dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 56 z 148
Pokaż wyniki od 1.101 do 1.120 z 2953
  1. #1101

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To w zimie wyłączasz? Nawet jak przypalisz mleko i zjesz coś, co zaszkodzi?

    Nadmiar wilgoci to sobie usuwam klimą. Od wentylacji oczekują dostarczania świeżego powietrza (bogatego w tlen i bez smrodów) i oddalenia ode mnie aromatów po dwójce, przypalonym mleku i innych niefajnych zapachów, oparów różnych substancji używanych w domu - no, generalnie dostarczenia tego, czym chcę oddychać i oddalenia ode mnie tego, czym oddychać nie chcę. To jest podstawowa
    Wentylacja pracuje cały czas.
    W pozostałych sprawach nie pomogę, bo podpieram się normami PN-EN, DIN i najczęściej ANSI bo mają tam największe doświadczenie.

    Bez zagłębiania się w liczby ogólnie przyjętą normą jest stwierdzenie:
    "Wentylacja usuwając nadmiar wilgoci dostarcza wystarczającą ilość powietrza świeżego"

    Czasem zdarzają się przypadki indywidualne.
    Ostatnio edytowane przez _John ; 17-03-2017 o 09:20

  2. #1102
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Superp77

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kartuzy
    Kod pocztowy
    83-300
    Posty
    12

    Domyślnie

    Pisałem do Thessli Green w sprawie odzysku wilgoci w nowej serii central oraz wymienników entalpicznych. Otrzymałem taką odpowiedz:

    "Dzień dobry
    Prowadzimy obecnie prace nad nową liną central. Planowany termin wprowadzenia do oferty to przełom maj - czerwca 2017.
    Wymienników entalpicznych nie planujemy wprowadzać do oferty gdyż nie jesteśmy przekonani co do ich skuteczności. W II połowie roku będziemy mieli alternatywne rozwiązanie."

  3. #1103

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    To w zimie wyłączasz? Nawet jak przypalisz mleko i zjesz coś, co zaszkodzi?

    Nadmiar wilgoci to sobie usuwam klimą. Od wentylacji oczekują dostarczania świeżego powietrza (bogatego w tlen i bez smrodów) i oddalenia ode mnie aromatów po dwójce, przypalonym mleku i innych niefajnych zapachów, oparów różnych substancji używanych w domu - no, generalnie dostarczenia tego, czym chcę oddychać i oddalenia ode mnie tego, czym oddychać nie chcę. To jest podstawowa
    Klima usuwa nadmiar wilgoci latem. WM z reku zimą.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  4. #1104
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Klima usuwa nadmiar wilgoci latem. WM z reku zimą.
    Jak ktoś ma zimą nadmiar wilgoci, to jest to zadziwiająca dla mnie sytuacja. Znaczy w ogóle nie ma wentylacji i szczelny dom.

  5. #1105

    Domyślnie

    Poniżej wykresy wilgotności powietrza (ostatni tydzień) z trzech lokalizacji:
    - salon u mnie na parterze (czujnik BME280) ,
    - sypialnia na poddaszu(czujnik HTU21D),
    - na zewnatrz (DHT21),
    Wilgotnosc nie jest przesadnie niska, dla mnie ok.

    Dom pow. użytkowa 184m2, po podłogach 204m2,PC PW 9kW Panasonic 3f + CWU 400l, 100 % podłogówka, Ściany: Porotherm 25cm+Styropian 20 cm 0,031, Podłoga:Anhydryt+Styropian 20 cm, Poddasze: Wełna 33cm 0,033, Strych: Wełna 15cm, Okna: Vetrex V90+, Dachowe Roto R89P (PCV), WM: ThesslaGreen 650h, Klima: Gree U-Crown 3,5kW.
    Zużycie prądu PC CO+CWU
    2017: 2953 kWh
    2018: 2969 kWh
    2019: 2648 kWh

  6. #1106
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    alter2000

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał parrot Zobacz post
    Nie wiem co w tym konkretnym reku oznacza "częściowy odzysk wilgoci", ale po jednym sezonie zimowym już mogę stwierdzić (i nie tylko ja), że powietrze z rekuperatora bez odzysku wilgoci (mam airpack 400) jest strasznie suche!
    Obowiązkowo wieczorem w sypialniach trzeba włączać nawilżacze powietrza.
    A możesz zdradzić ile osób mieszka w domu i na jakiej wydajności pracuje reku?

  7. #1107

    Domyślnie

    Cytat Napisał alter2000 Zobacz post
    A możesz zdradzić ile osób mieszka w domu i na jakiej wydajności pracuje reku?
    Otóż to

  8. #1108

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Otóż to
    oczywiście, że tak.
    Intensywność wentylacji ustawiona jest na 30% czyli 90 m3/h w tym wietrzenie ustawione na 10 min godz. 6.30 rano i 20.00 wieczorem. Ilość osób 2-3.

    Czy w zimie za duża jest intensywność wentylacji?

  9. #1109

    Domyślnie

    Witam.

    W lutym tego roku zamontowałem i uruchomiłem rekuperator - Thessla AirPack 400v.
    Po uruchomieniu zauważyłem, że na zewnętrznej stronie obudowy rekuperatora, w okolicach komory czerpni skrapla się para wodna.

    Pomieszczenie, w którym pracuje rekuperator ma temperaturę około 12 stopni.
    Nigdzie indziej nie stwierdziłem skraplającej się pary wodnej, ani na izolowanych rurach spiro prowadzących od czerpni do reku, ani na innych częściach rekuperatora.

    Przejmować się tym czy nie? Czy ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenia?

  10. #1110

    Domyślnie

    Cytat Napisał Qusaji Zobacz post
    Witam.

    W lutym tego roku zamontowałem i uruchomiłem rekuperator - Thessla AirPack 400v.
    Po uruchomieniu zauważyłem, że na zewnętrznej stronie obudowy rekuperatora, w okolicach komory czerpni skrapla się para wodna.

    Pomieszczenie, w którym pracuje rekuperator ma temperaturę około 12 stopni.
    Nigdzie indziej nie stwierdziłem skraplającej się pary wodnej, ani na izolowanych rurach spiro prowadzących od czerpni do reku, ani na innych częściach rekuperatora.

    Przejmować się tym czy nie? Czy ktoś z forumowiczów ma podobne doświadczenia?
    Czerpnia dobrze zaizolowana? tzn. przewód aż po samą obudowę? Bypass szczelny?
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  11. #1111

    Domyślnie

    Cytat Napisał parrot Zobacz post
    oczywiście, że tak.
    Intensywność wentylacji ustawiona jest na 30% czyli 90 m3/h w tym wietrzenie ustawione na 10 min godz. 6.30 rano i 20.00 wieczorem. Ilość osób 2-3.

    Czy w zimie za duża jest intensywność wentylacji?
    Dla 2 osób wbrew pozorom może okazać się za dużo zimą. Ale warunki indywidualne są różne.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  12. #1112
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    alter2000

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Dla 2 osób wbrew pozorom może okazać się za dużo zimą. Ale warunki indywidualne są różne.
    Na moje proste rozkminianie, skoro masz przesuszone powietrze to za duża wymiana jednak. Zrezygnowałbym z codziennego wietrzenia i zmniejszył wydajność na 60 m3 na godzinę. Fachowiec, który montował mi reku, wykonuje takie rzeczy również za granicą i mówił, że np. Niemcy często mają ustawione 20 m3 na osobę i to w zupełności wystarczy.

  13. #1113

    Domyślnie

    Cytat Napisał alter2000 Zobacz post
    Na moje proste rozkminianie, skoro masz przesuszone powietrze to za duża wymiana jednak. Zrezygnowałbym z codziennego wietrzenia i zmniejszył wydajność na 60 m3 na godzinę. Fachowiec, który montował mi reku, wykonuje takie rzeczy również za granicą i mówił, że np. Niemcy często mają ustawione 20 m3 na osobę i to w zupełności wystarczy.
    Wentylacja jest dla nas. My ustawiamy komfort. U mnie zima idzie około 15 M3 na osobę.

  14. #1114

    Domyślnie

    Cytat Napisał alter2000 Zobacz post
    Na moje proste rozkminianie, skoro masz przesuszone powietrze to za duża wymiana jednak. Zrezygnowałbym z codziennego wietrzenia i zmniejszył wydajność na 60 m3 na godzinę. Fachowiec, który montował mi reku, wykonuje takie rzeczy również za granicą i mówił, że np. Niemcy często mają ustawione 20 m3 na osobę i to w zupełności wystarczy.
    U mnie chodzi na 20%, co daje 25m3/h / osobę + przewietrzanie i jest ok. Wilgotność jak dla mnie w normie, brak zaduchu czy zapachów

  15. #1115

    Domyślnie

    Cytat Napisał sherif Zobacz post
    U mnie chodzi na 20%, co daje 25m3/h / osobę + przewietrzanie i jest ok. Wilgotność jak dla mnie w normie, brak zaduchu czy zapachów
    Dokładnie dostosowujemy do siebie, swojego komfortu.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  16. #1116
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    alter2000

    Zarejestrowany
    Jul 2016
    Skąd
    Trójmiasto
    Kod pocztowy
    81-004
    Posty
    142

    Domyślnie

    Cytat Napisał oszczednyGrześ Zobacz post
    Dokładnie dostosowujemy do siebie, swojego komfortu.
    Tymczasem spotkałem na swojej drodze nawet takiego speca od reku z Trójmiasta, który nie dość, że na 2 osoby wciskał mi 450-kę Aeris to jeszcze licząc od kubatury doszedł do wniosku, że 250 m3 na godzinę jest OK. a zimą jak będę bardzo chciał to mogę zmniejszyć wydajność do 120 m3/h. Pod niczym innym nie chciał się podpisać Pochwalił się też, że u siebie w domu ma w pokojach nawilżacze, bo rekuperacja za bardzo zimą wysusza powietrze. Tacy to "fachowcy" zajmują się reku w Polsce. Dobrze, że są jeszcze fora i zdarzają się wyjątki w postaci autentycznego specjalisty jakiego ostatecznie wybrałem do wykonania instalacji. Jedyny spośród 5-ciu z jakimi rozmawiałem, który myślał o komforcie mieszkania z rekuperacją.

  17. #1117
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Superp77

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Kartuzy
    Kod pocztowy
    83-300
    Posty
    12

    Domyślnie

    alter2000 to proszę Cię podaj namiar na tego fachowca, bo jestem z pod Trójmiasta i jak na razie to otrzymałem wyceny i porady od samych "specjalistów", którzy na 150 m2 wciskają mi Aerisa 450 lub Airpacka 500!!! a do tego cena 25 tys!!! Już zwątpiłem w fachowców w naszych okolicach i zacząłem szukać na drugim końcu polski

  18. #1118

    Domyślnie

    Cytat Napisał alter2000 Zobacz post
    Tymczasem spotkałem na swojej drodze nawet takiego speca od reku z Trójmiasta, który nie dość, że na 2 osoby wciskał mi 450-kę Aeris to jeszcze licząc od kubatury doszedł do wniosku, że 250 m3 na godzinę jest OK. a zimą jak będę bardzo chciał to mogę zmniejszyć wydajność do 120 m3/h. Pod niczym innym nie chciał się podpisać Pochwalił się też, że u siebie w domu ma w pokojach nawilżacze, bo rekuperacja za bardzo zimą wysusza powietrze. Tacy to "fachowcy" zajmują się reku w Polsce. Dobrze, że są jeszcze fora i zdarzają się wyjątki w postaci autentycznego specjalisty jakiego ostatecznie wybrałem do wykonania instalacji. Jedyny spośród 5-ciu z jakimi rozmawiałem, który myślał o komforcie mieszkania z rekuperacją.
    No to dobrze że jeszcze są inni myślący instalatorzy.
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

  19. #1119

    Domyślnie

    Mam pytanie do użytkowników tego rekuperatora - czy jesteście z niego zadowoleni?

    Gdzieś wyczytałem, że ma wejść nowy model - ktoś coś słyszał? Na zakup reku mam jeszcze 5-6 miesięcy, czyli trochę czasu na zastanowienie się jest.

  20. #1120

    Domyślnie

    Cytat Napisał Frofo007 Zobacz post
    Mam pytanie do użytkowników tego rekuperatora - czy jesteście z niego zadowoleni?

    Gdzieś wyczytałem, że ma wejść nowy model - ktoś coś słyszał? Na zakup reku mam jeszcze 5-6 miesięcy, czyli trochę czasu na zastanowienie się jest.
    Można poczekać. Nowe modele wejdą jako osobna linia najprawdopodobniej. Na razie trwają testy. Będzie parę usprawnień między innymi 100% bypass, lepsza izolacja, CF dołożony w pakiecie. Ale od razu informuję, że jeszcze może się to zmienić w praniu
    W każdym domu można zrobić wiele by praktycznie za wszystko (ogrzewanie, cwu, prąd, woda etc.) płacić znacznie mniej. Ważne jest poznanie technologi, chęć do eksperymentów i nauka na własnych błędach. Potem i innym można pomóc. W tym celu testowane słabo izolowane 100 m2. Wszystko na prąd (pompa p-p Panasonic + grzejniki+podłogówka, bojler 200 L, rekuperacja Airpack Home 200 Prototype). Pozdrawiam, Grzegorz

Strona 56 z 148

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony