dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 107
  1. #1

    Domyślnie Zmiana piec na ekogroszek > powietrzna pompa ciepła w trakcie budowy

    Witam,
    Jestem na etapie budowy domu (projekt zblizony do opałek 2n 2g - poddasze uzytkowe). Powierzchnia uzytkowa ok. 160 m2 + 40 m2 garaz wraz z kotłownią. Dom dla 3 osob.
    Mam juz wybudowane do etapu stan surowy otwarty. Cały czas zakładałem, że będę ogrzewał dom piecem na ekogroszek. Obecnie gdzie mieszkam mamy tradycyjny piec weglowy, więc taki piec na ekogroszek wydawał mi się dobrym i nowoczesnym dla mnie rozwiązaniem.
    Ostatnio zacząłem czytać na temat powietrznej pompy ciepła + zbiornik do podgrzewania ciepłej wody latem i zimą + chłodzenie pomieszczenia latem.
    Dom chciałbym wybudować w miarę energoszczędnie. Ściany poroton 24 + 15 styropian. Okna z pakietem 3 szybowym + cieply montaz. Na parterze ma być ogrzewanie podłogowe a na piętrze w sypialniach grzejniki. Garaż też będzie ogrzewany dwoma grzejnikami + dodatkowo ocieplenie stropu nad nim. Na posadzkach styropian 10, w garazu 6.

    Teraz poniżej kilka pytań.
    1. Czy takie rozwiązanie ma sens z punktu widzenia ekonomicznego (tj. opłaty za ogrzewanie). PC wyjdzie taniej ? Np. jakie macie rachunki za prąd w okresie grzewczym.
    2. Jakiej mocy powinien być cały zestaw Pompy ciepla ? Pytanie orientacyjne.
    3. Ile to kosztuje i jakich producentów polecacie ?
    4. Czy trzeba coś zmieniać urzędowo, nanosić jakieś zmiany w projekcie, występować o jakieś pozwolenia, projekt zamienny itp ?
    5. Na co zwrocic szczególną uwagę ?
    6. Nie mam jeszcze skrzynki prądowej ani przyłącza. W jaką moc powinienem zaopatrzyć dom. Dodatkowo będzie płyta indukcyjna itp. Nie ma gazu i nie będzie nigdy.

    Z góry dziękuję za porady.

  2. #2

    Domyślnie

    Jeżeli pompa ciepła to ogrzewanie podłogowe w całym domu. Tylko tak jest opłacalnie i sensownie.
    10cm styropianu w podłodze to za mało pod podłogówkę. Np. wg Purmo minimum to 12cm.
    Jeśli chodzi o moc i rodzaj pompy to pogadaj z fachowcami.
    Teoretycznie trzeba zgłosić zmianę sposobu ogrzewania i zrobić zmianę pozwolenia na budowę, ale chcesz pompę powietrzną więc nie wiąże się to z odwiertami i inną ingerencję w działkę lub budynek. Moim zdaniem tym nie musisz się przejmować.

  3. #3

    Domyślnie

    Taniej to raczej nie będzie. Większa początkowa inwestycja i koszt grzania w G11.Z postów z działu węglowego (ogrzewanie) wynika że to fajna zabawa patrzeć w ten sterownik pid przy kotle i coś tam ciągle zmieniać jak tylko węgiel inny kupisz.Pompiarze mają taką zabawę na początku a gazownicy wogóle .Przynajmniej przy tanich kotłach bez colormatików.

  4. #4

    Domyślnie

    Węgiel będzie najtańszy. Policz z projektu zapotrzebowanie domu na ciepło. Wtedy obliczysz ile będą kosztować poszczególne sposoby ogrzewania. To będą tylko teoretyczne wyliczenia i mogą się różnić od rzeczywistości. U mnie wg obliczeń różnica między węglem a pompą ciepła to 500zł rocznie na korzyść węgla. Jednak dla mnie obsługa kotła nie wchodziła w grę. Stąd pompa. Przy węglu trzeba brać pod uwagę jeszcze miejsce magazynowania opału.

  5. #5

    Domyślnie

    W projekcie na posadzce mam 12 cm styropianu zamiast 10.
    Wg dostepnych przeliczników w necie wyszło mi zapotrzebowanie grzewcze: 12 kW/m2/rok. Przyjalem, że mój dom będzie potrzebować 60 W na m2 (rozne wartosci znalazlem, ale przyjalem tą max.).

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Ściany poroton 24 + 15 styropian.
    20 cm styro też może być a niewiele więcej kosztuje, nadal masz dość cienkie ściany i sporo światła

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Okna z pakietem 3 szybowym + cieply montaz.
    ok. Skoro wydajesz na ciepły montaż .... ile PLN? To czy robisz rekuperację?

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Na parterze ma być ogrzewanie podłogowe a na piętrze w sypialniach grzejniki. Garaż też będzie ogrzewany dwoma grzejnikami + dodatkowo ocieplenie stropu nad nim. Na posadzkach styropian 10, w garazu 6.
    1. masz już chudziak? Bo tutaj dałbym zdecydowanie więcej styro. Min. 15cm. A i jeszcze więcej nie zaszkodzi - tego raczej już nie poprawisz w przyszłości.
    2. jeśli w garażu zamierzasz coś robić to grzej, ale jeśli tylko dla auta ... to nie grzej. Odetnij garaż od domu styropianem (ściany, strop) a mniej niż 0*C tam nie będzie.

    te rady będą dobre czy to pod PC czy ekogroszek. Zejdziesz z kWh czym byś nie grzał teraz czy za 15 lat.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Teraz poniżej kilka pytań.
    1. Czy takie rozwiązanie ma sens z punktu widzenia ekonomicznego (tj. opłaty za ogrzewanie). PC wyjdzie taniej ? Np. jakie macie rachunki za prąd w okresie grzewczym.
    eksploatacyjne ma sen. U mnie to będzie z 800zł mniej niż ekogroszek. Za 10.2014 - 01.2015 u mnie pierwszy rok grzania CO i CWU to koszt będzie ok 520 zł. Na ekogroszku u mnie na ulicy - 10 domów - średnio idzie 100kg groszku na 1msc ciepłej wody i podtrzymanie w lato = 80-90zł. 4 mscx80-90zł = 320-360 zł. A gdzie CO?
    Owszem, na FM masz liderów "palaczy" ekogroszku, przy okazji sprzedawców gdzie palą mniej, ale u mnie na wsi i okolicach takich kozaków fizycznie nie ma. Co nie znaczy że podważam spalanie forumowiczów. Przyjdzie zima to mi wynik podskoczy ale total rok powinien się zamknąć taniej na pewno o 700 zł od ekogroszku - choć ma to dla mnie 3rzedne znaczenie bo nie to decydowało o PC powietrznej.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    2. Jakiej mocy powinien być cały zestaw Pompy ciepla ? Pytanie orientacyjne.
    orientacyjnie 9kW ale na pewno zrób OZC z różnymi wariantami ocieplenia, policz ile więcej kosztuje m3 styro, co wyjdzie z OZC i decyduj. To lektura obowiązkowa.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    3. Ile to kosztuje i jakich producentów polecacie ?
    ceny różne, różni producenci, instalatorzy. U mnie 9Kw to ok 25 tys, po dotacji 18 tys. Z dotacją (a mają jeszcze być) PC PW ma bardzo duży sens inwestycyjny - bo do tej pory było pytanie o eksploatacyjny.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    4. Czy trzeba coś zmieniać urzędowo, nanosić jakieś zmiany w projekcie, występować o jakieś pozwolenia, projekt zamienny itp
    coś tam zona zmieniała, ale drobnica. Przy powietrznej jakbyś nic nie zmienił to praktycznie nic się nie stanie. To nie odwierty gdzie może być wymagane zgłoszeni lub pozwolenia.
    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    5. Na co zwrocic szczególną uwagę ?
    będzie OZC, weź wyceny i wróć do tematu. Na pewno na dziś dobrze będzie zamienić grzejniki na piętrze na podłogówkę. Na pewno warto dać większą średnice od "pompowni" do rozdzielaczy podłogówki. Przed ociepleniem warto zostawić miejsce na rurki do PC - może być jakiś przycisk w ścianie, pod ociepleniem. Warto wiedzieć gdzie i na czym stanie PC czy zawiśnie. Gdzie z boku domu, garaż - jest ok.

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    6. Nie mam jeszcze skrzynki prądowej ani przyłącza. W jaką moc powinienem zaopatrzyć dom. Dodatkowo będzie płyta indukcyjna itp. Nie ma gazu i nie będzie nigdy..
    rożni producencki rożnie wymagają ale głownie 32A. Przeciętny dom ma 20A. To zelży od mocy zamówionej. Generalnie dom zamawia najczęściej moc 11 a jak podniesiesz na 15 czy 15,5 to zmienią Ci zabezpieczenie przedlicznikowe na 32A. Koszt ok 400 zł dopłaty. Ja jechałem 3 msc na 20A z indukcją, cały dom na prąd i problemu nie było, ale mam teraz 32A.
    Ostatnio edytowane przez lukasza ; 26-01-2015 o 13:02
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #7
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Po pierwsze nie budujesz energooszczednie a wręcz energozernie.
    Po drugie,jeśli pompa to nie grzejniki.
    Po trzecie zrób OZC,dowiesz się jaką moc grzewczą pompy potrzebujesz bo im mocniejsza tym sporo droższa.
    Po czwarte,1kWh z ekogroszka będąc dobrym palaczem to ok.0,16zl a z pompy powietrznej pracującej w G12 to ok.0,1zl.
    Musisz znać dokładne zapotrzebowanie domu na ciepło żeby porównywać.

    Za ostatni rok zużyłem na c.o+cwu 3300kWh co w taryfie G11 dało 1700zl w tym zużycie będzie podobne ale mam taryfę G12W i sądzę,że zejde poniżej 1000zl za c.o+cwu.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-01-2015 o 12:23

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję za treściwe odpowiedzi.
    Styropianu na ściany dam więcej oczywiście 20 cm, nie stanowi problemu. Po prostu 15 cm mam w projekcie. Wcześniej nie zwracałem na to tak uwagi bo wydawało mi się to wystarczające i byłem pochłonięty innymi sprawami i po prostu zawierzyłem architektowi (budowa domu to dla mnie całkiem nowy temat). Na podłogę chętnie też dałbym więcej niż 12 cm, ale nie wiem co zrobić z otworami pod drzwi. Chudziak jest już wylany.
    W domu nie przewidywałem rekuperacji.
    Taryfę prądową chciałbym również G12 i ustawić tak pompę by chodziłą w godzinach tańszego prądu.

    Dzisiaj byłem w Viessmannie i dostałem ofertę za samą pompę ze zbiornikiem wody (tzw. lodowka) za 37 tys. netto. Wydaje mi się to bardzo dużo.
    Czy możecie mi tutaj polecić innych producentów, gdzie stosunek cena/jakość jest na rozsądnym poziomie ?

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Na podłogę chętnie też dałbym więcej niż 12 cm, ale nie wiem co zrobić z otworami pod drzwi.
    3cm niższe drzwi nie wchodzą w rachubę?

  10. #10

    Domyślnie

    Wchodzą oczywiście. Tylko, jak będzie światło przejścia poniżej 2m, to się uderzę w głowę. No ale właściwie jest to do ogarnięcia.

  11. #11
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Dzisiaj byłem w Viessmannie i dostałem ofertę za samą pompę ze zbiornikiem wody (tzw. lodowka) za 37 tys. netto. Wydaje mi się to bardzo dużo.
    Czy możecie mi tutaj polecić innych producentów, gdzie stosunek cena/jakość jest na rozsądnym poziomie ?
    I dobrze Ci się wydaje,viesiek jest drogi i słaby technicznie,szukaj innych sprawdzonych producentów czyli Panasonic,Atlantic,Daikin,najtańszy Panas,najdroższy Daikin,pompy porównywalne technicznie,jest jeszcze Mitsu ale to inna pólka cenowa.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 26-01-2015 o 20:57

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Dzisiaj byłem w Viessmannie i dostałem ofertę za samą pompę ze zbiornikiem wody (tzw. lodowka) za 37 tys. netto. Wydaje mi się to bardzo dużo.
    Czy możecie mi tutaj polecić innych producentów, gdzie stosunek cena/jakość jest na rozsądnym poziomie ?
    Jeśli wybierzesz polską firmę produkującą pompy ciepła, to zmieścisz się w połowie tej kwoty.
    Jeśli zdecydujesz się na samodzielną budowę kolektora ziemnego (nie jest to skomplikowane), to za trochę więcej niż połowę tej kwoty możesz mieć pompę gruntową.



  13. #13

    Domyślnie

    To ile może kosztować PC + zbiornik do cwu:
    - panasonic,
    - atlantic,
    - daikin altherma ?

    Chodzi mi o cenę brutto z montażem.

  14. #14
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    To ile może kosztować PC + zbiornik do cwu:
    - panasonic,
    - atlantic,
    - daikin altherma ?

    Chodzi mi o cenę brutto z montażem.
    To wszystko zależy od tego jaką moc grzewczą potrzebujesz bo różnice mogą być spore ale powiedzmy 22-30tys.zl.
    Jeśli zmniejszysz obciążenie cieplne domu to wiadomo,będzie taniej i w inwestycji i w eksploatacji.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-01-2015 o 08:23

  15. #15

    Domyślnie

    Ja zakładam, że 11 kW ale jest to czysto moje założenie. Czekam na wyceny od firm zajmujących się pompami ciepła.

  16. #16
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Ja zakładam, że 11 kW ale jest to czysto moje założenie. Czekam na wyceny od firm zajmujących się pompami ciepła.
    Zdecydowanie za mocna.
    Najpierw zrób OZC,poczytaj coś na ten temat a dopiero potem wysyłaj zapytania bo inaczej zostaniesz potraktowany jak owca do strzyżenia i już masz przykład przy wiesku.
    Zasobniki cwu też są w różnych cenach od 2-10tys.zl.

  17. #17

    Domyślnie

    Czytalem o OZC, nawet pobralem sobie darmowy program ze strony purmo do obliczania, ale niestety obawiam się, że sam tego dobrze nie zrobię.
    Rozumiem z Twojej wypowiedzi, ze 9 kW będzie dobra. Rozmawiałem wczoraj z jednym instalatorów, który ma mi wycenic pompe Danfoss, ale mówił, że powyżej -10 stopni C może być cięzko z utrzymaniem temparatury i z rachunkiem za prąd.

  18. #18
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Czytalem o OZC, nawet pobralem sobie darmowy program ze strony purmo do obliczania, ale niestety obawiam się, że sam tego dobrze nie zrobię.
    Rozumiem z Twojej wypowiedzi, ze 9 kW będzie dobra. Rozmawiałem wczoraj z jednym instalatorów, który ma mi wycenic pompe Danfoss, ale mówił, że powyżej -10 stopni C może być cięzko z utrzymaniem temparatury i z rachunkiem za prąd.
    Zrób OZC bo to gdybanie,9kW jest T-CAP ale i 9kW jest zwykła,pierwsza utrzymuje swoją moc do -15st.C drugiej moc grzewcza się zmniejsza do 7kW,różnica cenowa spora dlatego bez wyliczeń ciężko dobrać.
    A co do Danfossa,facet gada bzdury dlatego czytaj i kup coś markowego z firm jakie ci podałem a nie jakiś badziew danfosowski
    Moja pracowała przy -18st.C bez żadnego problemu a jako,że sporo przewymiarowana to pracowała przy tej temp.8h na dobę utrzymując 23st C w domu.
    Moje zużycie za ostatni rok masz wyżej,doprecyzuje tylko,że na c.o poszło 1900kWh a za cwu 1400kWh.
    Ostatnio edytowane przez Arturo72 ; 27-01-2015 o 09:18

  19. #19

    Domyślnie

    Czy mozna zlecic to OZC i ile to kosztuje ? Albo jakieś wskazówki jak można to szybko samemu zrobić ?

  20. #20
    ELITA FORUM (min. 1000)
    rwojtek

    Zarejestrowany
    Jan 2013
    Skąd
    Białystok
    Kod pocztowy
    15-509
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Czy mozna zlecic to OZC i ile to kosztuje ? Albo jakieś wskazówki jak można to szybko samemu zrobić ?
    Poszukaj Asolta na forum, to Ci pomoże napewno.
    "D172 Zbigniew z garażem" ciut powiększony, 147m2 grzanych podłóg. OZC by ASolt - 4,7kW +1kW cwu. Podłogi 2x10cm eps100-0.038, ściany Lewkowo LPW-25 + 20cm grafit-0,031. Na stropie 40cm eps80-0,038. WM - Nikol 320. Całość podłogówka + dwie drabinki, PPC C9 + 2x100m odwierty. Okna Amberline trzy szyby Ug=0,5.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony