dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 115
  1. #21
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Najwięcej dowiesz się na stronie NFOŚ ale koszt tańszej instalacji nie może być niższy niż 20% droższej instalacji.

  2. #22
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Ktoś z forumowiczów wybiera się jutro do WFOSIGW ? Pytam w sprawie dotacji na pompę ciepla http://wfosigw.pl/strefa-beneficjent...osoby-fizyczne Dzwoniłem do kolegi - stan na 22:00 - kolejka jeszcze się nie utworzyła. Dzwoniłem w piątek do funduszu to straszyli że poprzednim razem ludzie stali od soboty... ;D
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  3. #23
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Ekspert NIBE
    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-703
    Posty
    12

    Domyślnie

    Witam
    Nie ma wymogu minimalnej mocy dla fotowoltaiki w Prosumencie. Przy dotacji na pompę ciepła+fotowoltaika, musi być spełniony wyłącznie warunek, że koszt jednej z instalacji nie może być niższy niż 20%. W związku z tym że weszła Ustawa OZE i dobra cena na sprzedaż prądu z fotowoltaiki będzie dopiero po 01.01.2016r. proponuję teraz zakup pompy ciepła np. inwerterowej F2040-8kW http://www.biawar.com.pl/pompy-ciepl...zne/nibe-f2040, wraz z zestawem fotowoltaicznym grzewczym HEVELIUS PV o mocy 1 lub 2 kW (zasila grzałkę elektryczną zamontowaną np. w zbiorniku buforowym), który nie wymaga podłączenia do sieci. Jest to sposób na wzięcie dotacji (zestaw fotowoltaiczny wychodzi jakby za darmo) i jednocześnie skorzystanie po 01.2016r. z taryf gwarantowanych (po dokupieniu falownika). Szczegóły tutaj:
    http://www.biawar.com.pl/systemy-sol.../hevelius-pvcw

  4. #24
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    ... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
    cyt.:
    "Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

    małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
    lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:
    - źródła ciepła opalane biomasą - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
    - pompy ciepła - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
    - kolektory słoneczne - o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt
    - systemy fotowoltaiczne - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWp
    - małe elektrownie wiatrowe - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe
    - mikrokogeneracja - o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kWe" ...

    Może to źle interpretuję, ale moim zdaniem samą PC też dofinansowują.

    Mam jednak pytanie dla tych, co korzystali z tego typu dotacji, czy można ją otrzymać bez brania kredytu (lub kredyt od razu spłacić)? Bo po cholerę mi brać (dodatkowy) kredyt na PC, skoro mam już jeden na zakup (i remont) nieruchomości, w ramach którego koszty te już wcześniej przewidziałem. W moim przypadku na potrzeby CWU koszt PC z zasobnikiem i instalacją nie przekroczy 7000 brutto...

  5. #25
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    Mam jednak pytanie dla tych, co korzystali z tego typu dotacji, czy można ją otrzymać bez brania kredytu (lub kredyt od razu spłacić)? Bo po cholerę mi brać (dodatkowy) kredyt na PC, skoro mam już jeden na zakup (i remont) nieruchomości, w ramach którego koszty te już wcześniej przewidziałem. W moim przypadku na potrzeby CWU koszt PC z zasobnikiem i instalacją nie przekroczy 7000 brutto...
    Ja korzystałem. Niestety, ten sposób dotacji wymaga wzięcia kredytu, nie da się tego obejść. Wiadomo banki muszą się nachapać, a wtedy część odzyskuje państwo no bo trzeba zapłacić podatek od dotacji no i banki pewnie od zysku. Kredyt można od razu spłacić, tyle, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest oddanie budynku do użytku, dopiero wtedy wpływa dotacja i można zamknąć kredyt. Można też z góry nadpłacić taką część, żeby w momencie dotacji do spłacenia pozostała tylko kwota lekko ją przekraczająca, wtedy zmniejszają się odsetki od kredytu.

    Nawet jeżeli przewidziałeś te koszty wcześniej w kredycie na dom warto zmaksymalizować wycenę, ponieważ dotacja jest liczona od kosztów kwalifikowalnych czyli im więcej będzie kosztowała inwestycja tym większą dostaniesz dotację (odwierty również wchodzą w koszty kwalifikowalne).
    Dla przykładu koszty kwalifikowalne 40tyś. Dotacja 40*40% = 16 tyś zł. Odejmując od tego podatek i koszty kredytu, na czysto odzyskuje się około 10tyś.
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  6. #26
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    romcost

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Rybnik
    Kod pocztowy
    44-200
    Posty
    48

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź odnośnie dofinansowania. W moim przypadku inwestycja dotyczy remontu domu nie budowy nowego a PC to raczej powietrzną i tylko na CWU chcę założyć.
    A czy takie dofinansowanie w formie kredytu, że można otrzymać na kilka inwestycji (termomodernizację + PC + ekologiczny piec C.O.) ?

  7. #27

    Domyślnie

    Cytat Napisał Sebastain Zobacz post
    Ja korzystałem. Niestety, ten sposób dotacji wymaga wzięcia kredytu, nie da się tego obejść. Wiadomo banki muszą się nachapać, a wtedy część odzyskuje państwo no bo trzeba zapłacić podatek od dotacji no i banki pewnie od zysku. Kredyt można od razu spłacić, tyle, że warunkiem otrzymania dofinansowania jest oddanie budynku do użytku, dopiero wtedy wpływa dotacja i można zamknąć kredyt. Można też z góry nadpłacić taką część, żeby w momencie dotacji do spłacenia pozostała tylko kwota lekko ją przekraczająca, wtedy zmniejszają się odsetki od kredytu.

    Nawet jeżeli przewidziałeś te koszty wcześniej w kredycie na dom warto zmaksymalizować wycenę, ponieważ dotacja jest liczona od kosztów kwalifikowalnych czyli im więcej będzie kosztowała inwestycja tym większą dostaniesz dotację (odwierty również wchodzą w koszty kwalifikowalne).
    Dla przykładu koszty kwalifikowalne 40tyś. Dotacja 40*40% = 16 tyś zł. Odejmując od tego podatek i koszty kredytu, na czysto odzyskuje się około 10tyś.
    Rozumiem, że kredyt pokrywał płatności dla wykonawcy i nie musiałeś angażować własnej gotówki? Czy taki jest mechanizm?
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  8. #28

    Domyślnie

    Jakie jest w Łodzi podejście do VAT - jest kosztem kwalifikowalnym?
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  9. #29
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    [QUOTE=romcost;6877967]... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
    cyt.:
    [I]"Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

    małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
    lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:

    Kluczem jest literka " i "
    Musi być fotowoltaika do pompy ciepła.

  10. #30

    Domyślnie

    [QUOTE=AdrianEH;6878877]
    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    ... Nie mam pewności co do obowiązku instalowania jednocześnie PC i PF, na stronie BOśa pisze:
    cyt.:
    [I]"Wsparciem finansowym objęte są przedsięwzięcia polegające na zakupie i montażu:

    małych instalacji lub mikroinstalacji odnawialnych źródeł do produkcji energii elektrycznej
    lub do produkcji ciepła i energii elektrycznej, na potrzeby istniejących lub będących w budowie budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub wielorodzinnych:

    Kluczem jest literka " i "
    Musi być fotowoltaika do pompy ciepła.
    Masz racje - ale to dotyczy programu PROSUMENT - program ogolnopolski realizowany przez NFOSIGW (BOŚ lub WFOSIGW w zalezności od województwa)

    To o czym wspominał Sebastian dotyczy tylko województwa łódzkiego i nazywa sie - Program dla przedsięwzięć w zakresie termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii. to jest coś innego, wiecej szcegółów - http://www.wfosigw.lodz.pl/osoby_fizyczne.php
    Jutro będe musiał zadzwonić do Łodzi i się wypytać

    Z punktu widzenia inwestora zainteresowanego PC ten łódzki program daje większe możliwości.
    Ostatnio edytowane przez wibart ; 08-06-2015 o 21:50
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  11. #31

    Domyślnie

    Cytat Napisał romcost Zobacz post
    Dziękuję za odpowiedź odnośnie dofinansowania. W moim przypadku inwestycja dotyczy remontu domu nie budowy nowego a PC to raczej powietrzną i tylko na CWU chcę założyć.
    A czy takie dofinansowanie w formie kredytu, że można otrzymać na kilka inwestycji (termomodernizację + PC + ekologiczny piec C.O.) ?

    Można na kilka, tylko nie wiem czy w Twoim województwie WFOSIGW realizuje taki projekt
    dom 160m2 (140m2 uzytkowych) plus garaż, ytong 24 600, okna 3szybowe , podłoga 20 styro, sciany 20styro, dach wełna 30cm, PCi 8kw (made by Wihajster) kolektor dolny poziomy spiralny, wszedzie podłogówka, WM Brink Medium, kominek arysto - dekoracyjnie

  12. #32
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Sebastain
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Skąd
    Łódź
    Posty
    184

    Domyślnie

    Cytat Napisał wibart Zobacz post
    Rozumiem, że kredyt pokrywał płatności dla wykonawcy i nie musiałeś angażować własnej gotówki? Czy taki jest mechanizm?
    W Teorii tak powinno to być, tyle, że bank wypłaca pieniądze dopiero po zakończeniu inwestycji, przy czym nie chodzi mi tu odebranie budynku, tylko o montaż pompy itd, więc w praktyce zależy to od tego jak się dogadasz z wykonawcą.
    Przelew jest wykonywany bezpośrednio na konto wykonawcy po tym jak wystawi fakturę, więc jeżeli wcześniej mu coś zapłacisz to trzeba się potem jakoś rozliczyć.

    Co do samego VAT to wydaje mi się, że jak najbardziej jest on kwalifikowalny, przy czym należy pamiętać, że sam fundusz ogranicza się do oddania 30% kosztów (w moim przypadku to było 40%, ale teraz już jest chyba mniej), no i są ograniczenia kwot np. 2000zł za 1kW i tak samo z odwiertami.

    Z tego co wiem można dogadać się z instalatorem, żeby część kosztów przerzucić na odwierty zmniejszając cenę pompy, ale oczywiście w racjonalnym stopniu aby się nie przyczepili, bo nikt nie uwierzy, że za 5kW pompę gruntową ktoś zapłacił 10tyś


    EDIT: Teraz tak spojrzałem na stronę wojewódzkiego funduszu i widzę, że doszły też zakup i montaż rekuperacji czego wcześniej nie było, to też fajna sprawa bo jak robi jedna firma to można dobrze sobie te koszty rozpisać aby maksymalnie się opłacało.

    Widzę też ocieplenie, ale to chyba dotyczy termomodernizacji, a nie nowych budynków. Pewnie część dotacji jest dostępna dla nowych budynków, a cześć tylko dla 'modernizowanych'
    Ostatnio edytowane przez Sebastain ; 10-06-2015 o 08:39
    "Gwiezdny szlak" po przeróbkach, parterowy.
    Powierzchnia podłóg: 122,3 m2, Ytong Energo 24 + 20cm styro, podłoga 20cm styro, strop drewniany 36 cm wełny, okna i drzwi ~ U 0,8-0,9
    Pompa Ciepła NIBE 1245 6kW odwierty 2x70m
    Rekuperator Aeris Next 350

  13. #33
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    AdrianEH

    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Poręba
    Kod pocztowy
    42-480
    Posty
    287

    Domyślnie

    Wy to tam w Łodzi fajnie macie...

  14. #34

    Domyślnie

    mnie ostatnio doszły słuchy na temat programu KAWKA. ktoś coś więcej z własnego doświadczenie w pozyskiwaniu środków?

  15. #35

    Domyślnie

    http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-fin...ytetowego.html

    czy ktos juz korzystal z Prosumenta? Potrafi opisac krok po kroku jak mozna otrzymac ta dotacje? Po ostatnich zmianach mozna w koncu wziac sama pompe ciepla!

  16. #36

    Domyślnie

    a to bardzo dobra zmiana. jak z terminami składania wniosków?

  17. #37

    Domyślnie

    Cytat Napisał tomkam Zobacz post
    czy ktos juz korzystal z Prosumenta? Potrafi opisac krok po kroku jak mozna otrzymac ta dotacje? Po ostatnich zmianach mozna w koncu wziac sama pompe ciepla!
    Na pewno? Wie ktoś może cos na ten temat?
    Dziennik budowy wariacji "Heliosa" - zapraszam wszystkich udzielający dobrych rad

    Dom piętrowy 220 m2 (w tym nieogrzewany garaż 32 m2), ściany silikat drążony, EPS 20 cm 0,031, strop nad piętrem 25 cm EPS 0,40, podłoga 15 cm EPS 0,38, PC PPC C10 inverterowa, Dz spiralne 720 mb rury na obszarze ok 500m2, okna 3szybowe Avante, Rekuperator Thessla Green 400, PV 5,08 kWp grunt, wystawa prawie południowa

  18. #38
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar giman
    Zarejestrowany
    Oct 2014
    Skąd
    Wrocław nieopodal
    Posty
    2.138

    Domyślnie

    Cytat Napisał Ifarrg Zobacz post
    Na pewno? Wie ktoś może cos na ten temat?
    Jest na stronie nfosigw.gov.pl więc na pewno

    http://www.nfosigw.gov.pl/oferta-fin...ytetowego.html
    Dom do zamieszkania to konsumpcja nie inwestycja. Nie piszcie już tyle o stopach zwrotu i opłacalności, bo to jakaś abstrakcja.

  19. #39

    Domyślnie

    Ostatnio edytowane przez panfotograf ; 26-11-2015 o 08:59 Powód: spam

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.030
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Cytat Napisał gdynia@ Zobacz post
    Z tego co się orientuję, prosument jest na wykonanie źródła ciepła wraz z instalacją do produkcji energii elektrycznej. Na samo źródło ciepła nie.
    No chyba, że coś się zmieniło i żyję w nieświadomości

    Już się zmieniło, od sierpnia mamy nowe zasady programu i źródła ciepła np pompy ciepła mogą być instalowane samodzielne, bez źródła energii elektrycznej.
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony