dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 38
  1. #1
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie Pęknięcia tynku na suficie - strop teriva

    Po rozpoczęciu drugiego sezonu grzania kominkiem na suficie pojawiły się nieliczne spękania na tynku (niektóre ledwo widoczne, niektóre bardziej) - sufit jeszcze nie malowany ani nie gruntowany, tynk kładziony w 2012 roku.

    Na forum.muratordom doczytałem, że polecana jest metoda wklejenia siatki elewacyjnej na tynk Knaufa (goldband lub rotband).
    Czy ktoś przerabiał temat, czy takie rozwiązanie jest trwałe, czy może lepiej pomalować sufit i przyzwyczaić się do tych pęknięć?

  2. #2
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    ko_slask*

    Zarejestrowany
    Jul 2014
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    24

    Domyślnie

    Wszystko zależy od tego co zobaczysz jak pozbędziesz się odchodzącego tynku, czy to pęknięcie na przegrodzie, czy tylko powierzchniowy problem.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    SKUT13

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    216

    Domyślnie

    Admin śpisz? Zrób coś z tą reklamą
    Konstruktor, to brzmi dumnie

  4. #4

    Domyślnie

    rysy na tynku są wzdłuż belek stropowych?
    b u d u j e b l o g u j e . p l
    zrozumieć by dobrze zbudować

  5. #5
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Groszek80

    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Skąd
    Zgorzelec
    Kod pocztowy
    59-902
    Posty
    116

    Domyślnie

    Klawiszowanie belek? A żebra rozdzielcze są prawidłowo (według instrukcji) zamontowane? W gęstożebrówkach łączenie ze sobą belek stropowych poprzez żebra rozdzielcze to podstawa tej konstrukcji. Nie wiem jak w innych systemach, ale przy Porothermie przy belkach pow. 4 metrów trzeba koniecznie zrobić żebro rozdzielcze, a przy 6 metrach - dwa żebra!

    A jak strop jest nieprawidłowo wykonany, to IMHO żadna cudowna siatka nie pomoże.

  6. #6
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    LostHighway

    Zarejestrowany
    Feb 2013
    Skąd
    lublin
    Posty
    113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Groszek80 Zobacz post
    Klawiszowanie belek? A żebra rozdzielcze są prawidłowo (według instrukcji) zamontowane? W gęstożebrówkach łączenie ze sobą belek stropowych poprzez żebra rozdzielcze to podstawa tej konstrukcji. Nie wiem jak w innych systemach, ale przy Porothermie przy belkach pow. 4 metrów trzeba koniecznie zrobić żebro rozdzielcze, a przy 6 metrach - dwa żebra!

    A jak strop jest nieprawidłowo wykonany, to IMHO żadna cudowna siatka nie pomoże.
    Wydaje mi się, że strop ułożony prawidłowo. Mieliśmy skrupulatnego kierownika.
    Podsyłam fotkę stropu jaką udało mi się odnaleźć. Niestety nic lepszego chyba nie dam rady znaleźć. To co widać na środku to chyba żebra rozdzielcze.
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SANY1573.jpg
Wyświetleń:	2141
Rozmiar:	102,2 KB
ID:	310373

    Jeżeli chodzi o pęknięcia to są one w miejscach gdzie są belki - ale nie po całości tylko w kilku miejscach.

    Jeszcze do malowania sufitu kawałek, ale otrzymałem wskazówkę jak się pozbyć tych niedoskonałości. Znajomy sugeruje aby zmoczyć tynk na suficie (jeszcze nie gruntowany) i zatrzeć te pęknięcia "na mokro". Następnie pomalować ławkowcem na grubo, no i potem standardowo na to kolor... rozwiązanie budżetowe i w sumie proste do wykonania. Co o tym myślicie?

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał LostHighway Zobacz post
    Wydaje mi się, że strop ułożony prawidłowo.
    Strop wykonany niezgodnie z wytycznymi producenta, będzie się rysował. Pierwsza sprawa brak poduszki na ścianie , wiem "wszyscy " tak robią potem "wszyscy" maja pajęczynę pęknięć na suficie. A ci co nie robią jak "wszyscy" nie mają problemów.
    Zbrojenia podporowe robiłeś czy tez jak "wszyscy'?

  8. #8

    Domyślnie

    A może jednak to firma budowlana spartaczyła sprawę? Często się tak dzieje... Kierownik kierownikiem ale pracownicy to inna sprawa... Trzebaby sie nad tym zastanowić ....
    Ostatnio edytowane przez finlandia ; 25-09-2015 o 20:34 Powód: link reklamowy

  9. #9
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar bratpit77
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Kędzierzyn-Koźle
    Kod pocztowy
    47-224
    Posty
    79

    Domyślnie

    tak jak koledzy wcześnie pisali belki położone bezpośrednio na bloczkach - to jest błąd który może dawać taki efekt. Druga sprawa może masz źle zaprojektowany kominek i przegrzewasz strop ? Masz komorę dekompresyjną w obudowie kominka ?

  10. #10
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał bratpit77 Zobacz post
    ... może masz źle zaprojektowany kominek i przegrzewasz strop ? Masz komorę dekompresyjną w obudowie kominka ?
    Ja mam komorę dekompresyjną, a i tak wokół obudowy kominka (na suficie - po otynkowaniu i malowaniu) miałem sporo takich pęknięć. Szczeliny zatarłem akrylem i na razie spokój
    Komora dekompresyjna chroni tynk nad obudową, a nie wokół obudowy.

  11. #11
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    158

    Domyślnie

    Brak siatki jest skutkiem popękania sufitu. Siatka ma być specjalna do tynków a nie do systemów ociepleń.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EWBUD

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1.950

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Brak siatki jest skutkiem popękania sufitu. Siatka ma być specjalna do tynków a nie do systemów ociepleń.
    A próbowałeś kiedyś zatopić siatkę na całym suficie?
    Uwierz mi , że spadnie....
    Szukasz porządnych parapetów aluminiowych ALURONA? Zapraszam do mnie: http://forum.muratordom.pl/showthrea...uron-Soft-Line
    Więcej o mojej działalności:http://forum.muratordom.pl/showthrea...atem&p=6448131

  13. #13
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    A czym się różni specjalna siatka do sufitów od mniej specjalnej do tynku? Pytam się jako tzw. "sierotka Marysia", bo o ile mnie moja wiedza nie myli, to problemem jest raczej to że siatka do sufitu nie jest przybijana gwoździami, tylko zatapiana w jakimś kleju lub tynku i ona stanowi dla niego obciążenie w ten czy inny sposób, a żeby było śmieszniej przyczepność tegoż tynku musi być na tyle duża by wytrzymał z jednej strony siatkę, z drugiej ew. obciążenia jakie będą na nią wpływały kiedy odspoi się tynk od ściany, choćby dlatego że gdzieś nastąpiło mikropęknięcie... Ale może ja nic nie wiem...

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EWBUD

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1.950

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    A czym się różni specjalna siatka do sufitów od mniej specjalnej do tynku? Pytam się jako tzw. "sierotka Marysia", bo o ile mnie moja wiedza nie myli, to problemem jest raczej to że siatka do sufitu nie jest przybijana gwoździami, tylko zatapiana w jakimś kleju lub tynku i ona stanowi dla niego obciążenie w ten czy inny sposób, a żeby było śmieszniej przyczepność tegoż tynku musi być na tyle duża by wytrzymał z jednej strony siatkę, z drugiej ew. obciążenia jakie będą na nią wpływały kiedy odspoi się tynk od ściany, choćby dlatego że gdzieś nastąpiło mikropęknięcie... Ale może ja nic nie wiem...
    Autorowi chodziło o różnicę między siatką elewacyjną (oczka 4-5 mm) a tynkarską (oczka 9 mm)
    A problem jest taki jak piszesz: zatopiona siatka tworzy obciążenie i spada wraz z warstwą tynku...przećwiczone klika lat temu na początku kariery tynkarza/
    Narzut tynku, zatopienie siatki, narzut tynku i szybka ewakuacja, żeby nie spadło za kołnierz
    No i to była pierwsza i ostatnia próba.
    Szukasz porządnych parapetów aluminiowych ALURONA? Zapraszam do mnie: http://forum.muratordom.pl/showthrea...uron-Soft-Line
    Więcej o mojej działalności:http://forum.muratordom.pl/showthrea...atem&p=6448131

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    jaro4

    Zarejestrowany
    Feb 2012
    Skąd
    Śląskie
    Kod pocztowy
    42-200
    Posty
    158

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewbuxxxo Zobacz post
    Autorowi chodziło o różnicę między siatką elewacyjną (oczka 4-5 mm) a tynkarską (oczka 9 mm)
    A problem jest taki jak piszesz: zatopiona siatka tworzy obciążenie i spada wraz z warstwą tynku...przećwiczone klika lat temu na początku kariery tynkarza/
    Narzut tynku, zatopienie siatki, narzut tynku i szybka ewakuacja, żeby nie spadło za kołnierz
    No i to była pierwsza i ostatnia próba.
    No to twoja kariera "trynkarza" coś się słabo rozwija. Co do siatki masz rację jest to specjalna siatka tynkarska a wkleja się ją paskami tylko na belki i nic mi jeszcze nie spadło. Jutro właśnie będę taki sufit robił, zrobię zdjęcia i wkleję i nic mi za kołnierz nie spadnie. Oczywiście na strop typu teriva tylko tynk gipsowy, nigdy bym nie zaryzykował cementowo-wapiennego bo to proszenie się o kłopoty.

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    No dobrze... ja znowu jestem kolejna sierotka niech będzie że Marysia. Siatka - okej, oczko takie oczko inne... Ale przecież jeśli siatkę zatapiamy w tynku czy gipsie i działają na nią obciążenia, nb zupełnie inne niż na ścianie, to i sam tynk czy klej czy co tam jest dane musi na tyle mocno przylegać by się nie odspoił i miał na tyle dużą elastyczność (nie mylić z łatwością nakładania) by sam coś z siebie dawał bo w innym wypadku powstaną rysy pomiędzy tymi oczkami i będzie to wyglądało troszkę jak przeciążone zbrojenie - czyli pęknięcia elementów betonowych między zbrojeniem stalowym.
    A te pęknięcia są spowodowane tym dlaczego i jak bardzo pęka strop, czyli jak mocno przenosi obciążenia z góry na dół, i jak bardzo różni się owo przenoszenie od tego co robi sąsiad czyli inna płyta położona obok tej pierwszej, czyli tak naprawdę najpierw powinno się wykonać badania a potem nakładać. Bo na razie to tak czy inaczej jest ryzyko...

  17. #17
    Konto usunięte_12*
    Guest
    Konto usunięte_12*

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    Oczywiście na strop typu teriva tylko(?) tynk gipsowy, nigdy bym nie zaryzykował cementowo-wapiennego bo to proszenie się o kłopoty.
    Od kilku lat na Terivie mam właśnie cem. - wapienny i jakoś NIC się nie dzieje

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Balto
    Zarejestrowany
    Jul 2011
    Skąd
    Nawojowa Góra
    Kod pocztowy
    32-065
    Posty
    3.011

    Domyślnie

    JTD: Twój strop być może nie pracuje albo pracuje bardzo mało....

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.195

    Domyślnie

    Cytat Napisał Balto Zobacz post
    JTD: Twój strop być może nie pracuje albo pracuje bardzo mało....
    Albo jest prawidłowo zazbrojony i wykonany

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    EWBUD

    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    1.950

    Domyślnie

    Cytat Napisał jaro4 Zobacz post
    No to twoja kariera "trynkarza" coś się słabo rozwija. Co do siatki masz rację jest to specjalna siatka tynkarska a wkleja się ją paskami tylko na belki i nic mi jeszcze nie spadło. Jutro właśnie będę taki sufit robił, zrobię zdjęcia i wkleję i nic mi za kołnierz nie spadnie. Oczywiście na strop typu teriva tylko tynk gipsowy, nigdy bym nie zaryzykował cementowo-wapiennego bo to proszenie się o kłopoty.
    Naucz się czytać ze zrozumieniem:
    "A próbowałeś kiedyś zatopić siatkę na CAŁYM suficie?"
    Cały sufit, to nie paski...
    A tak szczerze mówiąc:
    chcesz siatkować, uważasz, że jest ok, to siatkuj...

    Czy moja "kariera" tynkarza słabo się rozwija?
    A po czym to wnosisz?
    Bo nie siatkujemy terivy?
    Szukasz porządnych parapetów aluminiowych ALURONA? Zapraszam do mnie: http://forum.muratordom.pl/showthrea...uron-Soft-Line
    Więcej o mojej działalności:http://forum.muratordom.pl/showthrea...atem&p=6448131

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony