dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 6
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 107
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar Liwko
    Zarejestrowany
    Jan 2010
    Posty
    22.512

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Czy mozna zlecic to OZC i ile to kosztuje ? Albo jakieś wskazówki jak można to szybko samemu zrobić ?
    Masz Google? Wpisz audyty energetyczne i wyskoczy ci cała lista.

  2. #22

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Witam,
    Jestem na etapie budowy domu (projekt zblizony do opałek 2n 2g - poddasze uzytkowe). Powierzchnia uzytkowa ok. 160 m2 + 40 m2 garaz wraz z kotłownią. Dom dla 3 osob.
    Mam juz wybudowane do etapu stan surowy otwarty. Cały czas zakładałem, że będę ogrzewał dom piecem na ekogroszek. Obecnie gdzie mieszkam mamy tradycyjny piec weglowy, więc taki piec na ekogroszek wydawał mi się dobrym i nowoczesnym dla mnie rozwiązaniem.
    Ostatnio zacząłem czytać na temat powietrznej pompy ciepła + zbiornik do podgrzewania ciepłej wody latem i zimą + chłodzenie pomieszczenia latem.
    Dom chciałbym wybudować w miarę energoszczędnie. Ściany poroton 24 + 15 styropian. Okna z pakietem 3 szybowym + cieply montaz. Na parterze ma być ogrzewanie podłogowe a na piętrze w sypialniach grzejniki. Garaż też będzie ogrzewany dwoma grzejnikami + dodatkowo ocieplenie stropu nad nim. Na posadzkach styropian 10, w garazu 6.

    Teraz poniżej kilka pytań.
    1. Czy takie rozwiązanie ma sens z punktu widzenia ekonomicznego (tj. opłaty za ogrzewanie). PC wyjdzie taniej ? Np. jakie macie rachunki za prąd w okresie grzewczym.
    2. Jakiej mocy powinien być cały zestaw Pompy ciepla ? Pytanie orientacyjne.
    3. Ile to kosztuje i jakich producentów polecacie ?
    4. Czy trzeba coś zmieniać urzędowo, nanosić jakieś zmiany w projekcie, występować o jakieś pozwolenia, projekt zamienny itp ?
    5. Na co zwrocic szczególną uwagę ?
    6. Nie mam jeszcze skrzynki prądowej ani przyłącza. W jaką moc powinienem zaopatrzyć dom. Dodatkowo będzie płyta indukcyjna itp. Nie ma gazu i nie będzie nigdy.

    Z góry dziękuję za porady.
    Mam praktycznie taki sam projekt tylko z pojedynczym garażem i podniesionymi o 25 cm ściankami kolankowymi. Moje ocieplenie to lambda 0,38-0,4.

    Z moich uwag to strop nad garażem i kotłownia obniżyłbym o 10 cm by w łazience i garderobie na piętrze dać 15 cm styropianu przy 5 cm na pozostałej powierzchni. Odejdzie ci upierdliwe ocieplanie sufitu w garażu i kotłowni. Z oknami dachowymi też nie przesadzaj (ilość i rozmiar) zwłaszcza w łazienkach. Kup z dobrą szybą i dobrze je zamontuj bo to niewielu potrafi.
    Garaż mam nie ogrzewany ale jeszcze nie odizolowany od reszty domu i temp w nim przy -10 oscyluje w granicach 10 st w środkowej części na wys ok 1m. Posadzka również bez styropianu. Jeśli zdecydujesz się na jego ogrzewanie to wg mnie tylko podłogówka. Komin zostaw ewentualnie jeden do kominka. Zrób rekuperację. Dwa lata miałem niby grawitacyjną teraz mechaniczną i nie ma co porównywać zwłaszcza jak masz okna dachowe w łazienkach. Co do kosztów to moja PC gruntowa mimo że nie jest to szczyt techniki i eksploatacja jej jest na poziomie powietrznych to z groszkiem raczej nie ma co porównywać bo to nieporównywalne. Ja po prostu nie wyobrażam sobie węgla w domu a i miejsce na kominek stoi puste, choć nie ukrywam że czasami mam ochotę jakiś zamontować ale po lekturze forum szybko mi przechodzi. Co do kosztów inwestycyjnych - montowałem ją sam wraz kotłownia, podłogówka i dolnym źródłem a nabyłem tylko samą PC i poszczególne materiały więc tutaj ci nie pomogę. Zużycie w stopce.
    pow użytkowa - 145,8m2, podłoga 15 cm,ściana 20 cm , poddasze 30cm, PC 9kW, DZ 6 x 100 PE 32

  3. #23

    Domyślnie

    Dostałem oferte Panasonic Aquarea SDS 9kW ( WH-UD09FE8 - jednostka zewnetrzna, WH-SDC09F3E8 - hydrobox z grzałką wspomagająca
    3,0kW/400V). 20 tys. brutto z montazem. Jest to cena bez zbiornika do c.w.u.
    Wydaje mi się, że to dość dobra oferta. Ile może kosztować zbiornik do cwu z montażem ?

  4. #24
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Jest to cena bez zbiornika do c.w.u.
    Wydaje mi się, że to dość dobra oferta. Ile może kosztować zbiornik do cwu z montażem ?
    Galmet Maxi 300l z montażem to koszt <4tys. zł i miałbyś super zestaw do tej pompy
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  5. #25

    Domyślnie

    Czy warto inwestować w dodatkowy system T-CAP ?
    Za taka wycene wraz z zbiornikiem galmet mam 31 tys. zł. brutto z robocizna. Bez systemu T-CAP 25 tys. zl.

    Czyli mam wyceny od 2 roznych instalatorow:

    KIT-WC09F3E5 + zbiornik - 25 tys z robocizna brutto
    KIT-WXC09F3E5 + zbiornik - 31 tys z robocizna brutto
    KIT-WC09F3E8 - bez zbiornika - 20 tys. z robocizna brutto. (inny dostawca).

    Chyba ta 3 opcja wydaje mi się najlepsza z porównywarki Panasonic. Co sądzicie ?
    Ostatnio edytowane przez maciejtoya ; 28-01-2015 o 05:42

  6. #26

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Czy warto inwestować w dodatkowy system T-CAP ?
    Za taka wycene wraz z zbiornikiem galmet mam 31 tys. zł. brutto z robocizna. Bez systemu T-CAP 25 tys. zl.

    Czyli mam wyceny od 2 roznych instalatorow:

    KIT-WC09F3E5 + zbiornik - 25 tys z robocizna brutto
    KIT-WXC09F3E5 + zbiornik - 31 tys z robocizna brutto
    KIT-WC09F3E8 - bez zbiornika - 20 tys. z robocizna brutto. (inny dostawca).

    Chyba ta 3 opcja wydaje mi się najlepsza z porównywarki Panasonic. Co sądzicie ?
    można jeszcze urwać z 2K
    i dlaczego chcesz 3F? To byś urwał jeszcze z 3K.
    Razem można tu urwać z 5K, bynajmniej na pozycji 1 i 2
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  7. #27
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    okobar

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Karczów k. Opola
    Posty
    936

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukasza Zobacz post
    Razem można tu urwać z 5K, bynajmniej na pozycji 1 i 2
    przynajmniej, nie bynajmniej!!!! przynajmniej!
    Dom pod fikusem - jest: solbet 36+20cm grafitowego 0,031, czarno-brąz ROBEN, 30 cm wełny 0,040, 19 cm 0,031 styro na podłogę na gruncie, PC SmartHeat Bravour 008i, 190m odwiertów, pow.zabudowy 118,16m2, powierzchnia podłóg 173,71m2, powierzchnia całkowita 230,3m2, kubatura 761,06m3, MistralSmart 300, ECO Ocean BNT 30...
    zamieszkane od 16.06.2015

  8. #28

    Domyślnie

    Nie musi być taka. Takie dostałem oferty dlatego pokazuje.
    Jaka pompa Panasonic 9kW jest godna polecenia wg was ?

  9. #29
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Nie musi być taka. Takie dostałem oferty dlatego pokazuje.
    Jaka pompa Panasonic 9kW jest godna polecenia wg was ?

    Na forum masz przegląd wszystkich rodzai,T-CAP-y jedno trojfazowe,z chlodzeniem bez chłodzenia,zwykłe 9kW i narazie nikt nie zgłaszał zastrzeżeń.
    Ja na swoją nie narzekam,działa od lutego 2013.

  10. #30

    Domyślnie

    A jaki masz konkretnie model ?
    W ogole co macie na mysli pisząć 3F ? Czy to oznacza trójfazowe ? Te dwie pierwsze są jednofazowe.
    Na co mam zwracac uwagę ?

  11. #31
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    A jaki masz konkretnie model ?
    W ogole co macie na mysli pisząć 3F ? Czy to oznacza trójfazowe ? Te dwie pierwsze są jednofazowe.
    Na co mam zwracac uwagę ?
    Trojfazowy bez chłodzenia czyli 3F
    Jednofazowe są tańsze i nie różnią się parametrami od trojfazowych w przypadku T-CAP.

  12. #32

    Domyślnie

    No i te dwie pierwsze oferty to są jednofazowe na 230 V.

  13. #33

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    No i te dwie pierwsze oferty to są jednofazowe na 230 V.
    jak sobie montowałem 4 msc temu Pansonica to pamiętam że jak było w nazwie "3" to były 3 fazowe.
    Mam katalog i cennik TCap i ta pozycja 2 to jest 3 fazowa TCap. Droższa od 1 fazowej o 3000zł.

    jak to są ceny za 1 fazowe to ... drogo. można dużo taniej.
    a jak są to ceny za 3 fazowe to można nieco taniej.
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  14. #34

    Domyślnie

    Dzieki. W takim razie możecie podać mi na priv kontakty do dobrych dostawców .

  15. #35
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    KIT-WC09F3E5 + zbiornik - 25 tys z robocizna brutto
    KIT-WXC09F3E5 + zbiornik - 31 tys z robocizna brutto
    KIT-WC09F3E8 - bez zbiornika - 20 tys. z robocizna brutto. (inny dostawca).
    Rozszyfruje Wam te skróty, bo widzę, że są wątpliwości a to trzy zupełnie różne pompy, choć wszystkie z nazwy 9kW.
    Ta pierwsza to zwykła, najtańsza 1-fazowa 9-tka - ta której moc przy -15st spada w okolice 5kW, więc 25tys za to to bardzo drogo
    Ta druga to popularny tutaj 1-fazowy T-Cap, więc i ta wycena jest raczej droga
    Trzecia pompa to 3-fazowa zwykła 9-tka i jej cena jest jak najbardziej OK. Ta pompa przy -15st daje ponad 8kW mocy, więc jak niepotrzebny T-Cap to ja bym właśnie w to wchodził - będzie miała lepszą modulację niż T-Cap (mniejsze ryzyko taktowania), no i przyłącze prądowe tańsze i mniej wymagające, bo to jednak 3-fazówka.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  16. #36

    Domyślnie

    Cytat Napisał map78 Zobacz post
    Rozszyfruje Wam te skróty, bo widzę, że są wątpliwości a to trzy zupełnie różne pompy, choć wszystkie z nazwy 9kW.
    Ta pierwsza to zwykła, najtańsza 1-fazowa 9-tka - ta której moc przy -15st spada w okolice 5kW, więc 25tys za to to bardzo drogo
    Ta druga to popularny tutaj 1-fazowy T-Cap, więc i ta wycena jest raczej droga
    Trzecia pompa to 3-fazowa zwykła 9-tka i jej cena jest jak najbardziej OK. Ta pompa przy -15st daje ponad 8kW mocy, więc jak niepotrzebny T-Cap to ja bym właśnie w to wchodził - będzie miała lepszą modulację niż T-Cap (mniejsze ryzyko taktowania), no i przyłącze prądowe tańsze i mniej wymagające, bo to jednak 3-fazówka.
    ku... masz racje
    za szybko spojrzałem w moją ofertę gdzie załącznikiem był wyciąg PDF z katalogu

    co do cen też masz racje ... oferta 3 jest najlepsza.

    Polecam u tego samego instalatora zapytać się jak wycenił by 9KW TCap 1 faza. Wyjdzie ok 1 tys drożej. I decydować TCap 1 faza czy 3 fazowa zwykła. Dobrać pod dom: instalację i OZC.

    Maciejutoja oferent 2-gi ten od 3ciej pompy jest od Ciebie blisko i masz do niego zaufanie to bym z nim rozmawiał bo ceny daje przyzwoite. Bo ten co mi robił ceny miał zbliżone. A najlepiej robić z lokalnym instalatorem, "pod ręką"
    165m2 podłoga, 150m2 użytkowych, 425m3; piętrowa stodoła w lesie. Styro: 18cm posadzka 0,039, 18cm fundament 0,037, 22cm ściana 0,031 (80%) 17cm ściana 0,031 i deski (20%), dach 30 cm wełny 0,035 + 15cm wełny stryszek . Szyby 0,7. 30m2 okien + 5 dachowych. 46kWh/m2/rok dla +20*C. Reku Dospel Optimal 400. CO TCap 9kW 1f.

  17. #37

    Domyślnie

    Dzieki za czytelne rozjasnienie tematu. Czy mogę wiedzieć czym sie różni pompa z T-cap od pompy bez tego ?

  18. #38
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Dzieki za czytelne rozjasnienie tematu. Czy mogę wiedzieć czym sie różni pompa z T-cap od pompy bez tego ?
    T-Cap wyposażona jest w mocniejszą sprężarkę (tutaj 16kW) a jej moc ograniczana jest elektronicznie, dzięki czemu oferuje ona stałą moc 9kW w pełnym zakresie temperatur, czyli nawet gdy grzejesz CWU do +55st przy -15st to do dyspozycji masz pełna moc pompy. Natomiast moc "zwykłej" pompy spada wraz ze spadkiem temp zewnętrznej i wzrostem temp zasilania.
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

  19. #39

    Domyślnie

    Dzieki. Bardzo mi to pomogło.
    map78 ile płaciłeś za pompę ze zbiornikiem z Twojego podpisu ? Mozesz napisać tu albo na priv.
    Od tego pierwszego dostawcy dostałem wycene na: KIT-WC09F3E8 - 20 tys. (sama pompa bez robocizny). Około 7 tyś. zbiornik Galmet maxi 300L, do tego wszystkie srubunki, zawory, materiały instalacyjne, pompa cyrkulacyjna. Do całości robocizna 3 tys. i Juz mam nieco ponad 30 tys. zł. Trochę drogo mi się wydaje.
    Natomiast tego drugiego dostawce zapytałem o pompe 1 faza, 9 kW, T-cap. Czekam za wycena. Niestety on jest jakies 150 km od mojej miejscowosci, co może być problematyczne przy serwisie.

  20. #40
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar map78
    Zarejestrowany
    Jul 2013
    Skąd
    Gościcino
    Kod pocztowy
    84-241
    Posty
    3.031

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciejtoya Zobacz post
    Dzieki. Bardzo mi to pomogło.
    map78 ile płaciłeś za pompę ze zbiornikiem z Twojego podpisu ? Mozesz napisać tu albo na priv.
    Od tego pierwszego dostawcy dostałem wycene na: KIT-WC09F3E8 - 20 tys. (sama pompa bez robocizny). Około 7 tyś. zbiornik Galmet maxi 300L, do tego wszystkie srubunki, zawory, materiały instalacyjne, pompa cyrkulacyjna. Do całości robocizna 3 tys. i Juz mam nieco ponad 30 tys. zł. Trochę drogo mi się wydaje.
    Pompa kosztowała 24400zł brutto, ale to był 2013r i to był wtedy najwyższy model 3-fazowego T-Cap'a.
    Zasobnik Galmet Maxi 300l kosztował dokładnie 3000zł i teraz jest w podobnej cenie, albo i mniej, więc nie wiem skąd gość wziął te 7tys
    Bliźniak, 190m2, ogrzewana kubatura 530m3. OZC: 8,6kW, 78kWh (m2/rok) dla -20/22. Parter -podłogówka, piętro -klimakonwektory Purmo Vido, garaż i kotłownia -grzejniki.
    Od 27.09.2013r. - Pompa ciepła Panasonic T-CAP 9kW 400V + Galmet Maxi 300l.
    Od 28.05.2021r. - PV 8,36kW (22xTrinaSolar380 + SolarEdge SE7K)

Strona 2 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony