Witam,
chciałbym tu przedstawić swoją wizje w budowaniu domu bez typowego ogrzewania. W założeniu dom będzie musiał sam się ogrzać a w skrajnych warunkach odpowiednią temperaturę zapewnia grzejniki elektryczne lub grzałka w nawiewie od rekuperatora. Będę mógł przetestować jedno i drugie czy zda egzamin czy nie.
Mnie interesuje spełnienie dwóch warunków czyli zapotrzebowanie do 15kWh/m2r i obciążenie do 10W/m2. Nie dawałem jeszcze do wyliczeń OZC ale patrząc na projekty innych forumowiczów i ich wyniki w ciemno wnioskuje że zapotrzebowanie będzie poniżej 10kWh/m2r. Bez obliczeń to wiem. A patrząc na założenia budynków pasywnych to w moim projekcie nie powinno być problemu z obciążeniem i powinno bez problemu być poniżej 10W/m2.
Każdy kto się interesuje tematem to wie jakie są wymagania dla budynków pasywnych. A jak ktoś nie wiem to w googlach znajdzie informacje bez problemu. Najważniejszym kryterium jest to aby tak zaprojektować dom aby nie potrzebował CO i klimatyzacji do tego aby w domu było komfortowo i spełniało warunki z zapotrzebowaniem i obciążeniem. Najłatwiej jest chyba spełnić warunek z zapotrzebowaniem bo to mogą spełnić nawet domy parterowe lub takie które nie są ustawione na słońce. Ale najważniejsze jest to aby przy obciążeniu poniżej 10W/m2 spełnić warunek zapotrzebowania. Spełnienie zapotrzebowania świadczy o energooszczędności domu a spełnienie obu to świadczy o pasywności. Domy energooszczędne też ogrzeją się słońcem. Nawet domy energochłonne słońcem się ogrzeje ale do pewnego momentu.
To moje rzuty domu Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAMOGRZEJNY.PARTER.poprawiony.jpg
Wyświetleń:	250
Rozmiar:	84,4 KB
ID:	301472Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	SAMOGRZEJNY.PIĘTRO.jpg
Wyświetleń:	195
Rozmiar:	74,8 KB
ID:	301473 a tu wizualizacje Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	pasywniak nowy.północ.jpg
Wyświetleń:	176
Rozmiar:	79,1 KB
ID:	301474Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PASYWNA SILKA 2.meble1.poludnie.jpg
Wyświetleń:	159
Rozmiar:	83,0 KB
ID:	301475