dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 105
  1. #21
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    Teraz to mam zagłostke.... nigdy nie brałem pod uwagę pompy powietrznej ponieważ tkwił mi w głowie stereotyp że nie nadają się one do grzania wyłącznego budynku i ciepłej wody użytkowej w niskich temperaturach, ale tutaj widzę że piszą panowie którzy mają u siebie takie rozwiązanie. Ciekawe ile musiałbym zapłacić za taką pompę do mojego domu. Odejmując garaż musiałbym ogrzać 260 m2 ale odeszły by odwierty studzienki itd... więc jeśli dawała by radę taka instalacja to znacznie można zaoszczędzić. Cały problem z instalacją pompy ciepła z gruntowym wymiennikiem ciepła jest taki że trzeba dużo wydać w początkowej fazie budowy, w fazie gdzie zostaje dużo do zrobienia mam na myśli wykończeniówkę gdzie nie wiesz co Cię jeszcze czeka i na co musisz się przygotować i dlatego też tak ciężko podjąć decyzję o wydaniu tak znacznej kwoty. Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?

  2. #22
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    zastanawiam się jeszcze nad podłogówką, czy wszystko zlecać firmie montującej pompę czy szukać ogarniętego gościa do podłogówki na własną rękę. Z tymi firmami od pomp to tak ciężko się rozmawia na temat podłogówki rozpiętość cen kształtuje się na poziomie 26-30 000zł i jak ich pytam dlaczego tak dużo to każda robi na lepszych podzespołach, a ja ma wrażenie że oni tą podłogówkę podbijają sobie cenę

  3. #23
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    Teraz to mam zagłostke.... nigdy nie brałem pod uwagę pompy powietrznej ponieważ tkwił mi w głowie stereotyp że nie nadają się one do grzania wyłącznego budynku i ciepłej wody użytkowej w niskich temperaturach
    Dobrze to ująłeś - to stereotyp. Współczesne pompy PW gwarantują działanie do -25st i niżej, a takiej temp w łódzkim raczej nie uświadczysz, a jeśli to na chwilę.

    Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?
    Ceny takich pomp (markowych) są w zasadzie takie same jak ceny markowych pomp GW. Różnicą jest więc koszt wykonania DZ. W przypadku pomp GW musisz wykonać kolektor w ziemi, a w przypadku pomp PW to dolne źródło w postaci powietrza masz gratis, bo wymiennik jest w cenie pompy. Wymiennik wieszasz na elewacji, lub stawiasz gdzieś w krzakach - wygląda to jak jednostka zewnętrzna klimatyzacji. Musisz mieć też świadomość, że takie pompy mają mniejszą sprawność, znaczy zużywają więcej prądu ( na ogół) ale różnica ta jest na tyle nie duża, (przy współczesnych domach do 500zł rocznie) że budowa kolektora ziemnego zwróciła by się często dopiero po kilkunastu, czy w przypadku odwiertów kilkudziesięciu latach. Oba urządzenia są tak samo bezobsługowe i zapewniają ten sam komfort.
    Które najlepsze? Jest kilka chwalonych tu na forum - musisz poczytać. Ja mam Panasonica i jestem bardzo zadowolony. Grzeje 190m2 drugi sezon.
    W skład instalacji wchodzi dokładnie to samo co w przypadku pomp GW, czyli zasobnik CWU, grupy bezpieczeństwa i instalacja wewnętrzna.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  4. #24

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    Ma ktoś jakieś doświadczenie jak kształtują się ceny takich pomp?, które są najlepsze? i co wchodzi dodatkowo w skład takiej instalacji?
    pisałem Ci
    jak kupisz TCap 12KW 1 fazowy to ok 31 tys
    jak kupisz TCap 12KW 3 fazowy to ok 34 tys

    tak sądzę bo ja miałem ofertę na 9kW i zmieniłem Ci z mojej wyceny tylko pompę ciepła na droższą z tym samym upustem gdyż reszta zostaje praktycznie bez zmian. Czyli w cenie było całe zamontowanie PC i jej uruchomienie, naczynie , zawór Simensa na CO/CWU, zasobnik Galmet Maxi 300L. Średnio wycenę jaka dostałem była o 15% lepsza od wycen przytaczanych na forum. Myślę, ze od jesieni 2014 więcej jak o +/- 1000-1500 zł nie mogłem się pomylić.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  5. #25
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    a co to są te fazy w PW i jakie ma to znaczenie?

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    i co myślicie o ogrzewaniu garażu czy jest sens robić tam ogrzewanie podłogowe (nie planuje tam warsztatu) czy może zwykly przewymiarowany grzejnik, czy może w ogóle nie robić ogrzewania. Garaż jest w bryle budynku. A odnośnie poddasza niektórzy z was piszą że mają grzejniki klimakonwektory, czy to jest lepsze rozwiązanie lub tańsze od ogrzewanie podłogowe na poddasze.

  7. #27
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    dargoth

    Zarejestrowany
    Aug 2010
    Skąd
    Lublin
    Kod pocztowy
    20-738
    Posty
    219

    Domyślnie

    Niektórzy instalatorzy bardzo przeginają z wycenami.
    Mnie podłogówka kosztowała ok 10kpln za 300mkw. Styropian, folię i rurki rozkładałem sam. Nie można tak niskiej ceny wytłumaczyć kiepską marką, bo wszystkie komponenty mojej podłogówki są Kan-therma.
    DZ poziome 600mb kolektora liniowego wykonanego samodzielnie zamknęło się kosztem 5000pln wliczając w to glikol i usługi koparkowego.
    Sama PC z osprzętem kosztuje instalatora dużo mniej niż w wycenech z początku tematu. Ja za Buderusa wsp-1 10kw z zasobnikiem nie powiem ile zapłaciłem, bo obowiązuje mnie tajemnica handlowa, ale duuużo zaoszczędziłem w porównaniu z ceną katalogową.
    Wentylację mechaniczną wykonywałem sam, na podzespołach Zhendera, ze świetnym rekuperatorem Mitsubishi w sercu instalacji, a na trzy kondygnacje (8 nawiewów 7 wywiewów) wydałem do tej pory 9kpln. Żeby dokończyć tę instalację będę musiał wydać jeszcze ok. 3kpln na skrzynki rozdzielcze, kratki wentylacyjne i anemostaty.
    Miałem kilka wycen od instalatorów i gdybym skorzystał z którejś z tych ofert, musiał bym wydać około 40-50kpln więcej.
    Sam zaopatrzyłem się w większość materiałów, a do prac, których nie chciałem/potrafiłem wykonać osobiście, zatrudniłem solidnego hydraulika z zarejestrowaną firmą, dającego gwarancję na swoją pracę i wspomagając go wiedzą wyniesioną z forum udało się dobrze zrobić bardzo sprawną instalację CO. Dzięki takiemu podejściu zaoszczędziłem na wykończenie w dobrym standardzie dwóch dużych łazienek.

  8. #28
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    a co to są te fazy w PW i jakie ma to znaczenie?
    Chodzi o zasilanie. Są pompy zasilane prądem trójfazowym (tzw. siłą) a są takie jednofazowe. Te drugie z reguły są tańsze i często mają gorsze parametry, ale akurat w przypadku serii T-Cap od Panasonica nie. Różnica jest taka, że do jednofazowej potrzebna jest "mocniejsza" instalacja elektryczna, większe zabezpieczenie przedlicznikowe i przewody o odpowiednim przekroju.

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    i co myślicie o ogrzewaniu garażu czy jest sens robić tam ogrzewanie podłogowe (nie planuje tam warsztatu) czy może zwykly przewymiarowany grzejnik, czy może w ogóle nie robić ogrzewania. Garaż jest w bryle budynku. A odnośnie poddasza niektórzy z was piszą że mają grzejniki klimakonwektory, czy to jest lepsze rozwiązanie lub tańsze od ogrzewanie podłogowe na poddasze.
    Jeżeli nie chcesz w żaden sposób wykorzystywać garażu poza trzymaniem tam samochodu to moim zdaniem ogrzewanie jest zbędne - nigdy poniżej zera Ci tam nie spadnie. Ja osobiście mam duży grzejnik podpięty pod pompę, ale ja w garażu mam warsztacik i z niego korzystam.
    Co do poddasza, to ja mam klimakonwektory. Plusem takiego rozwiązania jest fakt, że latem służą jako klimatyzatory, a minusem, że zimą nie zapewniają akumulacji, przez co trzeba zużywać więcej prądu w drogiej taryfie. Koszt klimakonwektorów jest podobny do kosztu podłogówki. Grzejniki są oczywiście najtańsze, ale nie nadają się one do współpracy z pompą ciepła, gdyż wymagają wyższej temp zasilania co wpływa bardzo niekorzystnie na sprawność pompy.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  9. #29

    Domyślnie

    Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.

  10. #30
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar lukaskord
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Tomaszów Mazowiecki
    Kod pocztowy
    97-200
    Posty
    22

    Domyślnie

    czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?

  11. #31
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?
    Generalnie tak, ale są i pompy, które nawet wtedy nie będą potrzebować tej grzałki - wszystko zależy od doboru mocy pompy do obciążenia cieplnego domu.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  12. #32
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Generalnie tak, ale są i pompy, które nawet wtedy nie będą potrzebować tej grzałki - wszystko zależy od doboru mocy pompy do obciążenia cieplnego domu.
    Dokładnie,tak,rozwinę trochę bo widzę,że lukaskord nie jarzy zbytnio.
    Jeśli dom przy -20st.C aby ogrzać środek do np.22st.C potrzebuje 5kW mocy grzewczej to pompa dysponująca przy -20st.C mocą grzewczą 5kW będzie grzała bez załączenia grzałki cały czas i w domu będzie 22st.C.
    Jeśli jednak będzie dysponowała przy tej temp.mocą 4kW to aby utrzymać 22st.C będzie potrzebowała wspomagania grzałki aby grzać mocą 5kW.
    Dlatego tak ważne jest wyliczenie obciążenia cieplnego domu,żeby dobrać optymalnie moc grzewczą pompy.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.
    Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

    Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
    Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
    Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

    Można???
    Dom 240 m2 grzanych podłóg (kubatura ok 600 m3) PU 194,66m2 + garaż 55,25 m2 (kubatura ok 228 m3) PU 55,25m2 też grzany.
    Materiały DOM suporeks 24 cm + 20 cm styropianu, dach 30 cm wełny, posadzka 15 cm styropianu GARAŻ suporeks 24 cm + 15 cm styropianu, dach 20 cm wełny, posadzka 10 cm styropianu.
    Pompa ciepła HCT ProLine15 kW. Wentylacja grawitacyjna.
    Rok 2014 4133 kWh / 1536,87 zł
    Rok 2015 3929 kWh / 1348,76 zł
    Rok 2016 4481 kWh / 1532,61 zł
    Rok 2017 5067 kWh / 1732,79 zł

  14. #34
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar plusfoto
    Zarejestrowany
    Sep 2011
    Skąd
    Obecnie Łódź a potem Łódzkie
    Posty
    6.127
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaskord Zobacz post
    czyli rozumiem że gdy nastanie sroga zima a ja będę miał pompę PW a temperatura przez kilka dni będzie oscylowała na poziomie -20 to po prostu załączy się grzałka i w domu wciąż będzie tak samo ciepło?
    Rozumiem że Ci się palec omsknął bo chciałeś napisać godzin.
    NIE DLA WĘGLA W NOWYCH DOMACH
    Nigdy nie byłem ani nie jestem związany z jakąkolwiek firmą budowlaną, instalacyjną czy sprzedającą cokolwiek co jest związane z powstawaniem domu.

    Dziennik budowy - komentarze i uwagi mile widziane Dane budynku TUTAJ

  15. #35

    Domyślnie

    Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

    Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
    Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
    Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

    Można???
    Wszystko można. Nie dyskredytuje polskich pomp ciepła. Napisałem, że być może wysokie zużycie prądu wynika z ocieplenia domu a może z pompy. Podałeś w stopce koszt energii na pompę ciepła. Ładny wynik. U mnie za 4 miesiące (IX-XII) to 1100zł (co+cwu), więc trudno będzie mi coś podobnego osiągnąć. Poza tym ja nie mam taniej taryfy, stąd może też wyższe rachunki. Różnica w kosztach prądu między moją pompą a jakąś inną "renomowaną" (np. szwedzką) pewnie by była. Ale chyba nie aż tak duża żeby "zwróciła się" różnica w kosztach zakupu.
    Instalator ostrzegał mnie, że ta pompa może żużywać więcej prądu.

  16. #36
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał marmag Zobacz post
    Jestem z kujawsko-pomorskiego i na szczęście z przyczyn finansowych mam POLSKĄ pompę

    Ośmielę się zauważyć że sporo bzdur powyżej napisałeś, zwłaszcza odnośnie pompy jak i odwiertów.
    Być może masz durszlak zamiast domu i stąd wysokie zużycie prądu, ale nie dyskredytuj pomp polskiej produkcji. Mam polską pompę gruntową i nie dam złego słowa powiedzieć. Rachunki niskie (w stopce), awarii zero, bezobsługowość jak to w PC, koszt instalacji odpowiednio niższy od pompy z "drogą plakietką", no może mniej "wybajerzony" sterownik - ale wystarczająco rozbudowany, żeby skutecznie ogrzewać dom.
    Podobnie z odwiertami - też mam dużo płytkich odwiertów max 30 m i jakoś w tym roku zasilanie z DZ nie spadło poniżej 8 st. C

    Można???
    kolega ezg2014 nie napisał przecież, że polska pompa jest do doopy tylko stwierdził, że jej osiągi są zbliżone do dobrej pompy powietrznej i tutaj ma zupełną rację. Mam trochę mniejszy dom, za to gorzej ocieplony od Twojego, a zużyłem podobną ilość kWh - chyba o to chodziło koledze ezg2014, że nie ma co ryć po działce i kombinować jak za podobne pieniądze, czy nawet mniejsze można mieć urządzenie o podobnej sprawności.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał ezg2014 Zobacz post
    Jestem z łódzkiego i mam gruntową pompę ciepła. Niestety z przyczyn finansowych mam polską pompę. Piszę "niestety", bo wydaje się , że moja pompa nie jest tak ekonomiczna jak inne pompy. Moje zużycie prądu jest znacznie większe niż np. innych forumowiczów z domami o podobnej powierzchni.Być może to wina domu (błędy w ociepleniu) lub pompy lub dziwnego dolnego źródła (dużo płytkich odwiertów). Zużycie prądu mojej pompy niewiele się różni od zużycia pomp powietrznych. I teraz poważnie rozważałbym pompę powietrzną. Ale kiedy ja kupowałem pompę to jedyne pompy, które gwarantowały dobrą wydajność do temp. minus 15 stopni to były pompy Mitsubishi. Wtedy koszmarnie drogie. Nie wiem jak jest teraz. Przy pompie powietrznej musisz brać pod uwagę głośność wymiennika ciepła.
    Uzytkownicy pompy powietrznej jak jest naprawde z ta glosnoscia? Czy bardzo buczy to na zewnatrz? Czytalam rowniez ze sa problemy z zamrazaniem jednostki zewnetrznej (obladzaniem ) ale moze to bylo przy pompach "starszych" a teraz zostalo to jakos ulepszone?
    Bardzo prosze o odpowiedz gdzy powaznie zaczelam zastanawiac sie nad zamontowaniem PC zamaist kotla na eko groszek .
    kaka

  18. #38

    Domyślnie

    Map78 czy te klimakonwektory vido kiedy pracuja(grzeja/chlodza) sa ciche czy raczej slychac szumy?
    Kilka lat temu kiedy zaczelam budowac dom cena PC oscylowala w okolicach 80-90 tys (PC gruntowa +podlogowka ) dlatego zrezygnowalismy z tego pomyslu ( Dom dosc duzy bo po podlodze na parterze 170 m kw ( w tym podwojny garaz).Gora ok 90 m kw pow uzytkowej ka (skosy ) Niestety kubatura w okolicach 1000 (sama nie wiem skad sie to wzielo ) Obecnie mamy stan deweloperski i tutaj mam problem bo podlogowke zrobilismy jedynie na parterze ok 100 m kw (dwa dodatkowe pokoje maja podlacza pod grzejniki ) a na gorze tylko w lazience i holu.
    Grzejniki tez kupilismy 2 lata temu i teraz kombinuje czy oplaca mi sie je sprzedac ( jeszcze zapakowane) i kupic do tych nieszczesnych pokoi polecane konwektory . Moglbys mi cos doradzic ze swojego doswiadczenia?
    A moze jeszcze dopoki nie ma polozonych podlog skuc wylewke w tych dwoch dodatwkowych pokojach na dole i rozciagnac rowniez tam ogrzewnie podlogowe? Nie wiem tylko czy jest sens skoro jak pisales koszt konwektora jest zblizony do podlogowki
    Zawalilam strasznie bo namawiali mnie aby i tam rozlozyc rurki (nawet na wszelki wypadek ) ale bylam przekonana ze bedziemy miec peic na eko groszke i nie chcialam juz generowac kolejnych kosztow ( tam gdzie jest rozlozona podlogowka rowniez mamy zrobione podejscia pod ewentualne grzejniki )
    kaka

  19. #39
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Klimakonwektory słychać, ale poziom szumu jest akceptowalny i nam nie przeszkadza w spaniu. Za to latem jako klimatyzacja jest to kapitalna sprawa
    Hałas pompy to stereotyp. Niedawno był u mnie forumowicz, który buduje się blisko sąsiada z którym jest skonfliktowany i chciał mieć pewność, że ten nie będzie miał pretekstów do wzywania policji, itp. Akurat było na minusie, poczekał sobie nawet na defrost i aż sam z siebie się śmiał, że wierzył wcześniej w te bajki. Powiedział, że nie wyobraża sobie żeby komukolwiek mogło to przeszkadzać.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  20. #40

    Domyślnie

    Funkcja chlodzenia mnie bardzio kusi zwlaszcza ze mam dom z dachem kopertowym (ciemnym ) i w lecie jest tam niezla sauna . Sprawdzialm wlasnie cene i jestem lekko podlamana bo taki 800 kosztuje okolo 1600 zl ( Zauwazylam ze masz w stpce napisane ze w garazu i kotlowni masz grzejniki. Rozumiem ze sa one zasilane rowniez przez pompe. Czy sa tak samo gorace jakby byly zasilane piecem czy tylko letnie? Pytam bo moze rowniez na stryszku i w garazu moglabym zostawic grzejniki a klimaktory zalozyc jedynie do sypialni ? (wtedy potrzebowalabym "jedynie" 5 szt )
    kaka

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony