedna puszka wystarczyła na 15 m2 klejenia bez specjalnej oszczędności.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170513_184635.jpg
Wyświetleń:	162
Rozmiar:	96,2 KB
ID:	389194

    Inwestor po robocie, w bramie garażowej. Widać profesjonalne szalowanie słupów pod podciąg bramy

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170513_184713.jpg
Wyświetleń:	216
Rozmiar:	97,3 KB
ID:	389195

    I docinka styropianu - sfrajerowałem się, bo trzeba to bylo robić płatnicą, a ja zaopatrzyłem się w nóż do izolacji. Nie chciałem już wracać po to, bo w niedzielę miałem tylko dwie godziny. Efekt jak niżej. Teraz przelecę to tarą, a ubytki wypełnię pianką. Ścinki styropianu posłużą do wypełnień w późniejszym czasie.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	20170514_144040.jpg
Wyświetleń:	179
Rozmiar:	96,1 KB
ID:	389196


    W przyszły weekend lecę z drugą stroną. Powinno pójść szybciej, bo tu była zbita glina - z drugiej strony mam piaseczek Jak się uda wszystko sprawnie ogarnąć to przystąpię do folii kubełkowej i wykopu pod kanał w garażu.

    Teraz jak widzę zarys domu i wiem, że to już nie jest tylko rysunek na papierze, to kurna cieszy michę Bardzo.

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony