dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie Prąd budowlany - krok po kroku

    Cześć
    Potrzebowałbym małej pomocy.
    Planuje rozpocząć budowę na początku maja. Architekt za chwilę składa o pozwolenie na budowę, ekipa wybrana - następny krok - prąd.

    Mam już (podpisaną przez Energę) Umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.
    Z tego co napisali - następny krok to wypełnienie (załączonego) Oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej. I teraz pytanie - co muszę zrobić zanim wypełnię ten druk (jest w nim miejsce na pieczątkę osoby z uprawnieniami elektrycznymi ....

    Na granicy działki mam (od czasu zakupu) taką skrzynkę:
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	skrzynka.jpg
Wyświetleń:	218
Rozmiar:	70,6 KB
ID:	301253
    (moja jest zamknięta, ale sądziedzka jest wybebeszona - jest w niej parę kabli).
    Czy do tego mam kupić taką skrzynkę (pierwsza z brzegu z aledrogo):
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	5002538429.jpg
Wyświetleń:	271
Rozmiar:	67,5 KB
ID:	301254
    I elektryk ma do niej podpiąć kawał kabla (kabel musi wchodzić do tej pierwszej skrzynki ?) i podbić oświadczenie.

    Czy muszę jeszcze coś mieć/zrobić.
    Gdzie operator zamontuje licznik (w tej skrzynce na granicy działki, czy muszę mieć kolejną skrzynkę na licznik, ew. kupić tą drugą większą by zmieścił się też tam licznik).

    Wielkie dzięki (z góry) za podpowiedź.
    Ostatnio edytowane przez qosek ; 27-01-2015 o 13:40

  2. #2

    Domyślnie

    Pytaj elektryka, on ma wiedzieć.
    Jeżeli nie wie, po prostu go zmień.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    1) jestem osobą z gatunku nieufnych - zanim będę z fachowcem gadał chciałbym wiedzieć co jest do zrobienia (i móc oszacować koszty)
    2) jeżeli jest to robota z gatunku opisanych przeze mnie wyżej - mogę wziąść pierwszego lepszego elektryka (taniego). Jeżeli to coś poważniejszego to chyba lepiej trochę więcej zainwestować i wziąść kogoś lepszego/droższego
    3) ponieważ w tym roku chcę mieć tylko stan surowy zamknięty - na razie nawet nie szukałem elektryków (bo mi w tym roku nie będą potrzebni)

    A na pewno sporo osób już to robiło, więc pytam

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    to może się różnić w zalezności od operatora i miejsca.
    Elektryk powinien wiedzieć, ale może kręcić, żeby wyciągnąć więcej kasy. Zadzwoń do kilku i zapytaj przez telefon, jak wygląda procedura, i ile by chcieli. Najlpeiej spotkaj się na działce. A na koniec wybierzesz tego który będzie miał odpowiedni stosunek ceny do sensu gadki

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    3) ponieważ w tym roku chcę mieć tylko stan surowy zamknięty - na razie nawet nie szukałem elektryków (bo mi w tym roku nie będą potrzebni)
    A nie masz czasem w projekcie czegoś takiego jak uziom fundamentowy ?

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek
    Mam już (podpisaną przez Energę) Umowę o przyłączenie do sieci elektroenergetycznej.
    Z tego co napisali - następny krok to wypełnienie (załączonego) Oświadczenia o gotowości instalacji przyłączanej.
    Energetyka w granicy działki postawiła złącze, które jest ich własnością. W tym złączu jest miejsce na założenie licznika energii elektrycznej.
    Elektryk ma doprowadzić kabel od tego złącza do rozdzielnicy, która gdzieś tam będzie usytuowana. Ma to wykonać zgodnie z WTP, jakie od ZE otrzymałeś. Jest to zasilanie tymczasowe, tzw. placu budowy.
    Reszta to papierologia, odbiór, powieszenie licznika i zawarcie umowy o dostarczane energii elektrycznej, w określonej grupie przyłączeniowej.

    Dobrze by było, by kabel zasilający mógł w przyszłości zmienić funkcję do zasilania docelowego.

    Proste, prawda ?
    Cytat Napisał zbich70
    A nie masz czasem w projekcie czegoś takiego jak uziom fundamentowy ?
    Rzadko się spotyka, by projektanci i kierownicy budowy o tym wiedzieli i byli na bieżąco. Wielu z nich jest 100 lat za murzynami.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 27-01-2015 o 14:30
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  7. #7
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Proste, prawda ?
    Rzadko się spotyka, by projektanci i kierownicy budowy o tym wiedzieli i byli na bieżąco. Wielu z nich jest 100 lat za murzynami.
    Tak się wydaje - dzięki
    Jeszcze by się upewnić - czy to możliwe, że jedyne WTP, które mam podane go grupa przyłączeniowa (V), moc przyłączeniowa (12.5 kW) oraz informaccja o miejscu dostarczenia energii (listwa prądowa w złączu w kierunku instalacji obiorcy ?)

  8. #8

    Domyślnie

    Oczywiście. Tam jest więcej informacji, istotnych dla elektryka.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  9. #9
    grend
    Guest
    grend

    Domyślnie

    To nie jest skomplikowane. Podpisujesz umowę o tzw licznik. Energetyka podłącza tobie licznik w ZK, zakłada bezpieczniki i daje tobie kluczyk. Wtedy mozesz np kupić 2 metry kabla i jakąś gotową rozdzielnię z dwoma gniazdami. Wtedy wystarczy to podłaczyć i rozdzielnie zawiesic na słupku drewnianym. Myslę że to nie jest czynność skomplikowana i zdecydowana większość elektryków potrafi to ogarnąć.

    Tak jak napisał elpapiotr warto zrobić sobie uziom fundamentowy tzn trzeba przymocować bednarkę do zbrojenia fundamentu oczywiscie wypuszczając zapas poza zalanym betonem

  10. #10

    Domyślnie

    Nie "warto", tylko należy wykonać ten uziom, zgodnie z zaleceniami PN-HD 60364-5-54:2010
    Sposoby wykonania uziomów fundamentowych bardzo jasno opisał doktor E. Musiał w swoich opracowaniach - http://edwardmusial.republika.pl/uz_fund_i_pol_wyr.html

    PS. Jedną z najistotniejszych rzeczy do wykonania przez elektryka jest znajomość układu sieciowego, w jakim ta instalacja będzie pracowała pod względem ochrony przeciwporażeniowej. Ma to być potwierdzone stosownymi pomiarami.
    Plac budowy robimy według
    PN-HD 60364-7-704:2010 - (wersja polska)
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 7-704: Wymagania dotyczące specjalnych instalacji lub lokalizacji -- Instalacje na terenie budowy i rozbiórki
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  11. #11
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    dzieki wszystkim

    szczegolnie za zwrocenie uwagi na ten uziom fundamentowy - kolejny element, ktory musze dodac do umowy z wykonawca

  12. #12

    Domyślnie

    Już widać, że ten wykonawca (kimkolwiek jest) nie wspomniał o tym elemencie.
    Czyżby miał nadzieję, że uziom zawarto w projekcie ?
    Zresztą sam projekt (część elektryczna) również może być ciekawy.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  13. #13
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    qosek

    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    Gdańsk
    Kod pocztowy
    80-041
    Posty
    353

    Domyślnie

    Aktualnie nie mam jak sprawdzic - caly projekt lezy u architekta adaptujacego (nanosi ostatnie zmiany) - ale wole to dodac to umowy tak w razie cos gdyby albo nie bylo, albo zapomnial (+ dac znac kierownikowi budowy by na to spojrzal)
    (tak jak pisalem - nie ufam wykonawcom )


    Projekt - archonowski "Dom w Rododendronach 6 G2N"

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał qosek Zobacz post
    Aktualnie nie mam jak sprawdzic - caly projekt lezy u architekta adaptujacego (nanosi ostatnie zmiany) - ale wole to dodac to umowy tak w razie cos gdyby albo nie bylo, albo zapomnial (+ dac znac kierownikowi budowy by na to spojrzal)
    (tak jak pisalem - nie ufam wykonawcom )
    Projekt - archonowski "Dom w Rododendronach 6 G2N"
    No to musisz zrobić sam. Wszystko. Tym bardziej, że kierownicy budów raczej mają nikłe pojęcie o uziomach fundamentowych, że o instalacjach elektrycznych nie wspomnę.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  15. #15

    Domyślnie warunki przyłącza

    Wystąpiłem z wnioskiem o prąd docelowy i dostałem odpowiedź z Tauronu jak poniżej. Chciałem mieć docelowe przyłącze do skrzynki w granicy działki. Nie mam jeszcze projektu domu i nie wiem czy budowę do końca maja 2018 ukończę, a raczej nie ukończę w tym terminie. W Tauronie powiedzieli, że ten termin rok 2018 to jest taki bezpieczny dla nich. W praktyce powinni mi podpiąć w połowie przyszłego roku. Powiedzieli też, że ewentualnie mogę złożyć pismo o przesunięciem terminu

    Pytania:
    Czy w tej sytuacji podpisanie umowy nie wpakuje mnie w jakieś kary za niedotrzymanie terminów np. odbioru budynku?
    Czy będę mógł z tej docelowej skrzynki prowadzić budowę? Zakładam, że będzie to prąd budowlany (na tzw. złodziejskiej taryfie niestety).

    Rozumiem, że bez budynku nie dadzą mi taryfy G11, ale chciałbym aby mi przynajmniej doprowadzili prąd docelowy do działki i do skrzynki finalnej w granicy działki. Gdybym wystąpił o prąd budowlany, to nie doprowadzili by do skrzynki tylko kazali powiesić jakąś prowizorkę, a potem po wybudowaniu budynku cała zabawa od nowa na prąd docelowy.

    Harmonogram realizacji przyłączenia obiektu
    1. Zakres niezbędnych prac dla przyłączenia obiektu opisanego w ust. 1, wynikający z wymienionych w ust. 2 warunków przyłączenia, obejmuje:
    1.1 Po stronie TAURON Dystrybucja:
    1.1.1 Dla zasilania podstawowego w terminie do: 2018-05.30
    a) kablowe XAKXS (YAKXS) 4x35mm2 ze złącza kablowego nn do projektowanego zestawu złączowo pomiarowego ZK2-1 P w granicy działki,
    b) nie dotyczy.
    1.2 Po słronie Przyłączanego Podmiotu:
    12,1 Dla zasilania podstawowego w terminie: nie później niż 14 dni przed 2018-05-30: wykonać instalację odbiorczą dla etapu plac budowy, wykonać instalację odbiorczą dla zasilania budynku mieszkalnego.
    2. Zakres niezbędnych czynności dla realizacji przyłączenia, określonych w umowie o przyłączenie obejmuje:
    2.1 Po stronie Przyłączanego Podmiotu:
    2.1.1 przedłożenia Zgłoszenia gotowości instalacji dla zasilania placu budowy obiektu docelowegodo przy
    łączenia wraz z wymaganymi załącznikami nie później nil 14 dni przed 2018-05-30
    21,2 przedłożenia Zgłoszenia gotowości instalacji obiektu docelowego do przyłączenia wraz z
    wymaganymi załącznikami nie później nit 14 dni przed 2018-05-30,

  16. #16

    Domyślnie

    W warunkach przyłączenia nam stację transformatorową o konkretnym numerze SN/nN. Gdzie mogę się dowiedzieć o miejscu (numerze działki ew współrzędnych) zlokalizowania tej stacji oraz proponowanej trasy linii kablowej do mojej działki?

  17. #17
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    Pablo_11

    Zarejestrowany
    Mar 2016
    Skąd
    Warszawa, Bramki
    Kod pocztowy
    05-870
    Posty
    403
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2

    Domyślnie

    U wydającego warunki.
    Albo spojrzeć na mapę zasadniczą (powinna być dostępna w necie) jak biegną kable i gdzie jest najbliższe trafo.
    PC SDC09H3E8

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pablo_11 Zobacz post
    U wydającego warunki.
    Albo spojrzeć na mapę zasadniczą (powinna być dostępna w necie) jak biegną kable i gdzie jest najbliższe trafo.
    Wydający warunki (czyli Tauron) "nie udziela takich informacji". Tzn. pytałem opiekuna, do którego mam kontakt w "Warunkach...", ale nie posiada takiej informacji. Kazali się spytać jak będę podpisywał umowę na Łagiewnickiej: "Nie mamy takich informacji. Tzn. informacja ta jest w budynkach technicznych na Niwy, ale tam Pana nie wpuszczą, bo to nie jest dla klientów, a oni stąd nie mają wglądu w mapy." Na wszystkich portalach mapowych są tylko zaznaczone "urządzenia energetyczne" bez numerów i krótkie odcinki do budynków, więc naokoło mojej działki jest kilka potencjalnych stacji.

  19. #19

    Domyślnie

    No więc "przyszła koza do woza". Najpierw nie chcieli udzielać żadnych informacji, a teraz zmienili front, pokazali mapki i PROSZĄ(!) mnie żebym pogadał z sąsiadami, żeby pozwolili przekopać kabel przez ich działki. Sąsiedzi mówią, że ok, ale pod warunkiem że im w zamian odsprzedam część mojego udziału w drodze. Tauron Dystrybucja zmienia się jak kameleon. Jak tylko im załatwię zgody sąsiadów to nagle znowu staną się bezwzględnym właścicielem łączy do których nie mam żadnego prawa, ani prawa wiedzieć którędy idą ICH prywatne kable. Jak bym chciał puścić światłowód koło ich kabli, to znowu staną się bezwględni i powiedzą że "nie, bo nie".
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 08-02-2017 o 13:54 Powód: literówka

  20. #20
    WITAJ, czytaj i pytaj... :) Avatar k__krzycho
    Zarejestrowany
    Jun 2016
    Skąd
    Łąkie
    Kod pocztowy
    87-630
    Posty
    7

    Domyślnie

    Witam wszystkich. Jestem tu nowy wiec proszę jak coś o wyrozumiałość. Kupiłem działkę budowlaną i chciałbym na niej coś postawić. Nie wiem jeszcze dokładnie kiedy ale.... No własnie. Chciałbym postawić w tym roku fundamenty a w przyszłym stawiać domek, a na 3 rok wykończenie robić. Taki terminarz jest podyktowany wieloma względami. I teraz mam pytanie.

    1. Czy prąd budowlany mogę mieć tylko na jakiś czas? Czy mogę mieć nawet 5 lat jeśli płacę za niego.
    2. Jaka może być orientacyjnie zupełnie opłata za samo to ze prąd jest. Chodzi mi o to, że np. jak nie bedzie nic na działce robione przez pół roku to z jakimi opłatami muszę się liczyć.

    Wiem, że to różnie bywa w przypadku różnych dostawców prądu, ale jak było w Waszym przypadku.

    Pozdrawiam

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony