dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14

Temat: Ekogroszek

  1. #1

    Domyślnie Ekogroszek

    Witajcie! Jestem teraz na etapie budowy własnego domu i mam dwa pytania do użytkowników tego forum:

    1. Czy ekogroszek zawsze oznacza oszczędności? Czy jest to rozwiązanie raczej dla mniejszego czy większego domu? Czy oszczędnosci rzeczywiście są większe przy zastosowaniu lepszych okien - chodzi o izolacyjność termiczną.
    2. Czy duże znaczenie ma producent samego ekogroszku? Czy są tu jakieś marki i konkretne różnice między mimi?

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Jeżeli jesteś na etapie budowy własnego domu to omijaj ekogroszek szerokim łukiem
    Zrób w całym domu ogrzewanie podłogowe i dobrze zaizoluj ściany ,dach i kup okna o współczynnik U o wartości poniżej 1,0 do 1,1 W/(m2•K) dla szyb.
    Obowiązkowo wentylacja mechaniczna ,o kominach zapomnij ,zastosuj ogrzewanie pompą ciepła PW .
    Kotłownia na ekogroszek w nowo wybudowanym domu to despekt dla samego siebie .
    Nie jest to tanie ogrzewanie ,ale brudne pod wieloma względami .
    Zrób OZC dla twojego domu dobierz pompę ciepła ,zrób wszystko żeby się nie pchać w kotłownię węglową .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  3. #3
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Witajcie! Jestem teraz na etapie budowy własnego domu i mam dwa pytania do użytkowników tego forum:

    1. Czy ekogroszek zawsze oznacza oszczędności? Czy jest to rozwiązanie raczej dla mniejszego czy większego domu? Czy oszczędnosci rzeczywiście są większe przy zastosowaniu lepszych okien - chodzi o izolacyjność termiczną.
    2. Czy duże znaczenie ma producent samego ekogroszku? Czy są tu jakieś marki i konkretne różnice między mimi?
    1.Ekogroszek nie oznacza oszczędności a jest wręcz odwrotnie.W moim przypadku oznaczalby zdecydowanie większe naklady na system grzewczy i eksploatację.Jest to rozwiązanie do starych domów a nigdy do nowobudowanych.Dom zużywa określoną ilość energii na ogrzewanie,im tej energii będzie potrzebował mniej,tym będą niższe będą rachunki.Konkrety musisz sobie policzyć.

  4. #4

    Domyślnie

    Co zatem należy zastosować gdy zamierzam zbudować dom z dobrym ociepleniem i oknami typu pasywnego?

  5. #5
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Co zatem należy zastosować gdy zamierzam zbudować dom z dobrym ociepleniem i oknami typu pasywnego?
    A to zalezy od Ciebie jak podejdziesz do tematu zapotrzebowania domu na ciepło ale na pewno nie ekogroszek bo nie nadaje się on do nowych domów.
    Rozumiem,że jarzysz temat wspominając o dobrej izolacji i dobrych oknach ale z drugiej strony wykazujesz się zerowym pojęciem w tym temacie pytając się o ekogroszek.
    Czyżbyś budował dom bezmyślnie na pałę ? Jeśli tak jest to zmień swoje myślenie i podejście do budowy domu i ogarnij się bo biada Ci i cianiutko widzę ten dom
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-12-2014 o 01:27

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    A to zalezy od Ciebie jak podejdziesz do tematu zapotrzebowania domu na ciepło ale na pewno nie ekogroszek bo nie nadaje się on do nowych domów.
    Rozumiem,że jarzysz temat wspominając o dobrej izolacji i dobrych oknach ale z drugiej strony wykazujesz się zerowym pojęciem w tym temacie pytając się o ekogroszek.
    Czyżbyś budował dom bezmyślnie na pałę ? Jeśli tak jest to zmień swoje myślenie i podejście do budowy domu i ogarnij się bo biada Ci i cianiutko widzę ten dom
    Ogrzewanie domu a ws zczególności ekogroszek to temat zupełnie mi niestety obcy. Zauważyłem, że wielu znajomych stosuje to rozwiązanie i trochę bez zastanowienia postanowiłem spytać tutaj. Poczytam trochę, popytam i dopiero za jakiś czas wrócę do tematu. Stokrotne dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu.

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Ogrzewanie domu a ws zczególności ekogroszek to temat zupełnie mi niestety obcy. Zauważyłem, że wielu znajomych stosuje to rozwiązanie i trochę bez zastanowienia postanowiłem spytać tutaj. Poczytam trochę, popytam i dopiero za jakiś czas wrócę do tematu. Stokrotne dzięki za wyprowadzenie mnie z błędu.
    Spoko,od tego jest forum
    A znajomi sądzę,że pukneliby się w glowę jakby przeczytali cos takiego:
    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Ogrzewanie będzie elektryczne tzn.piec elektryczny:
    http://www.elterm.pl/pl/files/karta_ekw_major.pdf
    +wodna podłogówka.
    +bojler do cwu:
    http://www.elektromet.com.pl/nordic-2400-elektronik/
    lub jak kasa wg budżetu będzie na plus to do cwu zaszaleję i będzie coś tego typu:
    http://www.abatronic.pl/pompa_ciepla_z_wentylacji.html

    Całość będzie grzana prądem w II taryfie.
    Które to rozwiąznie było dla mnie tańsze niż ekogroszek...
    Ale tak jak pisalem,ludzie pakujący ekogroszek do nowego domu nie mają zielonego pojęcia o domu,jego zużycia energii na ogrzewanie czy ogólnie o systemach grzewczych czy cenach energii w Polsce
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 28-12-2014 o 02:07

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Witajcie! Jestem teraz na etapie budowy własnego domu i mam dwa pytania do użytkowników tego forum:

    1. Czy ekogroszek zawsze oznacza oszczędności? Czy jest to rozwiązanie raczej dla mniejszego czy większego domu? Czy oszczędnosci rzeczywiście są większe przy zastosowaniu lepszych okien - chodzi o izolacyjność termiczną.
    2. Czy duże znaczenie ma producent samego ekogroszku? Czy są tu jakieś marki i konkretne różnice między mimi?
    Osobiście grzeję ekogroszkiem i z kosztów jestem zadowolony , ale gdybym obecnie budował dom to raczej bym się nie zdecydował na ekogroszek ..
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

  9. #9
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Co zatem należy zastosować gdy zamierzam zbudować dom z dobrym ociepleniem i oknami typu pasywnego?
    .
    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Zrób OZC dla twojego domu dobierz pompę ciepła ,zrób wszystko żeby się nie pchać w kotłownię węglową .
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  10. #10
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar czp01
    Zarejestrowany
    Nov 2009
    Skąd
    Rybnik - Kamień
    Posty
    2.540

    Domyślnie

    Cytat Napisał Aleksandertysz Zobacz post
    Witajcie! Jestem teraz na etapie budowy własnego domu i mam dwa pytania do użytkowników tego forum:

    1. Czy ekogroszek zawsze oznacza oszczędności? Czy jest to rozwiązanie raczej dla mniejszego czy większego domu? Czy oszczędnosci rzeczywiście są większe przy zastosowaniu lepszych okien - chodzi o izolacyjność termiczną.
    2. Czy duże znaczenie ma producent samego ekogroszku? Czy są tu jakieś marki i konkretne różnice między mimi?
    Na tak postawione pytania na podstawie swojego doświadczenia odpowiem tak:

    Grzeję ekogroszkiem bo taki miałem zamiar od początku budowy domu - przemawiała za tym dostępność ekogroszku bo mieszkam na śląsku i zawsze kupuje węgiel prosto na kopalni a co za tym idzie z tego też powodu nie wychodzi to drogo i wiem co kupuje. Dom nie jest jakoś specjalnie ocieplony bo to phoroterm 38 cm plus 10 cm styropianu plus 25 cm wełny poddasze.

    Dom ponad 300 m2 a grzeję 240 m2 po podłogach licząc razem z kotłownią. Temperatury w domu to na parterze co najmniej 23,2 st C w łazienkach ponad 24 st C a na poddaszu i w sypialniach 22 do 20 st C .

    Zużycie ekogroszku na sezon z ostatnich 5-ciu lat prezentuje poniższe zestawienie:



    Ceny ekogroszku (luzem) podane brutto z przywozem do domu.

    a tutaj szczegółowe dane http://czp.pl/cieplnik/

    Biorąc pod uwagę powyższe dane co do domu i co do spalania to stwierdzam, że ogrzewam swój dom nawet tanio. Na pewno ogrzanie tego samego domu (tak słabo ocieplonego) gazem, czy prądem czy pompą wyszłoby mi drożej.

    Nie mniej jak będę budował kolejny dom to raczej już nie na śląsku bo tu smog i ilość pyłu zawieszonego w powietrzu jest taka, że nie ważne czym dom ogrzewasz a i tak wiadomo czym oddychasz . Wtedy jak już w jakiejś prawie głuszy będę budował ten drugi dom to zastanowię się nad innym źródłem ogrzewania i jak na razie przemawia do mojej wyobraźni nie węgiel, nie gaz nie prąd nie pompy a ECAT --- no ale na dostępność tej technologii trzeba pewnie jeszcze trochę poczekać.

    Dementuje też plotki na temat czystości mojej kotłowni bo trochę to trzeba się w niej pobrudzić zwłaszcza przy czyszczeniu mojego żeliwnego monstrum i trochę z tego się też w kotłowni nakurzy
    Ostatnio edytowane przez czp01 ; 28-12-2014 o 11:01

  11. #11

    Domyślnie

    Węgiel nawet jakby darmo dawali do nowego domu bym nie wziął. Przy domu w dobrze zbudowanym o pow 150m2 przy prądzie można spokojnie wyjść z rachunkami w granicach 2-2,5 tys zł rocznie, przy węglu ( jak będziesz dobrym palaczem i będziesz posiadał dobry kocioł i sterownik i uda się zakupić dobry węgiel) będzie 1-1,5 tys. Kocioł +komin ok 10 tys. czyli ogólne koszty zrównają się po ok 10 latach. Tylko czy ten kocioł tyle wytrzyma. A gdzie obsługa, syf i smród.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Pyxis
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Strzegom
    Kod pocztowy
    58-150
    Posty
    14.349

    Domyślnie

    Cytat Napisał czp01 Zobacz post
    Na pewno ogrzanie tego samego domu (tak słabo ocieplonego) gazem, czy prądem czy pompą wyszłoby mi drożej.
    Na pewno to mocne stwierdzenie. Mamy (z Twojego opisu) raczej podobne domy i podobne temperatury wewnatrz. Zerknij w moja stopke.
    Grzanych podlog 230[m2]+2 drabinki w lazienkach. Ogrzewana kubatura ~550[m3]. Uzytkowa ~175[m2]. Na posadzce 18[cm] styro. Sciany suporex 36[cm]+10[cm] styro. Skosy 25[cm] welny. WG. PCi Ekontech 12,6[kW]. DZ 4x200[m] PE32 jako kolektor spiralny.
    CO za sezon przy temp. w domu 22*C
    2012/13 - 1350 zł (4215 kWh)
    2013/14 - 1035 zł (3320 kWh)
    2014/15 - 936 zł (3481 kWh)
    2015/16 - 576 zł (3313 kWh) - promocja Duon
    2016/17 - 892 zł (4020 kWh)
    2017/18 - 874 zł (3727 kWh)

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar animuss
    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Warmia&Mazury
    Posty
    4.821

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pyxis Zobacz post
    Na pewno to mocne stwierdzenie. Mamy (z Twojego opisu) raczej podobne domy i podobne temperatury wewnatrz. Zerknij w moja stopke.
    Ja bym nawet 1000zl sezonowo dołożył żeby nie mielić tego ekosyfu i pomału się rozglądam za powietrzną pompą ciepła .Czekam na dotacje ale się chyba nie doczekam .
    Ostatnio edytowane przez animuss ; 28-12-2014 o 12:38
    Źródła ciepła na paliwa stale w nowo budowanych domach, powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.

    PV 9,72 kWp dach. Kocioł Rakoczy 38kW-MultiFun i Ecoal, komora szam.
    Dom-440m2 do ogrzania. Sezon 2015-2016
    https://forum.muratordom.pl/album.php?albumid=4756

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał animuss Zobacz post
    Ja bym nawet 1000zl sezonowo dołożył żeby nie mielić tego ekosyfu i pomału się rozglądam za powietrzną pompą ciepła .Czekam na dotacje ale się chyba nie doczekam .
    Nie doczekasz się , bo rząd dotuje , dotuje i ciągle będzie dotował z NASZYCH pieniędzy górnictwo , bo boi się zadymiarzy i tzw "związków zawodowych".
    Nawet pod "dyktando" górników wprowadził albo zaraz wprowadzi "certyfikaty" na opał , które miały ukrócić import opału ...
    Jednakże już się okazało że importowany opał w większości spokojnie spełnia te "ustalone" normy a problemy ma niekóry polski opał który nie spełnia tych norm (np. z kopalni Piast) ...
    Ale polskiego nikt nie tknie ...

    Szybciej doczekasz się dopłat do kotłów (już są ....) niż do pomp ...
    Nowoczesna stodoła w leśnej dziczy + komentarze
    Zużycie prądu LG Therma V 9KW

    Dom parterowy 117 m2 pow. użytkowej . Powierzchnia ogrzewana w całości podłogówką. 117 m2, . Ściany silikat 18 - 22 cm grafit , płyta fundamentowa z (15cm EPS200 + 10cm EPS100) ,duże przeszklenia, strop ocieplony celuoza Termofloc 40cm . Pompa LG Therma V 9KW.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony