dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 39

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie Daliscie folie lub pape pod chudziak czy nie?

    Nie bijcie (wiem, ze o tym juz milion razy bylo) tylko krotko odpowiedzcie - tak lub nie i ew. powiedzcie dlaczego tak lub nie
    pozdr
    tomek_2

  2. #2

    Domyślnie

    U mnie nie było folii pod chudziakiem, bo nie miałem tego w projekcie i nie wydaje mi sie aby była potrzeba dawania tam folii - w końcu to tylko podbudowa pod resztę podłogi na gruncie.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar magi
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Posty
    7.224
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    181

    Domyślnie

    nie
    Jeśli nie wiesz co zrobić - uśmiechnij się

    Dziennik
    Skomentujesz?

  4. #4

    Domyślnie

    Dzieki. Ciekawe, czy znajdzie sie ktos, kto dal?

  5. #5

    Domyślnie

    Ja też się zastanawiam czy dać czy nie??
    W projekcie nie ma ale tak na wszelki wypadek.
    Folia nie jest droga.
    _____________________________

    Pozdrawiam
    DF

  6. #6

    Domyślnie

    Nie, bo po co? Chudziak pod lawa fundamentowa nie musi byc izolowany od otoczenia bo izolacja jest wyzej.
    Pozdrawiam
    Jankes
    "Za duzy ten dom budujemy ,kochanie...."
    slowa mojej Zony.

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar janzar
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    ŚWIDNICA
    Kod pocztowy
    58-100
    Posty
    719

    Domyślnie Re: Daliscie folie lub pape pod chudziak czy nie?

    Cytat Napisał tomek_2
    Nie bijcie (wiem, ze o tym juz milion razy bylo) tylko krotko odpowiedzcie - tak lub nie i ew. powiedzcie dlaczego tak lub nie
    pozdr
    tomek_2
    nie daje sie folii pod chudziak gdyż i tak ulegnie przetarciu i nie stanowi żadnaj izolacji
    tanio rzadko znaczy dobrze ,dlatego nie raz trzeba zapłacić dwa razy

  8. #8

    Domyślnie

    chyba nie ma to sensu - zadanie chudziaka jest tylko takie żeby ustabilizować podłoże pod właściwą ławę
    u mnie chudziak w gruncie (początkowo miało go w ogóle nie być, tylko podsypka z piasku ale zawsze to lepiej się zbrojenie układa) a na to folia i reszta

    nie przesadzajmy - szkoda kasy i roboty

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Folia pod chudy jest całkowicie niepotrzebna, ale pomyślałbym o czymś innym: folia zamiast chudziaka. Wtedy w folię ułożoną w wykopie lejemy od razu beton ław fundamentowych (oczywiście najpierw układamy zbrojenie). W takim wypadku folia zabezpiecza przed mieszaniem betonu z ziemią oraz wpijaniem wody zarobowej do gruntu. Pierwszą izolację układa się dopiero NA ławie fundamentowej.

  10. #10

    Domyślnie

    Jeszcze jedna rzecz, ktora mnie nurtuje: izolacja pozioma (z papy) fundamentu znajduje sie mniej wiecej na poziomie zakladanego spodu chudziaka (czyli na poziomie zero). I teraz jesli nie dam (zgodnie z waszymi sugestiami) izolacji pod chudziak tylko na nim, to izolacja pozioma fundamentu znajdzie sie 10 cm ponizej izolacji polozonej na chudziaku. Czy tak moze byc i czy to poprawne?

    I druga sprawa: fundament od wewnatrz jest jakby obmurowany ceglami (albo tez - druga mozliwosc - podmurowka z cegiel usytuowana jest na fundamencie, ktory faktyczne jest nizej). Czy na bokach tej podmurowki (nazwijmy ja fundamentem) moge wykonac pionowa hydroizolacje poprzez dwukrotne pomalowanie tych cegiel dysperbitem? A jesli to zrobie, to czy przyklejac do dysperbitu pionowa izolacje z papy czy tez wystarczy sama powloka utworzna przez Dysperbit? I ostatnia z tych kwestii - na jakiej glebokosci poczawszy od poziomu jastrychu w dol mam malowac fundament hydroizolacja?

  11. #11

    Domyślnie

    Witaj!
    Jak widze, zaszla pomylka. Chodzilo Ci najwyrazniej o podbeton, na ktorym uklada sie izolacje przeciwwilgociowa, cieplna i potem leje wylewki, a nie o chudziak lany do fundamentu pod lawe fundamentowa.
    Teraz jasne.
    Pierwsza sprawa. Nie slyszalem, zeby spod podbetonu( chudziaka) byl na wysokosci izolacji na fundamencie( scianie fundamentowej ). Zawsze jest odrotnie inaczej wilgoc szla by do scian spod tego podbetonu i do dupy taka izolacja. Czasem robi sie tak, ze wierz podbetonu wypada nizej, niz poziom zero na scianie fundamentowej, ale najlepiej i najpoprawniej jest je zrownac, bo wtedy najpewniej sie laczy izolacje pozioma sciany fundamentowej z izolacja przeciwilgociowa na podbetonie. Sprawdz dokladnie w projekcie jak masz, a jesli masz spod podbetonu na poziomie izolacji poziomej scian fundamentowych, to przycisnij architekta, bo pewnie projekt jest schrzaniony.
    Pozdrawiam
    Jankes
    "Za duzy ten dom budujemy ,kochanie...."
    slowa mojej Zony.

  12. #12

    Domyślnie

    a ja dałem, po co wilgoć ma być podciągana wyżej

  13. #13

    Domyślnie

    ja nie dałem, bo i po co. izolacja będzie na chudziaku

  14. #14
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar _ZBYCH_
    Zarejestrowany
    Mar 2003
    Skąd
    Warszawa
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    4.549
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    31

    Domyślnie

    Ja nie dałem.

    Kij ma dwa końce

    Ile ludzi, tyle opinii

    Wiadomo, że nic nie wiadomo
    Systemy alarmowe, to moja pasja... i praca.

    Piszcie na adres: [email protected]

  15. #15
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... Avatar inż. Mamoń
    Zarejestrowany
    May 2004
    Posty
    9.780
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    95

    Domyślnie

    Wydawało mi się, że chodzi o chudziak pod ławami...
    Tak naprawdę w podłodze na gruncie nie powinien być chudziak lecz normalny beton np B15 chociaż czasami spotyka się w projektach B10. Sama nazwa chudziak mi tu nie za bardzo pasuje bo to przecież najważniejsza konstrukcyjna warstwa podłogi na gruncie.

    Pod tego "chudziaka" nie dawałbym folii. Za to koniecznie musi być folia na chudziaku, a potem styropian itd.

    Najlepiej jest dać górę tego betonu na na jednym poziomie z górą ściany fundamentowej. Wtedy właśnie izolacje najpewniej się łączą. Wykończona podłoga parteru wychodzi wtedy 10 - 15 cm wyżej - trzeba porównać z dolną krawędzią otworów okiennych.

  16. #16

    Domyślnie

    U mnie była dana papa którą sklajałem lepikiem aby stworzyć stałe podłoże. Dałem to troszkę na wyrost ale obawiając się wyskiego poziomu wód gruntowych.
    Tetraz nie załuję. Mam wszędzie sucho bez żadnych śladów wilgoci itp.
    U mojego sąsiada w piwniczce na podłodze wprawdzie nie ma wody, ale beton jest jednak wilgotny.
    Tak więc ilu ludzi tyle opinii
    Pozdrawiam
    TCzarek

    "Internet ułatwia czynienie bliźniemu, co mu niemiłe."
    Stanisław Lem

  17. #17

    Domyślnie f

    Ja dałem folię zamiast chudziaka pod ławy świadomie. Ponieważ z dużym zakładem tak że potem wystarczyło na zawinięcie pod ściany jako izolacje podfundamentowe. A pod chudziak na podłogi nie.
    TM

  18. #18

    Domyślnie

    Pod chudziak folii nie dawałem tylko 10 cm podsypki.

    Pozdrawiam

  19. #19

    Domyślnie

    Widze, ze robi sie problem (szkoda, ze nie mam cyfrowki, bo latwiej byloby pokazac warstwy podlogi). A to dlatego, ze (patrzac caly czas od wewnatrz budynku):

    a) fundament o wys. ok. 80 cm prawdopodobnie nie ma izolacji poziomej (nie widac tam nigdzie papy) albo tez byl izolowany w poziomie smola (i dlatego nie widac tej izolacji). Jesli jest smola, pol biedy, jesli nie ma nic - robi sie juz gorzej.

    b) na fundamencie posadowiona jest nadmurowka z cegiel, szersza niz fundament o jakies 6 cm, o wys. 55 cm. Miedzy warstwami cegiel nadmurowki sa 2 warstwy papy- jedna na wys. 30 cm idac od fundamentu w gore, druga na samym wierzchu nadmurowki. Gora nadmurowki wyznacza dolny poziom starej podlogi drewnianej (mniej wiecej na niej opieraly sie deski podlogowe). Mniej wiecej w polowie nadmurowki zaczyna sie poziom starego piasku (i jednoczesnie zakladany wczesniej poziom DOLU chudziaka)

    c) i teraz dochodzimy do sedna: gdybym chcial - wg waszych sugestii - dac górę chudziaka (tak nazywam te pierwsza warstwe betonu od dolu) na jednym poziomie z górą ściany fundamentowej, do wierzchu podlogi lacznie z plytkami mialbym do zapelnienia wysokosc az 55 cm (czyli taka, jak nadmurowka na fundamencie). A wg mojego projektu mam ok. 19 cm (1.2 - 1.5 cm plytki z klejem + 10 cm FS 20 + 7 cm wylewka wierzchnia, czyli jastrych) i pod tym chudziak na gruncie. Wobec tego robi sie ponadplanowa glebokosc 36 cm do wypelnienia, zeby gora chudziaka mogla byc w jednym poziomie z gora fundamentu.

    Czy w moim przypadku nalezy stosowac typowy uklad wylewek czy tez zrobic to inaczej? Jest to dom przedwojenny z lat 30-tych - moze ktos z was mial do czynienia z remontem podlogi i wylewka w takiej chalupie.
    Prosze o dalsze rady, bo na razie mam zerwana podloge i stoje w miejscu - nie wiem, czy (i ile) usuwac starego piachu i jak dalej ciagnac te robote, zeby wykonane przeze mnie izolacje byly skuteczne a jednoczesnie, zeby nie wpasc w jakies wielkie koszty.

  20. #20

    Domyślnie

    Na mojej budowie wyglądało to tak:
    pod ławami podsypak piaskowa, na tym folia żeby beton z ław nie przesiąkał i nie mieszał się z piaskiem,
    na ławy papa jako izolacja pozioma,
    mury fundamentowe z bloczków dwustonnie izolowane pionowo plus styropian od wewnątrz oraz folia kubełkowa od zewnątrz,
    wypełnienie wewnętrznej części murów fundamentowych piaskiem podsypkowym,
    na piach folia czarna i na to chudziak, oddylatowany od murów fundamentowych styropianem by mógł samodzielnie pracować.
    Izolacja pozioma z papy i mury właściwe.....

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony